Sexuálně přenosné infekce v těhotenství, ohrožení plodu II.

Rubrika: Těhotenství

916232_pregnant_belly_7V současné době jsou nám známi čtyři druhy Chlamydií, z toho jeden druh se drží pouze zvířat, zbylé tři druhy jsou přenosné mezi lidmi i mezi zvířetem a člověkem. Obecně pro všechny tyto mikroorganismy platí, že milují vlhko. Původce nemoci, která se šíří pohlavně, je Chlamidie trachomatis.
Chlamydie trachomatis (CTR)

U Chlamydie trachomatis je dosud známo 15 serotypů, z toho pouze tři se šíří primárně při nechráněném styku a sekundárně použitím stejného ručníku nebo povlečení více lidmi, při užití veřejných prostorů jako jsou sauny, bazény, toalety… Tyto Chlamydie napadají pohlavní orgány.

Chlamydie může být velice zrádná, často na sebe vůbec neupozorní. Nakažený člověk se tak nevědomky může stát pouhým přenašečem. Také se může stát, že nemoc přenese na partnera a ten mu ji vrátí tzv. ping-pong reakcí. Z toho vyplývá, že by se oba partneři měli léčit současně.

Chlamydie si můžete lehce splést s močovou infekcí nebo s kapavkou, případně, a to je v současné době čím dál častější, může být nákaza Chlamydií spojena s výskytem kapavky.
Neléčení Chlamydií může postupě vést k zánětu děložního čípku, dělohy, vejcovodů a vaječníků. Může dojít až k neplodnosti. Jakékoliv zaznamenání příznaků je nutné nahlásit lékaři.

Při pokusu o otěhotnění mohou Chlamydie způsobit srůsty v dutině břišní, „slepení“ vejcovů a vaječníků, což vede k mimoděložnímu těhotenství.
Infekce matky je velice často bez příznaků a je spojena s předčasnými děložními stahy, s předčasným odtokem plodové vody a potratem či předčasným porodem. Žena je s ohledem na plod léčena antibiotiky po dobu minimálně deseti dnů.
Dítě může být v 60 – 70 % infikováno pouze při porodu, pokud se v porodních cestách vyskytují nevyléčené Chlamydie. Nemoc se u novorozence projeví až v 50 % zánětem spojivek, v až 20 % zánětlivým onemocněním plic. Dále se výjimečně projeví zánětem sliznice nosohltanu nebo zánětem středouší. Dítě se může narodit s nízkou porodní váhou.

Test na Chlamydie si můžete koupit sami v lékárně, ale nikdy se nelečte bez konzultace s doktorem. Častým omylem je výplach pochvy ve sprše, který naopak vede k rozšíření infekce.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Těhotenství nemusí být jen nejkrásnějším obdobím v životě ženy

V současné společnosti jsou všechny významné životní události vnímané jako velký milník v životě a očekává se, že každý,

Čtu dál →

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist