Sexuálně přenosné infekce v těhotenství, ohrožení plodu I.

Rubrika: Těhotenství

tehotenstviMezi nejčastější pohlavní nemoci, které se šíří bakteriálně, patří syfilis a kapavka. Tyto nemoci podléhají povinnému hlášení. Jejich neléčení v těhotenství může způsobit přenos nemoci na plod.

Syfilis
K syfilidě přispívá rizikové sexuální chování s vazbou na užívání drog.

Vyšetření na syfilis je běžnou součástí prvního prenatálního vyšetření, ale může být provedeno i v 32. týdnu těhotenství. Pravděpodobnost, že screeningový test nalezne u těhotné ženy syfilis, je cca 1 : 1000.

Při zjištění nemoci je nutná co nejdříve započatá léčba antibiotiky – většinou penicilinem. U žen, které jsou na penicilin alergické nebo na něj mají sníženou citlivost, se zahajuje léčba erytromycinem nebo azitromycinem a dítě musí být přeléčeno penicilinem.
Včas a řádně léčená nemoc zabraňuje vzniku vrozené syfilis u narozeného dítěte téměř ve 100 %. V případě, že byla žena přeléčena v minulosti a otěhotněla později, podstupuje preventivní penicilinovou kúru – bakterie, které syfilis způsobují, mohou přežívat i několik let v pasivitě a snížená imunita v těhotenství může způsobit jejich činnost.

Vliv stadia neléčené syfilis matky na plod na vertikální přenos vyjadřuje Kassovitzův zákon: Čím kratší je interval mezi časnou infekcí matky a těhotenstvím, tím horší jsou důsledky pro dítě.
Infekce může na plod začít přecházet v kterémkoliv měsíci.
Při neléčené syfilis se 10% dětí narodí mrtvých a 10% bude mít vrozenou syfilis.
U dětí, které přežijí, se do dvou let života může rozvinout časná vrozená syfilis s příznaky sekundárního stadia – kožní vyrážka především v oblasti trupu, na ploskách nohou a rukou, luetický růženec v oblasti krku. Může se objevit i syfilitická angína a zánět mízních uzlin. Dítě je infekční.
Po dvou letech života, obvykle v 8-10 letech, se může objevit pozdní syfilis s příznaky tzv. Hitchinsonovy triády – soudkovité řezáky, keratitida se slepotou a vestibulární hluchota.

Kapavka

Žena se kapavkou může nakazit při nechráněném styku s infikovaným partnerem. Nemoc se u žen nemusí projevit až několik měsíců a může tak snadno přejít do chronické fáze onemocnění. Neléčená kapavka může způsobit záněty dělohy a vaječníků, z toho dále může vzniknout trvalé poškození vejcovodů a vaječníků s následnou neplodností.

Při zjištění nemoci se obvykle zahajuje léčba antibiotiky. V dnešní době, kdy je kapavka často spojena s výskytem chlamydií, jsou pro léčbu vybírána taková antibiotika, která odstraní obě tyto nemoci. Po léčbě je žena opět vyšetřena, aby se potvrdilo úplné vyléčení. Novorozenci jsou preventivně hned po narození aplikovány dezinfekční kapky do očí.

U těhotné ženy může neléčená nebo špatně léčená kapavka zvýšit riziko mimoděložního těhotenství. Na rozdíl od syfilis se dítě může nakazit až při porodu porodními cestami. Novorozenec, který přišel na svět infikovanými porodními cestami, se zpravidla dočká zánětu spojivek, oslepnutí a celkové infekce.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist