Sexuálně přenosné infekce v těhotenství, ohrožení plodu III.

Rubrika: Těhotenství

Tehotenstvi 1Herpes a HIV – dvě odlišná virová onemocnění, můžeme je chytit při rizikovém sexuálním chování. Nepříjemné duo, které může jít ruku v ruce a navzájem si zhoršovat stav.

Herpes (opar na rtu, opar na genitálu, pásový opar)

Herpes patří mezi infekce, které vás můžou provázet celý život. Pokud k aktivování herpesvirů dojde během těhotenství, je zapotřebí jim věnovat zvláštní pozornost, protože mohou poškodit plod. Největším rizikem pro plod je primární infekce herpesu na rtu a jí vyvolaný primární herpes na genitálu.

U žen se herpes genitalis nejčastěji vyskytuje na vulvě a v oblasti stydkých pysků, méně častěji v oblasti děložního hrdla, při styku s těmito místy novorozenci při běžném porodu hrozí nákaza. Porod probíhá císařským řezem. Při primárním herpesu nalezeném v jakémkoliv místě může herpesvirus infikovat plod diaplacentárně (krví).

Opětovně se vracející herpes na genitálu představuje vysoké riziko pro plod. Tento opar na sebe nemusí vůbec upozornit a následně překvapí zhoubnou infekcí dítěte. U žen, kterým se tento opar opakovaně vrací, je nutné provádět laboratorní vyšetření stěrů.

Pokud trpíte vy nebo členové vaší rodiny opětovně se vracejícím oparem na rtu, měli byste se vyhýbat kontaktu s těhotnou ženou i kontaktu s novorozencem, ať jde o přátelskou pusu nebo pití ze stejné sklenice.

Herpes se léčí antivirovými – virostatickými přípravky (acyklovir). Každý, jakkoliv velký, opar na genitálu by měl být vyšetřen lékařem. Lékař nemoc odliší od jiných sexuálně přenosných nemocí, které mají velmi podobné nebo stejné příznaky. Volně prodejný Herpesin či Zovirax používejte pouze na opar na rtu a pouze v počátečním stadiu, opar na genitálu raději před lékařským vyšetřením nijak neošetřujte a bez porady s lékařem na něj nic neužívejte.

Opar, který najdete na genitálu, zvyšuje riziko přenosu HIV infekce.

HIV (virus, který způsobuje AIDS)

V České republice každá žena podléhá vyšetření na HIV v podobě screeningového testu.

Dítě může být nakaženo in utero během posledních týdnů těhotenství a při porodu infekcí placenty nebo maternofetální transfuzí.

V období během porodu intra partum může být dítě nakaženo mikrotransfuzí při kontrakcích a při kontaktu s krví a tělesnými tekutinami matky.

Po porodu post partum může být dítě nakaženo kojením.

Ke snížení rizika vertikálního přenosu infekce z matky na dítě přispívá císařský řez a antiretrovirová terapie – léčba, která potlačí nebo zastaví retrovirus. Tato léčba je aplikována na matku a následně i na kojence.

U novorozence může infekce intra partum vyvolat život ohrožující herpes. U kojenců mezi příznaky HIV patří zánět jater a zvětšení sleziny. Už v prvním roce života se HIV infekce může projevit běžnými příznaky až u 75 % dětí, jejichž matka byla infikovaná v průběhu těhotenství nebo při kojení. Mezi příznaky patří celkové neprospívání, průjmy, zvětšené uzliny, choroba jater.
U 5 % dětí nemusíme příznaky pozorovat až do pátého roku věku.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist