Rodíme (se), jak potřebujeme? – proč (se) rodit s „bachovkami a proč je užívat v těhotenství i po porodu

Rubrika: Porod, Těhotenství

STRP2010S těhotnými, ženami po porodu a ženami, které prožily porodní traumata a komplikace, nebo nemohou otěhotnět, pracuji už sedm let. Během mé praxe se mi opakovaně potvrdilo, že ženy, které užívaly „bachovky“ v těhotenství, mívají minimum porodních a poporodních komplikací.

Účinky „bachovek“ ocenilo i mnoho žen v šestinedělí, kterým pomohly toto náročné období snadněji zvládnout. Pomocí „bachovek“ se podařilo zpracovat mnoho porodních a poporodních traumat maminek i dětí. Většina těchto žen má dnes už za sebou další těhotenství a porod, které zvládly bez výraznějších potíží a retraumatizace, cítí se fyzicky i psychicky v pohodě a potvrzují, že se to podařilo hlavně díky „bachovkám“.

Co jsou Bachovy květové esence („bachovky“)

Soubor 38 květových extraktů, které objevil kolem roku 1930 anglický lékař Dr. Edward Bach.

Jsou vyrobeny z nejedovatých, planě rostoucích rostlin, jsou zcela bezpečné, nevyvolávají závislost, nežádoucí účinky ani alergie a nelze se jimi předávkovat.  Bez jakýchkoli kontraindikací se dají kombinovat se všemi ostatními formami léčení (alopatické léky, homeopatie, fytoterapie, tradiční čínská medicína, …). Lze je používat jednotlivě, nebo je míchat (maximálně 7 esencí dohromady). Užívají se vnitřně formou kapek.

Při akutních stavech se přidává několik kapek do sklenice vody, při chronických stavech se připravuje 30ml užívací lahvička.

Jejich hlavním přínosem je to, že harmonizují naše emoce a tím nás stabilizují, pomáhají také nastartovat samoléčící síly organismu a urychlují uzdravování a rekonvalescenci.

Esence nenahrazují lékařskou péči, ale mohou ji velmi dobře doplnit a podpořit.

V zahraničí má metoda velmi dlouhou tradici, kromě vyškolených terapeutů ji tam často používají porodní asistentky, duly, psychoterapeuti a někteří lékaři, v mnoha zemích se dají „bachovky“ běžně koupit v lékárně a výjimkou není ani konzultace a namíchaní užívací lahvičky přímo od lékárníka.

Hlavní důvody, proč užívat „bachovky“ v těhotenství, při porodu a v šestinedělí

Šetří energii, která je ve výše uvedených obdobích tolik potřebná

Není žádnou novinkou, že všechny déle trvající emoce spotřebovávají naši energii a vyčerpávají nás – tím, že se těhotná (nebo žena po porodu) méně obává, podceňuje, dělá si starosti, rozčiluje se a stresuje, propadá nejistotě, panice, zoufalství, depresivním stavům (s tím vším mohou „bachovky“ pomoci), tím větší si vytváří energetické rezervy a tím méně pak dochází ke komplikacím z důvodu vyčerpání v těhotenství (riziková těhotenství, potraty, …), při porodu (dlouhý vyčerpávající porod, zastavení porodu, císařský řez, …) a v šestinedělí (poporodní deprese, laktační psychózy, …).

Výrazně zmírňují stavy strachu, úzkosti a paniky

Mnohokrát jsem ve své praxi slyšela podobné příběhy lišící se pouze drobnými detaily: „Všechno bylo po celou dobu těhotenství z medicínského hlediska naprosto v pořádku, ale nakonec jsem porod nezvládla a musel být proveden císařský řez, začala jsem být ve stresu, dostala jsem strach, že to nedokážu, panika mě úplně pohltila, cítila jsem se strachy naprosto ochromená a bezmocná, byla jsem úplně stažená strachy,….

Strach je emoce, která má kromě jiného vliv na naše svalstvo, když máme strach, celé tělo se stáhne. Porod je především o uvolnění a pokud není žena dostatečně uvolněná, může dojít k různým komplikacím (dlouhý vyčerpávající porod, zastavení porodu, porod císařským řezem, kleštěmi, nebo vakuumextraktorem, …).

Účinná prevence šoků a traumat a také jejich zpětné zpracování

I po porodu, který proběhl bez komplikací, je dobré vzít si alespoň pár kapek Krizové esence, porod je pro tělo i psychiku rodičky velká zátěž a klientky opakovaně potvrzují, že její použití po porodu je rychleji psychicky i fyzicky stabilizovalo a také podstatně urychlilo rekonvalescenci. Důležité je „bachovkami“ ošetřit matku i novorozence po traumatickém porodu. Včasné podání Krizové esence a dalších „bachovek“ také výrazně snižuje riziko pozdějšího vzniku posttraumatické stresové poruchy. Jejich účinky ocení také ženy po potratech. Velmi se osvědčily i u předčasně narozených dětí a jejich rodičů a jsou také vítanou psychickou podporou pro ženy, které nemůžou otěhotnět, ať už přirozenou cestou, nebo pomocí umělého oplodnění.

Jsou zcela bezpečné pro těhotné, kojící ženy i novorozence

Jsou vyrobeny z nejedovatých rostlin, nevyvolávají závislosti ani alergie a mohou je bez obav užívat těhotné (nejsou kontraindikovány ani v 1. trimestru), kojící ženy i novorozenci.

Osobně jsem se do dnešního dne nesetkala ve své praxi s žádnou kontraindikací ani alergickou reakcí a to nejen u těhotných a tyto případy nejsou známy ani ze zahraničí.

Jednoduché užívání i dávkování

Z užívací lahvičky berou jak dospělí tak děti standardně 4x denně 4 kapky, není třeba si hlídat časové rozestupy mezi jednotlivými dávkami, roli nehraje ani to, jestli je berete před jídlem, po jídle nebo mezi jídly, kapou se buď kapátkem přímo do úst nebo do horkého či studeného nápoje (účinek je stejný). Jejich účinnost nesnižuje kofein ani mentol.

Jsou přínosem i pro miminko

Když žena užívá „bachovky“ v těhotenství, jejich účinky se automaticky přenášejí i na plod, u kojících žen je miminko dostává spolu s mateřským mlékem. V praxi se dlouhodobě prokázalo, že miminka těchto žen bývají klidnější, méně pláčou, lépe spí a nebývají u nich problémy s kojením.

„Krizovka“ + top 5 „bachovek“ pro těhotenství, porod a šestinedělí

(v uvedených obdobích může žena teoreticky dostat do směsi jakoukoli z 38 esencí, existuje ale několik esencí, které se používají mnohem častěji, než ostatní)

Krizová esence (Rescue Remedy)tzv. „Krizovka“, první pomoc a prostředek 1. volby, který si žena může obstarat a použít, kdykoli potřebuje. Seznam indikací pro Krizovou esenci by vydal na několik samostatných článků, v krátkosti alespoň několik z nich (v těhotenství na stres, napětí, různé strachy, paniku, přecitlivělost, výkyvy nálad, nervozitu, nevolnosti, závratě, …; univerzální prostředek k porodu pro rodičku, novorozence i její doprovod; prostředek 1. volby pro matku i miminko při zpracování traumatického porodu, kromě jiného pomáhá tělu rychleji zpracovat „dozvuky“ narkózy nebo epidurálu a vyloučit z těla anestetika; v šestinedělí jako psychická podpora a urychlení stabilizace, pomáhá lépe zvládat stres spojený s novou rolí, včas podaná může zabránit rozvoji poporodní deprese (vždy je ale zároveň nutná konzultace s odborníkem!); řeší problémy s kojením; zklidňuje podrážděná, neklidná a nepřetržitě plačící miminka; přidává se do směsí na zpracování traumatických zážitků po potratech; je výborným prostředkem pro ženy, které nemohou bez zjevných fyzických příčin otěhotnět (přirozeně nebo pomocí umělého oplodnění); během umělého oplodnění poskytuje ženám chybějící psychickou stabilitu a pomáhá tělu lépe zvládat vedlejší účinky léčby.

Oliva (Olive)na velkou fyzickou únavu a vyčerpání (využití v těhotenství, při porodu i v šestinedělí).

Vlašký ořech (Walnut)na změny a ochranu před vnějšími vlivy (využití v těhotenství, které je nepřetržitých 9 měsíců změn, také při jakékoli přecitlivělosti – na jídlo, pachy, situace; při porodu jako esence přechodu – může pomoci vyvolat porod po termínu nebo spustit zastavený porod, v šestinedělí pro matku i miminko na snadnější přizpůsobení se nové situaci).

Kejklířka skvrnitá (Mimulus) na známé strachy, které dokážeme pojmenovat jako např. strach z komplikací, z vyšetření, z porodu, z bolesti, z nástřihu hráze, z císařského řezu, strach jak zvládnu péči o miminko, jestli budu dobrá matka, …(využití v těhotenství, při porodu i v šestinedělí).

Snědek okoličnatý (Star of Bethlehem) – na šoky, traumata a jejich následky, např. odběr plodové vody a další vyšetření, císařský řez, porod kleštěmi nebo vakuumextraktorem, extrémně bolestivý nebo vyčerpávající porod, šokové stavy při porodu a po něm (krvácení, infekce, zástava srdce, embolie, alergická reakce na léky,…), porod je rodičkou subjektivně vnímán jako traumatizující i přesto, že z medicínského hlediska nedošlo k žádným komplikacím, novorozenci, kteří trpěli nedostatkem kyslíku, nedonošené a postižené děti, potraty,…).

Červený kaštan (Red Chestnut) – na strach o druhé, v tomto případě o miminko (využití v těhotenství, při porodu i v šestinedělí).

Kde si „bachovky“ obstarat

„Bachovky“ vám na míru vybere a namíchá zkušený terapeut s praxí. Konzultace trvá obvykle hodinu a odnesete si z ní 30ml užívací lahvičku, která Vám při standardním dávkování vydrží cca. 4 týdny.

Krizovou esenci koupíte ve formě kapek, spreje nebo pastilek buď u vašeho terapeuta, v e-shopech s „bachovkami“, v dobře zásobených obchodech s produkty alternativní medicíny, biopotravin a ekodrogerie a také v některých lékárnách.

Osobní zkušenost:

Pozitivní vliv Bachových esencí jsem poznala nejvýrazněji při porodu mého druhého dítěte. Přestože se říká, že „bachovky“ pomáhají pouze na psychické stavy, osobně mi poskytly podporu jak fyzickou, tak psychickou.

Co se týká fyzické stránky, porod byl plánovaný císařským řezem (z důvodu císařského řezu při porodu prvního dítěte). Proběhl objektivně v pořádku a já jsem hned, jak mi to stav po částečné narkóze (od pasu dolů) dovolil, začala kapat Krizovou esenci do čaje – jediné tekutiny, kterou jsme mohly konzumovat. Krizovou esenci  jsem zároveň intuitivně kapala i na čerstvou jizvu po řezu. Překvapilo mě (v porovnání s 1. porodem císařským řezem), jak rychle jsem se po porodu „rozchodila“, dokázala jsem se opravdu velmi rychle postarat sama o sebe a mého stavu si všimli nejen moje „spolupacientky, ale i někteří lidé z personálu a skoro nechtěli věřit, že jsem rodila „císařem“. V porovnání s 1. porodem se mnohem rychleji hojila i jizva.

Psychické souvislosti kolem porodu byly složitější a o to víc mě překvapilo, jak pohodově vše proběhlo. Obrovská radost z narozeného chlapečka byla ovlivněna v prvé řadě samotným faktem, že rodím znovu císařským řezem a vědomím, že strávím ještě minimálně 24 hodin na JIP. Dále mi bylo smutno po dvouleté dcerce, která byla poprvé přes noc beze mě a protože jsem rodila 23. prosince, věděla jsem, že s ní a ostatními členy rodiny (dokonce ani se svým čerstvě narozeným synem) nestrávím Štědrý den a svátky. Pár dní po porodu také odjížděl můj manžel na půlroční zahraniční misi. S ohledem na všechny okolnosti jsem byla ráda (a věřím, že to bylo díky Bachovým květovým esencím) za to, jak celý porod dopadl a jak rychle proběhla poporodní rekonvalescence. Po dceři se mi samozřejmě stýskalo, ale zatímco na JIP mnoho pacientek z nejrůznějších důvodů plakalo, já jsem byla v klidu a vše brala s nadhledem. Soustředila jsem se jen a jen na rekonvalescenci a kojení a byla jsem dokonce prosta všech úzkostí o miminko, které mě doprovázely po 1. porodu.

————

Na „bachovky“ nedám dopustit a když se mi nedaří bolístky nejrůznějších druhů zaléčit způsobem, kterým jsem zvyklá, nastupují obvykle kapky nebo krizový krém. Poslední „kousek“ byl, když se dcerce udělalo na očičku ječné zrno. Byl večer a ona si stěžovala na bolest, vřídek byl na prasknutí, na pohotovost to nebylo, doma jsme neměli žádné oční kapky ani krém…na prst jsem si kápla Krizovou esenci a lehce dcerce potřela víčko. Do dvou hodin bylo očičko zřetelně klidnější.

(PhDr. Liana Bala, PhD.)

Další informace o metodě se dozvíte na přednášce autorky, která se koná v úterý 17. 5. 2011 v 18h v rámci Světového týdne respektu k porodu (www.respektkporodu.cz).

Ve středu 18. 5. 2011 poskytuje autorka ve spolupráci se STRP jeho účastnicím celý den konzultace Bachových květových esencí za symbolickou cenu. Počet míst je omezen, na konzultaci je třeba se předem objednat na pokladně STRP Na Perštýně 6, Praha 1.

Monika Nyklíčková, BFRP

praktik registrovaný Nadací Dr. Edwarda Bacha v Anglii, shiatsu terapeut, ( http://monika-nyklickova.shiatsu-praha.cz)

Napsal/a: Monika Nyklíčková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist