Průvodce těhotenstvím – CVS, PUBS, Fetoskopie

Rubrika: Těhotenství

pregnant #8V předchozí části našeho seriálu jsme se věnovali jednomu z vyšetření, které se řadí do tzv. invazivních – amniocentéze. Jsou však ještě další invazivní vyšetřovací metody, kterými lze vyšetřit buňky či například přímo pupečníkovou krev. Nejsou sice tak obvyklé, nebo resp. známé, své místo ale ve světě genetiky prenatální diagnostiky mají.

Vzhledem k tomu, že i tento článek přináší informace o tzv. invazivních vyšetřeních, na začátek si připomeneme, že tento typ vyšetření znamená, že vyšetřovací přístroj či nástroj proniká dovnitř organismu těhotné ženy. Jedná se o vyšetření, která mají kromě výhod i svá rizika, pro organismus znamenají i určitou zátěž.

CVS = Choriocentéza (Chorion Villi Sampling)

Jedná se o vyšetření, při kterém je prováděn odběr choriových klků, tj. výběžků, tkáně, ze které vzniká placenta. Tyto klky jsou geneticky naprosto stejné s plodem.
CVS se provádí vcelku brzy na začátku těhotenství, již mezi 10. – 13. týdnem těhotenstvím, tedy v době, kdy ještě není možné provést amniocentézu, neboť není přítomna v dostatečném množství plodová voda. Tyto choriové klky se vytváří dříve.

Jedná se o test, který pomáhá detekovat abnormality u vyvíjejícího se plodu. Značí tedy, že se provádí například u rizika vzniku dědičných onemocnění spojených s rodinnou zátěží, či u pozitivního prvotrimestrálního screeningu.

Vyšetření probíhá opět za kontroly ultrazvuku. Těhotná žena zaujímá polohu vleže, vpich se provádí v oblasti podbřišku za lokálního znecitlivění – jehla na CVS je o něco silnější než na AMC. Odebere se cca 15 mg tkáně.

Na kompletní výsledky si žena musí počkat přibližně dva týdny. Je možné provedení metodou FISH, výsledek je pak známý asi za dva dny.

Riziko ztráty těhotenství se pohybuje okolo 1%.

PUBS = Kordocentéza

Je to vyšetření, při kterém se odebírá krev z pupečníku, resp. z pupečníkové žíly. Tento test se provádí na rozdíl od CVS nebo amniocentézy ještě později, až kolem 20. týdne těhotenství. Velice často je indikován většinou k doplnění vyšetření po amniocentéze, například při nejasném výsledku, nebo i u některých chorob plodu.

Pomocí získané krve se stanovuje chromozomální vybavení plodu, dále se určí i krevní obraz a skupina plodu. Stanovují se protilátky, pomocí kterých lze zjistit, zda není plod infikován některými velmi těžkými infekcemi (rubeola, toxoplazmóza, herpetické viry atd.).

Vyšetření probíhá také pod kontrolou ultrazvuku, těhotná žena leží. Vpich je proveden v oblasti podbřišku, přes placentu do pupečníku.  Odebírá se okolo 2 ml krve. Tato krevní ztráta je velmi brzy doplněna. Po vyšetření se ještě kontroluje srdeční akce plodu.

PUBS má také svá rizika, přibližně jako amniocentéza, ale jeho provedení je daleko náročnější, samozřejmě i co se týká technické stránky.

Výsledky jsou známy přibližně nejpozději do týdne, většinou velmi brzy.

Fetoskopie

Toto vyšetření se dnes užívá už velice málo, jedná se o vcelku radikální zásah, přesto do prenatální diagnostiky patří, tudíž se o něm alespoň ve zkratce zmíníme.
Fetoskopie je endoskopická metoda, která umožňuje přímé pozorování plodu v děloze a s tím spojený i možný odběr krve na vyšetření.

Protože se jedná o endoskopickou metodu, využívá se nástroje – fetoskopu, který se zavádí dutinou břišní do dělohy. Vyšetření probíhá v celkové analgezii. Umožňuje i provedení biopsie, tedy odběru vzorku tkáně plodu.

Fetoskopie, pokud se provádí, tak u speciálně indikované skupiny žen, velice vzácně, které již v minulosti porodily děti s morfologickými nebo metabolickými vadami a kdy ani speciální ultrazvukové vyšetření nepřinese kýžené výsledky.

Indikace k vyšetření by měla převážit riziko, které je daleko vyšší, než u předchozích, uvádí se až 10% předčasných porodů, okolo 2% intrauterinních infekcí apod.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist