Pro váš sladký spánek v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

579941_mommy_to_beKaždá z Vás, která alespoň jednou v životě očekávala narození miminka, mi dá jistě za pravdu, že s příchodem těhotenství dochází k velikým změnám ve všech možných oblastech ženského organismu a tudíž dochází i k malým či větším potížím se spánkem.

V každém ze tří základních období těhotenství je kvalita a především potřeba spánku více či méně odlišná.

I. TRIMESTR
Období prvních tří měsíců těhotenství je charakteristické tím, že byste usnuly vždy a všude, a to doslova. Za zvýšenou potřebu spánku v tomto období mohou, jak jinak, hormony. Jde o nejvíce vyčerpávající období těhotenství. Určitě to znáte – jen se posadíte do křesla a už zíváte a to nemluvím o tom, když se natáhnete večer jen tak, na chviličku, na pohovku k televizi. Velká většina z vás mi dá také jistě za pravdu, že potřeba spánku se dostavuje často v těch nejnevhodnějších chvílích, jako například na veledůležité poradě s ředitelem apod.
Některé budoucí maminky ale v tomto období mohou prožívat i pravý opak, totiž že nemohou usnout. Neustále se převalují na posteli, dívají se do stropu osvíceného pouličními lampami a sledují pomalu ubíhající čas na budíku.
Oběma těmto skupinám maminek ale spánek, ať ho mají jakýkoliv, narušuje jedna věc – potřeba neustále odbíhat na onu místnost. Takže když se mamince konečně podaří usnout, není výjimkou, že se za nedlouho vzbudí a prostě si musí odběhnout. A nový koloběh je tady. Pocit nucení na močení je dán zvětšující se dělohou, a pokud chceme noční odbíhání na záchod malinko zlepšit, nezbude nám než pít dostatečně přes den a omezit pití nápojů večer a v noci.
Těhotná žena by se rovněž neměla spánku bránit, v noci by měla spát minimálně 8 hodin a alespoň jednu hodinu přes den. Od věci nejsou ani různá relaxační cvičení či zklidňující masáže pro těhotné.

II. TRIMESTR
V tomto období se již tělo téměř vyrovnalo s hormonálními změnami a dá se říci, že nastává nejklidnější spánkové období celého těhotenství. Také časté chození na záchod ustupuje. Toto období je zvlášť vhodné na různá cvičení a již zmíněné masáže.

III. TRIMESTR
Toto období je charakteristické tím, že budoucí maminka nemůže najít tu správnou polohu ke spánku, všechno ji tlačí a především neví, kam uložit zvětšující se bříško. Rovněž nastává zase období, kdy ženy trpí přerušovaným spánkem, a to především z důvodu cítění pohybů miminka. Také se může opět dostavovat únava během dne, kterou by maminka neměla podceňovat a využít každé chvilky, kdy si může trochu zdřímnout.
Opět se zde dostavuje neustálá potřeba chodit na onu místnost, protože miminko se zvětšuje a tlačí stále více na močový měchýř. Tady platí opět to samé jako v prvním trimestru – omezte pití nápojů večer a v noci, a tím trochu pomůžete zmírnit noční návštěvy oněch místností.
Velmi často se ve třetím trimestru dostavují křeče v nohou. Nejlepší je postižený sval začít ihned masírovat. Lékař vám může rovněž naordinovat hořčík a vitamíny skupiny B, které mohou tyto potíže zmírnit.
Budoucí maminky se také v noci často probouzejí kvůli děsivým snům nebo nočním můrám. Jejich tělo se již připravuje na narození potomka a v těchto snech se odráží přirozený strach o své dítě, strach z porodu apod. Budoucí maminka by si měla pamatovat, že jsou to pouze sny a především jim nevěřit. A uvědomit si, že její nenarozené miminko potřebuje hlavně klidnou maminku.
Důležitá je také poloha, kterou budoucí maminka zaujme ke spánku, protože ne každá poloha je pro ni vyhovující. Zcela jistě je nevyhovující poloha na břiše a na zádech. Poloha na bříšku je nevhodná proto, že bříško samozřejmě tlačí, takže těhotná ani nemůže usnout. Poloha na zádech zase způsobuje bolesti v zádech a především problémy s dýcháním, které mohou vést až k pocitu dušení, problémy s krevním oběhem, protože zvětšují se děloha tlačí na dolní dutou žílu a snižuje se tak návrat krve k srdci, což může způsobovat kromě jiného i nízký krevní tlak.
Jako nejvhodnější se doporučuje poloha na levém boku. Při této poloze dochází ke zlepšení proudění krve, také k lepší výživě placenty a zdokonaluje se i práce ledvin, takže mamince může tato poloha pomoci v případě, kdy trpí na oteklé nohy.

SHRNUTÍ ZÁSAD PRO DOBRÝ SPÁNEK V TĚHOTENSTVÍ

1) Relaxujte kdykoliv je to možné.
2) Neodpírejte si spánek.
3) Spěte v dobře vyvětrané, nepřetopené místnosti.
4) Učte se od počátku těhotenství spát na levém boku.
5) Pijte dostatečně přes den, večer a v noci pití nápojů omezte.
6) Spěte nejméně 8 hodin v noci a alespoň hodinu přes den.
7) Můžete zkusit bylinkové čaje zlepšující kvalitu spánku – kozlík lékařský, meduňka, máta peprná, různé éterické oleje.
8) Zkuste masáže – dbejte ale, aby je prováděl odborník se zkušenostmi s masážemi v těhotenství.
9) Zkuste speciální polštáře – pohankové a bylinné.

Na závěr bych řekla jediné. Ať jsou Vaše problémy jakéhokoliv rázu, pamatujte na to, že všechny tyto potíže jsou součástí toho malého tvorečka, jehož narození očekáváte a na které se těšíte. Takže „trochu“ toho nepohodlí se z tohoto důvodu dá obětovat. Tak ať máte sladký spánek…

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist