Prevence poškození dítěte před narozením II. – Rizika farmakoterapie 2.část

Rubrika: Těhotenství

2730aV předešlé části jsem zdůrazňovala obecně rizika podávání léků v těhotenství, ale i mnohdy jejich nutnost. Pokud chcete vědět, jak velké riziko představují určité léky podávané v těhotenství, přečtěte si následující řádky.

Na začátku bych ráda zdůraznila, že následující přehled je pouze orientační sondou do světa léků v těhotenství. Jsou situace, kdy těhotná žena určité léky užívat musí a jak jsem se již zmiňovala v minulém článku, teratogenní účinky jsou ohodnoceny u každého léku procenty a ne vždy musí znamenat obrovské riziko pro maminku nebo pro plod. Proto prosím, abyste následující řádky brali s rozvahou. Pamatujte, že o podávání léků v těhotenství by měl rozhodovat především lékař.

ANALGETIKA
1) Acylpyrin (kyselina acetylsalicylová) – jeho podávání musí být velmi opatrné, ve třetím trimestru těhotenství se nedoporučuje tento lék užívat vzhledem k riziku poškození plodu a zvýšené možnosti krvácení.
2) Paralen (kyselina paracetamolová) – tento lék lze užívat ve všech třech trimestrech těhotenství, nicméně maximální dávka by neměla překročit 1500 mg za den.
3) Ibuprofen (kyselina propionová) – ibuprofen lze užívat s opatrností v prvních dvou trimestrech těhotenství, ve třetím trimestru se nedoporučuje tento lék užívat vzhledem k možnosti poškození plodu. Rovněž větší dávky v každém trimestru mohou znamenat riziko poškození plodu, a to hlavně u dlouhodobého užívání. Obecně se ale tento lék velmi často těhotným podává, zvláště se mu dává přednost před kyselinou acetylsalicylovou.
4) Diclofenak – v běžně podávaných dávkách není teratogenní, nicméně se doporučuje užívat tento lék s opatrností ve 2. trimestru těhotenství, v 1. a 3. trimestru se nedoporučuje jeho podávání, v prvním trimestru je dokonce kontraindikováno a rovněž tak na konci třetího trimestru, kdy hrozí rizika v souvislosti s porodem. Nepodávat tento lék vychází také z rizika možnosti poškození plodu.
5) Nimesulid (metansulfonanilid) – tento lék je kontraindikován v jakékoliv fázi těhotenství. Jeho teratogenní účinky nebyly přesně objasněny.

Z uvedeného vyplývá, že podávání určitých léků v těhotenství neuškodí, nicméně není vhodné tyto léky užívat dlouhodobě. Vzhledem k tomu, že většinu analgetik lze zakoupit v jakékoliv lékárně i bez lékařského receptu, měla by si budoucí matka uvědomit rizika jejich užívání.

ANTIBIOTIKA
Velká většina antibiotik není kontraindikována v těhotenství vzhledem k jejich nízké toxicitě. Teratogenní účinky nebyly u některých z nich prokázány, je ale nutná monitorace těhotné ženy.
Z hlediska bezpečnosti pro plod, patří mezi „bezpečná“ antibiotika penicilinové řady. Dále je možné podávat cefalosporiny.
Makrolidová antibiotika, například erytromycin, azitromycin, klaritromycin lze podávat většinou od druhého trimestru.
V těhotenství je ale kontraindikován Tetracyklin, který má prokazatelné teratogenní účinky na plod. Tyto účinky spočívají především v riziku pro plod. Proto má být u jeho podávání vždy vyloučeno, že žena není těhotná. Rovněž jsou v těhotenství kontraindikována tzv. aminoglykosidová antibiotika, jako je například gentamycin, neomycin apod.
Naštěstí antibiotika patří do skupiny léků, které mohou být předepsány pouze lékařem, takže riziko ohrožení plodu klesá už jen z toho důvodu, že si tyto léky žena nemůže ordinovat sama. Lékař, který budoucí mamince léky předepíše, je informován o jejich možnosti podávání v těhotenství, takže si maminka nemusí dělat zbytečné starosti.

NACHLAZENÍ V TĚHOTENSTVÍ A JEHO LÉČBA
Pokud těhotná žena trpí rýmou, jistě je vhodnější užívat léky ve formě sprejů či nosních kapek, než užívat léky pro celkovou léčbu, tedy tablety. Při rýmě je ale vhodné dodržet aplikaci sprejů a kapek v dávkování maximálně jeden týden. Nejčastěji se užívá Nasivin, Olynth nebo například Sanorin. V případě nosních sprejů je riziko poškození plodu velmi malé vzhledem k malému množství, které může proniknout do krve matky.
Jsou ovšem i léky na rýmu ve formě tablet, jako je Nurofen, Modafen apod. Tyto léky se v těhotenství obecně nedoporučují. Naopak za velmi bezpečné se považuje v těhotenství při nachlazení užívání sprejů s mořskou solí (Sterimar), Vincentka (Vincentka spray) a rovněž Pinosol kapky.

Co se týká kašle, tak k jeho tlumení je zatím doporučeno pouze užívání léků Humex sirup nebo Robitussin sirup. Naopak ke zlepšení odkašlávání se v těhotenství doporučují spíše různé typy průduškových čajů nebo bylinkové sirupy, jako například mateřídouška, jitrocel, lípa. Je ale vždy vhodné užívání bylinek konzultovat buď s lékařem nebo lékárníkem, protože ne všechny bylinky jsou vhodné v těhotenství.
Obecně je velmi důležité, aby těhotná žena sledovala v přípravcích typu kapek a sirupů obsah propylengykolu, který může být škodlivý pro plod a také obsah alkoholu, neboť některé kapky či sirupy obsahují alkohol ve větším množství.

Při bolesti v krku se z léků nedoporučují pastilky typu Strepsils, Hexoraleten, Orofar, Septolete apod. Naopak v těhotenství lze doporučit Septofort nebo Septisan, nebo například Bioparox spray.
Co se týká bylinek, absolutně nevhodné je užívání šalvěje, která se jinak běžně na bolesti v krku užívá a to vzhledem k její škodlivosti pro plod. Rovněž tinktura Florsamin by se neměla užívat ze stejných důvodů. Dále by se v těhotenství neměl užívat Jox a předepisované Kurtvirtovo kloktadlo. Z kloktadel je vhodná Chamomilla, heřmánkový čaj.

Věnovala jsem se nejčastěji užívaným lékům. Nejsou zde popsány léky, které se užívají při určitých onemocněních, což ani nebylo záměrem tohoto článku. Cílem je seznámit maminky s negativními účinky léčiv, se kterými těhotná žena nejpravděpodobněji může během těhotenství přijít do styku.
Ráda bych zdůraznila, že každá maminka by měla dobře zvážit užití jakéhokoliv léku v těhotenství, kromě léků, které jí byly přímo doporučeny lékařem a měly by jinak vliv na zdraví její či jejího dítěte. Znovu bych připomněla užívání bylinek v jakékoliv formě. Bylinky jsou jistě velmi prospěšné pro lidský organismus, nicméně některé z nich mohou znamenat nebezpečí v době těhotenství. Proto doporučuji, aby se budoucí maminka obrátila v tomto smyslu na lékárníka či lékaře.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobrý den,
    bohužel už jsem se několikrát setkala s tím,že mi lékárník přes upozornění prodal lék, kde jsem se později dočetla, že je nevhodný v těhotenství. Spolehejte jen na vlastní rozum.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist