Pohodové těhotenství i porod s „bachovkami“

Rubrika: Porod, Těhotenství

STRP2010Marně se pokoušíte o miminko? Jste těhotná a máte strach z porodu? Tak trochu válčíte s kojením? Ve všech těchto případech vám můžou pomoci čistě přírodní Bachovy květové esence. Jak to funguje, vám prozradí terapeutka Monika Nyklíčková s více než šestiletou praxí v oboru.

O Bachových květových esencích jste už nejspíš slyšela. Soubor 38 květových extraktů objevil kolem roku 1930 anglický lékař Dr. Edward Bach. Vyrábějí se z nejedovatých, planě rostoucích rostlin a mohou je užívat i těhotné či kojící ženy, a dokonce novorozenci. „Bachovky“ nemají žádné nežádoucí účinky, nehrozí předávkování a můžete je libovolně kombinovat s jinými metodami léčby. Lékařskou péči samozřejmě nenahrazují, ale mohou ji podpořit i doplnit. V těhotenství i po porodu napomáhají tomu, abyste se cítila dobře a  mohla si „jiný stav“, porod i miminko užít bez zbytečných stresů a komplikací.

Princip je jednoduchý: „bachovky“ harmonizují emoce a tím vás stabilizují, navíc urychlují uzdravování a rekonvalescenci, třeba po porodu. Esence můžete používat jednotlivě nebo kombinovat (až do počtu sedmi); buď si je kapete přímo do úst, anebo přidáte pár kapek do sklenice s vodou.

Kdy vám „bachovky“ pomůžou?

Po nejoblíbenější krizové esenci (Rescue Remedy) můžete sáhnout prakticky ve všech stresujících situacích, nepříjemným vyšetřením počínaje a poporodními depresemi konče. Když si „krizovku“ pro všechny přípravy sbalíte do tašky do porodnice, uděláte jen dobře; můžete ji nabídnout i partnerovi, pokud se vás chystá doprovodit k porodu a necítí se jistý v kramflecích. Kromě kapek existuje i tzv. krizový krém; mým klientkám se osvědčil při hojení hráze i jizev po císařském řezu a také při potížích s kojením.

V praxi se mi opakovaně potvrdilo, že maminky, které kapky braly v těhotenství, mívají minimum porodních a poporodních komplikací. Účinky esencí se přenášejí i na plod; miminka pak bývají klidnější, méně pláčou, lépe spí a „nezlobí“ s kojením.

A tady už je shrnutí, jak vám květové esence pomůžou:

V těhotenství

Pokud vás trápí nejistota a strach (z porodu, z císařského řezu, o miminko, …), úzkosti, únava, nevolnosti, výkyvy nálad, deprese, stres či nespavost.

Při porodu

Pro zdárný průběh porodu je klíčové, abyste byla maximálně uvolněná, a tomu napomůžou právě „bachovky“. Správně zvolené esence mohou navíc nastartovat porod po termínu, spustit zastavený porod, předejít epidurální anestezii i císařskému řezu nebo vám dodat energii, pokud jste už vyčerpaná. Prostředkem první volby je vždy krizová esence.

Po porodu

Květové esence vám přinesou úlevu, pokud došlo k jakýmkoli komplikacím; doporučuji je i po epidurální anestezii, císařském řezu (pomohou mj. rychleji vyloučit z těla anestetika) či vyvolávaném porodu. Je dobré ošetřit také miminko, pokud trpělo nedostatkem kyslíku nebo se narodilo předčasně. Zpětně lze zpracovat i traumata z předchozích porodů, a dokonce porodní trauma, které jste zažila jako novorozenec.

V šestinedělí

Květové esence platí na únavu, vyčerpání, pocit přetížení, hormonální nerovnováhu, potíže s kojením, poporodní deprese i laktační psychózy (zde jako prostředek, který podpoří účinky léků a psychoterapie).

Když chcete otěhotnět

„Bachovky“ se osvědčují u neplodnosti bez zjevných fyzických příčin. Úlevu vám přinesou, i pokud jste potratila a obáváte se dalšího těhotenství.

Osobní zkušenost:

Bachovky mi pomohly donosit dvojčátka

„V těhotenství jsem chodila na shiatsu, které mi ulevovalo od bolestí kyčlí, a terapeutka mi doporučila „bachovky“,“ říká editorka Simona Martínková (33), maminka dvouletých dvojčátek. Těhotenství s dvojčátky je samo o sobě rizikové, v šestnáctém týdnu Simoně navíc našli na děloze šesticentimetrový myom. „Hrozil potrat nebo předčasný porod. O děti jsem se tedy bála ještě víc, byla jsem ve velkém stresu,“ přiznává. Svěřila se terapeutce a ta jí poradila právě Bachovy květové esence. „Společně jsme vybraly složení a já si začala „bachovky“ kapat,“ vypráví. „Vždycky jsem se přitom vědomě zklidnila a opakovala si, že to s dětmi zvládneme a že je donosím až do konce. Psychicky mi to moc pomohlo.“ A nejen psychicky: dvojčátka donosila až do 39. týdne, Ondra měl 3,34 kg a 49 cm, Silvinka 3,28 kg a 51cm. „Lékaři mě dávali za vzor toho, že i dvojčetné těhotenství může být bezproblémové, a mým „obříkům“ se divily sestřičky snad z celého Apolináře,“ směje se. „Věřím, že vše proběhlo hladce i díky „bachovkám“.“

Bachovy květové esence si může naordinovat sama, ale lepší je zajít k terapeutovi, který je s vámi vybere a namíchá vám je na míru. Více se dozvíte na přednášce autorky, která se koná 17. května v rámci Světového týdne respektu k porodu, www.respektkporodu.cz.

Monika Nyklíčková, http://monika-nyklickova.shiatsu-praha.cz

Napsal/a: Monika Nyklíčková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist