Lékořice

Srolovaná jako hlemýžď, vytvarovaná jako „pendrek“ nebo raději jako měkká kočičí tlapka – nabídka lékořice je obrovská. Už od roku 1614 existují lékořicové tolary. Zpočátku však byly bez přídavku cukru a lékořice získávaná z kořenů stejnojmenného keře byla považována za lék…Zhruba o 150 let později došlo k předělu, když jistý lékárník přimíchal k této hmotě i cukr. Tím se konzumace lékořice, která byla poněkud ostřejší chuti, stala mnohem příjemnější záležitostí. Předpokládá se, že extrakty z lékořice mají uklidňující účinky, uvolňují křeče a normalizují žaludek. Během žaludečně-střevní infekce může několik kousků lékořice přinést úlevu. Účinný je glycyrrhizin, který se v lékořici nabízené v Německu vyskytuje v množství většinou pod 200 miligramů na 100 gramů výrobku. Kromě toho je povolený cukr, glukózový sirup, škrob, želatina, sůl a aromata.

Ne příliš často!
Pravidelná konzumace lékořice s vyšším obsahem účinné látky glycyrrhizinu však může způsobovat vedlejší účinky, které jsou pro těhotné ženy nepříjemné. Kromě uklidňujícího účinku na sliznice má glycyrrhizin také stimulační účinek, a sice na krevní tlak. V případě, že se v metabolizmu odbourává na kyselinu glycyrrhetinovou, dochází k blokaci hormonu, který řídí metabolizmus minerálů. Může tak dojít k hromadění sodíku (kuchyňská sůl) a ke ztrátám minerálu draslíku. Následkem je vysoký krevní tlak, ukládání vody a svalová slabost. Může docházet i ke stimulaci hormonu progesteronu, který vyvolává děložní stahy.

Podle jedné finské studie, které se zúčastnilo 202 těhotných žen, měly ženy, které jedly hodně lékořice a konzumovaly více než 500 gramů lékořice za týden, dvakrát vyšší riziko, že dítě přivedou na svět před 37. týdnem těhotenství, než ženy, které jedly málo lékořice. Čím větší množství lékořice ženy konzumovaly, tím vyšší bylo riziko, že dítě přijde na svět předčasně.

Naše doporučení
Nemusíte se lékořice vzdávat úplně. Během těhotenství by však neměla být vaší oblíbenou sladkostí. Spolkový institut pro vyhodnocování rizik (BfR) doporučuje vyvarovat se v těhotenství časté konzumace větších množství lékořice. Jistý si může být ten, kdo omezí příjem pod 100 miligramů glycyrrhizinu. To odpovídá 50 gramům lékořice s obvyklým obsahem glycyrrhizinu 200 miligramů na 100 gramů.

Na obalu se obsah bohužel neudává. Tam najdeme pouze informaci „obsahuje lékořici“, a to v případě, že jeden kilogram lékořice obsahuje 100 miligramů a víc lékořice. U velmi vysokého množství nad čtyři gramy na kilogram musí být na obalu výrobku uvedena informace: „Osobám s vysokým krevním tlakem se nedoporučuje pravidelně konzumovat tento výrobek.“ Také produkty s lékořicí by měly být pro těhotné ženy naprosté tabu.

Informace „vysoký obsah lékořice“ znamená, že ve výrobku je obsaženo více než obvyklých 200 miligramů glycyrrhizinu na 100 gramů. V Německu jsou takové výrobky k dostání pouze v lékárnách a v žádném případě nejsou vhodné ani pro těhotné ženy ani pro děti.

Rovněž importovaná lékořice nebo lékořice, kterou si můžete zakoupit na dovolené v Dánsku nebo Nizozemsku, často obsahuje mnohem víc glycyrrhizinu. Ten, kdo si není jistý, kolik glycyrrhizinu obsahuje jeho oblíbený lékořicový výrobek, by se měl s příslušným dotazem obrátit přímo na výrobce. Ten rozhodně musí vědět, co výrobek obsahuje.

Na obalu se může nacházet také informace „lékořice pro dospělé osoby“. To se nevztahuje na účinnou látku glycyrrhizin, ale na obsah chloridu amonného. Salmiak, jak se tato látka též nazývá, má lékořici propůjčit ostrou, slanou příchuť. Povolen je pouze obsah pod dvě procenta salmiaku, protože chlorid amonný ve vyšších dávkách vede k negativnímu ovlivnění rovnováhy minerálů. Pokud je toto množství vyšší, což si mohou výrobci dovolit na základě povolení výjimky, měl by produkt obsahovat informaci „extra silné, lékořice pro dospělé osoby, lékořice nevhodná pro děti“.

Vzhledem k tomu, že jde o doporučení, a nikoli o zákon, podle informací brémského Institutu pro preventivní výzkum a sociální medicínu (BIPS) to ne všichni výrobci dodržují.

Jedná se o ukázku z knihy Zdravá výživa pro těhotné a kojící matky.
Vydalo nakladatelství Grada, 2009.