Kolik stojí péče během těhotenství a základní výbava pro miminko?

Rubrika: PR článek, Těhotenství

Narození dětí přináší rodičům kromě velké radosti také velké výdaje. Jaké zatížení rozpočtu mohou očekávat během těhotenství a bezprostředně po narození dítěte? Co všechno si budoucí maminky pořizují a kolik přesně je péče a výbava pro děti stojí? To zjišťoval internetový průzkum společnosti Cord Blood Center, rodinné banky pupečníkové krve, do kterého se s vyčíslením nákladů dle vlastní zkušenosti zapojilo téměř 500 maminek.

Průzkum se věnoval pouze jednorázovým výdajům za péči a výbavu, které rodiče zaplatí před tím, než se první potomek narodí a potom do prvního roku jeho života. Zvýšení rodinných nákladů je potřeba očekávat také v pravidelných měsíčních výdajích za dokrmování, pleny, dětskou kosmetiku, dětské léky a očkování a jiné úkony spojené s každodenní péčí o miminko.

Z výzkumu vyplývá, že téměř celý průměrný měsíční plat v České republice věnují budoucí rodiče na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Za lékařské vyšetření před porodem, za cvičení pro těhotné, těhotenské oblečení, 3D ultrazvuk, zasmluvnění porodníka, epidurální anestezii a příplatek za nadstandartní pokoj zaplatí mladá rodina průměrně 21.963 Kč. Někteří rodiče uvažují také odběru pupečníkové krve či tkáně, za jejíž odběr a roční uskladnění zaplatí rodiče u společnosti Cord Blood Center 12.900 Kč, a to díky sponzorským příspěvkům. Pupečníková krev se uchovává pro případ léčby hematologických a onkologických onemocnění samotného dítěte, ale i jeho příbuzných. Kmenové buňky, které lékaři z pupečníkové krve získávají, se zkoumají také v regenerativní medicíně při léčbě dětské mozkové obrny či autizmu.
Téměř násobně větší výdaj znamená pro rodinnou peněženku výbava pro miminko, která taktéž musí být z větší části nachystána ještě před porodem. Tvoří ji přebalovací pultík (průměrná cena uváděná v průzkumu: 2.370 Kč), dětská postýlka (3.450 Kč), cestovní postýlka (3.320 Kč), monitor dechu (3.120 Kč), dětská vanička (498 Kč), taška, vak nebo šátek na nošení dítěte (2.930 Kč), sedačka do auta (1.933 Kč). Nejnákladnějším jednorázovým úkonem je podle výzkumu společnosti Cord Blood Center úprava bytu – příprava dětského pokoje nebo koutku pro dítě, do které rodiče investují průměrně 13.485 Kč. Další výrazný výdaj putuje do prodejny kočárků, kde rodiče utratí průměrně 10.012 Kč za hluboký kočárek, následně je ještě nutné počítat s částkou na sportovní kočárek nebo golfky, které rodiče pořizují průměrně za 2.650 Kč.

Dětská výbavička pro děti v prvním roce, tedy průměrná částka vydaná za základní sady oblečení, činí zhruba 5.900 Kč. Je potřeba si pořídit také dětskou židličku (1.682 Kč), dudlíky a chrastítka (1.050 Kč), osušky, deky a zavinovačky (2.960 Kč) a pomůcky spojené s krmením: lahvičky na pití, odsávačka na mléko spolu se zásobníky, sterilizátor na lahvičky a dudlíky, ohřívač láhví. To vše průměrně za 3.659 Kč. Některé rodiny investují i do chodítka (1.030 Kč). Potřeby pro maminky jako podprsenky na kojení (980 Kč) či odborná literatura za 1.348 Kč už jsou v celkovém součtu spíše drobnostmi.

Při součtu všech průměrných jednorázových nákladů se celková cifra za dítě během jeho prvního roku života blíží 90.000 Kč, přesně je to 83.340 Kč. A to bez pravidelných měsíčních výdajů. Se započtením odběru a uskladnění pupečníkové krve částka překročí 90.000 Kč (93.207 Kč), v celkovém součtu se ale nejedná o navýšení tak markantní ve srovnání s přínosy, které může v budoucnu přinést.

Výše pravidelných nákladů vyšla takto:
za pleny zaplatí rodiče průměrně 1.100 Kč měsíčně, za potraviny 1.000 Kč, kosmetika a drogerie vyjde na 1.000 Kč, oblečení a hračky mimo základní výbavu 500 Kč a náklady na léky a lékaře 100 Kč za měsíc. Celkem tak za rok utratí rodiče dalších 44.000 Kč, dohromady s jednorázovými výdaji dosáhne výsledná suma 128.740 Kč.

Napsal/a: Cord Blood Center

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Anonymní

  Rozhodně nekupuji nejdražší věci a také si myslím, že spousta věcí jde pořídit levněji. Třeba na úplné novorozence se moc nevyplatí kupovat malé věcičky nové, samozřejmě pár ano (třeba, aby bylo miminko hezké na odchod z nemocnice a příchod domů). Ale jinak malá miminka nic nezničí a tak se klidně dají sehnat krásné kousky v second handu. Ale na výběr kosmetiky si dávám pozor. Nepotřebuji tu nejdražší, ona mnohdy neznamená nejlepší. Ale na bepanthen nedám dopustit. Používala jsem ho u dcery a teď opět u syna. Rozhodně se dívám na složení mastiček a tato je především bez zinku, který zbytečně pokožku vysušuje (př. sudocream, imazol… – tyto masti jsem musela použít, až když se přeci jen opruzenina objevila – při zavádění ovocných příkrmů). Ale jinak se opět rychle vracím k bepanthenu, ten opruzeninám pomáhá předcházet a pokožku vyživuje. Takže bych trochu s Marci nesouhlasila.

 • Marci55

  Pokud máte možnost jít do lékárny DR. Max, koupíte tam jejich mastičku na bázi Bepanthenu a daleko levnější. a mě se dokonce zdála ještě lepší.

 • Myslím, že tak dramatické to ve skutečnosti není. Spoustu věcí je možné koupit z druhé ruky a ušetřit tak. Spousta věcí vypasaných v článku je zbytečných a dá se péče o miminko zvládnout bez nich.
  Kočárek a spoustu oblečení jsme koupili od kamarádek. Nové jsme kupovali vlastně jen kosmetiku (nějaké krémy – Bepanthen na prdelku a weledu na tělo, sprchové gely – Weleda nebo Seba Med) a zimní oblečení.

 • endlisek
  endlisek

  Skoro vše výše vypsané se mi zdá zbytečné. Pokud navíc maminka chce praktikovat kontaktní rodičovství víc než polovina nákladů jí odpadá. Postýlka se dá nahradit společným spaním, kočárek šátkem, monitor dechu netřeba, když budu pořád v blízkosti. Chodítko v žádném případě, nic víc škodlivého snad ani neexistuje, ale i přes nespočet článků a rad pediatrů, jak je špatné se stejně nepřestane asi vyrábět, protože byznys je byznys. Dudlík taky s radostí vynechám a nahradím svou náručí. Odsávačku mléka bych rozhodně nekupovala dopředu, až jestli bude vůbec potřeba…Hodně věcí mi přijde jen jako tahání peněz..To co miminko potřebuje nejvíc je zadarmo- být v bezpečí v náručí, napapané a milované.

 • Marci55

  Ono to záleží jak je mamina náročná. Spousta věcí se dá pořídit levněji nebo neni nezbytně nutná.

 • pivatko

  opravdu děsivé cifry, jsem ráda, že nejsem náročná a že mám kočárek i postýlku zadarmo od kamarádky, oblečení po neteři i ještě po mě a od kolegyn obnošené, jen ty plínky budou stát více a doufám,že budu kojit, at ušetříme za Umělou výživu

 • spulkin

  Děkuji za rozepsané cifry, je to zajímavé. U nás to bylo někde více a někdy méně peněz, ale opravdu dítě není levná záležitost

 • Anonymní

  místo dětské stoličky stačí kojit na klíně, místo přebalovacího pultu stačí stůl gauč postýlka či na čemkoli v ručníku, a v bazaru levně dokoupit věcičky,nábytek,kočárek,kolébku,autosedačku.

 • Pavluschka

  Zaujali mne ty cifry v článku, tak jsem ty naše čísla hodila do excelu a 1. dítě vyšlo těsně pod 30 tis. a druhé dítě přes 10 tis. A to musím poznamenat, že jsem si nic nenechávala, vše jsme sháněli znovu….měsíční výdaje jsem už nepočítala, prostě máme děti tak se o ně postaráme podle našich možností co nejlépe (-:

 • snany

  U prvního dítěte jsem docela šetřila, kočárek jsem dostala od tchyně, postylku jsem měla starou 30 let (po mě), pár oblečení jsem dostala něco koupila nové. Příliš jsem to neprehanela s nakupovaním neboť jsem věděla, že se za 3 měsíce po porodu budeme stěhovat. Jediné do čeho jsem investovala docela dost peněz byla chůvicka s monitorem dechu. U druhého dítěte jsem nakupovala hodně, ale zase ne zbytečnosti. Peníze jsou vice potřeba až dítě nastoupí do školky a pak do školy.

 • Anonymní

  Musím říct, že mi nepřipadá, že bychom na dítěti nějak šetřili, ale přesto jsme za něj neutratili během prvního roku víc než 30.000Kč. Spousty věcí nepotřebujete, nebo můžete koupit přes bazar.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist