Když marodí těhotná

Znám mnoho lidí, kteří v případě nemoci sáhnou po prášcích z lékárny. Slibují si od nich rychlé vyléčení, postavení se na nohy. V dnešní době přeci nemůžou marodit! O nějakém vyležení nemoci nemůže být řeč. I když ví, že je to špatně.
Jenže co když onemocní těhotná žena? Řada zmíněných „životabudičů” není pro těhotné vhodná. Možnosti léčení jsou do jisté míry omezeny. Jak se potom nemoci zbavit? Nejlépe pomocí osvědčených „babských rad”. 🙂

Ráda bych vám několik takových vyzkoušených přírodních tipů nabídla. Samozřejmě platí, že každá těhotná musí přihlédnout ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu (např. problémy se štítnou žlázou, špatné trávení, anémie, …) a v ideálním případě se poradit se svým lékařem!!!

Tyto rady mohou využít nejen těhotné ženy, ale i děti a vlastně všichni členové rodiny.

Zázvor je takový „všelék“. Dokáže pomoci od mnoha trápení, záleží jen na tom, v jaké formě ho použijete (syrový, sušený, jako olej, …). Zázvor pomáhá posilovat obranyschopnost organismu, je proto ideálním pomocníkem v chladném období plném různých nemocí. V obchodě se dá sehnat bez problémů, a ač je cena za kilogram zázvoru vysoká, nelekejte se! Pro přípravu čaje stačí odlomit menší kousek tenkého, mladého oddenku. Cena bude kolem pěti korun. Doma jej pak stačí kousek oloupat, nakrájet na kolečka a přidat do čaje. Nebo jej můžete oloupat celý, na jemném struhadle nastrouhat, dát do uzavíratelné misky a zasypat troškou cukru. Zázvor pustí šťávu, kterou pak po malých dávkách můžete usrkávat, zatímco dužinu budete dávat do čaje. Zázvor sladujte v ledničce, vydrží déle.

Musím ale upozornit na dvě důležité věci! Zázvor má ostrou chuť, takže ve větším množství štípe. Navíc podle některých odborníků by těhotné ženy neměly užívat víc jak 4g čerstvého a 1g sušeného zázvoru denně! Plus není doporučováno dlouhodobé užívání.

Ptala jsem se na to své gynekoložky. Vzhledem k tomu, že přidávám jen pár koleček zázvoru do téměř litrového hrnku černého či zeleného čaje, moje gynekoložka usoudila, že miminku ublížit nemohu. Protože ale nechci riskovat, a bohužel není v mých možnostech navážit 4g zázvoru, čaj si dělám jen v období, kdy na mě „něco leze“, a po pár dnech užívání pro jistotu přeruším.

Omezení u dětí a dospělých mi není známo. V době, kdy jsem nebyla těhotná, mi stačily 2 dny intenzivního pití zázvorového čaje a třetí den jsem již byla fit.

Ideální pomocník při kašli – usnadňuje odkašlávání. Šťávu vyrobíte tak, že nakrájíte velkou cibuli na kolečka, proužky či větší kostičky, trošku dejte na dno do uzavíratelné misky, zasypte cukrem, přidejte další vrstvu cibule, zalijte medem, opět cibuli, cukr, cibuli, … až k poslední vrstvě, kterou tvoří cukr či med. Užívejte několikrát denně po lžičkách.

Ovšem pozor! Cibule nadýmá a ve větší míře může mít projímavé účinky, raději to s ní nepřehánějte.

Za připomenutí tohoto léčení kašle děkuji Padmé. 🙂

Její využití je hned několikeré. Ve formě spreje ji můžete používat v prvních dnech rýmy, napomáhá čistit a uvolňovat nos. Bohužel, jak rýma přejde do zánětu (takové to zelené či žluté fuj), je lepší sáhnout po silnějším léku. Výhodou Vincentky je, že stačí jen jednou koupit lahvičku spreje, a poté již jen dokupujete Vincentku ve velké lahvi (stojí cca20-30Kč) a obsah lahvičky z lahve doplňujete.

Vincentku také můžete pít při bolestech v krku, či inhalovat ji (klasické – hlavu nad horký hrnec Vincentky a přehodit přes sebe deku).

Do druhého dne pomůže od škrábání v krku. Do hrnku dejte 1-2 čajové lžičky soli, rozmíchejte a vykloktejte. Opakujte v průběhu dne. Není to sice příliš příjemná procedura (tedy alespoň mně slaná voda v puse vadí), ale opravdu to zabírá neskutečně rychle.

Na Moravě je zvykem kloktat domácí slivovičku či meruňkovici, někdy i místo vyplivnutí onen mok spolknout, ovšem toto léčení mohou vyzkoušet jen dospělí a netěhotní.

Staré známé pravidlo, že při nemoci se má hodně větrat. A také, pokud nemáte horečku, choďte na procházky. Studený vzduch často pomůže uvolnit ucpaný nos.

Další rady jsou již takové, které zná snad každý člověk: správná životospráva (tj. hodně potravin bohatých na vitamíny), dostatek odpočinku a spánku, hygiena (po každém vysmrkání či kýchnutí si umýt ruce!), …

Výhodou takovéhoto domácího léčení je nejen to, že skutečně zabírá (a to poměrně rychle), ale i to, že ušetříte. Kapky do nosu z lékárny stojí od 50Kč výš, zatímco Vincentka (máte-li již lahvičku-sprej doma) jen polovinu v mnohem větším množství! Stejně tak i ostatní zmíněné.

Samozřejmě, že pokud při domácím léčení nedojde během dvou, tří dnů ke zlepšení zdravotního stavu, je nutné vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit!

Jak se léčíte vy? Volíte raději přírodní léčení, nebo se hned od začátku spoléháte na léky z lékárny?