Chcete už dvě čárky na těhotenském testu? Počítejte spíše s měsíci než s týdny. Hned otěhotnět se povede jen málokomu. Proč má dnes tolik párů potíže s početím dítěte a co se s tím dá dělat?
Problém s plodností má dnes 10 až 15 procent českých párů. A jejich počet stále narůstá. V minulosti to tak rozhodně nebylo. „Až do počátku osmdesátých let dvacátého století se reprodukce účastnilo kolem 94 procent žen. Zbývajících šest procent představovaly ženy s vrozenou, biologicky podmíněnou neplodností (nevyvinutí dělohy, dysfunkce vaječníků atd.). U mužů byla příčinou neplodnosti prakticky výhradně impotence, nikoliv dysfunkce spermií, jak je tomu často dnes,“ popisuje MUDr. Helena Máslová, gynekoložka a zakladatelka pražského Centra psychosomatické péče.
„Druhá polovina dvacátého století přinesla nejprve vlnu potratovosti. V důsledku popotratových komplikací (například srůsty vejcovodů) narostl počet neplodných žen. Pak následoval příchod hormonální antikoncepce a s ní i takzvaná funkční neplodnost. Nejedná se tedy o poruchu, kterou lze operativně odstranit, ale o naru-šení jemné hormonální a psychogenní koordinace na takzvané gonadotropní ose,“ vysvětluje odbornice. Gonadotropiny jsou hormony, které řídí činnost pohlavních žláz, tvorbu pohlavních hormonů a vyzrávání pohlavních buněk.
Co je na vině?
Současné problémy s neplodností mají však i další příčiny.
1. Znečištěné životní prostředí
Za zásadní se považuje nárůst mužské neplodnosti, který byl dříve zanedbatelný. Dnes ale tvoří polovinu všech případů. Jednou z příčin je znečištěné životní prostředí. Některé chemikálie se v lidském organismu chovají jako hormonálně aktivní látky a narušují plodnost. Mnoho škodlivin, například pesticidy, má takzvaný estrogenický efekt (estrogen je ženský pohlavní hormon), který způsobuje, že už mužská embrya se „poženšťují“, a narozeným chlapcům (a posléze mužům) se snižuje tvorba a vývoj spermií.
Vědci přišli nedávno se zjištěním, že chemické látky obsažené v jednorázových plenkách, mají také velmi negativní vliv na mužskou plodnost. Lepší variantou jsou proto látkové, nebo ekologické jednorázové plenky.
2. Nedostatek pohybu
„Za posledních dvacet let došlo k obrovské změně životního stylu, která zejména pro mužskou část populace přinesla úbytek fyzické práce, a s tím spojenou menší produkci mužského pohlavního hormonu testosteronu,“ říká MUDr. Máslová.
Nepříznivý vliv na kvalitu spermiogramu má i dětská obezita. „Poměrně nová je v této souvislosti informace, že tuk je hormonálně aktivní tkáň. Nejeden pediatr si všiml vyššího počtu chlapců s gynekomastií (zduření prsní žlázy),“ upozornila gynekoložka.
3. Moderní životní styl
„Plodnost je výsledkem velmi jemné koordinace prakticky celého organismu a patří mezi instinktivní chování, kde velkou roli hraje paleokortex, neboli stará, pudová část lidského mozku. Mladší část lidského mozku, neokortex, se všemi našimi pocity, civilizačními úzkostmi, strachem, zodpovědností, daňovými přiznáními a hypotékami, může zcela přehlušit naše staré pudové chování. Například mozek kočky ví přesně, jak má zvíře počít, porodit i odkojit. Mozek dnešní ženy s vysokoškolským vzděláním, který denně zpracovává obrovské množství informací, může být v této věci bezradný,“ přichází s překvapující informací doktorka Máslová.
Pokud lékaři nemohou ani po podrobných vyšetřeních odhalit příčinu neplodnosti a ženě se stále nedaří otěhotnět, je dobré zamyslet se nad tím, zda nemůže být příčinou nadměrné pracovní nasazení a neustálé povinnosti.
Moderní životní styl ovlivňuje i mužskou plodnost. Nebezpečné je elektromagnetické záření z notebooků a mobilních telefonů.
4. Odsouvání mateřství do vyššího věku
Věk, kdy ženy porodí svoje první dítě, se blíží ke třicítce. Ještě v roce 1990 se ženy stávaly matkami prvního dítěte v 21 letech. A vývoj do budoucna? Na západ od nás ženy odkládají své první těhotenství až ke čtyřicítce, a dá se očekávat, že tento trend se zpožděním dorazí i k nám.
Vyšší věk zhoršuje šance na početí, plodnost výrazně klesá po 35. roku. Na vrcholu plodnosti je přitom žena mnohem dříve, kolem 20. – 25. roku. Osmi až devíti párům z deseti ve věku kolem dvaceti let se podaří počít dítě do roka.
To samé ale může čekat jen jedna žena z deseti ve věku nad 45 let. S věkem se totiž zmenšuje počet ovulací v roce.
Věk po třicítce samozřejmě nemusí nic znamenat a početí i porod mohou proběhnout bez potíží. Ženy se ale nicméně musejí připravit na vyšší riziko spontánních potratů, vzniku preeklampsie (vysoký tlak v těhotenství, neléčený může vést k poškození jater a ledvin a k zastavení růstu dítěte) nebo těhotenské cukrovky. Děti starších maminek mají častěji vrozené vývojové vady, nejobávanější je Downův syndrom.
Napsal/a: Gabriela Bachárová
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)
Pokud se vám nedaří otěhotnět, nebo chcete dodat tělu důležité živiny, můžete zakoupit různé čaje nebo vitamíny.
Blahopřeji, děti to je radost bez nich by byl svět prázdny.Lenka
Dobrý den, dnes jsem maminka dvou dětí. Terezky 10 a Radečka 4. Terezka se nám narodila rok po svatbě, když jí byly 3, pokoušeli jsme se o druhého potomka. Má gynekoložka my vysvětlila, že pokud máme jedno dítě normální cestou, budeme mít i druhé. Po dvou letech marného snažení sem změnila gynekologa. Ten mě vyšetřil, a nedoporučil laparoskopické profouknutí vejcovodů, protože mám vejcovody ucpané blízko dělohy a mohl by mi poškodit dělohu. Doporučil UMĚLÉ OPLODNĚNÍ. První dva pokusy se nezdařily a když jsem řekla o třetím pokusu moje tchyně se vyjádřila, že je to jen zbytečné vyhazování peněz. Když sme šli na kontrolní ultrazvuk a pan doktor mi řekl, že jsem těhotná, TCHÝNI SPADLA ČELIST!!!!!!!!!!
A tímto děkuji celému týmu v ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH, v SANATORIU ART!
Přivítají vás usměvavé sestřičky a milí lékaři, všichni byli super.
Všechno podrobně vysvětlili, trpělivě odpovídali na všechny dotazy.
Slyšela jsem o jednání v jiných CENTRECH IVF, prý se tam známí nesetkali s porozuměním. Nevzdávejte se, držím pěstičky. Naďa Nikodemová