Infekce HPV a rakovina děložního hrdla v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

Infekce HPV (human papilovirus) je pohlavní onemocnění, kterým se alespoň jednou za život infikuje až 80% populace. Infekce se může vyvinout v rakovinu děložního hrdla (čípku). Tento několik let trvající proces můžeme při vyšetření včas odhalit a vyléčit.

Virus HPV tvoří genitální bradavice – špičaté kondylomy.

Infikovat se může muž i žena nejčastěji mezi 18. a 25. rokem života. Infekce se může opakovat.

Dlouhodobě přetrvávající vysoce riziková infekce HPV může vést k předrakovinovým změnám a předrakovinovým stádiím. U žen rozpoznáme stádia rakoviny děložního hrdla, pochvy i zevních rodidel. Výrazná většina předrakovinových změn ve většině případů díky obranyschopnosti těla sama vymizí. Nejčastěji změny vymizí po porodu.

Vedle rakoviny děložního hrdla se HPV infekce podílí i na rakovině zevních rodidel a na rakovině pochvy.

Při každé návštěvě lékaře těhotná žena podstoupí vnitřní (pánevní, vaginální) vyšetření. Toto vyšetření se zaměřuje na možnou přítomnost infekce, na délku, polohu a pevnost děložního hrdla, stupeň rozevření a je-li děložní čípek zkrácený. Pozorováním děložního hrdla a odběrem buněk z děložního hrdla v prvním trimestru můžeme vyloučit riziko rakoviny.

Dosud není známo, že by infekce HPV měla nějaký vliv na průběh těhotenství.
Lehké předrakovinové změny lékař pouze pozoruje, většinou zmizí samy.
Těžké změny už je nutné odstranit operačně – „vypálením“ laserem, odstraněním pomocí zmrazení tkáně, odstraněním pomocí radiofrekvenční kličky nebo skalpelem. Odstranění radiofrekvenční kličkou je vhodné pro ženy, které ještě plánují těhotenství.
Ostatní metody mohou vést k problémům s těhotenstvím a jeho udržením, pokud byly provedeny na mladých ženách.
V případě, že nebylo možné uplatnit předchozí metody, doporučuje se odstranění dělohy – žena už by neměla plánovat další těhotenství.

Špičaté kondylomy většinou rostou rychleji v průběhu těhotenství, po porodu dochází opět ke zlepšení.

Těhotná žena je pouze sledována a většinou je léčena až po ukončení šestinedělí. Odstranění (viz. metody výše) výrazně viditelných kondylomů se doporučuje provést ještě před porodem, aby se snížilo riziko přenosu na dítě během porodu. Pokud měla matka rakovinu děložního hrdla, má dcera dvakrát větší pravděpodobnost, že bude mít problémy s HPV infekcí také. Císařský řez žena podstoupí v případě, že kondylomy blokují porodní cesty.

Riziko přenosu HPV infekce na dítě je velmi nízké, i přesto se mohou objevit např. bradavice v krku, hrtanu, průduškách či průdušnici. Ve velice vzácných případech se bradavice mohou objevit v očích nebo v oblasti pohlavních orgánů.

Ženě hrozí větší riziko předčasného porodu, pokud podstoupila odstranění poruchových struktur na čípku vícekrát.

V případě, že vám lékař najde HPV infekci, můžete jejímu samovolnému vymizení pomoci užíváním multivitaminových doplňků stravy, vysazením hormonální antikoncepce, používáním kondomu po dobu 2-3 měsíců a nekouřením cigaret.

Můžeme se nechat očkovat proti konkrétním typům viru HPV, které jsou obsaženy ve vakcíně. Očkování se nedoporučuje těhotným ženám. Pokud očkovaná žena zjistí, že otěhotněla, série dávek by měla být odložena na dobu po ukončení těhotenství.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (22 vyjádření)

  • Anonymní

    No tak to je pěkná akce. V mém okolí o tom teď všichni mluví a to nám není 16 🙁 Kdyby bylo, hned bych po tom šáhla. HPV je vážná věc na to, abychom to nechali náhodě.

  • Anonymní

    Toto očkování jsem doma dost řešily s maminou. Pořád jsme rozhodování odkládaly až to vyšumělo. Pak jsem to už neměla bezplatně. Takže musím říct, že ta akce se mi víc než líbí. Asi to dám mamce k vánocům 🙂 Přijdu naočkovaná 🙂 Kdybych za to měla dat 5000, tak to asi ne, ale 200,- mám.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist