Duly

Rubrika: Těhotenství

968269_baby_on_board„Dula“ je starý řecký název, který se dnes používá pro speciálně vyškolenou ženu, jenž poskytuje především psychickou (ale i fyzickou) oporu nově se rodící matce a přispívá k dobrému startu celé nové rodiny. Její služby jsou užitečné jak pro prvorodičky, tak pro matky, jež přivádějí na svět druhé a další děti…


Dula ženě poskytuje emocionální podporu a potřebné informace během těhotenství, porodu a šestinedělí. Těžištěm její práce je nepřetržitá psychická i fyzická podpora ženy během porodu. Klade si za cíl přispívat k dobré tělesné a duševní pohodě matek a novorozenců. Dula neposkytuje zdravotnické služby. Nesupluje ani nedubluje práci porodních asistentek ani lékařů, nezasahuje do jejich kompetencí, ale spolupracuje s nimi, stejně jako s otcem a dalšími členy rodiny. Chová v sobě dostatek lásky, aby mohla mateřským způsobem pečovat o nově zrozenou matku („mothering the mother“).

Jaké služby dula nabízí?

* psychickou podporu ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí
* doporučení týkající se životosprávy v těhotenství
* spolupráci na přípravě porodního plánu
* nepřetržitý doprovod během porodu
* masáže, pomoc při volbě polohy a dalších nefarmakologických úlevových prostředků během porodu
* usnadnění komunikace mezi rodičkou (či rodiči) a zdravotníky
* informace potřebné pro informovaná rozhodnutí ženy, např. i v případě nutnosti lékařského zásahu
* podporu pro partnera a rodinu
* informace a podporu při zahájení kojení
* podporu nové rodině v šestinedělí, předávání zkušeností s péčí o dítě

Dula je připravena ženu doprovázet jak při porodu v nemocnici, tak v porodním domě nebo při porodu v domácnosti (za samozřejmé asistence porodní asistentky nebo lékaře).

V čem spočívá přínos duly pro rodičku a její rodinu?

Dula uznává porod jako jeden z klíčových okamžiků v životě ženy. Uvědomuje si, že způsob, jakým ženy rodí a děti přicházejí na svět, ve svém důsledku ovlivňuje celou společnost. Chápe fyziologii porodu i emocionální potřeby rodící ženy. Dula zná rodičku i její přání a představy týkající se porodu. Pečuje o ženu, která si to přeje, po celou dobu porodu a určitý čas po narození dítěte. Pomáhá vytvořit takovou atmosféru při porodu, kdy se žena cítí bezpečně, může se uvolnit a plně se soustředit na samotný porod.
Přítomnost duly u porodu prokazatelně pozitivně ovlivňuje jeho délku a možný výskyt komplikací.

Česká asociace dul (ČAD) působí od r. 2001 jako občanské sdružení sdružující duly – ženy, které poskytují psychickou a fyzickou podporu a informace ženám a rodinám v těhotenství, při porodu a v poporodním období.

Organizuje kurzy pro duly (letos již osmý běh), které účastnicím nabízejí odborné znalosti a pomáhají jim rozvinout dovednosti i osobnostní vlastnosti vhodné pro práci duly. Dulám vytváří odborné zázemí a podporuje jejich další vzdělávání.

Dlouhodobým posláním ČAD je přispět ke zlepšení podmínek, za jakých ženy v ČR rodí a děti přicházejí na svět, a rozšířit vědomí veřejnosti o zdravém rození a rodičovství.
Činíme tak nejen při konkrétním doprovázení žen a jejich rodin v perinatálním období, ale rovněž šířením informací o těhotenství, porodu, šestinedělí a kojení vycházejících z výzkumných studií a podporovaných např. Světovou zdravotnickou organizací nebo Koalicí za zlepšení služeb v mateřství (CIMS).

ČAD se ke Světovému týdnu respektu k porodu připojuje již potřetí. V minulých letech ČAD spolupracovala na doprovodném programu výstav Umění porodit a spoluorganizovala přednášky významné americké porodní asistentky Iny May Gaskin v Praze. Duly ČAD pořádaly besedy s (budoucími) rodiči v různých oblastech ČR, v loňském roce jich bylo dvacet.
Letos duly ČAD zajišťují doprovodný program pro školy na festivalu Umění porodit a opět budou na mnoha místech ČR organizovat veřejné besedy na téma porodní péče matce a dítěti přátelské, s důrazem na hlavní téma letošního STRP – potřeby neustálého vzájemného kontaktu matky a dítěte po porodu.

Více se můžete dozvědět osobně na besedě s Mgr.Vlastou Jiráskovou „Dula – průvodkyně počátkem mateřství“ v úterý 13.5.2008 ve 12 hodin v Kině Perštýn, více na

Další informace k tématu naleznete na www.duly.cz

»» Více informací na toto téma v poradně duly na eMimino.cz.

Napsal/a: redakce (Pavlína)

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist