Co možná nevíte o těhotenství

Rubrika: Těhotenství

624255_pregnant_womanZdravím všechny těhulky. Mám doma skoro půlroční poklad, našeho Tomáška, který právě spokojeně chrupká, tak jsem se konečně odhodlala s vámi podělit o své zkušenosti. Předpokládám totiž, že stejně jako já prahnete po jakýchkoliv informacích ohledně péče o těhotné, porodu, péče o novorozeně a kojení. Já vám chci ale napsat hlavně to, co se nic často nepíše…

Čím začít? Nejspíš bych začala tím, jak k nám těhulkám přistupují lékaři. Asi každá chodíte do prenatální poradny – některá ke svému gynekologovi, jiná k jinému, podle toho, jestli váš gynekolog poradnu má. Do poradny si vás pravděpodobně pozve nebo odešle ke konci prvního trimestru. Ve stejné době (někdy i dříve) se dělá i první ultrazvuk, který slouží hlavně k určení délky těhotenství a uložení plodu, ale to jste už určitě vyčetly. V poradně vás pak čeká několik krevních testů a tady mám pro vás pravděpodobně novinku: test na AIDS se smí provádět pouze na žádost pacientky. Toto je bohužel v našem zdravotnictví porušováno, protože lékař vám většinou žádanku o tento test strčí do rukou celkem samozřejmě společně s žádankou a krevní obraz a určení krevní skupiny. A to je podle mě neetické. Můžete namítnout, že je to ve vašem zájmu – dítě se může nakazit během těhotenství, nebo porodu. Máte pravdu, ale neměl by vás do tohoto testu nikdo v manipulovat, spíše by vám měl být nabídnut. Ale ještě neetičtější mi připadá, že informace o výsledku testu, je zapsána do těhotenské průkazky celkem velkým písmem, a to i přes to, že je to vlastně pro porod nepodstatné. Zase můžete namítat, že se to tam zapisuje proto, že lékař, který vás ošetřuje, by měl vědět, zda jste, nebo nejste zdravé. Ale ukáže vám váš gynekolog, nebo jiný lékař, který vás ošetřuje, výsledky svého HIV testu??? O tom pochybuji… Proč? Je to soukromá věc, lékařské tajemství. A ne informace, kterou si může přečíst kdokoliv, kdo se k průkazce dostane – saniťák, policista nebo kolemjdoucí v případě, že se vám udělá zle a omdlíte. Prostě by to mělo být lépe chráněno. A lékař, porodní asistentka, zubař…prostě kdokoliv musí ke každému pacientovi přistupovat jako k potenciálně nemocnému – zná rizika svého povolání a je na něm, jak se bude chránit. A nejde jen o HIV, ale třeba i o žloutenku a podobně.

Pak vás možná překvapí, že není nutné, pokud těhotenství probíhá bez problémů, abyste při každé návštěvě poradny byly vyšetřovány vaginálně – lékař by měl být schopný určit vývoj plodu pohmatem, poslechem ozev srdíčka. Většina lékařů ale maminky stejně vyzve aby si „vyskočily nahoru“ a vyšetřují vnitřně – snad proto, že je to jejich zaběhlá rutina, ale možná i proto, že se nebráníme. Já jsem se po té, co jsem se to dozvěděla, svého lékaře ptala, jak to je. On nejdříve argumentoval tím, že je potřeba zjistit, jestli se děložní hrdlo nezkracuje, a to se dá poznat jen „zevnitř“ – pro doplnění, zkracující se hrdlo znamená blížící se porod. Děje se to váhou dělohy, miminka, a až po té, kdy nám bříško „spadne dolů“. A pokud by se něco špatného dělo, tak to lékař pozná i pohmatem a podle ozev. Takže pokud máte bříško nahoře, braňte se!!! Formou diskuze, doporučuji, protože i já jsem si to zkusila a byla jsem ráda, že jsem to „ustála“ a lékaři nepodlehla… V těhotenství fakt nejsme ve stavu, kdy bychom zvládaly řešení konfliktů na jedničku ;-))

Ke konci těhotenství většina žen dostane od lékaře tabletky železa, které ale většinou nejsou potřeba. Vysvětlím: ke konci těhotenství se organismus připravuje na očekávanou ztrátu krve během porodu, takže si „vytvoří“ více krve. Nedotvoří ji ale ve stejném složení, ale spíše ji „naředí“ vodou, takže je jasné, že procentuální podíl železa se sníží, aniž by bylo cokoliv v nepořádku. A tabletky železa tak „maminkám“ většinou „pomohou“ jen k zácpě… Takže pokud vám je lékař předepíše, zkuste se ho zeptat, zda je to opravdu třeba.

Doufám, že jste se dozvěděly nějaké novinky a při jejich aplikaci v praxi budete neoblomné :-)) Bezva těhotenství a milé lékaře přeje Pomněnka.

Napsal/a: pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (67 vyjádření)

  • na testu HIV nevidím nic neetického a souhlasím s Virenkou

  • Anonymní

    jsem také těhotná.Myslím si,že někdy řešíte malichernosti.jestli je někdo hiv poz.nebo ne je podle mě malichernost,do doby,je-li ohrožená druhá osoba.Jestliže totiž nakazíte jinou osobu touhle nemocí,je to už trestný čin. K tém vyšetřením¨ Myslím,že lékař sám ví jak vás vyšetřit.jestliže nejste spokojeni,zkuste jít k jinému lékaři.Promluvte si vždy.kddyž jdete na prohlídku se svým doktorem o tom co vás trápí a všech svých potížích. Měly byste myslet víc na prevenci,potom by se možná nemusely řešit důsledky.Tohle myslím všeobecně.Lidé se dnes chovají nezodpovědně a pak se nestačí divit a svádí to na druhé.Opravdu nékdy koukám,co lidé řeší. Jestli někdo má nebo nemá hiv poz.Každý lékař musí dodržovat maximální hygienu a myslím,že by měl o našem zdravotním stavu vědět.A pokud nejste vy dostatečně informována.váš lékař bude muset řešit následné důsledky.PREVENCEje velmi důležitá.Mnoho nepříjemnostem by se tím človék mohl vyhnout. každý s tímto mým článkem nemusí souhlasit,ale s tím počítám. kačule.

  • Virenka

    Tak, vidím že ´horečka je z toho vidět, jen chci vypíchnout, že test HIV se nedělá pro informaci veškerého odborného personálu, ale pro tvou informaci a kvůli opatřením kolem porodu – kvůli dítěti. Lékaře to zajímá jen z důvodu tvé nutné léčby, riziko nákazy od tebe jako těhotné je pro něj minimální a správně píšeš, že před takovým rizikem se musí chránit lékař s každým pacientem, o většině lidí to samozřejmě vůbec nevíš. Problém je, že v našem systému o tebe pečuje odborníků víc, takže podle mě ta informace někde zapsaná být prostě musí.
    Fakt mi není dobře, tak omluvte mírně zmatený způsob vyjadřování :-(((.

  • Virenka

    Holky, i já jsem ráda, že to berete jako diskuzi a ne jako útok, neb jsem taky byla těhotná :-))
    Ale dneska rychle, neb jsem se ráno probudila s horečkou a je mi krušno.
    Pomněnko, vnitřní vyšetření je odbornou lékařskou společností DOPORUČENÉ při KAŽDÉ kontrole těhotné. Doporučené proto, že povinně lékaři můžeš ve skutečnosti uložit úkon jen zákonem, každý lékař se musí řídit i vlastní úvahou a zkušeností, jak stojí i v Hippokratově přísaze. Takže je nám to doporučeno, což znamená, že pokud se rozhodnu postupovat jinak a dojde na soudní řízení (a to teď v souvislosti s těhotenstvím dost často), musím jednoznačně prokázat, že toto odchýlení od postupu bylo nutné z odborného hlediska. Jak píšu, já jsem spíš ta, která vyšetřuje několikrát za těhotenství, ovšem pod tlakem mých těhotných si to prostě nemůžu dovolit. Vinila bys ty lékaře, že tě s tvým tichým souhlasem vnitřně nevyšetřoval, kdyby došlo k neočekávaným komplikacím a v nemocnici ti řekli, že by to byl mohl snadno poznat právě vnitřním vyšetřením? (Jakože to pravda může být ale spíš nemusí. Vnitřní vyšetření rozhodně není všespasitelné ani o všem vypovídající, to je i názor můj.)

    To, že se v porodnici již vyšetřuje méně, je jednak závislé na pracovišti (někde vyšetřují až moc) a jednak proto, že riziko předčasného porodu, kvůli kterému se vyšetření dělá, je v čase, kdy jsi předána porodnici, už prostě nehrozí, jsi blízko termínu.

    A k tomu HIV – teď jak jsi to napsala, uvědomila jsem si, že u několika pražských maminek jsem opravdu takové veliké razítko viděla, tohle je ale opravdu o konkrétním lékaři, v naprosté většině je údaj zapsán do běžného malého řádku v průkazce, utopen mezi ostatní vyšetření. Je tam na to předtištěná kolonka, razítko vůbec není nutné, tohle jde určitě v poradně vykomunikovat.
    Testování těhotných se však provádí (a proto povinně, jak správně uvádí příspěvek výše) kvůli možnému riziku přenosu na dítě, které požívá v našem systému zvýšené ochrany, ne jako ochrana okolí, na to by nikdo právo neměl. Pokud vím já (a tohle nemusím vědět zrovna přesně, neb dlouho na mateřské a změny v systému rozsáhlé), tak lékaři povinně testováni nejsou, nejsou dokonce ani povinně očkováni třeba proti žloutence. Naopak jsou povinni chránit pacienty všemožně před nákazou (narozdíl od pacientů), takže jim v případě něčeho takového hrozí velmi vysoké tresty. Selským rozumem, aby lékař nakazil tebe, nestačí mu práce bez rukavic. Musel by se sám třeba pořezat a záměrně ti to kapat do otevřené, nepříliš krvácející rány. Já z tohoto jako pacient strach vůbec nemám, neb vím, jak je to nepravděpodobné. Naopak, krve rodičky jsou při porodu často i litry, takže nákaza dítěte je víc než možná.

    Jako pacientka vůbec nevidím problém v tom, že nevím, zda je HIV pozitivní můj lékař, protože totéž nevím ani o nejbližších členech rodiny, spolupracovnících, lidech, s kterými navštěvuju saunu, bazén… Ale pro sebe chci mít rozhodně jistotu, že jsem nějakým neočekávaným způsobem tu infekci nezískala a případně snížit riziko nákazy pro moje úplně bezbranné, toužené miminko.

  • Anonymní

    Přenos infekce na dítě z matky infikované virem HIV je možný, ale dnešní medicína je schopna snížit
    riziko nákazy jak pro dítě, tak i nebezpečí zdravotní zátěže pro matku. Těhotná žena infikovaná virem
    HIV může nákazu přenést i na své dítě jak během těhotenství, porodu tak i kojením. Pokud se žena
    rozhodne těhotenství ukončit, je HIV pozitivita zdravotním důvodem k interrupci. Těhotné ženy se
    proto povinně vyšetřují na HIV protilátky jako součást vyšetření v průběhu těhotenství. Dle současně
    platné legislativy lze provést test na HIV u gravidní ženy i bez souhlasu, a to s ohledem na zájem
    nenarozeného dítěte (viz zákon 258/2000 Sb., § 71). HIV pozitivním matkám se v rozvinutých zemích
    nedoporučuje kojení.
    zdroj: http://hygpraha.cz/files/Co%20je%20to%20HIV%20a%20AIDS.pdf

    Ahoj holky, uvádím zákon, dle kterého gyndři nemusí čekat na souhlas těhulky. Ale o morálce a taktu některých doktorů (NĚKTERÝCH!!!) se dá skutečně dlouze hovořit!

  • Pomněnka

    Vierenko, díky za názor „z druhé strany“.

    Musím jen podotknout, že u vnitřního vyšetření uvádím v článku, že za normálního průběhu těhotenství není nutný při KAŽDÉ návštěvě. Jasně, že ke konci nebo při nějakých nesrovnalostech je to jiné. Ale třeba mě překvapilo, že můj Dr mě vyšetřoval pokaždé, kdežto pak v porodnici už ne pokaždé. Trochu nelogické – přece hrozily větší změny na čípku…

    Používání UTZ – souhlasím, není prokázána ani škodlivost, ani neškodnost. Poprvé jsem měla 3utz – první ale až kolem 10.tt (což mě trochu překvapilo, když jsem se pak dozvěděla, že se provádí většinou kolem 7.tt – pro zjištění polohy plodu a rovnou pro kontrolu srdíčka).
    Podruhé to bylo složitější, těhutesty zmatené, na krevní se čekalo, Dr na utz nic neviděl, takže další utz za týden – mezitím (vánoce) jsem nevydržela a jela ka kamarádce (lepší přístroj), přeci jen jsem chtěla klidně vánoce a ne stres z toho, jestli tam prďolka je OK nebo ne.
    Pak utz až ve 23.tt (asi) – KO srdíčka nebyla mezitím žádná, což ve mně trochu hlodalo, protože předtím sjem byla v 7.tt a srdeční akce vidět nebyla….

    Změna doktora – zkoušela jsi hledat v Praze nového gynekologa? Navíc jako těhotná?????? Pokud víš o nějakém dobrém, který má ordinační hodiny tak, abych se tam dostala až manžel dorazí z práce (s 3letým prckem a ne moc vstřícnou sestrou to nejde, dřív seděl přikurtovaný v kočáru, tam mám teď malého…), budu ráda. Už během prvního těhu jsem začla hledat, doteď jsem nenašla. Buď mají plno, nebo se platí nehorázné sumy, nebo je to na dopravu tak blbé, že to nemá cenu.
    Bohužel si lékaři vybírají pacienty, ne naopak.

    HIV – je to dlouho, co jsem článek psala, nechce se mi prokousávat všechyn komenty a tak… Ale – myšleno to bylo tak, že fakt netoužím po tom mít v průkazce razítko HIV přes půl stránky. I když je tam negativní. Prostě by to podle mě mělo být nějak citlivěji zapsáno. Nevím, myslím, že sestrau mého gyndra by tam klidně dala tenhle štempl a velkým písmem pozitivní….. Jo, je to o lidech.
    Jasně, že je třeba ten záznam někde mít. Pro ochranu personálu i ostatních, jak píšeš ty.
    Ale – jak je to teda s testy lékařů u nás? Jak často jsou prováděny? Pokud vůbec????? Je to pořád ta nefér rovina. Dr o mně ví vše, já o něm zhola nic.

    Neber to prosím ve zlém nebo jako útok, je to jen diskuze

  • Virenka

    Matildo, nevíš, jak ti rozumím. A chápu, že nechceš vytvářet nepříjemnou atmosféru zbytečně. Myslím ale, že by stálo za to (jestli jsi to už neudělala) paní doktorce naznačit, že to vnímáš nepříjemně, jen naznačit, ne že by měla pocit, že to odmítáš. Jestli vás takových bude v její ordinaci víc, které jí to taktně naznačí, povede ji to k zamyšlení a možná za nějaký čas taky zamění kozu za lehátko :-)).

    K tomu ultrazvuku, nechtěla jsem nikoho plašit, opravdu není žádná jednoznačná studie, aby člověk měl mít strach. Kdyby následky vyšetření pro narozené děti byly vážné, asi by už tu byly náznaky.
    Problém při výzkumu je ten, že se velmi rychle uvádí na trh nové a nové přístroje, s rozdílnou frekvencí ulatrzvuku, takže udělat dlouhodobou studii stejným přístrojem, za stejných podmínek, je prakticky nemožné. Kdyby byl teď přístroj stejný jako v 80.letech, jistě by už byly k dispozici opravdu použitelné výsledky.
    Jak už víte, mám příklon k přirozenému porodnictví, proto jsem si dobře všimla, že větší část dětí před UZ sondou při vyšetření „utíká“, případně se silně pohybuje, z čehož mám dojem, že se jim to dvakrát nelíbí. Ultrazvuk v Evropě i celosvětově není zdaleka tolik užíván jako u nás, jsou země, kde není pravidlem vůbec, většina zemí má jedno vyšetření v těhotenství kvůli vrozeným vadám, kolem prostředku těhotenství, stejně je to i v USA. Můj selský rozum proto praví, že pokud je těhotenství v pořádku, nic se nemá přehánět.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist