Co možná nevíte o těhotenství

Rubrika: Těhotenství

624255_pregnant_womanZdravím všechny těhulky. Mám doma skoro půlroční poklad, našeho Tomáška, který právě spokojeně chrupká, tak jsem se konečně odhodlala s vámi podělit o své zkušenosti. Předpokládám totiž, že stejně jako já prahnete po jakýchkoliv informacích ohledně péče o těhotné, porodu, péče o novorozeně a kojení. Já vám chci ale napsat hlavně to, co se nic často nepíše…

Čím začít? Nejspíš bych začala tím, jak k nám těhulkám přistupují lékaři. Asi každá chodíte do prenatální poradny – některá ke svému gynekologovi, jiná k jinému, podle toho, jestli váš gynekolog poradnu má. Do poradny si vás pravděpodobně pozve nebo odešle ke konci prvního trimestru. Ve stejné době (někdy i dříve) se dělá i první ultrazvuk, který slouží hlavně k určení délky těhotenství a uložení plodu, ale to jste už určitě vyčetly. V poradně vás pak čeká několik krevních testů a tady mám pro vás pravděpodobně novinku: test na AIDS se smí provádět pouze na žádost pacientky. Toto je bohužel v našem zdravotnictví porušováno, protože lékař vám většinou žádanku o tento test strčí do rukou celkem samozřejmě společně s žádankou a krevní obraz a určení krevní skupiny. A to je podle mě neetické. Můžete namítnout, že je to ve vašem zájmu – dítě se může nakazit během těhotenství, nebo porodu. Máte pravdu, ale neměl by vás do tohoto testu nikdo v manipulovat, spíše by vám měl být nabídnut. Ale ještě neetičtější mi připadá, že informace o výsledku testu, je zapsána do těhotenské průkazky celkem velkým písmem, a to i přes to, že je to vlastně pro porod nepodstatné. Zase můžete namítat, že se to tam zapisuje proto, že lékař, který vás ošetřuje, by měl vědět, zda jste, nebo nejste zdravé. Ale ukáže vám váš gynekolog, nebo jiný lékař, který vás ošetřuje, výsledky svého HIV testu??? O tom pochybuji… Proč? Je to soukromá věc, lékařské tajemství. A ne informace, kterou si může přečíst kdokoliv, kdo se k průkazce dostane – saniťák, policista nebo kolemjdoucí v případě, že se vám udělá zle a omdlíte. Prostě by to mělo být lépe chráněno. A lékař, porodní asistentka, zubař…prostě kdokoliv musí ke každému pacientovi přistupovat jako k potenciálně nemocnému – zná rizika svého povolání a je na něm, jak se bude chránit. A nejde jen o HIV, ale třeba i o žloutenku a podobně.

Pak vás možná překvapí, že není nutné, pokud těhotenství probíhá bez problémů, abyste při každé návštěvě poradny byly vyšetřovány vaginálně – lékař by měl být schopný určit vývoj plodu pohmatem, poslechem ozev srdíčka. Většina lékařů ale maminky stejně vyzve aby si „vyskočily nahoru“ a vyšetřují vnitřně – snad proto, že je to jejich zaběhlá rutina, ale možná i proto, že se nebráníme. Já jsem se po té, co jsem se to dozvěděla, svého lékaře ptala, jak to je. On nejdříve argumentoval tím, že je potřeba zjistit, jestli se děložní hrdlo nezkracuje, a to se dá poznat jen „zevnitř“ – pro doplnění, zkracující se hrdlo znamená blížící se porod. Děje se to váhou dělohy, miminka, a až po té, kdy nám bříško „spadne dolů“. A pokud by se něco špatného dělo, tak to lékař pozná i pohmatem a podle ozev. Takže pokud máte bříško nahoře, braňte se!!! Formou diskuze, doporučuji, protože i já jsem si to zkusila a byla jsem ráda, že jsem to „ustála“ a lékaři nepodlehla… V těhotenství fakt nejsme ve stavu, kdy bychom zvládaly řešení konfliktů na jedničku ;-))

Ke konci těhotenství většina žen dostane od lékaře tabletky železa, které ale většinou nejsou potřeba. Vysvětlím: ke konci těhotenství se organismus připravuje na očekávanou ztrátu krve během porodu, takže si „vytvoří“ více krve. Nedotvoří ji ale ve stejném složení, ale spíše ji „naředí“ vodou, takže je jasné, že procentuální podíl železa se sníží, aniž by bylo cokoliv v nepořádku. A tabletky železa tak „maminkám“ většinou „pomohou“ jen k zácpě… Takže pokud vám je lékař předepíše, zkuste se ho zeptat, zda je to opravdu třeba.

Doufám, že jste se dozvěděly nějaké novinky a při jejich aplikaci v praxi budete neoblomné :-)) Bezva těhotenství a milé lékaře přeje Pomněnka.

Napsal/a: pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (67 vyjádření)

  • Matilda

    Za sebe musím podotknout, že článek pomněnky jsem si přečetla už dávno dávno dříve, ale jsem ráda, že se k němu Virenka z pohledu zasvěceného člověka znovu vrací. Jsem těhotná potřetí, díky stěhování jsem si prošla i změnou gynekoložky, což bylo pro mě velmi těžké, po těch 15 letech, co jsem byla na tu svou opravdu zvyklá.
    Test na HIV mi samozřejmě nikdy nevadil, brala jsem ho stejně jako test na syfilis, žloutenku, cukrovku. Prostě to je něco, co chrání jak zdraví mé, tak mého miminka. Jsem z těch maminek, které málokdy něco namítají a nehledají na všem nějaké mouchy. Myslím, že k tomu není co dodat, souhlasím s Virenkou a jejím názorem ohledně ochrany ostatních maminek a personálu v tomto případě.
    A co se týká UZ, tak ten jsem u předchozích dvou těhu měla na každé poradně a nesmírně jsem se na něj vždycky těšila. Bylo mi jasné, že pokud bych nesouhlasila, nebude mi násilím vnucován častěji, než je doporučené. Možná mě teď mnohé z vás ukamenují, já vím, že ještě nebyla prokázána jeho bezpečnost při častém používání, ale taky nikdo neprokázal jeho škodlivost, v tomto se prostě jak odborný tak laický svět dělí na dva tábory, a já se přiznám, že patřím k maminkám, kterým tak nějak vnitřní instinkt napovídá, že jejich miminku to snad neuškodilo…
    Teď chodím do poradny k paní doktorce, která UZ používá opravdu jen 3x za celé těhotenství, pokud se nevyskytne vážnější problém. Co mi víc vadí je ale skutečnost, že mě nutí pokaždé vylézt na tzv.kozu kvůli vnitřnímu vyšetření, což je pro mě se zvětšujícím se břichem a stoupající váhou už trochu problém. Bývalá paní doktorka mi toto vyšetření prováděla vždy na lehátku, abych nemusela nikde šplhat, jenže… V této ordinaci má paní doktorka jen onen vysoký vyšetřovací stůl, lehátko je u sestřičky na poslouchání ozev, no a tam je vždy nějaká pacientka a chybí tam soukromí. Takže s tím nic nenadělám, protože s přibližujícím se termínem porodu chápu, že je pro lékaře důležité zjistit, zda se čípek nezkracuje a těhulka se neotvírá předčasně. A jak píše někde nahoře Vandula, nejsem natolik kompetentní, abych své lékařce radila, co má a nemá se mnou dělat, ten krátký nepříjemný pocit mi stojí za to vědomí, že je všechno OK.

  • Vidíš Virenko, to s tím UZ by mě ani nenapadlo, můj gynekolog má kvalitní UZ přímo v ordinaci, takže pro něj bylo samozřejmostí prohlédnout mimi pokaždé – zezačátku co měsíc, ke konci co dva týdny. Kluci jsou zdraví…. jaké myslíš, že by to mohlo mít důsledky?

  • Virenka

    Našla jsem tento starý článek Pomněnky a myslím, že i po tak dlouhé době stojí za to se k němu vyjádřit z pozice lékařky v prenatální poradně (postupy se zase tak rychle nemění).
    Nejdůležitější ze všeho je třeba si uvědomit, že každá těhotná má jiné přání. Některá žena by ráda procházela těhotenstvím s co nejméně vstupy zvenčí, jinou vyloženě uklidní, když v pravidelných intervalech absolvuje předem přesně stanovený počet vyšetření. Pokud žena toužící po pravidelném vyšetřování čehokoliv navštěvuje lékaře, který takto nepostupuje, je podle mě lepším řešením vyhledat lékaře jiného než toho svého „převychovávat“ dle svého přání. To za prvé.

    Vyšetření HIV není povinné, souhlasím. Zápis v průkazce není etický – podle toho, z které strany se koukáš. Porod je možná jediná životní událost, kde velké množství krve a dalších sekretů (plodová voda, poševní hlen, moč, stolice…) prostě patří k věci, musí se předpokládat, že potřísní účastníky porodu všude včetně očí, nějaké rukavice u porodu rozhodně nestačí. Ochranné pomůcky známé z amerických filmů jsou v našich podmínkách naprostou fikcí, stejně tak uvědomělost HIV pozitivní osoby je jen zbožnou touhou nás zdravých.
    Můj osobní názor: já jsem se jako těhotná rozhodně cítila lépe, když jsem věděla, že na porodnickém lůžku přede mnou nerodila HIV pozitivní žena a že se mnou není v pokoji, aniž bych to věděla. Všichni víme, jak těžko se po porodu udržuje odstup od jakýchkoliv sekretů dalších osob. Z mého pohledu matky je lepší, aby mé okolí v čase kolem porodu vědělo o mé případné pozitivitě – nevím, jak bych žila s tím, že jsem mohla kohokoliv nakazit třeba při použití společné sprchy.

    Těhotenský průkaz má být předkládán skutečně pouze zdravotnickému zařízení, je to jako průkazka diabetika. Zatím se mi nikdy nestalo, že bych měla HIV pozitivní těhotnou a myslím, že v případě pozitivity bych s ní probrala, kam takový výsledek zapsat. Proti záznamu negativního výsledku ale nemohu namítat nic.

    Vnitřní vyšetřování těhotných je doporučený postup při každé kontrole těhotné. Sama jsem byla zvyklá pracovat zejména s vyšetřením zevním. Zevní vyšetření skutečně není schopno odhalit změny děložního čípku, takže při podezření (ze sdělovaných potíží těhotné) je nutné ho provést. Ovšem v ambulanci, kde nyní pracuji, si těhotné naopak stěžovaly, že jim neposkytuji adekvátní ujištění vnitřním vyšetřením, že je všechno v pořádku. Některé dokonce pohrozily žalobou, takže jsem vyšetření začala provádět i proti svému přesvědčení, nyní panuje všeobecná spokojenost, ačkoliv odborný přínos je spíše sporný.
    Přesto, ani HIV test, ani vyšetření těhotné nijak neškodí, jsou maximálně nepohodlné. (To nemá být obhajoba.)

    Co zneklidňuje mě, je nadměrné užívání ultrazvuku při péči o těhotné. Hodně z vás uvádí, že ultrazvuk podstupovaly při každé (!) návštěvě poradny, ačkoliv toto vyšetření se má při normálním průběhu provádět pouze 2-3x za těhotenství v předem stanoveném období. Ačkoliv zatím nebylo prokázáno, že ultrazvuk má negativní vliv na těhotenství a dítě, výzkum není stále ukončen. Ačkoliv je hezké vidět a slyšet své dítě ultrazvukem, nikdo nemůže říct, že příliš časté užívání této metody je opravdu bezpečné. Jestli je v něčem vhodné užít zdravý rozum, pak je to podle mě právě u ultrazvuku.

  • Anonymní

    Sluníčko ty se tu ale pěkně rozjíždíš.:o)To je zábava číst,ale musím ti dát za pravdu..bohužel hihihihi

  • Anonymní

    . A druha vec – ty si myslis, ze lekari pravidelne podstupuji testy HIV? Ne ze bych o tom neco vedela, ale dost silne o tom pochybuju – neni to vuci pacientum nezodpovedne?……………
    Pochybovat Ido nemusíš.Zdravotníci je podstupují každých 6 měsícu, a věř tomu,že než dostanou výsledky do rukou,tak nemají moc dobré spaní!!!!

  • Tak já doufám, že razítko v průkazce už konečně necháme napokoji, i když uznávám, že pro průběh těhotenství je to nesmírně důležité :)).
    Spíš mě zaujala ještě jedna věc. Sice to tak v článku přímo napsané není, ale MOHLO by tak vyznívat – a sice odmítnout HIV test, protože na to mám PRÁVO…..Přesto že si myslím, že většina maminek to neudělá (a dokonce se nebudou ani zbytečně handrkovat s doktorem, aby jí ten test pouze NABÍDL), některou to možná napadne. A co se pak stane? Test jí udělají tak jako tak před porodem (podle toho, co psala diesonne). Takže v případě, že bude pozitivní, dozví se to ta dotyčná buď před porodem, nebo po něm. Pěkně děkuju za takovu představu……Krom jiného výhoda testu v začátku těhu je ta, že si mohu zjistit všechny možné informace a rozhodnout se, co dál. Jestli chci v těhu vůbec pokračovat…..Jestli na to mám fyzicky i psychicky…..
    Je super, že máme spoustu práv a víme o nich. Otázka je, jestli je nám to k něčemu. V tomhle případě by například odmítnutí jednoho testu mohlo být horší, než jeho automatické podstoupení. Je dost nemocí a vývojových vad, které se z krve ani ultrazvukem nezjistí. Proč to ještě komplikovat?

  • Jen ještě malou poznámku, jaj pomněnko víš, že se někdo nedostane do té tebou zmińované elektronické databáze a nezneužije údaje, které v ní budou? Lidi se dokáží nabourat do jiných systémů, tak proč ne do tohoto. Proč by to dělali? Třeba jen ze škodolibosti, legrace.
    A vy jste někdy viděli gynekologa bez rukavic???

    Vy se tady rozčilujete kvůli údaji v těhu průkazce a kolikrát kvůli dárečkům za pár kaček dáte i rodné číslo nebo adresu. Je to směšné.

  • Pomněnka

    Vandulo, lékař je lékař a já jsem pacient, ale ten lékař mě může nakazit stejně, jako já jeho… A já si těžko můžu vzít rukavice – teda vzít si je můžu, ale u porodu mi to nebude nic platné. Asi to prostě pořád nechápeš tak, jak jsem to myslela.
    A neetické na tom, že tě tam tvůj gynekolog pošle, je právě to, že tě tam POŠLE, měl by ti to jen doporučit, protože podle zákona se tento test provádí pouze na výslovnou žádost člověka, tudíž postup, že těhule mezi papíry na krevní obraz a rozbor moči dostane i papír na HIV a mnohdy o tom ani neví (uznávám, je to její blbost, má vědět, na co se testuje). A to jsem taky psala: „A to je podle mě neetické. Můžete namítnout, že je to ve vašem zájmu – dítě se může nakazit během těhotenství, nebo porodu. Máte pravdu, ale neměl by vás do tohoto testu nikdo v manipulovat, spíše by vám měl být nabídnut.“

    A jen tak na okraj, fakt jsem to psala jako rady těhulím, na co mají práva a co může být prováděno jinak, než by to být mělo, čerpala jsem i ze zkušeností kamarádek, co třeba taky nevěděly. A vy jste si tu vybrali HIV v průkazce a vnitřní vyšetření a probíráte (probíráme) to furt dokola bez jakéhokoliv posunu… A že jste to všechno, co píšu, věděly? Prosím, potom patříte mezi ty šťastnější, které tyto rady nepotřebují. Já jsem se o ně jen chtěla podělit s těmi, které je třeba můžou využít aocení je, ne každý ví všechno, jak jistě uznáte. Asi se to moc nepovedlo…

    Vandulo, ještě si trochu rýpnu: „Teď je mi vlastně jedno, jestli si někdo myslí, že jsem pozitivní, nebo negativní… Snažila jsem se vcítit do pozice poz., i ty sama jsi napsala, že kdybys byla poz., tak bys to možná viděla jinak…. Asi jako jediná jsi to uznala a napsala.

  • Už jsem jednou napsala, že by asi bylo ideální, kdyby nějakou kartičku se závažnými nemocemi u sebe nosili všichni lidé.
    Nejsem si jistá, jestli se člověk ocejchuje tím, že ve své zdravotní kartě (průkazce) má zapsán svůj zdravotní stav.
    Ale hlavně tu padají absurdní argumenty. Když se vrátíme k článku – cituji: „Ale ukáže vám váš gynekolog, nebo jiný lékař, který vás ošetřuje, výsledky svého HIV testu???“ To je přece takovej nesmysl. Jednou já jsem pacient a lékař je lékař, proč by mi měl proboha ukazovat svůj test? A co je neetického na tom, že mě můj lékař (tedy onen gynekolog) pošle automaticky na test?
    A nebojte holky, o vaší negativitě nikdo nepochybuje :))))).

  • Pomněnka

    Tak to už mně nikdo neodpáře :-)))))

  • pomnenko, taky mam pocit, ze to ostatni pochopili jinak, nez jak to bylo mysleno. Ale obavam se, ze se mi zatim podarilo tak akorat vsechny presvedcit, ze jsem HIVpoz. tehula :-))))

  • Pomněnka

    Hurááá! Ido fakt díky, už jsem si začala připadat jako sobec…. Asi jsi jako jediná pochopila, o co mi šlo (že těhotné jsou znevýhodněny)…

  • Vandulo, a pri osetrovani netehotne tu sanci mit nemaji?
    Neni to trochu postaveny na hlavu – kdyz se neco stane tehotne, budu honem hledat, jestli nema v prukazce napsano HIV+, u ostatnich to proste budu muset risknout a davat si pozor.
    No a tak me taky napada, co kdyz bude mit tehotna v prukazu HIV-, ale bude taky HIV pozitivni, protoze se nakazila az po odberu krve?
    Proste mi tam ta informace pripada zbytecna – bude-li tam -, stejne se na to nikdo nemuze spolehnout, takze se k dotycne musi chovat stejne, jako by byla HIV+. Vtip je ale v tom, ze zapsanim HIV+ se dotycna „ocejchuje“, coz mi teda vadi, protoze jak uz jsem psala nekolikrat, ostatni to v obcance taky nemaji – PROC????? (obcanku prece taky nejsem povinna predkladat kazdemu na potkani)

    PS: Kde presne je to v prukazce napsane si uz nepamatuju a zadnou v tuto dobu ani nevlastnim 🙂

  • Tak to je možná první důvod, proč by mi mělo vadit zapsání pozitivity v nějakém dokladu.
    Nicméně. Stále si myslím, že tahle nemoc je natolik závažná, že v případě nějakého úrazu nebo nehody by ostatní lidé měli mít alespoň ŠANCI – ti, kteří mě budou ošetřovat. Nemusí to být vždy doktor, může to být kolemjdoucí.

  • Pomněnka

    Podle mě sestřička má právo nahlížet do zdrav. záznamů, někteří (ne moji, abyste zase neřešili že si mám najít jiné :-)) lékaři se bez nich neobejdou ani dva dny. Berou krev, očkují…. Nahlížejí do karet, tak proč ne do rejstříku? Nebráním se informovanosti, fakt mi jde hlavně o tu „diskriminaci“ těhotných, jak píše Ida, v občankách to nemáme…
    A to jsem ještě nezmínila možnost, že průkazku někdo ukradne, netvrďte mi, že vám by se to stát nemohlo.. Nikdy vám v tlačenici neukradli peněženku, doklady, mobil?? A tohleto je celkem snadno zneužitelná situace… Platebku můžu zablokovat, doklady mi dají nové, peníze (snad) znovu vydělám… Ale kdo mi vrátí případné zneužití téhle dost intimní informace (HIV+)???

  • Sice už to začíná být dohadování o kravinách, ale přesto. Nevím jak vy, ale já mám v průkazce výsledek HIV testu úplně vzadu a na druhé straně průkazky. Navíc naškrábaný rukou. Takže pokud si budu v prodejně chtít vyzvednou reklamní balíček, opravdu to nikdo neuvidí – to by se mi v tý průkazce musel doslova hrabat. Ale o reklamní balíčky fakt nejde.
    Padl tady návrh na elektronický rejstřík. Nějak si nedovedu představit, že by to zabránilo informovanosti třeba takových sestřiček…..?

  • to IDA: tak to jsi me celkem pobavila:-) ja svou teh, prukazku v obchode i kdekoliv jinde krome meho soukromi a lekaru, neotviram, tudz nevim, kdo by mi mohl cist pres rameno. :-))A pokud jhi nekomu ukazuju – tak jen predni stranu o ostatni lek. zaznamy asi tezko budou stat:-).
    Ale mas pravdu, jedna se o slovickareni,a proto mas-li nejaky problem a nesouhlasis s nim, zeptej se sveho gynekologa,urco ti rad vse vysvetli…….

  • Pomněnka

    A jště jedna věc – kvůli KO se na mě coby na těhuli nikdo nebude dívat přes prsty, za to bychse vsadila, že mít tam HIV + tak mě sestřičky budou „pěkně“ okukovat a říkat si „Zas jedba, co porodí mimino odsouzené k trápení… To je teda k…. nezodpovědná“… A to i přesto, že dítě má šanci být zdravé…

  • Pomněnka

    Ido, jsem ráda, že alespoň někdo pochopil tuhle část tak, jak byla myšlena 🙂 a má nato stejný názor..

    A jen tak pro informaci- HIV testyse dají udělat i negativně, atkže toho mohou využít jistě i lékaři. Navíc u nás je korupce všude, tak se dá i takový test pro zaměstnavatele zaplatit – nedělám si iluze.
    A nakonec: Myslím si, že HIV + lékaři u nás léčí. A taky že kdyby dostali výpověď, tak je to diskriminace…

  • diesonne – o tech ostatnich udajich jsme se tu nebavili, krome toho silne pochybuju, ze z toho, jak pise muj gynekolog muze kdekdo vycist stav meho delozniho cipku :-)) ale info o HIV je tam natistene razitkem. Ono staci uz i to ze zatimco pismena HIV jsou velka, ono neg. se za nimi docela ztraci, takze ten, kdo ti v obchode kouka pres rameno, uz ho nemusi zaregistrovat. Ale o tom fakt nebyla rec, takhle bychom mohli slovickarit treba mesic.
    Jen mi proste prijde nefer, ze zatimco tehule tuhle informaci musi stale nosit pri sobe, ostatni (vcetne zdravotniku) to delat nemusi.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist