Čekání na čápa

Rubrika: Těhotenství

Neplodnost. Jakkoliv negativně a definitivně zní toto slovo, lékaři mají velmi dobrou zprávu. Vysoké procento dvojic, které podstoupí léčbu, nakonec dítě počne. Je tu však i špatná zpráva. Problémy s početím dítěte se v České republice týkají už každého sedmého páru…

Většina lidí považuje svoji vlastní rozmnožovací schopnost za úplně samozřejmou, a tak v době, kdy si pár nepřeje počít dítě, sahá většinou po antikoncepci. Proto bývají takovéto dvojice o to víc překvapené, když po vysazení antikoncepce nepřichází očekávané těhotenství. V jejich životě se objevuje problém nazývaný neplodnost.

Když jste tomuto trápení vystaveni právě vy nebo někdo ve vašem blízkém okolí, potřebujete v první řadě přesné a srozumitelné informace o neplodnosti a její léčbě. Poznejte tedy svoje možnosti a šance, jak neplodnost porazit! Dobrá informovanost a spolupodílení se na vlastní léčbě znamená nepochybně už určitou část úspěchu či vítězství.

Kdy se jedná o neplodnost? Lékař tuto diagnózu stanoví tehdy, když se partnerům nepodaří zplodit potomka do jednoho roku. Podmínkou je samozřejmě nechráněný pohlavní styk, kterému se musí dvojice věnovat pravidelně. Světová zdravotnická organizace (WHO) uznala neplodnost za nemoc.

Na cestě za vajíčkem

Při nechráněném pohlavním styku muže a ženy se dějí úžasné věci, doslova zázrak početí. Spermie muže se dostanou do vaginy ženy, kde se zdrží asi dvacet minut a potom se vydají na dlouhou cestu do vejcovodů. Jejich putování může trvat půl hodiny až několik hodin, přičemž zdaleka ne všem se podaří dostat se přes děložní hlen a dělohu až do vejcovodů.

Co se děje s těmi nejzdatnějšími, kterým se podařilo proplavat až do vejcovodů? Tam se spermie uloží do malých slizničních prohlubní a čas od času z nich vyplouvají. Při pohybu spermií ve vejcovodech se zároveň na hlavičce spermie dějí enzymatické změny, které umožní její proniknutí do vajíčka. Podaří se to jen jediné spermii, která za sebou zároveň zablokuje přístup do vajíčka ostatním spermiím. A jedinečný proces pokračuje: 23 chromozomů ženy, budoucí matky, a stejný počet chromozomů muže, budoucího otce, se uvnitř vajíčka spojí. Začíná buněčné dělení. Oplodněné vajíčko nazvali biologové zygota. Když dosáhne stadia osmi buněk, začne se posouvat vejcovodem směrem k děloze. V té už dostává název embryo. V děloze se embryo uhnízdí v bohaté endometriální výstelce a začíná produkovat lidský choriogonatropin, který každá těhotná žena zná pod zkratkou HCG. Jeho přítomnost v moči, zjištěnou například domácím těhotenským testem, signalizuje jasnou graviditu.

Systém hlásí chybu

Jak je vidět, na této složité cestě k početí je mnoho úskalí a stačí jediná nefungující část řetězu a nový život nevznikne. Početí vyžaduje přinejmenším tyto splněné podmínky: muž musí disponovat velkým množstvím zdravých a pohyblivých spermií a žena zase zdravým a zralým vajíčkem. Obě se musí potkat ve správné době, neboť z vaječníku uvolněné vajíčko přežívá maximálně 24 hodin, spermie o den více. Žena musí mít průchozí vejcovody, aby se jimi mohly jak spermie, tak vajíčko pohybovat, a také děloha musí být zdravá a pružná. Nakonec je pro udržení těhotenství až do porodu potřebná dobře uzavřená děložní branka neboli děložní hrdlo. Tento detailnější pohled na početí ukazuje, o jak citlivé biologické pochody jde. Naznačuje, kolik problémů se může na cestě k těhotenství skrývat, když se v nějaké části řetězu vyskytne chyba.

autor: Miriam Kubíčková, Děti a my, 5/2007
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Miriam Kubíčková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Anonymní

  Predictor FERTILITY-jak se používá,když mám nepravidelnou menstruaci,začátek menstruace 5.2.konec za 4 dny. A to se potom v den nejvýraznější čárky máme milovat či i druhý? Děkuji moc za odpověd.

 • Anonymní

  Predictor Fertility – levné, spolehlivé, přesné.

 • Anonymní

  koupila jsem si výhodné balení Predictor Fertility po 7 ks, s cenami v lékárnách naprosto nesrovnatelné a přitom kvalitou stejné. Doporučuji!

 • Anonymní

  Používala jsem tyto testy jeden měsíc, a druhý měsíc jsem už měla pozitivní těhotenské testy

 • Anonymní

  Používala jsem tyto testy jeden měsíc, a druhý měsíc jsem už měla pozitivní těhotenské testy.

 • Anonymní

  ahojky, kdo se snaží o miminko a ne a ne to přijít, vyzkoušejte ovulační test Predictor fertility. Je jich v balení 7 ks..byla jsem maximálně spokojená, ovulaci mi vždycky ukázal a pak už se nám to hned povedlo!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist