Bylinky vhodné v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

bylinkyxV předchozím článku jsem se věnovala spíše obecným zásadám, které by měla těhotná žena znát, pokud se rozhodne využít léčivou sílu přírody. Jak jsem se zmínila, některé bylinky jsou vhodné k použití v těhotenství. Zaměříme se tedy nyní na ty, které si v době šťastného očekávání můžeme v menší míře dopřát, abychom zmírnili nepříjemné projevy těhotenství, nebo usnadnili miminku jeho příchod na svět…

Maliník obecný

Maliník patří mezi bylinky, kdy se můžeme setkat s odlišnými názory na dobu jeho užívání. Někdo doporučuje pít čaj z maliníku celé těhotenství, jiní zase až od přibližně 34. týdne. Vzhledem k tomu, že účinkem maliníku je kromě jiného vliv na hladkou svalovinu dělohy, bude nejspíš rozumnější posečkat s jeho užíváním až do zmiňovaného třetího trimestru gravidity. Jeho účinek by se měl projevit především při porodu – zkrácení druhé, vypuzovací doby porodní (pozitivně podporuje činnost svalů hladké svaloviny a tím i porodní stahy).

Pije se čaj z jeho listů 1- 2x denně.

Nejlepším obdobím pro sběr (sbíráme listy, bez stonku) je pak čas před rozkvětem, tedy na jaře, kdy maliník obsahuje nejvyšší počet léčivých látek. Sušíme je nejlépe přirozenou cestou, pokud uměle, pak by teplota neměla být vyšší jak 45 – 50°C.

Len setý

Len je rostlina, která se používá už od doby kamenné a má mnohostranné použití. V těhotenství je velmi oblíbený, protože pomáhá velmi účinně při samotném porodu („nechá dítě lehce vyklouznout“, dle staré moudrosti) a také podporuje tvorbu poševního hlenu.
Len je slabé projímadlo, které, užívá-li se v menším množství, upravuje příznivým způsobem stolici a zabraňuje zácpě (nutno důkladně zapít, jinak může působit opačně a vyvolat zácpu).

Užívá se denně jedna lžíce lněného semínka – je možné je zkonzumovat samotné, nebo přidáním třeba do jogurtu.
Užívat by se mělo semínko ke konci gravidity, přibližně od 34. týdne těhotenství jako tzv. přirozenou přípravu na porod.

Arnika

Jedná se o velice ceněnou prastarou rostlinu, která je používaná jako lék, i přesto, že je jedovatá. Nejvíce se tedy užívá jako tinktura, součást mastí apod., tedy na vnější použití. I přesto se ale po jejím použití mohou u někoho, zvláště u citlivějších a vnímavějších osob, vyskytnou nežádoucí projevy, přecitlivělost. Pozor tedy a před použitím nejprve vyzkoušejte třeba potřením na malém kousku pokožky.

V těhotenství se ale arnika osvědčila, pomáhá jako prevence ztráty elasticity kůže, tedy v boji prosti striím. Arnika zabraňuje stárnutí pokožky a odstraňuje její ztuhlost. Vhodná je i při výskytu křečových žil, kdy je zklidňuje.

Používáme zásadně jen masti, tinktury, tedy výtažky z této rostliny s tím, že je nejlépe zakoupíme buď v lékárnách, nebo specializovaných prodejnách.

Zázvor

Je to v posledních letech velmi oblíbená rostlinka v těhotenství, zároveň i diskutovaná, kvůli jejím účinkům na graviditu.

Především se užívá v prvním trimestru gravidity a to ke zmírnění průvodních projevů těhotenství, resp. nevolnosti a zvracení. I když se dá setkat s negativními názory na vhodnost jeho užívání v graviditě, pokud se dodržuje dávkování, nemělo by hrozit žádné nebezpečí.

Nejlepší je ke konzumaci určený kandovaný zázvor, může se ale také popíjet zázvorový čaj. Čaj připravíme tak, že zázvor nastrouháme a povaříme. Je ale nutné se vždy poradit s lékařem či lékárníkem na dávkovací schéma, protože při větším množství zázvor způsobuje překrvení pánevní oblasti. Zázvor není vhodný pro dlouhodobé užívání v těhotenství, spíše pro užívání v kratších časových obdobích.

V lékárně se dají koupit lízátka se zázvorem pro těhotné (GraviPop) – opět se ale raději zeptejte, kolik takovýchto dobrůtek můžete sníst denně, neměla by být překročena ale hranice 4 kousků denně.

Skořice

Jedná se o usušenou kůru ze skořicovníku, která se ve velkém množství užívá jak v kuchyni, tak v medicíně.

Její konzumace v těhotenství by měla být v menším množství a ne dlouhodobě. Spíše se v graviditě doporučuje jako součást aromaterapie v době porodu. Může totiž vyvolat porodní stahy, ale zároveň pomáhá proti únavě. Může se i popíjet (v malém množství čaj ze skořice). Její užití by se tedy mělo soustředit spíše na poslední dny před porodem.

Mateřídouška

Opět se řadí k bylinkám, které je vhodné konzumovat až od 34. – 38. týdne těhotenství a ne dlouhodobě, spíše v kratších časových obdobích.

Mateřídouška obsahuje látky, které podporují stahy hladké svaloviny a pomáhá tedy jako přirozená příprava na porod.
Používá se hlavně čaj, ale je možné (podle časového období) mateřídoušku přidat i do samotného jídla.
Sbírají se na jaře kvetoucí části této rostliny, je nutné naprosto suché počasí a doporučuje se vyjít na sběr kolem poledne (nejvyšší obsah vonných silic). Mateřídouška také zlepší naši psychickou stránku, dá se použít i jako součást aromaterapie.

V období šestinedělí je mateřídouška velmi vhodná k popíjení jako regenerace organismu.

Levandule

Patří mezi rostlinky s nádhernou vůní, lidová moudrost praví, že je to „pohlazení pro neklidnou duši“. Má velmi silné aroma. Pomáhá při neklidu, nervozitě, stresu apod.
Patří mezi bylinky, kde se opět liší názory na její užití v těhotenství. Její účinek je kromě jiného i v uvolnění svalů při křečích. Rozhodně se ale nedoporučuje její užívání v prvním trimestru gravidity, protože také kromě jiného snižuje velmi výrazně krevní tlak.

Naopak je vhodnou součástí aromaterapie při porodu, má relaxační účinky.
Je to také velmi odolná bylina, resp. jedná se o levanduli lékařskou, která přežije i velmi nízké mrazivé počasí. Sbírají se květy těsně před rozkvětem (po rozkvětu a usušení by se pak poškodily a rozpadly). Suší se nejlépe svázané v kytičkách.

Třezalka

Tato pověstmi a legendami opředená rostlinka patří mezi ty, které se obecně v těhotenství nedoporučují. Já se o ní ale v této části přesto zmíním, neboť jedna „součást“ třezalky je naopak velice vhodná v době gravidity a byla by chyba ji opomenout.

Z jejích vlastností je znám antidepresivní účinek, zahání rovněž nespavost.

Z jejích výtažků se ale připravuje olejíček používaný v době před porodem k masážím hráze. Většinou jsou součástí i další rostlinky, ale každopádně tyto olejíčky způsobují elasticitu kůže, která je pak vláčnější a odolnější, tedy připravená na porod se snížením poranění hráze.

Tento olej je možné používat od přibližně 34. týdne těhotenství, masáž se provádí nejméně 3-4x týdně podobu asi 5ti minut.

Meduňka a máta

Tyto rostlinka tzv. omlazují tělo i duši. Celkově pomáhají na regeneraci našeho těla, mají samozřejmě i spoustu dalších účinků, například meduňka působí při nespavosti.

Významně podporují trávení a zklidňují tak celý zažívací systém. Pomáhají při nechutenství a plynatosti. Obě jsou doporučované v době těhotenství, ale i po něm, hlavně v době kojení.
U máty i u meduňky sbíráme celou nať nebo jednotlivé lístečky. Pokud nať, pak je lepší jí sbírat před rozkvětem. Sušíme opatrně a ne na prudkém slunci, při umělém teple teplota nesmí překročit 40°C.

Pije se čaj, využívají se také v aromaterapii.

Dubová kůra

V těhotenství i v době šestinedělí absolutně vhodná při potížích s vyprazdňováním, resp. při ošetřování například hemeroidů. Působí velmi hojivě na pokožku a to i v době po porodu, kdy se může použít k potírání na poporodní poranění (vhodná je ale vždy konzultace s lékařem).

Dubová kůra má stahující účinky, které jsou známy již od pradávna, rovněž působí protizánětlivě a pozitivně posilují sliznice našeho těla.

Může se zakoupit buď gelový přípravek, nebo sušené rostlinky pro přípravu sedacích koupelí. Použít se samozřejmě může i čerstvá kůra dubu.

Heřmánek

Velmi známá bylinka, hojně rozšířená. Má dobré účinky při napětí a nespavosti, rovněž je výborný při zažívacích potížích, jako je nevolnost, pocit na zvracení či zvracení. Má i účinky protizánětlivé.

Ovšem zda jej užívat v době těhotenství je opět sporné, resp. dají se vyčíst nejrůznější názory. Ve většině se dozvíme, že ve své podstatě a přiměřeném množství heřmánek neškodí. Někde se ale uvádí, že působí jako stimulant dělohy a tudíž může vyvolat stahy, hrozí tedy buď nebezpečí potratu nebo brzkého porodu.

Heřmánek se dá užívat jako čaj, je také součástí mastiček a kosmetických výrobků. Stejně tak jej najdeme třeba jako součást zubních past na podrážděné dásně nebo se využívá jako součást aromaterapie.

Kontryhel

Ve středověku se přidával do směsí, ze kterých se vědci tehdejšího světa snažili vyrobit kámen mudrců.

Je to vysloveně ženská rostlinka. Obsahuje tzv. taniny, které mají stahující účinek. Podporují tedy stahy svaloviny v době porodu, proto se opět užívání této rostlinky doporučuje až v době před porodem. Má také další účinky, například v době porodu zabraňuje zvýšenému krvácení.

Neměl by se ale užívat v prvních třech měsících gravidity – zde pozor, protože je to zároveň bylinka, která má pozitivní účinky na ženskou plodnost a tedy i otěhotnění.

Sbírá se nať, rostlina se suší co nejrychleji, ale nejlépe na přirozeném teple a ve stínu. Poté se pije čaj.

A jaké máte zkušenosti s užíváním bylinek vy?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Anonymní

    Uvádíte zde, že není vhodné pít kontryhel v prvním trimestru, ale MUDr. Hanáková tvrdí, že naopak kontryhel je vhodný v těhotenství – např. udržuje plod….
    http://www.hanakovagynekologie.cz/kontryhel-obecny/
    Nevíte někdo, kde je tedy pravda?

  • Anonymní

    Jo, maliník je super! U druhého i čtvrtého byl porod velmi rychlý a snadný. Kontryhel neužívat v prvním trimestru! Jsem si uvařila slabý čajík a po pár doušcích vylila, přesto nastalo mírné špinění …No, vše dobře dopadlo. A po porodu čajík z jestřabiny, občas s kopřivou či maliníkem, to bylo také moc fajn. Teď čekám páté a na nevolnosti mi funguje voda se spoustou citrónu, slabý zázvorový čaj nebo vyjímečně slabý černý, podle momentální chuti. Pak mi aspoň pár minut není blbě.
    Jen by mě zajímalo, co tak může zabrat na zimničný třes po druhé době porodní a nesnesitelnou bolest hlavy následující den? Zkusím ta dýňová semínka. A možná mandarinkovou esenci? Poradíte někdo?

  • Anonymní

    Máte tip na seriózní literaturu, ze které se mohu u léčivých bylinách a jejich používání dozvědět víc, může být v češtině i v angličtině – nějak u nás dostupná. Obávám se řídit jen informacemi z internetu.

  • Anonymní

    Pokud Vám mohu k tomu sdělit nějaké informace, téma maliník (nebo i len) a porod je zřejmě dost nadnesené a bohužel je to trochu taková napůl senzace. Abych vysvětlil – zabývám se západní fytoterapií, tedy vědou o léčení rostlinami, která sice není založena pouze na chemickém složení rostlin, jako u nás, ale zároveň je na západě (Amerika, Velká Británie, Německo) věnován bylinám seriózní klinický výzkum mnohem více, než u nás. Bohužel u nás odborné publikace téměř nejsou, pouze trochu něco málo se učí lékárníci na farmaceutických fakultách. Takže co se týče maliníku, při jednom experimentu kdysi se ukázalo, že má vliv na krysí a lidské „těhotné“ dělohy tím, že posiluje svalová vlákna. Bohužel při klinickém dvojitém slepém experimentu, kdy se podával v tabletách asi 200 těhotným ženám se žádný efekt neprojevil. Naopak se projevil negativní vliv na to, že některým ženám přibyly předporodní komplikace a některým narozeným dětem musela být věnována a zvýšená péče… Chápu, že některé píšete, že Vám to pomohlo, ale vezměte také v úvahu psychický vliv a víru v účinnek byliny. Manželka rodila před rokem a půl a rozhodně jsme nevsadili na maliník (nebo len). Tedy vezl jsem jí do porodnice také čaj, ale vsadili jsme na byliny s prokázaným protikřečovým, zklidňujícím a hojivým účinkem a myslím, že jsme udělali dobře. Měla dokonce zvýšené krvácení z dělohy s rizike operace, ale přitom byla schopna již druhý den sedět na tvrdé židli. Samozřejmě v tom je důležitý i psychický stav a přístup během těhotenství i při porodu. Pokud byste chtěly vidět konkrétní oborné pojednání o experimentech s maliníkem, mohu mailem zaslat, případně popsat (česky) o čem se jedná – publikace jsou v angličtině. Jedná se např. o publikaci „Herbal Medicines, third edition“ (Barnes, Anderson, Phillipson). Případně se můžeme poradit, bude-li zájem. 🙂
    Mgr. Marcel Čížek

  • Také doporučuji pití maliníkového čaje před porodem. Pojídala jsem také lněné semínko den předem namočené v jogurtu. Porod byl velmi rychlý (1,5hod.). Nyní kojím a snažím se udržet kojení a otěhotnět (snad je to reálné). Piju čaj z kontryhele a maliníku na úpravu cyklu a zlepšení možnosti otěhotnění. Nemá někdo s tímto zkušenost?

  • Anonymní

    Vřele mohu doporučit pití čaje z malinového listí před porodem. Při porodu svého prvního dítěte jsem dala na radu své lékařky, čaj jsem si zakoupila a začala jej konzumovat 14 dní před plánovaným porodem.
    Porod proběhl vcelku rychle a velmi hladce. Nyní čekám druhé dítě a opět dám na radu své lékařky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist