Kterých bylinek byste se v těhotenství měla určitě vyvarovat? Které mají naopak příznivý vliv na bříško? Co pomůže na různé nemilé bolístky, které těhotenství také provázejí? A které by se vám mohly hodit při porodu?
Odpovědi na uvedené otázky najdete právě v tomto článku.
Bylinky a koření, které se NEDOPORUČUJÍ používat v těhotenství
Jedná se o ty, které mohou vyvolat nedonošení plodu, jeho poškození nebo vyvolat předčasné porodní stahy.
Aloe, aloysia triphylla – od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii, bazalka – od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii, bergamot, dobromysl (oregáno), estragon, fenykl, hřebíček – od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii,
jalovec, janovec, japonská máta – od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii, kafr – od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii, kardamon, libeček, mahonie, máta, medvědice, pampeliška,pelyněk, petržel, prvosenka (petrklíč), přeslička, ptačinec, raut, rozmarýn, skořice – od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii, šalvěj, tymián, tůje – od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii, vachta, vavřín, zázvor -od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii, ženšen.
Bylinky a koření, které mají PŘÍZNIVÝ VLIV na bříško :
Maliník – doporučuje se pít od 34 TT, má tonizující vliv na hladné svalstvo dělohy a střev, tak připravuje bříško na porod, navíc čaj z něj je dobrý voňavý a když si k tomu představíte maliny …
Prcha chlumní aneb arnika – masážní olej s jejím obsahem zlepšuje prokrvení pokožky, zabraňuje vzniku pajizévek – striím, odstraňuje také svalové napětí
Len setý – od 34 TT 1 lžíci denně, jak říká lidová moudrost, len nechá dítě hladce vyklouznout, je to slabé laxativum, v uvedeném množství nevyvolá průjem, ale upraví stolici, pozor – musí se vydatně zapít jinak působí opačně a způsobí zácpu.
Bylinky vhodné při PORODU :
Skořice – skořice vyvolává porodní stahy, pokud je Vám její vůně příjemná je ideální si ho vzít s aromalampou do porodnice, také si její vůni můžete dopřát několik dní před termínem porodu, nám to bylo velice příjemné
Kontryhel – stimuluje zatahování dělohy po porodu, snižuje krvácení při porodu a spolu s meduňkou navrací energii po porodu a zvyšuje sekreci mateřského mléka, je ideální si čaj z něj vzít k porodu a pít ho i během hospitalizace až do konce 6tinedělí
Dubová kůra – působí hojivě na pokožku, intimní mycí gel s jejím obsahem hojí zranění po porodu
Chlorophyl – hojí a zklidňuje zranění po porodu, v lékárně se dá koupit jako spray.
Několik rad na nemilé bolístky, které provází těhotenství :
Ke zmírnění otoků nohou pomáhá konzumace hroznového vína, jablek, chřestu a samozřejmě pití dostatečného množství vody.
Na zácpu pomůže pití jablečné šťávy, nejlépe na lačno, povzbuzuje střeva a navíc dodá tělu minerály a jíst potraviny bohaté na vlákninu.
Bolestem zad pomůže masírování s oleji, dobrý je z levandule lékařské a tymiánu, levandule zmírňuje bolest a tymián uvolňuje napětí ve svalech.
Na hemeroidy hojivě působí přiložený extrakt z habru obecného a zvýšená konzumace syrového ovoce a zeleniny.
Doufám, že Vás tyto informace alespoň trošku zaujaly. Čerpala jsem je jak z knih tak z internetových serverů, tímto děkuji jejich autorům.
Přeji Vám ať se období těhotenství a porod Vašeho miminka stane Vaším nejkrásnějším obdobím a největším životním okamžikem a budete na něj rády vzpomínat tak, jako já.
Napsal/a: Silvie
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)
Tak to asi nebude vyloženě zákaz. To je stejné jak s ostatními bylinkami. U prvního těhu jsem pár hodin před porodem zkonzumovala něco skořice, abych si to „vyvolala“, teď ať konzumuju jak konzumuju, tak pořád nic. Zázvor piju taky často. Takže bych to brala spíš jako doporučení než jako zákazy a povolení 😉
Proč zakazujete zázvor? Je např.i v lízátkách pro těhotné, co se běžně prodávají v lékárnách, a je známo, že zmírňuje nevolnosti.
Muzu se zeptat dozvefla sem se ze neni vhodna mata ja ji pila ve forme caju nemuze to nejak ublizit mimcu a pila jsem take zeleny caj nemohla jsem mu nejak ublizit?
Radko:-) jak už jsem psala výše oregáno ve formě koření v jídle jsem jedla celé těhotenství a mám naprosto zdravého kluka…je mu 3,5roku:-) když se narodil měl skoro 4kila a apgar 10,10,10:-))) takže vůbec neměj žádné obavy z koření.
Tady je to myšleno jako koncentrovaný výluh-olej,aromaolej.
Spíše si dej pozor na bylinkové čaje. K
Ahojky všem, můžete mi prosím poradit, jsem v 8tt, dnes jsem si dala v restauraci špagety s nějakou italskou omáčkou, tuším, že v ní bylo oregano, tymián, nebo nějaký jiný výrazný koření, nyní jsem se dočetla, že toto koření není v těhotenství vhodné, mám teď velký strach, jestli jsem miminku neublížila. Mám obavy…děkuju, jestli někdo máte takové zkušenosti, poraďte, děkuju moc..Radka
No tak já kořenila oregánem celou dobu těhu a rodila sem přesně na termín-takže jako koření to na mě vliv nemělo. bylinkových čajů sem se vyvarovala to uznávám Hlavně zelený čaj není v těhu vhodný.
Čaj z maliníku sem pila předpisově a stejně sem rodila 22 hodin. Nepomohla ani pravidelná masáž hráze–stejně to byl nakonec císař. Jediné co pomůže ke zdárnému přežití porodu je správné dýchání a uvolnění/aromater.,předporodní kurzy/.
K
já nevolnosti neměla, tak nevím, ale poslední týdny před porodem jsem pila čaj z maliníkových listů (ale ne sáčkový, tam je většinou jen malinové aroma) a krásně jsem se otvírala a po porodu hojila. Doporučuju.
mě pomáhal zázvorový čaj a grep navečer…
Ahoj aandreo – nejsem sice žádná bylinkářka, ale na těhotenské nevolnosti je odjakživa z bylinek doporučován zázvor – ve formě bylinného čaje nebo v posl. době je v lékárnách k dostání i v tabletové formě (je to jako lék přímo doporučeno na těhotenskou nevolnost) – název nevím, ale v lékárnách to znají a nedávno se tu v SOS řešila dokonce zázvorová lízátka (taky k dostání v lékárně)…osobní zkušenosti s ním nemám, ale co vím, tak někomu pomáhá, někomu ne…
Tak jsem se tady dnes dozvěděla, že bergamot se nemá používat od 26 tt a pěkně jsem se vyděsila. Jenže koukám do svých dvou knížek a ani v jedné to uvedeno není…..
Vše co tu píšete je moc krásné,my máme doma již 6letého syna Honzíka a chceme i druhé miminko o které se pokoušíme,ale můj dotaz se týká ranní nevolnosti a jak jí předcházet nebo ji tlumit,v prvním těhotenství jsem trpěla dlouho a hodně.děkuji andrea
Dobrý den Jájo.
Vhodné oleje jsou levandulový, heřmánkový pro zklidnění i dodání síly, ale také Vám doporučuji z vlastní zkušenosti skořicový olej i do aromalampy, skořice urychluje porod, stejný účinek má i olej bazalkový, hřebíčkový a zázvorový. Tyto oleje, které v žádném případě nepoužívejte, dobromysl, fenykl, kafr, máta, pelyněk, petržel, routa, saturejka, šalvěj, tůje.
Masáž doporučuji provádět zejména v křížové oblasti krouživými pohyby a všude tam kde budete cítit napětí, na porod musíte být uvolněná, nechat i tu bolest a pocity plynout, poddat se jim a přijmout je a nebránit se jim, jednak je ten boj zbytečný a vysilující a Vy potřebujete mnoho síly do závěrečné fáze.
Pokud budete trpět kolem termínu porodu předporodní depresí, uvařte si šálek kontryhelové čaje. Podívejte do bylinkové poradny, je tam několik zodpovězených dotazů na bylinky vhodné pro porod. Také Vám doporučuji masáž hráze, jako prevenci jejího poranění či nástřihu, je v poradně také popsána spolu s bylinkami u dotazu s názvem „Užívání maliníku a jahodníku před porodem“. Silvie
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na masážní oleje při první, druhé době porodní.Které to jsou a co vše uvolňují při masáži.Děkuji
Mobile Sliding Menu