Bylinková cesta nejen pro těhotné a maminky

Rubrika: Těhotenství

STRP2011Těhotenství a mateřství je asi nejkrásnější a zároveň nejnáročnější období v životě ženy. Sama mám tři děti a radím podle vlastních zkušeností ostatním maminkám jak využívat pro zdraví bohatství naší přírody. Dnešní uspěchaná civilizace nás od přírody spíš vzdaluje a tak máme příležitost využít zvýšené citlivosti a vnímavosti „jiného stavu“ ke prospěchu svému i celé budoucí rodiny.

Je to jenom na nás ženách, jak pozitivně dokážeme prožívat tento neopakovatelný stav a předávat lásku svému děťátku i svým bližním. Rostoucí bříško nás nutí odložit těsné kalhoty spolu s mužskou aktivní rolí a obléci volnou sukni či šaty a stát se tak ženštější a mateřštější. Všímejme si, jak těhotným maminkám sluší jemné pastelové odstíny, které ženu zkrášlují a dělají dobře jejímu děťátku i vyvolávají u mužů galantnost a potřebu takovou ženu ochraňovat. Stejně tak nás už v těhotenství naše miminko nabádá jíst co nejčistší přírodní potraviny, mezi které patří i bylinky. Pobyt v přírodě či na zahradě nás posiluje i uklidňuje a pomáhá naší psychice v tomto důležitém životním období. Našemu klidu a ženskému citu prospívají také tvořivé rukodělné činnosti jako je malování, korálkování, šití, pletení, tkaní, tvorba keramiky a mnoho dalších technik.

Jarní a letní „ženské“ bylinky

Bylinky to nejsou jenom horké čaje, které pijeme spíš v chladnějším období roku. Na jaře a v létě využíváme hlavně čerstvé bylinky ve formě osvěžujících nápojů připravovaných za studena, čerstvých zeleninových a ovocných šťáv a čerstvých bylin jako koření do jídel. Jaro a léto je také obdobím sběru většiny léčivých bylin a jejich dalšího zpracování na sirupy, oleje, masti, octy a sušení na zimu na čaje.

Pro letní nápoje za studena se hodí čerstvé bylinky a drobné ovoce: maliník – listy i plody, zajímavou chuť má nápoj z malin s několika lístky bazalky, jahodník lesní či měsíční  – listy i plody, listy a květy kontryhele, listy meduňky, květy černého bezu a květy lípy, květy měsíčku, malé množství listů máty vonné či kadeřavé (nikoliv peprné), listy a plody rakytníku, plody borůvek, černých jeřabin – aronie nebo rybízu. Nápoje si připravíme snadno rozmixováním čerstvých bylin či ovoce spolu s troškou čisté vody. Necháme louhovat 10 -30 minut a scedíme, doplníme další vodou podle potřeby a dosladíme medem, hroznovým cukrem či bylinným sirupem, podle chuti dochutíme citrónem. Nápoje lze připravovat i neslazené zeleninové: salátová okurka + kopr, okurka + lístek máty, maliník listy + kopřivy, listy čerstvého fenyklu a další. Tyto osvěžující nápoje pijeme v teplém počasí a mohou nám pomoci při těhotenských nevolnostech a nechutenství. Další variantou jsou bylinné sirupy připravované z květů pampelišek, černého bezu, sedmikrásek, fialek, mateřídoušky, popence, listů máty, meduňky a dalších. Tyto sirupy z jarních a letních bylin uchováváme na zimu a přidáváme do čajů nebo do vody, chutnají zejména dětem a pomáhají proti kašli, nadýmání a dalším potížím. V létě si snadno připravíme i květovou vodu – nápoj pro víly. Čistou vodu k pití můžeme ovonět květy černého bezu, lípy, měsíčku, růže, levandule či mateřídoušky, které vložíme do skleněné nádoby s vodou a necháme je vodu prozářit svým blahodárným působením.

 

Těhotenské nevolnosti a zvracení na počátku těhotenství:

V těhotenství se často tělo samo brání zvracením proti nevhodným potravinám, které zrovna organismu neprospívají. Kterým potravinám je třeba se vyhnout: nadměrné spotřebě masa, všem uzeninám (obsahují toxické dusitany v řádově tisícinásobném množství než je limit u pitné vody. Více info najdete v knize „Tajemství výrobců potravin“ od ing.Víta Syrového). Dále plísňovým sýrům, všem chemicky konzervovaným a barveným potravinám, kávě, alkoholu a nadměrné konzumaci sladkostí a bílého cukru, nadměrné konzumaci tropického ovoce a to i džusů z něj a sušeného tropického ovoce. Při ranních nevolnostech může pomoci snídat celozrnnou obilnou kaši, müsli nebo obilnou či zeleninovou polévku místo tradičního pečiva.

Z bylinek proti těhotenským nevolnostem pomáhá: čaj z koprového semene, meduňky či ze zázvoru nebo zázvor kandovaný. Také homeopatické léky a aromaterapie může pomoci.

Bylinné čaje k uklidnění nervů i zažívání: heřmánek, fenykl, anýz, mateřídouška, meduňka.

Čaje pro běžné pití: maliník, ostružiník a jahodník, sléz, růže, kmín, jablečné slupky, fenykl, anýz, roibos a banča. Při kašli: sléz a jitrocel. Od čtvrtého měsíce a před porodem se doporučuje používat čaj z kontryhele pro zpevnění svalstva v podbřišku aby se zabránilo případnému potratu, po poradě s lékařem, a obden se provádí vlažná koupel z řebříčku.

(více o dalších bylinkách na těhotenské potíže se dozvíte na přednášce a v knize M.D.S. „Bylinky pro děti a maminky“)

Proč jíst sezónní a biopotraviny podle ročních období?

Stejně jako se v zimě jinak oblékáme než v létě, měli bychom respektovat rytmus ročního cyklu i v tom co jíme, abychom byli zdraví (nejen v těhotenství…)

Pro maminky s malými dětmi vedu programy o zdravé výživě a bylinkách v mateřském centru Prokůpek. Maminky se mě často ptají, co je tedy vlastně zdravé, když se všude píše něco jiného.

Každý si musí najít svou vlastní cestu i stravu. Doporučuji jen to, co mně vyhovuje a co mám vyzkoušené. Po letech sbírání zkušeností náš rodinný jídelníček sestavený z jídel připravených z co nejčerstvějších surovin a pokud možno, doplněný něčím zeleným ze zahrady. Dospěla jsem k závěru, že ta nejlepší strava pro všechny je taková, která byla připravená s láskou z domácích zdrojů a tou je strava pestrá a živá neboli bio. Udělat můžeme mnoho dobrého, vytvoříme-li svým dětem dobré stravovací návyky pro celý jejich další život. Když naučíme jíst zdravě od nejútlejšího dětství, předáme jim to největší bohatství = pevné zdraví.

Léčivé vůně pro těhotné a kojící maminky

Aromaterapie může pomoci těhotným zlepšit náladu pomocí příjemných vůní ovlivňujících psychiku a další zdravotní potíže. Asi nejoblíbenějšími ženskými vůněmi jsou levandule, růže, mandarinka a meduňka.

Éterické oleje použitelné v těhotenství (nikoliv vnitřně): máta, levandule, citron, růže, mandarinka, pomeranč, zázvor, meduňka, jasmín, santal, bergamot, ylang – ylang, měsíček, kopr, TTO, vavřín. V těhotenství používáme éterické oleje velmi opatrně a jen ty, které nám opravdu příjemně voní, což se může v „jiném stavu“ značně lišit od obvyklého stavu. Oleje používáme buď k masážím ředěné základním olejem, nebo k provonění místnosti pro lepší spánek, nebo do koupele, nebo k čichání na kapesníku například proti nutkání na zvracení – citron a vavřín. Poslední dobou se zabývám tvorbou keramických léčivých aromašperků, které sama ráda nosím. Právě v těhotenství mě uklidňovaly vůně nošené celý den na náhrdelníku, vybírala jsem si je podle nálady a potřeby.

K masážím břicha proti strijím u těhotných a do koupelí používáme levandulový a růžový olej.

V těhotenství jsou nevhodné tyto éterické oleje: routa, pelyněk černobýl, zerav (túje), yzop, máta vodní, saturejka, dobromysl, tymián, hřebíček a skořice. Během prvních 4 měsíců těhotenství se nedoporučuje: bazalka, kafr, šalvěj, yzop, majoránka, myrha, rozmarýna, vavřín a fenykl. Levandule je nevhodná pro přímé vdechování z kapesníku, ale do masážních olejů, koupelí a aromatizaci místnosti lze použít.

Co si počít při stresu těhotenství a co na to miminko v břiše?

Při svém prvním těhotenství jsem studovala všechnu dostupnou literaturu a snažila se připravovat na příchod miminka co nejlépe. Teorii jsem zvládala, ale nedařilo se mi dodržet pokyny a rady jak být stále v pohodě a vyhýbat se stresu v zájmu zdárného vývoje dítěte. Vyhýbat se stresovým situacím dost dobře nešlo, celé těhotenství se na mě valily jedna za druhou… Měla jsem zdravotní problémy a strach o ještě nenarozené miminko i těžce nemocnou mámu, svatbu v září v šestém měsíci, v říjnu pohřeb a hned po Vánocích jsem porodila, Silvestr 2000 jsme slavili v porodnici. Ztratila jsem svou největší duchovní oporu – maminku, přestěhovala se do nové rodiny a nového místa, vytratil se i můj kulturní život a z přátel zůstalo jen několik, kteří už také měli děti. Svou výtvarnou práci jsem pověsila na hřebík, s miminkem jsem si nevěděla často rady a mnohdy ani se sebou. Bylo to prostě příliš mnoho životních změn najednou. Manžel i obě rodiny se mi snažily pomáhat s hlídáním, domácími pracemi a vařením, ale na své duševní smutky jsem byla vždy sama se svou vírou. Nad vodou mě držela má veliká radost a zároveň starost – miminko Liduška, dnes už  školačka. Děti k nám přicházejí také proto, abychom se od nich mohli i my učit, nejen oni od nás… a o tom je vlastně mateřství.

Zklamalo mě, že moje tehdejší doktorka gynekoložka se vůbec nezajímala o mé psychické problémy, ale jen o ty tělesné, jako by se snad dalo oddělit tělo od duše. Naštěstí mě osud včas zavedl na přednášku o zdravé výživě a k lékaři homeopatovi, který mě léčil především změnou stravovacích i duševních návyků. To, co mně nejvíce pomohlo, bych ráda předala ostatním maminkám, nacházejícím se možná v podobné situaci. Stresu se ale zcela vyhnout nejde ani v těhotenství ani v životě vůbec. Uvědomme si nejprve, že každý problém nás posouvá dál v našem duchovním vývoji, pokud ho dokážeme správně vyřešit, ale nikoliv tím, že nepříjemnosti vytěsníme ze své mysli a tváříme se, že nás se to netýká. Soucit s trpícími lidmi v našem okolí, nebo i vzdáleném jako momentálně s oběťmi zemětřesení v Japonsku, nejlépe vyjádříme upřímnou modlitbou  – prosbu o pomoc ve vnitřním ztišení.

Mně osobně pomohla při mém prvním dosti stresovém těhotenství jednoduchá rada jak komunikovat s miminkem v břiše. Od počátku těhotenství je dobré přijímat své děťátko jako živou bytost s vlastní dušičkou, se kterou můžeme komunikovat a denně ji přesvědčovat o své lásce a o tom, jak se na její příchod těšíme. Všechny emoce i ty negativní, které v těhotenství prožíváme, prožívá s námi i naše dítě v břiše a formují jeho budoucí duševní zdraví. Když  pláčeme, někdo nás zklamal, máme vztek na partnera nebo smutek či žal z úmrtí někoho blízkého, nelze tyto emoce potlačit a není to dobré pro nás ani pro dítě. Vysvětleme svému drobečkovi, proč jsme smutné, že to, co teď právě prožíváme, přejde, a že se nemusí bát našeho smutku, protože na jeho příchod se těšíme i přes všechna příkoří. Není třeba mluvit k miminku nahlas, stačí mluvit s ním v duchu a uklidňovat ho vždy, když by se mohlo leknout, vystrašit nebo si na sebe brát vinu za naše starosti. Když si nevíme rady třeba se špatnými vztahy v rodině nebo se strašením lékařů, vždy nám může pomoci upřímná modlitba v ztišení.

Mnoho dospělých lidí s psychickými problémy zjišťuje pomocí hypnózy a psychoterapie, že jejich potíže mají kořeny právě v prenatálním období nebo v raném dětství, kdy se cítili nechtění, zažívali strach a nejistotu, nebo si na sebe přejímali vinu za hádky rodičů. Pomůže nám i našim dětem, když si to uvědomíme včas, jak hodně ovlivňujeme jejich budoucí duševní život.

Na všechny potíže duše je nejlepším lékem víra a láska, nesobecká a všeobjímající. Ať je tvá náruč maminčina jak vonná a konejšivá mateřídouška…

Bylinky, které nám mohou pomoci v psychické rovině: Heřmánek, levandule, růže, mateřídouška, třezalka, dobromysl, majoránka, meduňka, lípa a další. V aromaterapii používáme éterické oleje podle vlastního výběru uvedené výše v textu.

Strach a fanatismus škodí zdraví nejen v těhotenství

Právě v těhotenství je žena vystavena velkému stresu od samotných lékařů, kteří ji sice nařídí aby se nestresovala, ale zároveň často zbytečně lekají různými vyšetřeními a jejich „zaručenými“ výsledky a doporučeními k interupci. A to i přes to, že těhotenství není žádná nemoc…Vím, o čem mluvím, zažila jsem to celkem třikrát a naposledy jsem rodila jako „riziková staromatka“ ve čtyřiceti letech, díkybohu mám tři zdravé děti. Stát se matkou znamená také přijmout zodpovědnost za svá rozhodnutí a nenechat lékaře rozhodovat za nás o životě našeho dítěte. Každý člověk i ten, jemuž lékaři prorokují postižení, má právo na život a přináší si své úkoly tady na zemi v každém zrození. Všichni jsme součástí spravedlivého kosmického řádu a opakovaných inkarnací i když tomu nemusíme věřit. Nepomůžeme nám ani žehrání na nespravedlivý osud, ale spíš pochopení, že všechno, co se nám děje je správné že jsme se narodili na správném místě. Smyslem života je pochopit svůj osud jako šanci a hledat cestu k dobru.

Dojal mě příběh z časopisu Respekt, který vyprávěla 91 letá ošetřovatelka a zachránkyně orangutanů paní Ulrike Von Mengen. Vzpomínala, jak do své jakartské ZOO poprvé přivedla orangutaní matku s mládětem postiženým Downovým syndromem. Protože neměli volný výběh museli ji dát do klece se dvěma dalšími samicemi. Byla vystrašená, ale její nové družky jí hned vzaly mládě z náručí a samy ho objímaly a hladily. Orangutaní máma plakala dojetím stejně jako ošetřovatelka. Bylo to upřímné, lidé by se přetvařovali, ale opice to neumí.

Jak se bránit stresu? Žena, která má blíž k přírodě a k víře dokáže lépe používat svou vlastní intuici – hlas svého srdce, kterému lze věřit víc než „lekajícím lékařům“.

Jak souvisí víra a psychika s bylinkami? Inspirují mě přírodní národy žijící v harmonii s přírodou. Podle indiánů se přes kořeny léčivých rostlin rostoucích v naší zemi dostáváme k hledání vlastních kořenů a přibližujeme se tak naší matičce zemi. Tvořivá žena matka je jako strom, jako jabloň, která je svými kořeny pevně spojena s matkou zemí a z ní čerpá odvahu a sílu. Životadárnou silou vody a země vyživuje mnoho větví, listů, květů a následně i plodů jablíček – svých dětiček. Její větvě poskytují pastvu i útočiště včelám, ptákům, zvířatům i lidem, v létě dávají chladivý stín a na podzim ovoce. Strom – žena vzpíná své větve-ruce k nebi a tak se spojuje se sílou kosmickou a přijímá energii slunce. Strom žije v souladu s ročními obdobími a i v nepohodě, větru či bouři ač zmítán stojí pevně v zemi. Žena – jabloň vytváří své rodině klidné zázemí a útočiště, neboť je pevně zakotvená v zemi a děkuje Stvořiteli za život za místo, kde žije a může působit a za všechny dary, jichž se jí dostalo. Dokáže využít svých darů k šíření dobra. Přivádí své děti k víře a je otevřená přijímat požehnání, prosit i děkovat, pomáhat ostatním.

Člověk bez spojení s přírodou a vesmírem, bez duchovního rozměru a víry je jako prázdná nádoba, stále mu cosi chybí, co nedokáže najít. Jako ženy matky máme úžasnou možnost předávat osvobozující víru nejen našim dětem, ale i mužům a všem kolem.

Podle Pabla Russella, duchovního vůdce z indiánského kmene Černonožců z Kanady: „Budeme-li se modlit, budeme šťastní, dokážeme-li odpustit druhým, budeme svobodní a naučíme-li se žít v přítomnosti, přestaneme se bát.“

Podle Pabla Russella nám bylinky moc nepomohou, když si je zakoupíme v lékárně a zcela automaticky si z nich připravíme čaj aniž se nad tím zamyslíme. Indiáni bylinky v duchu nazývají jménem a nejprve je poprosí, sdělí jim proč je trhají a k jakému účelu je použijí, což posílí jejich léčivou moc. Vyhýbají se při sběru negativním myšlenkám a s vděčností myslí na Matku zemi a na Slunce a modlí se ke Stvořiteli, aby všechny byliny, které budou sbírat pomohly lidem k uzdravení. K rostlinám není potřeba mluvit nahlas, ale jen ve své mysli. Když porozumíme duchu léčivé rostliny, máme šanci porozumět i sami sobě, proto je potřeba s nimi rozmlouvat. Léčivý čaj bychom měli připravovat se stejnou láskou a energií s jakou rodiče pečují o dítě. Dříve než ho vypijeme měli bychom ho poprosit, aby nám pomohl a očistil naše tělo od zdravotního problému, který právě řešíme.

Přehnané obavy z jedovatosti léčivých bylin

V dnešní době jsme zahlcení informacemi z internetu a časopisů a především zavádějících reklam a často zmateni protichůdnými informacemi. Nejvíce jsou zastrašovány těhotné ženy, kterým se zakazuje preventivně všechno, co souvisí s bylinami. To byl také hlavní důvod, proč jsem napsala svou knihu „Bylinky pro děti a maminky“. Chtěla jsem připomenout zapomenuté rady babek kořenářek, které svými znalostmi bylin odjakživa nejvíce pomáhaly právě ženám v těhotenství a mateřství. Při psaní své knihy o bylinkách pro děti a maminky jsem narazila na problém údajné jedovatosti některých léčivých rostlin, zjištěné nejnovějšími výzkumy. Jde o bylinky jako podběl, kostival, petržel, bazalka a další dříve tradičně používané léčivky a koření, které upadly v nemilost v zemích EU (u farmaceutických monopolů). Konzultovala jsem pro jistotu tento problém s bylinářem J.A.Zentrichem, protože radím především maminkám, těhotným kojícím a malým dětem, kde je velká opatrnost na místě. Výzkumy se provádějí většinou na dobytku, který spase větší množství bylin. Krávy, které snědly více než 400kg! podbělu opravdu zcepeněly a jejich játra to nevydržela. Myslím, že nikdo ze čtenářů nebude spásat léčivé byliny po kilech, aby mu mohly uškodit, vše je otázka vhodného množství.

V těhotenství je potřeba vynechat byliny prokrvující, ovlivňující činnost srdce, jater a ledvin, jejich seznam uvádím na konci článku. Sama jsem v loni jako těhotná ze zahrady vesele okusovala čerstvé bylinky a nijak mi to neuškodilo. Pak jsem se dočetla v časopise v dlouhém seznamu „jedovatých bylin“, že i nebohá sedmikráska je jedovatá a v těhotenství nevhodná… Netuším, jestli autorka tohoto článku někdy sedmikrásku skutečně ochutnala, kytička je opravdu trpká a víc než tři najednou se sníst nedá. Polévka, salát či chlebíčky na jaře ozdobené sedmikráskou ještě nikoho neotrávily, za to potěší naše oči i duši a tělu dodají potřebné minerály. Podle mé zkušenosti se vyplatí naslouchat především vlastní intuici a jak bylinky tak i potraviny střídat a nic nepřehánět, neboť všeho moc škodí. Nebojme se proto bylinek, přinášejících nám pomoc v nemoci přímo z přírody, ale spíš chemicky upravených potravin.

 

Bylinky nevhodné pro vnitřní užívání v těhotenství a při kojení:

Řebříček – nepodávat vnitřně dlouhodobě, libeček, puškvorec, aloe, medvědice léčivá, podražec, arnika – vadí vnitřně jako čaj či tinktura (zevní užití tinktury na pohmožděniny nevadí, vnitřně jako homeopatikum také nevadí), pelyněk pravý, vlaštovičník, přeslička (v těhotenství neužívat), zemědým, mařinka vonná, yzop, všedobr horní, oman, chvojka klášterská, srdečník, jablečník, komonice, máta peprná (nepodávat dlouhodobě a větší dávky, v malém množství lze užívat mírnější mátu kadeřavou či vonnou), vachta, jehlice trnitá, pivoňka, rozmarýn, routa vonná, vrba bílá, ostropestřec mariánský, vratič, jmelí bílé, petržel (nať a kořen konzumovat jen v malém množství 1 lžíci denně), jírovec – kaštan používat raději jako homeopatikum (Aesculus Hippocastanum) než tinkturu, na hemoroidy při kojení nepoužívat čípky z lékárny – stahují cévy. Na všech tinkturách z bylin s obsahem alkoholu se dočteme upozornění, že nejsou vhodné v těhotenství, při kojení a pro děti. Nakapáním lihové tinktury do horkého čaje či vroucí vody si připravíme bezpečný nápoj, alkohol se vypaří. Některé bylinky jako například šalvěj jsou ve formě tinktury účinnější než čaje a v případě potřeby se mohou používat i v těhotenství po poradě s lékařem. Další variantou bezpečného použití léčivých bylin je homeopatie či Bachovy květové esence.

Více informací a receptů najdete v knize M.D.Staňkové „Bylinky pro děti a maminky“ vyd. GRADA 2009.

Info o programech pro maminky s dětmi: www.mcprokupek.czhttp://bylinkypromaminky.blogspot.com/

autorka píše pravidelně do časopisů Zahrádkář a Aromaterapie ATOK.

Na  přednášce Magdalény Dobromily Staňkové 17.5. v 16h na letošním STRP na Perštýně se dozvíte, jak řešit obvyklé těhotenské zdravotní problémy vhodnou stravou a bylinkami, jak zvládat psychické potíže, jak využívat aromaterapii, také o léčivých keramických aromašpercích, které bude možno zakoupit na místě stejně jako knihu o bylinkách.

Pozveme vás na jarní a letní programy pro rodiny s dětmi do bylinkové zahrádky M.D.S v Praze 5 Třebonicích, na nový seminář pro ženy „Bylinková cesta“ . Zde budou k zakoupení kromě knih  a aromašperků také sazeničky, bylinkové keramické zahrádky a originální batikované oděvy Ivety Wollerové.
Zdroj: www.respektkporodu.cz.

Napsal/a: Magdaléna Dobromila Staňková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobry den, nevim prave co s mym stresem v tehotenstvi.Pred nekolika lety jsem mela psychyckou zatez,ktera mi vyplavila ruzne strachy obavy atd…Zacala jsem dochazet na kineziologii k jedne uzasne pani.Behem pul roku jsem se dala dohromady..i prez to ze jsem tedy od obvodni byla poslana k psychoterapeutovi kde jsem tri mesice pobirala antidepresiva…se kterymi jsem se pomalu rozloucila…Ale o co tim chci rict.Jsem v 30tt tehotenstvi a mam najednou ze vseho stach i kdyz do ted vse probihalo v poradku.Nejvice se obavam toho stavu co jsem kdysi mela abych prave az se male narodi ho tim nejak neohrozovala a byla schopna byt dobrou mamou.Jelikoz me tato uzkost strachu provadi se samozrejme take stresuju protoze vim,ze malickemu to take nedela dobre…..Nevim jak to rict gynekologovi.Bojim se aby ze me meudelali blazna a hlavne jak by na to koukal i muj pritel,vi ze se bojim,obavam ale nevi jak a podrobnosti mu rikat nechci aby on nezacal byt nervozni ze me…Co s tim?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist