Bezpečné těhotenství – 17 rad, čemu se raději vyhnout

Rubrika: Těhotenství

331263_girl_with_coctailTěhotenství je krásné období, ale nese s sebou i mnohá omezení. Na budoucí maminku se ze všech stran hrnou zákazy a doporučení, na co si dát pozor. Co tedy opravdu představuje nebezpečí pro vaše dítě?

1. Rentgen

Radioaktivní záření může poškodit plod nebo narušit jeho správný vývoj, a to zejména v prvních týdnech těhotenství. Proto by v tomto období neměla budoucí maminka podstupovat žádná radiodiagnostická vyšetření. Jestliže je takové vyšetření nezbytné, vždy o svém těhotenství informujte radiologa, aby použil nejnižší možnou dávku záření. Platí to i pro rentgenování zubu. Žena by měla být chráněna olověnou zástěrou, která zachytí radiaci a ochrání břicho.

2. Solárium

Jste zvyklá se pravidelně vystavovat ultrafialovému záření v soláriu? V těhotenství ho raději vynechejte. Není zcela bezpečné ani pro netěhotné, natož pro ženy, kterým se díky těhotenství změnila hladina hormonů v těle. Pokožka budoucích maminek je mnohem citlivější na UV záření a kromě spálenin se můžete dočkat i nepěkných pigmentových skvrn. Ani přílišné přehřívání těhotnému organismu, a tím i plodu, vůbec neprospívá a může představovat vážné riziko.

3. Sauna, horká koupel

Vystavování se vysokým teplotám není v těhotenství vhodné a platí to i o saunování, zábalech, pobytu v páře nebo koupelích v příliš teplé vodě doma ve vaně. Přehřátí a překrvení malé pánve může vyvolat krvácení nebo kontrakce, a tím i potrat nebo předčasný porod.

4. Čisticí prostředky

Při běžných domácích pracích žena často přichází do kontaktu s různými chemikáliemi obsaženými v čisticích přípravcích. Pozor, některé mohou být toxické a pro těhotnou ženu nebezpečné. Týká se to například toluenu, metylenchloridu, tetrachloretylenu a benzenu. Raději se proto vyhněte různým chemickým rozpouštědlům, či odstraňovačům skvrn. Natírání a lakování také raději přenechejte manželovi.

5. Rtuť

Používá se běžně jako součást zubních plomb, obsahují ji i některé ryby. Lékaři říkají, že pro většinu lidí nepředstavuje toto množství rtuti, se kterým se běžně setkáváme, žádné zdravotní riziko. Nejsou ale schopni zcela vyloučit zdravotní riziko pro vyvíjející se plod. Potřebujete-li tedy opravit zub během těhotenství a chcete mít klid, požádejte svého zubaře o jiný druh zubní výplně. Co se týče ryb, raději přechodně vyřaďte z jídelníčku žraloka, mečouna či velké sladkovodní dravé ryby, jako jsou štiky nebo candát. Také steaky z tuňáka pocházejí z větších ryb a obsahují více rtuti. Konzervovaný tuňák je ale obvykle vyráběn z menších druhů tuňáka, a proto rtuti obsahuje méně.

6. Cigaretový kouř

Obsahuje škodlivé látky, které mají neblahé účinky na vývoj plodu. Děti kuřaček jsou ohroženy nízkou porodní váhou. Stejně nebezpečné jako aktivní kouření je i to pasivní. Vyhýbejte se proto důsledně zakouřenému prostředí.

7. Alkohol

Pravidelné pití alkoholu je pro plod zcela jistě nebezpečné. Ovšem platí to i pro příležitostnou konzumaci? Názory odborníků se v tomto ohledu liší. Podle některých lékařů ojedinělá sklenička vína nebo piva v těhotenství neškodí, jiní říkají, že nelze spolehlivě určit, jak velké množství zkonzumovaného alkoholu je pro těhotnou ještě bezpečné. Chcete-li tedy mít jistotu, raději alkohol zcela vynechejte.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 1/2010), vydává Portál.

Napsal/a: Mirka Koníčková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist