A záda bolí…

Bolest zad je bohužel jednou z nejčastějších potíží v těhotenství. Nejčastějším názorem je – v těhotenství v žádném případě nemasírovat.
Dovolím si trošku tohle téma osvětlit, hlavně z pozice člověka, který masáže provádí a také využívá…Masáže nemají vliv pouze na svalstvo, ale také na kůži, zažívací trakt, mízní systém, krevní oběh a klouby. Pokud tedy podstupujeme masáž, děláme něco dobrého pro celý svůj organismus.
A co tedy masáže v těhotenství? Rozhodně se nemohou provádět v klasické míře tlaku a hmatů, které běžně masér používá. Také poloha maminky je logicky s větším bříškem nemožná.
I tak bych masáže nezavrhovala úplně, vždy lze najít nějakou tu cestičku.
Možností je například poloha maminky na boku, zde je ovšem velmi těžké se zcela uvolnit a také masér musí změnit postup a tlak masážních hmatů. Lepší variantou je posazení maminky na masážní lehátko, podložení polštářem a podobně.

Pro maminku je velkou úlevou i jen lehké hlazení a masáž zad třeba od partnera. V poloze, která je oběma příjemná. Zapojte tedy i partnera, nemusí se bát, když nebude příliš tlačit, bude masáž pro vaše tělo nádherným zážitkem.
Velmi uvolňujícím zážitkem je také masáž chodidel.
Nohu je vhodné mírně podložit polštářem a pak se fantazii meze nekladou. Krouživými pohyby pomalu a bez zbytečného tlaku lze masírovat celé chodidlo a také prostor vedle kotníků. (Úžasné uvolnění přináší vytahování prstů, kdy masér palcem a ukazovákem uchopí prst na noze a jemným natřásáním s ním pohybuje.) Na chodidle je velké množství energetických zón a tudíž tato masáž stimuluje postupně celý organismus.
Nutno podotknout, že to potřebuje i trpělivého partnera. K uvolnění je potřeba dostatek času a žádný spěch.

Doporučuji použití uvolňujících masážních olejíčků s příměsí bylin. Ale pozor, ne všechny bylinky jsou v těhotenství vhodné, při jejich koupi se vždy informujte na jejich účinek v těhotenství.

Ve zkratce jen základní druhy olejíčků a jejich použití, jak při masážích, tak i v aromaterapii

V době těhotenství se nesmí používat tyto bylinky: bazalka, hřebíček, yzop, kafr, cedr, koriandr, skořice, libeček, majoránka zahradní, myrha, jalovec, petržel, pelyněk černobýl, pelyněk hořký, rozmarýn, heřmánek, tymián, kmín, šalvěj, saturejka, mateřídouška.
Určitě jich je mnohem víc, ale tohle jsou ty nejčastěji používané.
Od druhého trimestru lze užívat s mírou tyto bylinky: jasmín, ylang-ylang, zázvor (vhodný u svalových a potíží), kajeputový strom (výborný na bolesti hlavy), cypřiš, levandule úzkolistá, levandule lékařská (velmi vhodná a relaxační), máta vodní (máta peprná je naopak vhodná již od začátku), fenykl, čajovník, eukalypt, pomerančové květy a listy.
Bylinky vhodné v těhotenství: bergamot, santalové dřevo, citron (při pálení žáhy), meduňka (při nespavosti), mandarinka (při pálení žáhy), máta peprná, borovice, smrk, brčál (při nachlazení), lípa.

V neposlední řadě bych se zmínila o metodě, která přináší velkou úlevu od bolestí zad a lze ji provádět po celou dobu těhotenství.
Je to baňkování, metoda, kdy se za použití skleněných kulovitých nádobek nahřívaných horkým vzduchem vytvoří přisátím na kůži podtlak, který uvolní různé spasmy.
Baňkování trvá přibližně 30-40minut. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že baňkování je velice účinná metoda s mnohem delším výsledným efektem, než je samotná masáž.

Tak tedy, nebojte s masáží, chce to dobrého odborníka, milého partnera, klid, svíčky, harmonickou hudbu a věřte, že si to užijete vy i vaše miminko.