Změny ve vašem organismu po porodu

Rubrika: Porod

1046983_family_with_baby_4Společně s ubýváním na váze a se zlepšující se fyzickou kondicí (i když z pouhé myšlenky na to je vám určitě špatně od žaludku, stejně si neodpustím, abych o tom nepohovořila) existuje mnoho dalších fyzických změn, ke kterým v období několika měsíců po porodu dochází. Nejedná se sice o závažné zdravotní okolnosti, které se lékaři spolu s novopečenými maminkami snaží vyřešit, ale pokud tyto změny neočekáváte, mohou vás nepříjemně zaskočit. Zlepšení svého fyzického stavu docílíte pouze cvičením, které vám pomůže získat zpět formu a fyzickou kondici. Jediné, co můžete udělat pro svůj lepší pocit, je uvědomit si, že to, co zažíváte, je normální…

 • Když jste byla těhotná, nepadaly vám vlasy v takovém množství jako normálně. Nyní, kdy už nepracují hormony tak jako v těhotenství, ztrácíte i ty vlasy, které by vám za normálních okolností vypadaly už dříve. Tento proces může trvat celých šest měsíců.
  Potom, co se Klárka narodila, jsem s hrůzou zjistila, že mi vypadávají i chloupky z obočí a řasy! (Tamara)
 • Může dojít ke snížení množství poševního sekretu, především v případě, že kojíte. Je to způsobeno sníženou hladinou hormonu estrogenu. (Ano, to je další z příznaků menopauzy!) Po zvýšení hladiny estrogenu se tento stav upraví.
 • S úbytkem hormonů, které s těhotenstvím souvisejí, můžete očekávat, že tmavá linie na břiše a pigmentace v obličeji, výrazné znaky těhotenství, se budou postupně ztrácet.
 • Některé ženy zjišťují, že mají v těhotenství lepší pleť. Jiné ženy mají zkušenosti opačné. Poté co porodí, mají některé ženy pleť stejnou jako před těhotenstvím, jiným se pleť zlepší nebo zhorší. Bohužel se nedá předem určit, co se stane.
 • Je tady jedna věc, která hned tak nezmizí, a to jsou strie. Časem vyblednou, ale pravděpodobně se úplně neztratí.
 • Neexistuje spolehlivý způsob, jak určit, kdy začnete znovu menstruovat. Jestliže nekojíte, je jistá pravděpodobnost, že začnete znovu menstruovat v rozpětí šesti až osmi týdnů po porodu. Pokud však kojíte, menstruace se obvykle dostaví v období od šesti měsíců do roka. Nezapomeňte na to, že ovulace je možná i bez toho, že byste předtím menstruovala, takže pokud ještě nechcete znovu otěhotnět, používejte antikoncepci.
 • Mnoho žen zjišťuje, že jejich menstruační křeče jsou po porodu méně intenzivní a méně časté a menstruační krvácení se liší v kvalitě i kvantitě. Některým ženám, které mívaly menstruaci spíše nepravidelnou, se cyklus po porodu upravil. Těm ženám, které před těhotenstvím trpěly premenstruačním syndromem (PMS), se může stav po porodu jak zlepšit, tak zhoršit.
 • Nikdy nevíte, jakou velikost prsů budete po těhotenství a kojení mít. Některým ženám zůstanou větší. Ostatní mají pocit, že jsou menší nebo méně pevné než předtím. Výběr vhodné podprsenky si vyžádá trochu experimentování s velikostí košíčků i obvodu podprsenky, aby se vám podařilo vybrat takovou, která vám bude dobře sedět.
 • Povídá se stará historka o ženách, kterým se během těhotenství zvětšila velikost jejich nohy o polovinu. Tento příběh je starý, ale pro mnoho žen pravdivý. Nabývání na objemu, které je s těhotenstvím spojeno, je dávno pryč, ale velikost vašich nohou se nezměnila.
 • Ženy, které rodily císařským řezem, běžně zažívají svědění, necitlivost, nebo naopak citlivost v místě jizvy nebo v jejím okolí i měsíce po porodu.
 • Jak již víte, nejlepší způsob, jak získat zpět svou figuru, je pravidelně cvičit a zdravě se stravovat. Promluvte si se svým lékařem předtím, než začnete cvičit. Pokud proběhl váš porod bez komplikací, pravděpodobně vám doporučí, abyste sama zvážila, kdy je vhodné ke cvičení se vrátit nebo s ním začít. V případě komplikovaného porodu dostanete speciální instrukce.
 • Můžete zjistit, že vaše břišní stěna zůstává rozšířená měsíce po porodu, především po císařském řezu. Pokud se nedonutíte k posilování břišních svalů, zůstane to tak už napořád, bez ohledu na to, jestli se vám podaří zhubnout to, co jste v těhotenství nabrala. Požádejte lékaře o tipy na cvičení nebo se řiďte následujícími radami.
 • Jste-li připravena cvičit, můžete využít cviků, které jsou popsány níže. Jsou rychlé a jednoduché a mohou se provádět v soukromí domova.
  Dělám sedy a lehy s Alexandrou na klíně, tím pádem je pro nás cvičení zábavné. (Magdalena)
 • Chůze je báječný způsob, jak se dostat zpět do formy. Jestliže při tom před sebou tlačíte kočárek, zacvičíte si a ještě k tomu máte možnost setkat se i s ostatními maminkami. Je to také ideální příležitost, jak si užít trochu volného času společně s partnerem. Samozřejmě je to také dřina, ale pokud chcete kvůli vaší fyzické kondici chodit dlouho a rychle, proč ne.
 • Také se můžete přihlásit na hodiny cvičení, které jsou určeny pro maminky po porodu. Tyto kurzy bývají organizovány v některých fitcentrech, nemocnicích nebo mateřských centrech. Zacvičíte si a setkáte se tady s jinými maminkami.
 • Ne všem organizované cvičení vyhovuje. Pokud máte zájem na sobě pracovat, ale do tělocvičny se vám nechce, můžete si domů pořídit např. rotoped, běhací pás nebo domácí posilovací stroj. Nabídka na trhu je opravdu pestrá.
 • Další výbornou možností pro maminky, které raději cvičí doma, je zakoupení videokazety určené pro období šestinedělí. Na některých z nich jsou uvedeny cviky, které si můžete zacvičit i společně s děťátkem. Videokazetu můžete využívat buď jako jediný zdroj cvičení, nebo jako doplňkovou záležitost, když si chcete zacvičit, ale nemáte dostatek času ani energie, abyste se na cvičení přesunula.
 • Pokuste se nebýt posedlá každodenním vážením a zkoušením oblečení, které jste nosila před těhotenstvím. Ubývat na váze nebudete rovnoměrně. Pravděpodobně se vyskytnou dny, jako např. po porodu, kdy najednou shodíte několik kil, a pak budou týdny, kdy se vaše váha ani nehne. Většině žen trvá asi tak půl roku i déle, než zhubnou všechno to, co nabraly v těhotenství.
 • I když jste získala zpět váhu, kterou jste měla před těhotenstvím, kila mohou být rozložená trochu jinak, než tomu bylo. Mezi běžné změny patří širší boky, kulatější bříško (vaše břišní svaly nejsou pevné tak, jak bývaly) a silnější trup (hrudní koš se roztáhl, aby mělo rostoucí miminko místo, ale již se nestáhl zpátky).
Jedná se o ukázku z knihy Maminkou spokojeně a beze stresu
vydal Portál, 2003

Napsal/a: Gurrentz

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Anonymní

  Mám 6 a půl měsíčního syna, už 20 dní nekojím, bříško mám jako před otěhotněním, ale stále mě trápí 7,5 kg mám stále nadváhu, než jsem otěhotněla. nevím, zda zhubnu, až se mi upraví hormonální hladiny po kojení a porodu, máte někdo s tímo zkušenost? Omezuji už i stravu(ale ani kilíčko dole, 2x týdně jsem teď začala chodit na spining, tak snad se výsledek dostaví.)

 • Hlavní poporodní změna u mě je jiné číslo podprsenky – ale ani ne tak košíčků (někdy o číslo větší, někdy taky ne) jako obvodu pod prsy – asi se mi opravdu rozšířil hrudník (ještě po ukončení kojení mi podprsenky, které jsem měla před miminem připadaly, jako pro panenky, teď je to o trochu lepší:-))… jsem celkem malá (163 cm/48 kg) a své míry jsem zpět získala tak do 3-4 měsíců po porodu (shodila jsem 2 kg, které zůstaly) – tedy krom prsou při kojení – to se mi navíc jedno zvětšilo více než druhé a z toho většího to lépe chutnalo prckovi:-) – po odstavení se to téměř srovnalo – píšu téměř, protože ta drobná asymetrie, která před těhotenstvím nebyla, zůstala…(ale hlavně, že nějak nevisí a tak:-))

 • Mě poporodu zvětšily prsa jen zpočátku a pak, i když kojím, mám pocit, že z nich mám „oběšené myšky“
  Povolené bříško mě hodně vadí, snažím se cvičit-ale né vždy se donutím! Po prvním porodu se mě stáhlo rychle, teď je to horší a zůstala mi pigmentová skvrna velikosti malýho talířku kolem pupíku-vypadá to jak špinavý, ale není-je to pigmentace.Pořád si říkám, že to třeba zmizí.Jsem 4měs po porodu, tak se uvidí!
  S tím sexem holky nevím nevím. Někdy chuť je a někdy teda zase odpor a navíc jsem večer dost utahanáý, takže žádné postelové hrátky, jako dřív…Manžel by byl radši, kdyby to bylo jako dřív, tak 2-3x týdně..ale já s tím nic neudělám a nebudu se přemlouvat, když někdy nemám sílu nebo chuť!
  Strije mám,je jich malinko víc než po klukoj..ale jen kolem pupíku, ty mě netrápí tolik, jako to břicho.
  Vlasy mě začalip adat až teď, tak jsem se bechala ostříhat na krátko a dělám si oplachy z kopřivy.
  Jen dofám,že si tohle vše-ty komentáře,nepřečte nějaká žena-ráda by maminkou a nelekne se….ale znám maminky, které jsou po porodu ještě na tom s postavou líp! Bohužel mezi nimi nejsem…:o(

 • Díky za útěchu,Martino!Mně se prsa taky zvětšily,ale kojila jsem dva roky a prsa se ztrácela a ztrácela.Tedˇ už nekojím a na sex chutˇstejně nemám.Snad to přijde.

 • Martina

  Těch změn po porodu je na jednoho dost 🙂 Mě se prsa zvětšily, ale zatím kojím. Uvidíme, co to udělá až přestanu. Ale zmenšil se mi zadek. Celkovou váhu mám jako před otěhotněním. Strie namám žádné díky olejíčku od Hádka. S chutí na sex to je zatím zlý. Taky se tím občas trápím. Věřím, že až přestanu kojit, tak se to spraví. Tak nevěš hlavu Beo, takových nás asi bude víc. Ale prý po každém dítěti je to jiné.

 • Se všemi změnami po porodu bych se smířila.Náš malý za to určitě stojí!Dvou kil,které mi po porodu zůstaly se už asi nikdy nezbavím,ale to mně vůbec nevadí.Hlavně aby nepřibývali další!Vlasy mně vypadávaly hrozně,ale to už se taky postupem času zlepšilo.Rozjetý zadek a povolené břicho pro mě není zase taková tragedie jako to,že jsem díky kojení úplně ztratila prsa.S tím se nějak pořád nemůžu smířit.A potom ještě s tím ,že po porodu nemám vůbec chutˇna sex.Trpí tím hlavně můj muž a protože ho miluju tak i já.Máte někdo podobné zkušenosti?Povzbudťe mě,že se to zase srovná.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist