Za domácí porod podmínka a úhrada 2,7 milionu

Rubrika: Porod

Ivana Königsmarková, porodní asistentka, bývalá prezidentka Unie porodních asistentek a propagátorka domácích porodů, stanula před soudem za chyby při domácím porodu z července 2009. Porodní asistentku oslovila sama matka, která už měla jeden domácí porod za sebou.


Dle soudu si ale Ivana Königsmarková měla zjistit, že u předchozích dvou porodů této ženy se vyskytly komplikace a že žena rozhodně neměla rodit doma. Chybu prý udělala i při resuscitaci dítěte, které po porodu nedýchalo. Oživila jej až přivolaná záchranka. Při následném laboratorním vyšetření byly u dítěte zjištěny známky hypoxie (nedostatek kyslíku). Dle sdělení matky dítě nevidělo, neslyšelo, reagovalo pouze na dotek. Nakonec ve věku 20 měsíců zemřelo na zápal plic.
O nevhodnosti porodu doma měla dle soudu vědět i matka dítěte, která sama porodnictví několik semestrů studovala. To prý ale nesnižuje vinu Königsmarkové.
Ivana Königsmarková byla odsouzena na dva roky s podmínečným pětiletým odkladem a k uhrazení 2,7 milionu korun pojišťovně za léčbu dítěte po porodu.

Celý článek naleznete na stránkách iDNES.cz.

Sama Königsmarková se proti rozsudku odvolala s komentářem, že je tím vlastně odsouzena k bezdomovectví. Uvádí to v rozhovoru pro iDNES.cz, který naleznete zde.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (19 vyjádření)

 • Lien
 • Jarmuschka

  Já nevím, ale nepanuje všeobecný názor, že pokud žena rodí v porodnici, nemůže se NIC stát!?
  Moje ségra je anestezioložka a když se předčasně a s problémy narodily moje holky, tak mi pár týdnů po tom ségra říkala, že si dnes opravdu spousta lidí myslí, že se nemůže absolutně nic stát.
  Ale není až tak výjimečné, že porod nepřežije dítě či matka…
  Jen je stále častější, že se hned každý soudí (kolikrát mám ale pocit, že se snaží najít jednoznačného viníka tam, kde to tak jednoznačné ani není…)
  Já osobně bych asi nedokázala být v žádném případě tak jednoznačně zastáncem jedné či druhé strany. Každá situace má své ALE…
  😯

 • Peťka

  Právě, nevíme nic přesně.
  Lien, viz článek, např.:
  Chybu prý udělala i při resuscitaci dítěte, které po porodu nedýchalo. Oživila jej až přivolaná záchranka.
  Ale i tady je slůvko – prý.

 • Anonymní

  A já se přidávám, taky to nechápu a podle mě by vůbec neměla být trestaná. I když na druhou stranu jsou to jen zprávy z druhé ruky, nevíme přesně co se stalo.

 • Lien

  no ale já právě ani nerozumím tomu jakou chybu udělala paní Ivana, takže mi to přijde stejné

 • Peťka

  Lien, teď nějak nerozumím. Za co mají lékaři v tomto případě platit? Článek jsem četla a je mi rodiny samozřejmě moc líto, je to tragédie. Nevíme ale, zda žena o své nemoci věděla už před těhotenstvím. Pravděpodobně ano. Zda to byl risk s vědomím, že to u porodu nemusí dopadnout dobře. Pokud trpěla takto závažným onemocněním, zemřela by i kdyby rodila doma, v lese, nebo v jiné nemocnici. Pokud tam nebyla nějaká chyba lékaře, pak není o čem mluvit.

 • Lien

  Jsem zvědavá zda budou lékaři také platit, stát se může kdykoli cokoli, bohužel…
  http://www.novinky.cz/krimi/247047-ranni-drama-na-porodnim-sale-prezilo-jen-dite-matka-zemrela.html

 • Anonymní

  Myslím, že domácích porodů se zdaří klidně hodně – už jen proto, že rizikovým rodičkám to jejich PA rozmluví. Zajímala by mě ale jiná věc – vzhledem k tomu, že k domácímu porodu se rozhodne vždy zhruba stejné procento žen nabízí se otázka, jestli se nejedná o ženy, které trpí fóbií ze zdravotnického zařízení (obdoba agorafobie, arachnofobie ap.), ke které potom dokáží najít racionální zdůvodnění. Zkoumal tohle někdo?
  Tím samozřejmě neodsuzuji domácí porody. Pokud totiž bude domácí porod postaven mimo zákon, očekávám, že to stejné procento žen bude rodit doma i přesto a s daleko větším rizikem. Maminky, které se pro takový porod rozhodnou by měly získat maximum podpory a pomoci s vědomím, že plnou zodpovědnost ponesou samy, včetně důsledků.

 • pvosa

  V rozhovoru právnička komentovala finanční odškodnění: „…Pokud je trestně stíhán lékař, neznám z praxe případ, že by zdravotní pojišťovna uplatňovala nárok na příslušném zdravotnickém zařízení, které je jeho zaměstnavatelem. I přesto, že zdravotní pojišťovna má samozřejmě nárok na úhradu nákladů léčby způsobenou kterýmkoliv zdravotníkem…“
  Celý soud se mi zdá postavený na hlavu…

 • Peťka

  Ano, miminka – to je jasný případ, ale nemocnice platila rodinám. Když už jsme u toho, nevíte někdo, jak to tenkrát dopadlo, resp. jak to pokračuje? Zda se rodiny nadále setkávají? Tak jak si slíbili před výměnou dětí?

  Jde mi o to, že lékař udělá chybu. Následně je pak pacient ( v lepším případě) v nemocnici déle, léčba je nákladnější, je třeba znovu operovat apod. a zda toto taky ten lékař, nebo nemocnice zaplatí pojišťovně? O tom jsem nikdy neslyšela.

 • Marinada

  Peťko, slyšela (nebo četla) jsem o tom už několikrát. Třeba u případu vyměněných miminek platila odškodné nemocnice. Co se týče dodatečné úhrady nákladů na léčení, většinou o tom slyším v souvislosti s nějakým zločinem (ublížení na zdraví), což tenhle případ vlastně taky svým způsobem je.

 • Danielo, já občas nechápu víc lidí 🙂 Ale holt to tak je, každý jsme jiný a každý máme své názory, pohnutky a činime jiná rozhodnutí a jiné závěry… 😉
  Já jsem spíš reagovala na Tebe ve smyslu, že jsem nikde nepostřehla, že „se matka diví“, jak to dopadlo. Nevím, ale myslím si, že když člověk do toho rizika jde, i když ho vytěsňuje ze své mysli a nepřipouští se ho, je vždycky obeznámen s tím, že tam ta rizika jsou. A vždycky je to on sám, který se s tím v případě, že se to nepovede, musí vyrovnávat.

 • Babofko, můj názor na domácí porod je jiný, ale to jsem tady řešit vůbec nechtěla a ani neřešila, jen jsem napsala, že při takovém riziku tu matku nechápu. A žádná pro a proti, můj odpor k zákazům atd. na tomto mém názoru nic nemění.

 • Peťka

  O tomto případu jsem slyšela jen část v TV, takže podrobnosti neznám. Taky mi to přijde celé poněkud podivné.
  Nejprve jsem si myslela, že tu částku má zaplatit právě rodině a ono ne.

  To by mě zajímalo, protože o tom jsem taky nikdy neslyšela, zda lékař, když udělá chybu také platí velké částky zdravotní pojišťovně? Nebo když udělá chybu nemocnice jako celek?

 • Mě by třeba zajímalo, kdo tu žalobu podal? Nikde jsem to nevyčetla…
  Jinak s váma, holky, souhlasím.

 • Danielo, já tedy tento konkrétní případ neznám dopodrobna, ale vcelku mě „mrzí“, že jsem neslyšela vůbec nic o té mamince, její názor, apod. Jestli jsem to pochopila správně, nepodala totiž žalobu na porodní asistentku rodina, ale zdravotnické zařízení a ta šílená pokuta je vlastně za „zbytečné léčení“ dítěte, které požaduje zdravotní pojišťovna.
  Je těžko soudit, když o to celém máme jen kusé informace. Za sebe to vidím obecně tak, že rozhodne-li se maminka/rodina porodit doma, udělá to, ať už jim to kdokoli (i porodní asistentka) rozmlouvá či ne. Co je pak lepší? Aby je porodní asistentka nechala napospas osudu nebo přeci jen zkusila být na místě a pomoci? Mimochodem moc by mě zajímala přesná čísla – kolik domácích porodů se zdaří. Jenže se o tom mlčí, protože to není legální… Zato se snadno ukazuje prstem na ty, kterým se to nepovedlo… 🙁
  Jestli to chápu správně, tak maminka, která se tak rozhodla, proti porodní asistence nijak nevystoupila. Ale možná se mýlím…
  Sama rodina je „potrestána“ myslím až dost.

  A paní Konigsmarková se teď stala tímto snadným terčem a obětním beránkem, kterého je třeba (z pohledu pojišťoven, zdravotních zařízení, ministertstva) exemplárně potrestat a v podstatě „popravit“. A hlavně tím zase spustit další „ukázkový“ boj proti porodům doma a zakázat je zcela pod pohrůžkou čehokoli.

  Obecně nesnáším zákazy jakéhokoli druhu. Představovala bych si, že ve svobodné zemi si můžu i porodit jak chci a systém mi to umožní a né že bude házet klacky pod nohy všem, kteří by chtěli nedejbože volit jinou alternativu… 🙁

 • Bami, přesně tak, někdo si zahrává a pak se diví, ale je už pozdě. Je to hrozné, ale vzhledem k situaci asi ne moc překvapivé, nechápu matku, která takhle riskuje.

 • bamiska

  dohledávat zbytek článku nebudu tohle mi stačí, nesouhlasím a nelíbí se mi to, hledat vinu je těžké může za to i matka i ta asistentka….tohle je přesně příklad proč nééé

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist