V porodnici

Rubrika: Porod

167958_a_wee_little_thingMůžete si vybrat porodnici
V dnešní době je možné vybrat si místo, kde přivedete své dítě na svět. Na internetu najdete informace o řadě porodnic. Je však určitě dobré poptat se na čerstvé zkušenosti z porodnic maminek, které již svou velkou chvíli mají za sebou…

Určitě máte kamarádky s malými dětmi, které vám rády sdělí své zkušenosti. Když se ve vašem okolí žádná sdílná maminka miminka nenachází, můžete se zajít poradit např. do mateřského centra.
Většinu porodnic je dnes také možné navštívit předem a seznámit se s tím, co nabízejí. Můžete požadovat soukromí při porodu (to někdy naráží na provozní problémy ve velkých fakultních nemocnicích – medici si přece někde musejí své praxe odbýt…), jednolůžkový pokoj (za stanovený poplatek) apod.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Při vybírání porodnice je velmi užitečná kniha Průvodce porodnicemi, kterou vydalo Aperio, společnost pro zdravé rodičovství, a to již ve dvou vydáních (2002, 2004). Mnohé informace získáte právě na adrese Aperia, Truhlářská 20, Praha 1.


Jak porodnici vybírat
Záleží vždy na vašich prioritách. Máte svou představu o tom, jak byste chtěla, aby porod probíhal? Jste nakloněna spíš porodu tzv. přirozenému, nebo se spolehnete raději na lékařské vedení? Nebo dokonce přemýšlíte o porodu doma? To je zcela na vás, žádný způsob není jen „dobrý“ nebo jen „špatný“. Sbírejte informace a zkušenosti jiných maminek, ale nenechte se do ničeho manipulovat větami typu „bez lékařského vedení to přece nezvládneš“.
Nenechte se však tlačit ani k porodu přirozenému, pokud si na něj netroufáte, a naopak se cítíte bezpečněji pod lékařským dohledem a se vší dostupnou technikou. Je to váš porod a vaše volba!


Přirozený porod
Přirozený porod vychází z předpokladu, že narození malého človíčka je normální fyziologický proces, který – pokud probíhá bez komplikací – je většina maminek schopna zvládnout vlastními silami. Zastánci přirozeného porodu prosazují, aby porod nebyl předem všelijak usměrňován a urychlován (žádné „provokovací“ látky), aby nebyl rušen, aby probíhal v útulném a příjemném prostředí (s oblíbeným CD nebo třeba s aromalampičkou) a aby lékaři a porodní asistentky jen dohlíželi na jeho bezpečný průběh.
Při přirozeném porodu je hlavní aktérkou celého děje maminka – ona udává tempo a způsob zrození svého děťátka – rodí obvykle v poloze, ke které spontánně dospěje. Možnosti jsou různé – může porodit např. v kleče na čtyřech, ve stoje s oporou partnera, na porodnické stoličce, nebo ve vodě – tedy v porodnické vaně.
Přirozený porod volí většinou ženy, které odmítají být při porodu v roli pasivní „pacientky“. Cítí se za porod zodpovědné a spatřují v něm i velkou duchovní příležitost. Chtějí jej proto naplno prožít. Velmi proslavená v tomto směru je porodnice Horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí, kde je přirozený porod již řadu let praktikován – a sjíždějí se tam rodit maminky z celých Čech.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Marek, V.: Nová doba porodní. Praha, Eminent 2002. Odent, M.: Znovuzrozený porod. Praha, Argo 1995.


Klasický model porodu
Ti, kdo propagují lékařsky vedený porod, spatřují v těhotenství a porodu celou řadu rizik pro matku i dítě a soustřeďují se na to, aby případným problémům předcházeli nebo je vyzkoušenými a účinnými medicínskými zásahy včas řešili. Proto se v klasickém porodnictví ani „bezproblémový“ porod většinou neobejde bez vnějších medicínských zásahů (injekce vyvolávající porod, protržení plodového vaku, nástřih hráze apod.), jimž se rodící žena podřizuje. Lékařsky vedený porod volí většinou ženy, které věří, že zkušení lékaři na technicky dobře vybaveném porodním sále jsou zárukou bezpečného porodu a cítí se pod dohledem lékařů lépe. Klasické porodnictví má samozřejmě neoddiskutovatelné přednosti, když v těhotenství či při porodu dojde ke komplikacím!

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Delahaye, M. C.: Praktický průvodce těhotné ženy. Praha, Portál, 2006.
Macků, F., Macků, J.: Průvodce těhotenstvím a porodem. Praha, Grada 1998.


Porod doma
Naprostá většina porodů u nás probíhá v porodnicích. Existují však maminky, které se cítí bezpečněji doma, porod vnímají jako zcela přirozený proces a mají o něm tak přesnou představu (bojí se medicínských zásahů, chtějí mít u sebe např. víc než jen jednoho partnera), že se rozhodnou přivézt své děťátko na svět doma.
Porod doma má své výhody: matka a dítě nejsou vůbec odděleny, rodina při tak významné události zůstává pohromadě, menší riziko infekce u matky i dítěte, soukromí apod. Má však i nevýhody: pokud dojde k akutnímu ohrožení matky i dítěte, může být cesta do porodnice rozhodujícím zdržením (MUDr. Anna Mydlilová zdůrazňuje, že porod doma není u nás v současnosti vždy bezpečný), v případě komplikací nebývá personál porodnice zrovna vstřícný, péči během porodu doma nehradí zdravotní pojišťovny, rodiče musejí sami ohlásit dítě na matrice apod.
Uvažujete-li o porodu doma, musíte dobře znát svůj zdravotní stav, vědět co nejvíce o svém těhotenství, zhodnotit, zda je váš domov pro porod vůbec vhodný, kdo se v jeho průběhu o vás a o miminko postará (porodní asistentky, které pomáhají při porodech doma, se u nás dají spočítat na prstech jedné ruky…). Ale na druhé straně je dobré také vědět, že porod doma není v České republice nelegální.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Štromerová, Z.: Možnost volby. Kde mohu přivést své děťátko na svět? Praha, Argo 2005.

Jedná se o ukázku z knihy 300 rad pro první rok s dítětem (autor: Helena Chvátalová)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Helena Chvátalová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • BLOONDYYNA

  děkuji za rady,jen doufám,že to sní vše zvládnu!!!Ale dobrý pocit s toho nemám.

 • Lussy

  V Praze je to zrovna dost problém bez registrace,ale zkuste to,když dceru nikde nevezmou,zkuste okolní okresní nemocnice,tam určitě uspějete.

 • BLOONDYYNA

  Děkuji za radu.Jsem s Prahy,tak doufám,že to bude tak,jak píšete.Přeji pěkné svátky a sťastný Nový rok.

 • Lussy

  Dobrý den,myslím,že se nemáte čeho bát. Nepíšete sice odkud jste,ale pokud obvoláte porodnice v okolí,určitě se najde nějaká,kde registrace potřeba není.Registrace totiž není povinná ve všech porodniních,jen tam,kde by to kapacitně nezvládli.

 • BLOONDYYNA

  Nevím,jestli píši zprávně,ale já mám momentálně problém s porodnicí a nevím,kam se obrátit.Má dcera pozdě zjistila,že je těhotná a tím pádem už je i pozdě na registraci v jaké koliv porodnici.Nevím,co stím,co mám dělat,jak s tímto problémem naložit,aby my dcera v klidu porodila mé první vnoučátko,Může mi tu prosim někdo poradit?Děkuji

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist