Tiskové prohlášení hnutí za aktivní mateřství k zámenám novorozenců v českých porodnicích

Rubrika: Porod

703886_newborn_1Se zájmem a napětím sledujeme kauzu vyměněných holčiček. Velmi nás zaráží, že se doposud žádný z komentářů nepozastavil nad tím, proč byly vlastně děti od svých rodičů vůbec odděleny, zda kromě špatného poporodního označení neexistují i jiné příčiny problému…

Podle svědectví mnoha rodičů i zdravotníků stále panuje v našich nemocnicích zastaralá rutinní praxe, kdy děti tráví sice většinu času v pokojích se svými matkami, na nejrůznější vyšetření a terapie jsou ale odnášeny personálem jinam. Leckde je dokonce doposud zvykem odnášet po porodu i zdravé, fyziologické novorozence do inkubátoru „zahřát“ a to i v případech, kdy matka je prokazatelně v pořádku a projevuje zájem mít dítě u sebe.

Proč? A proč by to mělo být jinak?

Otázka věru zapeklitá ve společnosti, kde je stále pohled na řady vánoček – zabalených dětí na novorozeneckých odděleních obecně vnímán a přijímán jako samozřejmost, spíše pozitivně, jako romantický obraz mateřství. Výzkumy, které potvrzují, že matky a děti by měly trávit poporodní čas pokud možno společně a bez narušování, se přitom objevují už několik desítek let. Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí omezování kontaktu matky a dítěte po porodu mezi praktiky, které jsou prokazatelně škodlivé a měly by se vyloučit. Dlouhodobá separace může velmi narušit nástup kojení a přijetí dítěte matkou, zejména období prvních hodin bezprostředně po porodu je velmi důležité. Existují závažné důvody i proti separacím krátkým (odnášení na různá vyšetření, koupání – proč bez matky?). Po narození je tělo dítěte osazováno bakteriemi okolí a pro novorozence je výhodné, když je v kontaktu zejména s bakteriemi své matky a když se na něm neusazují bakterie zdravotníků či nemocniční bakterie. Nebezpečí záměny je tedy jen jedním z řady dalších rizik.

Útlou brožurku WHO Péče v průběhu normálního porodu, která z výše uvedených a mnoha jiných výzkumů vychází, vydalo v češtině Ministerstvo zdravotnictví v roce 2002. Doporučení v ní obsažená, která vedou k bezpečnější péči během porodu, dosud v plném rozsahu nerespektuje žádná z českých porodnic. Text dokumentu i s odkazy naleznete na internetových stránkách Hnutí za aktivní mateřství
http://www.iham.cz/dokument_ostatni.php

Vyzýváme tímto zástupce porodnic, aby kromě označování dětí přehodnotili i praxi zbytečného oddělování dětí od matek, respektive rodičů.

A ujišťujeme rodiče – pokud jsou vaše děti zdravé, ve vaší náruči jim bude rozhodně nejlépe! I v případě, kdy potřebují speciální zdravotní péči, byste měli mít možnost trávit s nimi co nejvíce času.

Za Hnutí za aktivní mateřství
Petra Sovová
21. října 2007, www.iham.cz

Napsal/a: Petra Sovová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • No Malý měl jméno na nožičce,na peřince,na ručce kroužek s číslem a já ten stejný na ruce. Byla sem ráda,že si můžu po císaři odpočinout…asi bych si svůj vztah k dítěti spíše zprotivila kdybych měla poslouchat jak mi brečí a já si nemůžu ani sednout,natož se o něho postarat…ale vidět jsem ho jistě chtěla a sestru na jipce sem pro něj posílala několikrát a byla sem strašně šťastná,když mi ho ukázala.
    Takže mě se tohle oddělování zbytečné nezdálo,navíc když sem šla druhý den již na normální pokoj tak sem si pro malého chodila kdy mě napadlo a měla sem ho přes den u sebe a na noc na novorozeneckém,abych nabrala sil. No bylo to podle mého přání. K

  • Anonymní

    Hm, já zas jen mohu ujistit, že jsem s kojením všech tří svých synů problémy neměla, i když byli odneseni na pár hodin na kojenecké oddělení. Ráda jsem si po těžké porodní práci mého „normálního“!!! porodu chvíli odpočinula, abych nabrala síly na noční buzení… Sestry mi vždy řekly, že pokud budu chtít, můžu dítě na pokoj dostat.
    Záměna dětí je citlivá věc, tiskové prohlášení mi připadá jako využívání situace. Třeba to tak není, píšu jen svůj názor.
    Pamina

  • Záměna je opravdu strašná, také tuto kauzu s napětím sleduji, momentálně se k ní ale blíže vyjadřovat nechci. Článek upozorňuje na odnášení dětí po porodu na zahřátí do inkubátoru. Myslím, že se to už neděje všude, také záleží na mamince, aby dala najevo, co si přeje. Já jsem rodila dvakrát v Přerově, manžel byl u obou porodů, syny jsme měli u sebe, manžel byl přítomen u prvních vyšetření, otření, vážení, měření, oblékání, po celou dobu, co mě zašívali měl syny na rukách. Je pravdou, že je na malinkou chvíli odnesli, ale to už byli pěkně označení, oblečení a zabalení. Hned nám je ale donesli během 5 – 10 minut nazpět, hned jsem je oba dostala k přiložení a byli s námi po celé dvě hodiny. Teprve po dvou hodinách si je odnesly sestry na novorozenecké oddělení a mě na šestinedělí. Při obou pobytech v přerovské porodnici jsem byla maximálně spokojená jak s přístupem při porodu, tak po něm, sestřičky z novorozeneckého a šestinedělí byly báječné. Maminkám mohu tuto porodnici jen doporučit.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist