Světový týden respektu k porodu 2008

Rubrika: Porod

respektkporodu_logo80Česká republika se letos již potřetí připojuje ke Světovému týdnu respektu k porodu (STRP), který se koná ve dnech 12. až 18. května 2008 v Praze v Kině Perštýn. Tato akce vznikla ve Francii jako příspěvek k humanizaci moderního porodnictví…

Upozorňuje na celospolečenský dopad fenoménu porodu a snaží se napomoci prosazování nejnovějších výsledků výzkumů do porodnické praxe.

Porod se týká každého!
Záštitu nad Světovým týdnem respektu k porodu 2008 v České republice převzali paní Kateřina Jacques, poslankyně Parlamentu ČR a Hlavní město Praha.

V České republice jsou hlavními organizátory aktivit v rámci Světového týdne respektu k porodu Hnutí za aktivní mateřství (HAM)a Unie porodních asistentek (UNIPA), podporované Českou asociací dul (ČAD).

Hlavní téma STRP 2008 je

Neodnášejte moje dítě!

Stop škodlivé separaci matek a dětí po porodu

Na co se letos můžeme těšit?

Hnutí za aktivní mateřství pořádá Informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství UMĚNÍ PORODIT, tentokrát v zajímavých prostorách pražského Kina Perštýn. A když kino, tak filmy – Unie porodních asistentek připravila přehlídku filmů s tematikou porodu JAK SE RODÍ EVROPAN. Akce jsou určeny těhotným ženám a jejich rodinným příslušníkům, porodním asistentkám, lékařům, dulám, pedagogům a psychologům. Je nabízen i speciální program pro děti základních a středních škol.

Festival Umění porodit návštěvníkům přiblíží porod z různých pohledů (včetně dělohy v nadživotní velikosti, do níž se člověk může na chvíli schoulit). Výstavu bude po celý týden doprovázet velké množství programů – nejrůznější přednášky a dílny pro rodiče i zdravotníky, diskuse, ochutnávky těhotenského cvičení, právní servis, poradna porodní asistentky a duly, informace o možnostech porodu v České republice i zahraničí. Novinkou letošního roku je sekce HOMO ECOLOGICUS – expozice, jež představí přírodě i člověku šetrné prostředky použitelné v těhotenství, během porodu i v péči o dítě. Každý návštěvník/návštěvnice si odnese domů katalog plný zajímavých tipů s adresářem vybraných „kpříroděšetrných“ firem.

V rámci filmové přehlídky budou jednotlivé dokumenty a slavný film Věry Chytilové z roku 1977 Hra o jablko doplněny diskusemi. Probíhají jednání o evropské premiéře čerstvě dokončeného dokumentu Debry Pascali-Bonaro z USA Orgasmický porod. Kromě dalších zahraničních filmů nebudou chybět dokumentární filmy Lenky Cingrošové, Jana Špáty, Heleny Třeštíkové a dalších.

Ve dnech školního vyučování probíhají komentované prohlídky a videoprojekce pro školní kolektivy základních a středních škol. Školy si mohou vybrat a objednat interaktivní program podle zaměření a věku žáků.

Jako každý rok se uskuteční RESPEKTOVÁNÍ – veřejná debata týdeníku Respekt, věnované nejen hlavnímu tématu letošního STRP, tj. škodlivé separaci matek a dětí, ale obecně manipulaci v českých porodnicích. Účastníci se mohou zapojit do diskuse se zajímavými hosty – neonatology, porodními asistentkami a rodiči.

Do Kina Perštýn zveme vedle odborné a široké veřejnosti především všechny nastávající i stávající rodiče: Přijďte se dozvědět více o těhotenství, porodu, kojení, mateřství a otcovství. A můžete s sebou vzít i děti. Ty předskolní si pohrají na koberci s hračkami nebo něco namalují ve výtvarné dílně, zatímco se posadíte na pohovku a budete odpočívat s knihou porodních příběhů v ruce či zjišťovat potřebné vědomosti v infocentru.

Pokud jste mimo Prahu a máte to daleko do kina Perštýn – duly z České asociace dul tradičně organizují besedy pro (budoucí) rodiče na mnoha místech ČR.

Ke Světovému týdnu respektu k porodu se připojují i mnohá mateřská centra a další organizace v regionech, k dnešnímu datu se jich přihlásilo téměř čtyřicet.

Podrobnosti k tématu, jednotlivým bodům programu i nabídce v regionech najdete na internetových stránkách www.respektkporodu.cz.

Veškeré dotazy Vám rády zodpoví zástupkyně pořádajících organizací:
Petra Sovová
Hnutí za aktivní mateřství
603 561 609
ham@iham.cz
doprovodný program – Markéta Šafránková Bejkovská 775 676 465
mediální partnerství – Renata Fabelová 603 799 276
sekce Homo ecologicus – Stáňa Smahová 777 217 817

Dagmar Suchá
Unie porodních asistentek
603 813 005
unipa@unipa.cz
produkce filmové přehlídky – Jan Fischer 602 225 808

Napsal/a: redakce (Pavlína)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Tak teda tento článek mě přímo zarazil a překvapil.Hned jsem si vzpomněla na článek v AHA jak si žákyně 9.třídy ospokojuje své choutky před žákama na lavici a ještě k tomu si to natáčejí na mobil.Myslím,že dnešní populace nevymře,ale bude jistě bez maatek a dětské domovy budou praskat ve švech.Dnešní mládež má úplně jiný názor na sex,berou to tak tedˇ chci žít pak už nebudu mít kdy,ale následky potom nese celá rodina a vede to k rozvodovosti,jenom kvůli tomu,že děvčata chtějí být už dospělá a ukázat,že jsou schopné,připravené na sex.Na rodiče nemyslí a neberou je vůbec v potaz.Morálka je až moc volná.PŘEJI VŠEM KÁSNÝ DEN.

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Já mám ráda utopie!
  Jen tak dál. Jednou se utopie stane pozitivní skutečností, ale to už my rodit nebudem…nevadí, díky aspoň za ty další děti, co se narodí.
  Petře Sovové jsem vždy fandila a záviděla její sílu, odhodlanost a schopnost bojovat za své ideály…tedy spíše za ty děti, než za sebe.
  Já víc kecám, než dělám, ona nejen kecá, ale hlavně dělá. Jednou bude její jméno v dějinách o počátcích znovunalezení přirozeného porodu, o tom jsem přesvědčena.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist