Světový týden respektu k porodu

Rubrika: Porod

STRP2010V týdnu od 17. do 23. května se v mnoha státech připomíná Světový týden respektu k porodu. Česká republika se připojuje popáté, prostřednictvím Hnutí za aktivní mateřství a dalších organizací. V pražském Kině Perštýn  se koná informační festival o těhotenství, porodu a šestinedělí UMĚNÍ PORODIT.

Po celý týden můžete navštívit interaktivní expozici a bezpočet doprovodných programů. Expozice ukazuje jiné pohledy a seznamuje s nejnovějšími trendy v oboru porodnictví. Najdete zde základní pomůcky a nástroje, které se během porodu používají, projdete dělohou – útulným červeným pokojíčkem, kde zní „děložní“ hudba Moniky Načevy, s porodem se seznámíte prostřednictvím fotografií a filmových ukázek. Odpočinout si můžete u knihovny s tematickou literaturou nebo u baru se zdravým občerstvením. Připravena je pro vás i ochutnávka mnoha časopisů pro rodiče, které na našem trhu vycházejí. Přímo v expozici můžete využít poradnu porodní asistentky a duly.

Součástí festivalu bude opět úspěšná expozice HOMO ECOLOGICUS, v rámci které budou prezentovány výrobky a produkty k přírodě a člověku šetrné. Tato expozice sklidila v minulých letech pochvalná ocenění především od nastávajících maminek. Fronta se tvořila i u Obchůdku, malého prodejního prostoru, kde je možné si před zakoupením dobře prohlédnout zboží, dostupné běžně jen na internetu. Prodávající jsou perfektně vyškoleny a většinou mají s tímto sortimentem osobní zkušenosti, takže mohou dobře poradit s výběrem. Ke koupi jsou zde plenky a moderní systémy látkových plen, přírodní kosmetika, oblečení z biomateriálů, hračky, kvalitní literatura, šátky na nošení dětí, pomůcky pro dámskou intimní hygienu a mnoho dalšího.

Zapojením mnoha mateřských center a dalších organizací je Světový týden respektu k porodu rozšířen po celé ČR.

Akce je určena nejen těhotným a jejich rodinným příslušníkům, ale i zdravotníkům, pro něž jsou připraveny některé z mnoha přednášek. Dopoledne jsou vyhrazena žákům a studentům – přihlášené školy tak mohou vhodně doplnit hodiny rodinné a sexuální výchovy.

Záštitu nad Světovým týdnem respektu k porodu již potřetí převzalo Hlavní město Praha.

Bližší informace naleznete na www.respektkporodu.cz.

Radosti a bolesti českého porodnictví

Stále přetechnizovanější porodnictví je problémem celého vyspělého světa. Orientujeme se na rozvoj technologie, která v určité míře a situaci může odvrátit komplikaci či dokonce zachránit život. Ovšem pokud porod probíhá normálně, intervence do přirozeného průběhu naopak často komplikace přináší. Výsledky výzkumů  vyhodnocují normální, přirozený porod jako nejbezpečnější volbu pro většinu matek a dětí a vyplývá z nich základní doporučení pro bezpečný porod: v maximální míře podpořit fyziologický proces a zasahovat jen v odůvodněných případech. Podpora by měla patřit především ženě – měla by být při porodu provázena osobami, kterým důvěřuje a se kterými se cítí v bezpečí: partnerem, přítelkyní, dulou. Jako nejvhodnější osoba poskytující odbornou péči je výzkumy vyhodnocena porodní asistentka.

(zdroj: WHO – Péče v průběhu normálního porodu)

Světový týden respektu k porodu

Tradice Světového týdne respektu k porodu vznikla ve Francii, pořádající organizace AFAR (Frankofonní aliance pro respekt k porodu) zaměřuje jednotlivé ročníky na různé aspekty porodu (nástřih hráze, porodní polohy, porod a čas, alarmující nárůst počtu císařských řezů ad.). Letos je ústředním tématem bolest a radost.

Síla porodu

Porod bezpochyby většinu žen bolí, větší či menší bolest k porodu patří. Vyspělá medicína někdy vnímá bolest u porodu jako nadbytečnou, nepohodlnou, zbytečnou, termín „bezbolestný porod“ je zdravotníky chápán čistě medicínsky – porod, u kterého jsme ženu ušetřili bolesti chemickou cestou. Slýcháme, že je třeba ženy před bolestí „ochránit“, že moderní je rodit bezbolestně. Toto je stanovisko, které ignoruje sílu porodu. Vyplývá z něho, že porodní bolesti prodělávají jenom „primitivové“ a že sofistikované intelektuálky rodí děti za pomoci vyspělé techniky, s nedotčeným make-upem a širokým úsměvem. Za takových okolností ovšem stoupá potřeba medicínských zásahů a bývá silně narušena vazba mezi matkou a dítětem.

Existuje přitom bezpočet přirozených metod, jak s bolestí pracovat, jak ji utlumit, jak ji vnímat pozitivně. Mnohé už najdeme i v nabídce českých porodnic: teplá voda ve vaně či sprše, masáž, možnost pohybu, aromaterapie, poslech oblíbené nerušivé hudby a mnohé další. V souvislosti s porodem se ale můžeme setkat i s jinou bolestí, která tak snadno neodezní.

Bolest duše

Během porodu je žena velmi zranitelná. Pokud se jí dostane náležité podpory, zvládne se vyrovnat i s nepříznivým průběhem porodu a získá dostatek mateřské energie, důležité pro náročný start mateřství. V opačném případě může pociťovat strach, ztrátu intimity, osamělost, nedostatek podpory. Nerespektování jejích požadavků a přání vedou často k traumatu, pocitu „ukradeného“ porodu, někdy se projeví  posttraumatická stresová porucha. V krajním případě si svůj „bolestivý“ zážitek nese matka s sebou celý život. Nezáleží přitom ani tak na faktu, zda porod proběhl přirozeně či operativně, zda byl normální či komplikovaný. Daleko významnější roli hraje dobrá komunikace, pozitivní přístup zdravotníků, podávání dostačujících informací, důvěryhodná atmosféra a tolikrát zdůrazňovaná podpora.

Co nabízí Světový týden respektu k porodu?

Rozhodně důvěryhodné informace z ověřených zdrojů, pohled do zahraničí, těhotným pomoc se sestavením porodního plánu, inspiraci, argumenty  pro prosazování vlastního pojetí porodu, akreditované přednášky pro zdravotníky a v neposlední řadě propagaci radosti z mateřství a rodičovství!

Petra Sovová

(autorka je spoluzakladatelkou Hnutí za aktivní mateřství)

Spolehlivé zdroje podpůrných informací:
www.iham.cz – Práva žen v těhotenství a při porodu a práva rodičů po porodu
Péče v průběhu normálního porodu (WHO)
www.normalniporod.cz – 10 kroků k optimální porodní péči (IMBCI)
www.aperio.cz – Šest zásad zdravotní péče podporující normální porod (Lamaze International)
www.respektkporodu.cz
www.porodniplan.cz

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • JanaK

  Bokul, tak nějak nevím, jak to myslíš. Mě se článek celkem líbil, a podle mne je potřeba mluvit o tom, že do porodu bez komplikací a problémů by se nemělo zasahovat.
  Podle mě je porod součástí přerodu především ženy v matku a jako takový by měl být i respektován.

 • bokul

  Lien, díky – samozřejmě hlavu vzhůru nosím, vždyť ten můj malý Davídek – živel k pohledání – nejeví známky nějakého strádání. Na straně druhé prostě okolí mi dalo jasně najevo, že to, co si myslím je prostě něco, na co má člověk zapomenout… PROTOŽE ( a vymyslí milion a jeden duvod). Nastesti neni cas nad tim premyslet, s vyjimkou podobnych podnetu 🙂

 • Lien

  Bokul, ony právě existují různé „kruhy“, kde se setkávají ženy s takovými zážitky a zkoušejí je zpracovat, takže možná by se dalo nějak na ně nakontaktovat a zkusit to. Také vím jak nepříjemné to je, když všude slyšíš, jak nenahraditelná ztráta je neprožít si přirozený porod. Hlavu vzhůru.

 • bokul

  Jakkoli se snažím články vždy pozitivně hodnotit – tak trochu mi uniká, co tento chce čtenáři sdělit. To, že se někde tato témata probírají?

  To je parádní, na straně druhé, pokud člověk třeba onu „bolest duše“ zažije, tak mu to je tak akorát dvakrát platný….

 • Petra Vymětalová

  Jen si ještě dovolím připomenout, že veškeré přednášky a semináře, které v rámci STRP proběhnou v kině Perštýn, najdete také v našem kalendáři akcí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist