Proč se zajímat o zrození svého dítěte?

Rubrika: Porod

Je večer, sedáte si do svého pohodlného křesla, dáváte nohy nahoru a snažíte se relaxovat po náročném dni. Pořád se vám ale vkrádá do mysli vzpomínka na dnešní rozhovor s vaší nejlepší kamarádkou, novopečenou maminkou. Téma bylo, jak jinak, její porod a vy jste si poslechla pěkný odstrašující zážitek. 

Přiznejme si, nebyl to první příběh, který měl k láskyplnému porodu asi tak daleko jako je z Prahy na Nový Zéland. Oklepete se a snažíte se zachovat si pozitivní přístup.

Vy se totiž upřímně těšíte na porod svého miminka, které vám teď v bříšku jemně připomíná, že vnímá vaše pocity a nálady a že se těší s vámi.

Máte podobné pocity, jenom ten hovor nebyl s vaší nejlepší kamarádkou a nebyl dnes? Nebo ten nepříjemný zážitek máte sama ze svého předchozího porodu? Chcete se utvrdit v tom, že porod může být úžasný a posilující zážitek?

Pojďme si shrnout důvody, proč je důležité mít porod nastavený ve své hlavě pozitivně a oprostit se od strachu, který se nám už po generace nenásilně a plíživě vtírá do našeho podvědomí.

1. Tělo dokáže to, čemu mysl věří

Představa porodu jako krvavého masakru s nejasným koncem vytváří v naší mysli strach z porodu. Je podstatně lepší říct si, že porod je nádherný zážitek, při kterém dáváte nový život a poprvé uvidíte své miminko.

Příroda nestvořila lidský (ani jiný) druh proto, aby vyhynul. Ženské tělo je ve většině případů schopno porodit samo a má na to své mechanismy. Tyto mechanismy fungují úžasně, ale může je spousta věcí zablokovat, jako například naše mysl a náš strach. Stres a adrenalin jsou v přímém rozporu s hormonem oxytocinem, který tělo vylučuje v těhotenství, před, při a po porodu a který umožňuje správný průběh porodu.

Jinými slovy, příroda to zařídila tak, že pokud se bojíme, naše tělo dostává od mysli signál: „Ještě není ten správný čas, pojď, utečeme a najdeme si lepší místo k porodu.“ A porod se brzdí. A možná i komplikuje. Záleží na okolnostech.

I když to je možná k neuvěření, pozitivní představa porodu v ženině mysli zásadně ovlivňuje to, jak jednoduše nebo komplikovaně porod probíhá. A v naší západní kultuře je nutné si tuto pozitivní představu navodit, protože společenské vnímání je nastaveno na porod jako nemoc, strašák a nebezpečí.

2. Přirozený porod, tedy porod bez léků a zásahů, je možný

Porod bez intervencí je možný. Můžeme ho prožít i v České republice a také v porodnici. Nemusíme rodit doma proto, abychom porodily krásně a přirozeně. Dostatek relevantních informací, sebevědomí, zajištění nerušeného prostředí, podpora okolí a další psychická i fyzická příprava nám mohou dodat skutečnou sebedůvěru a schopnost porodit přirozeně.

I Světová zdravotnická organizace ve své příručce o tzv. normálním porodu zdůrazňuje schopnost ženy normálně porodit, k čemuž nejlépe přispívá podpora, povzbuzování a láskyplná péče. Podle nich by pro každý zákrok do normálního průběhu porodu měl existovat opodstatněný důvod.

3. Přirozeným porodem přivítáte mateřství s láskou a usnadníte si jeho začátky

Po přirozeném porodu se maminka cítí plna sil a lásky. Miminko se na ní naprosto vědomě dívá a prohlíží si ji. Ten pohled z očí do očí má neskutečný duchovní rozměr. Vyplavuje se enormní hladina oxytocinu, který způsobí lásku na první pohled. Bonding, přiložení miminka na svůj hrudník a kontakt kůže na kůži, je neopakovatelný zážitek pro maminku i miminko, při kterém se mezi nimi vytváří silné pouto na celý život.

Maminky, které přirozeně porodily a jejichž bonding po dobu dvou hodin po porodu nikdo nerušil, mají jednodušší začátky kojení. Pokud je miminko ponecháno na matčině hrudi, samo se za chvíli bude snažit doplazit k matčině prsu a poprvé se přisát. Velmi pravděpodobně se mu to povede a tento reflex pak usnadní jeho kojení.

Maminka, která zažila přirozený porod a poporodní bonding ve většině případů neprožívá poporodní depresi ani poporodní blues. Je to dáno tím, že její tělo je nastaveno na program: „Mé dítě je krásné, žije, všechno je v pořádku.“ Oxytocin, spolu s hormonem prolaktinem, který se vylučuje při kojení, způsobí, že maminka bude chtít svému dítěti snést modré z nebe a sama bude mít z tohoto hormonálního koktejlu pořád dostatek sil první náročné období s miminkem zvládnout.

4. Být zrozeno přirozeně je jeden z nejcennějších darů pro vaše dítě

Tvrdí se, že děti, které si samy vyberou, kdy přijdou na svět, dostávají ihned při porodu signál, že mohou ovlivnit dění kolem sebe. Fixuje jim to důvěru v sebe a ve svět, do kterého se rodí. Získávají pocit, že svět funguje tak, jak má. Pro život je to cenný dar.

Děti se při přirozeném porodu rodí do „náruče svých matek“. Nikdo je neodnáší a při bondingu, kontaktu kůže na kůži se svojí maminkou, se mohou aklimatizovat do nového prostředí. Na maminčině hrudníku se cítí v bezpečí. Jsou při plném vědomí, protože nedostaly žádnou dávku léků. Všechna první vyšetření, která se v porodnici dělají, lze udělat i na maminčině hrudníku.

Dnes již nikdo nepochybuje, že novorozenci mají paměť a pamatují si nejen svoje zrození, ale i to, co zažily v děloze maminky. Zapomenou to, ano, ale v podvědomí to mají uložené a určitým způsobem tyto vzpomínky  jejich další život ovlivňují.

5. Porod je zázrak

Porod není nemoc. Dáváme nový život a to je obrovský důvod k radosti a oslavě života. Porod může být nejkrásnější zážitek v životě ženy, může ženu posílit. Přetváří ženu v matku.

Rozhodnutí porodit přirozeně je rozhodnutím vzít svůj porod do svých rukou a prožít ho láskyplně, klidně a jednoduše.

petra-vesela-citat

Dáváte nohy pomalu dolu, vstáváte z křesla a jdete si spokojeně lehnout. Po lehké nervozitě vyvolané rozhovorem s vaší nejlepší kamarádkou se slehla zem. Víte, že vaše cesta k přirozenému porodu je cestou vpřed.

Uklidnila jste se. I kdyby váš porod nedopadl tak, jak si malujete a představujete, cítíte, že jste udělala vše proto, abyste si vy i vaše miminko porod užily.

petra-veselaPetra Veselá

Ukazuje ženám cestu k přirozenému porodu, protože ona sama touto cestou s radostí a láskou prošla. Před dvěma lety se rozhodla, že si svůj porod nenechá vzít všudypřítomným strachem z porodu a pomocí informací a komplexní přípravy získala sebevědomí a sílu prožít úžasný porod i v prostředí české porodnice.

Porod chápe jako bránu k zázraku, jakým je dítě, kterou je důležité projít bezpečně, klidně a láskyplně.

Petra je autorkou e-booku 7 kroků k přirozenému porodu. Inspiruje ženy, aby vzaly svůj porod do svých rukou a porodily přirozeně, jednoduše a s láskou. Více informací o Petře najdete na jejích stránkách www.petra-vesela.cz.

Napsal/a: Petra Veselá

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  Maminky, zasoutěžte si o elektronickou knihu „7 kroků k přirozenému porodu“, takový můj průvodce cestou k přirozenému porodu v porodnici. 🙂
  Kdo máte zájem, můžete se do soutěže přihlásit do této soboty 21.5. na odkazu: http://petra-vesela.cz/majova-soutez-o-e-book-7-kroku-k-prirozenemu-porodu-zacina/
  Hodně štěstí! 🙂 Peťa

 • Porod=strastiplná cesta k vytouženému cíli

 • Marci55

  Pěkně napsané

 • pivatko

  já jsem dítě chtěla a čekala jsem na ně dlouho a neříkám, že jsem se na porod vyloženě těšila a nebála se, ale dítě jsem chtěla a věděla jsem,že musí ven a tak to prostě přišlo a bylo to, jsem ráda, že se mi podařilo mít dítě a porodit jej přirozenou cestou

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist