Právní bolesti českého porodnictví

Rubrika: Porod

STRP2010Není pochyb o tom, že péče v porodnicích se za poslední desetiletí radikálně změnila. Porodnice jsou hezké a více připomínají domov, personál více komunikuje s rodičkami, je možná přítomnost otce u porodu… Běžná rodička, která nemá žádná speciální přání během porodu, bude pravděpodobně spokojená. Na druhou stranu rodička, která má nějaký „netradiční“ požadavek, často tvrdě narazí. A to i přesto, že je její přání z právního hlediska zcela oprávněné. Jaké jsou vůbec některé hlavní problémy českého porodnictví z hlediska práv žen – rodiček?

Nerespektování přání rodičky

Každá žena má právo se svobodně rozhodnout, kterou péči chce čerpat a kterou si naopak nepřeje. Před provedením jakéhokoli zdravotního úkonu o něm rodička musí být informována a musí k němu dát svůj souhlas. V praxi ale skutečnost, že se žena dostavila do porodnice k porodu, personál často nesprávně chápe tak, že je povinna uposlechnout veškerých pokynů personálu.

Dochází k tomu, že rodičkám jsou prováděny zákroky bez předchozího upozornění a bez souhlasu, někdy i proti jejich vůli. Některá vyšetření a zákroky (např. elektronický monitoring plodu vleže) prakticky v porodnicích nelze odmítnout. Někde personál porodnice deklaruje, že na přání rodiček nebere ohled, pokud se během porodu zjistí nějaká patologie.

Tyto postupy jsou protiprávními zásahy do práv rodiček. Právně způsobilá žena může odmítnout jakákoli vyšetření a zákroky na svém těle bez ohledu na to, že zrovna rodí.

Propouštění novorozenců z porodnice

Dalším nešvarem českého porodnictví je znemožňování rodičům, aby odešli z porodnice se svým zdravým novorozencem dříve, než je běžné. Buď se personál odvolává na právně nezávazné (a poněkud nešťastně vyznívající) doporučení ministerstva zdravotnictví, podle kterého se děti mají propouštět až po 72 hodinách po porodu, nebo vyžaduje po rodičích splnění podmínek, které nemají žádnou oporu v zákoně – např. aby měli potvrzení od pediatra o převzetí novorozence do péče.

Skutečnost, že je dítě po porodu v péči nemocnice, nijak neomezuje rodičovská práva. Rodiče jsou zákonnými zástupci dítěte a mají právo rozhodovat o tom, jaká péče mu bude poskytnuta i jak dlouho setrvá v nemocnici. Jedinou výjimkou je nepříznivý zdravotní stav novorozence, kdy mu lékaři musí bez ohledu na názor rodičů ihned poskytnout odpovídající léčbu.

Pokud rodiče znalí svých práv i přes nesouhlas personálu z porodnice s dítětem odejdou, často dochází ze strany zdravotníků k porušování jejich povinné mlčenlivosti, kdy bezdůvodně podávají oznámení sociálním pracovnicím.

Volba místa porodu

Žena, která by si přála rodit mimo porodnici, např. v porodním domě nebo doma s porodní asistentkou, si musí tyto služby zcela hradit sama. Zdravotní pojišťovna jí nezaplatí porod nikde jinde než v porodnici. Přitom na západ od nás je tato péče během porodu žen s fyziologickým těhotenstvím běžná součást hrazené péče.

Volbě ženy rodit jinde než v porodnici se úřady snaží bránit i jinak. Například odmítají samostatným porodním asistentkám udělovat registrace k vedení fyziologických porodů, přestože podle platného práva k tomu jsou kvalifikované, a vyhrožují jim trestním oznámením. Rodička má tedy často problém sehnat porodní asistentku, která by byla ochotná jí poskytnout péči během porodu.

Bez konfliktů se neobejdou ani převozy rodiček z domácího porodu do porodnice, pokud se vyskytnou komplikace. Personál porodnic často v takových případech není ochoten tolerovat tuto volbu ženy a dává svou nevoli nemístně najevo, v horších případech se snaží ženu „potrestat“ například porušením lékařského tajemství a informováním médií nebo sociálky.

Šance na lepší zítřky?

Ke zlepšení dodržování práv rodiček a dětí v porodnicích může dojít jen tehdy, zvýší-li se informovanost a sebevědomí těchto žen, ale i právní povědomí personálu. Pokud v porodnici nejsou tato práva respektována, je třeba, aby si to rodička nenechala pro sebe, ale informovala o tomto pochybení vedení nemocnice, kterému se tak dostane cenná zpětná vazba.

V případě vážnějších porušení práv je také na místě se domáhat omluvy a případně i přiměřeného finančního zadostiučinění, přičemž je dobré nejdříve zkusit mimosoudní cestu. Pokud se nemocnice bude nucena omlouvat a dokonce i vyplácet odškodnění, jistě se to rychle a účinně promítne do změn v přístupu k rodičkám a jejich právům. Když se za neúmyslně zaměněné novorozence přiznávají miliony korun, není důvod, proč by ženy neměly požadovat přiměřenou satisfakci za úmyslné nerespektování jejich práv ze strany zdravotníků.

Nelze souhlasit s názorem, že žena si měla k porodu vybrat takovou porodnici, která jí v jejích přáních vyhoví. Práva rodiček platí stejně ve všech porodnicích a všude žena musí mít možnost porodit bez toho, aniž by nedobrovolně musela podstupovat zákroky, které si nepřeje, a bez toho, aby její zdravé dítě bylo bráno jako rukojmí k zabránění dřívějšímu odchodu z porodnice.

Zuzana Candigliota, právnička Ligy lidských práv
Zdroj: www.respektkporodu.cz

Napsal/a: Zuzana Candigliota

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Sourozenci – o spravedlivé výchově

Snaha o aplikování spravedlivé výchovy mezi naše potomky někdy bývá velkou zkouškou nervů, a leckdy i těžko rozlousknutelným oříškem. A právě

Čtu dál →

[Soutěž] Příběhy obrazů a soch

Máme tu další knižní novinky pro děti a s nimi už tradiční soutěž o jednu z nich. Kdo se

Čtu dál →

Recenze: Knížka pro zvídavé děti

Knížka pro zvídavé děti? Tak to je přesně pro nás, viď, mami? sdělil mi Marek hned po přečtení názvu.

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Tak to tě lituju, mně se nic takového nestalo.

 • Matilda

  No, Kukačko, taky to tak je… Myslím, nebo spíš jen dodám k tomu, co tu bylo napsáno – po třech porodech s klidným svědomím prohlásím, že každý můj porod byla – bohužel- jedna velká manipulace zdravotního personálu. Vůbec nic nebylo ponecháno na mě, natož na přírodě. A mohla jsem se ohánět porodním plánem, jak jsem chtěla.
  Horempádem – naprostý souhlas.

 • Anonymní

  Babofko, 100% rozhodně ne – ani jsem tu nic takového nepsala. Ale on ani ten zákon není bez chyb. Kdybych to měla brát ad absurdum, tak například by se mohlo stát, že by matka mohla odmítnout vyšetření jenom na základě toho, že má na to právo, a přitom by vážně ohrozila sebe a dítě. Tím chci říct, že většina doktorů ví, co dělá. Samozřejmě, že je dobré být informovaná o svých právech a někdy je použít, ale článek mi vyznívá, jako kdyby s námi všichni zdravotničtí pracovníci manipulovali. Kukačka

 • S článkem naprosto souhlasím.
  HP, hezky jsi to shrnula…
  Kukačko, jsi si jistá, že zdravý selský rozum se 100% rovná rozumu doktorskému? Mám pocit (zkušenosti), že se to často vylučuje… 🙁

 • Jedna věc je zákon, druhá zdravý selský (doktorský) rozum…

 • Sedmikrásko, ale já tu nevidím nic o tom, že by měly ženy rodit doma. Hlavním mottem článku je, dát rodičce prostor a klid pro to porodit a pokud to není nutné, tak do porodu zbytečně nezasahovat, např zmíněným urychlováním. Věřím, že mnoho žen řekne, byla jsem spokojená, protože ve finále má doma zdravé dítě, třeba jako já, ale to co bylo před tím je velmi rychle zapomenuto. Zažila jsem všechno co už bych nikdy nechtěla opakovat. I když mé dítě nebylo v nouzi, tak mi byla píchnuta voda (a to hodinu po příchodu do porodnice), hned na to mi bez většího ptaní píchli urychlovačku, aby ve finále zjistili, že to je na císaře, protože se do toho moc namontovali.
  Je prostě ještě mnoho procesů, které by se měli užívat jako šafrán během porodu a ten klid a pohodu okolo porodu bych u toho příštího velmi ale velmi ocenila. Proto se shoduji s pisatelem článku.

 • j.sedmikraska
  j.sedmikraska

  No, článek je pekně napsaný, ale na můj vkus se zde nemocnice a porodnice prezentují jako trochu moc velké obludy, které jako by chtěli za každou cenu schlamstnout každou rodičku i s jejím dítětem. Rodila jsem v porodnici a nemůžu si ji vynachválit. O všem mě informovali a hlavně jsem po porodu měla opravdu klid na to, začít kojit, velice mi tam s kojením pomohli a navíc jsme tam byli pořád v čistém prostředí, kde jsem nemusela tu čistotu zařizovat já. Byla to pro mě dost velká úleva.

  Navíc si myslím, že sice má žena právo na porod doma, když to za každou cenu chce, ale na druhou stranu je to opravdu velký hazard! Záchranka může přijet až za 15 minut a celých 15 minut může jet zase do porodnice a za tu dobu může klidně žena, dítě a nebo oba tzv. exnout. A kdyby byli v porodnici, tak by se to třeba nestalo, protože tam je lékařská péče ihned dostupná.

  Můj názor je, že máme porodnice od toho, aby se tam rodilo. Nemáme je na parádu a příště budu opět rodit v porodnici. Ten nový moderní trend alternativních porodů mě spíš děsí.

 • Anonymní

  Moc dekuji. Napsala jste to presne. Neustale se na toto tema vztekam a zlobim a narazim. Doufam ve ctvrteho potomka a sve soukrome vitezstvi.:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist