Pocity, které prožívá novopečená maminka II.

Rubrika: Porod

1098996_mother_and_sonMnoho mladých maminek si projde obdobím frustrace, ztrácejí kontrolu nad věcmi, bývají rozzlobené, rozčílené a lítostivé. Nebojte se, neučinila jste chybu, že jste se stala matkou, v žádném případě k tomu nemáte o nic menší předpoklady než my ostatní. To, co právě prožíváte v tomto období, je naprosto normální…

 • Pocity smutku můžete zažívat i v případě, že obdobím mateřství proplouváte celkem hladce. Přesto se však občas překážky vyskytnou a vaše mateřská dovolená se dovolené nepodobá ani v nejmenším. Připusťte si ten nepříjemný pocit, kdy se vám zdá, že se vám bortí celý svět, ale nenechejte se jím ovládnout. Mnoho čerstvých maminek nakonec zjistí, že realita je uspokojuje a naplňuje mnohem více než jejich představy. Přestože si jako matka nemůžete dovolit nakládat se svým časem vždycky tak, jak by se vám líbilo, pamatujte na to, že si můžete vytvořit podmínky, které vám umožní žít spokojený a plnohodnotný život.
 • Pokud jste skleslá nebo zavalená povinnostmi kolem péče o dítě, doporučuji vám, abyste si našla čas jenom sama pro sebe, třeba v době, kdy děťátko spí. I kdyby to mělo být něco malého, jako například dlouhá, horká lázeň namísto koupání svého dítěte, četba novin nebo románu namísto knížek pro děti nebo lakování nehtů namísto úklidu v domácnosti, budete se cítit lépe, ale pouze tehdy, nebudete-li si připouštět pocity viny.
 • Pokud se nemůžete zbavit pocitu, že už vás nic jiného kromě přebalování a krmení svého dítěte v životě nečeká, promluvte si s rodiči dětí, které chodí do školy. Ujistí vás, že věci se v blízké budoucnosti změní k lepšímu. Zkuste jim věřit, i když několik měsíců vám teď může připadat jako věčnost. Rodiče batolat a předškolních dětí vám pravděpodobně řeknou to samé, ale určitě se nezapomenou zmínit o těžkostech, kterým se pravděpodobně v těchto vývojových etapách nevyhnete. Právě teď je nejvhodnější doba k tomu, abyste začala pracovat na zlepšení vaší situace, přestože se vám zdá, že jakákoliv změna je nemožná.
 • Mnoho mladých maminek si projde obdobím frustrace, ztrácejí kontrolu nad věcmi, bývají rozzlobené, rozčílené a lítostivé. Nebojte se, neučinila jste chybu, že jste se stala matkou, v žádném případě k tomu nemáte o nic menší předpoklady než my ostatní. To, co právě prožíváte v tomto období, je naprosto normální.
  Když bylo nejhůř, věděla jsem, že mohu kdykoliv zavolat své nejlepší přítelkyni nebo ona mně a říci: „Znovu mi připomeň, proč jsme vlastně chtěly mít děti!“ Navzájem jsme si sdělovaly své maminkovské starosti, dělily se o naše pocity a snažily se najít řešení pro zlepšení naší momentální situace. Potom co jsme zavěsily, jsme se vždycky cítily mnohem lépe, a to i přesto, že se daná situace nedala okamžitě řešit. (Tereza)
 • Není nic špatného na tom, když dítěti řeknete (nekřičte na něj) něco jako: „Dneska se z tebe už zblázním!“ Sice vám nebude rozumět, ale vám se uleví. Nemůžete očekávat, že je budete bezmezně milovat a že s ním budete pořád dokonale šťastná. Stále je milujete. Jenom se vám nelíbí to, jak se v danou chvíli chová.
 • Nemějte výčitky svědomí, přistihnete-li se při představě, jaké to asi bude, až vaše dítě vyroste. Dokonce je možné, že je budete vidět na táboře nebo na internátu, daleko od vás. Toto je přirozený způsob odbourávání stresu. Lépe si tak uvědomíte, že jednou bude všechno jednodušší. Jako matka musíte počítat s tím, že ne všechno vám půjde hladce.
 • Některé maminky se obávají, že se jim nebude chtít navštěvovat místa, kde se scházejí rodiče s dětmi, že se budou muset určitých věcí vzdát a příliš mnoho času budou trávit jenom s dítětem. Obvykle však zjistí, že je rodinné aktivity baví a čas, který stráví společně se svými dětmi, opravdu milují. S péčí o dítě se automaticky dostaví i změna v pořadí hodnot. Jenom si dejte pozor, aby vám v tom množství času, který věnujete dítěti, zbyla chvíle také pro své vlastní koníčky nebo společenské aktivity.
 • Kdo říká, že jako rodiče musíte být vždy vážní a důležití? Naopak, právě nyní si můžete dovolit dělat grimasy, zpívat ztřeštěné písničky, tančit přes celý obývák, jít do zábavního parku, hrát si s hračkami a jít do divadla na dětské představení. Užijte si to. Být zodpovědná nutně neznamená být také nudná.
  Mám jeden hezký zážitek z doby, kdy byla Karolínka malá. Tehdy si už nehrála s hračkami, které jako miminko dostala. Rozhodla jsem se, že ji vezmu do obchodu s hračkami, abychom společně vybraly nějaké nové hračky, vhodné pro její věkovou kategorii. Tehdy jsem si ten nákup opravdu užila. Kochala jsem se pohledem na novou kolekci hraček, ale to nejlepší přišlo, když jsem objevila hračky, které jsem milovala, když jsem byla malá. Připadala jsem si jako dítě v ráji hraček. Dokonce jsem zakoupila několik her a hraček, na které byla dcerka ještě příliš malá a já jsem je vzala vlastně hlavně kvůli sobě. Už jsem se nemohla dočkat, až Karolínka povyroste, abychom si s nimi mohly společně hrát. (Helena)
  Léta jsem se nechovala tak dětinsky jako nyní, ve společnosti mého syna. Najednou zjišťuji, že mi nečiní potíže válet se po zemi, bláznivě se smát a chovat se naprosto ztřeštěně. Být mu tak blízko a dělit se o společně sdílenou radost je pro mě úžasným zážitkem. (Jolana)
 • I v momentě, kdy zažíváte ty nejhorší dny svého mateřství, se objevují okamžiky čisté radosti. Někdy se vám i na tom nejneobvyklejším místě stane, že se najednou rozzáříte, když si náhle uvědomíte: „No ano, ten skvělý prcek je moje dítě a já jsem jeho máma!“ Vychutnejte si ten pocit. Pokuste si jej znovu vybavit v době, kdy se necítíte zrovna nejlíp.
Jedná se o ukázku z knihy Maminkou spokojeně a beze stresu
vydal Portál, 2003

Napsal/a: Gurrentz

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist