Placenta – co nás v ČR zatím nenapadlo

Rubrika: Porod

Když jsem poprvé četla návod na internetu, jak si připravit placentový shake, trochu se mi přes smích zvedal žaludek. Celou cestu domů jsme s manželem vtipkovali o tom, jak z mojí placenty udělá steak. O rok později, již po porodu, jsem se setkala s Lynneou Shrief, zakladatelkou International Placenta Encapsulation Network, a začala jsem litovat, že jsem svou placentu pouze pohřbila pod stromem, aniž bych nejdříve využila všech podporujících látek, které nabízí.


Sice shake ani steak z placenty bych si asi po porodu nedala, existuje však spousta dalších způsobů přípravy placenty, které bych určitě zvážila. Například essence, homeopatické látky, tinktura a nebo to nejzajímavější – kapsuly (vyrobené ze sušené placenty). Tyto metody – Placenta Encapsulation – jsou v Anglii čím dál populárnější a mnoho dul a porodních asistentek se nechávají Lynneaou vycvičit, aby i ony mohly nabízet svým klientkám žhavou novinku. Metoda vychází z tradiční čínské medicíny a slibuje velmi zajímavé výsledky.
Placenta má totiž v sobě vysokou koncentraci hormonu (oxytocinu a CRH), vitamín E a B6, železo a kmenové buňky (zdroj: IPEN). Čerstvou maminku může tedy přímá či nepřímá konzumace placenty podpořit fyzicky – podpora při zastavení krvácení po porodu, rychlejší hojení poranění, lepší tvorba mléka, menší poporodní bolesti, tak i psychicky – možná nejlákavější je právě slib, že pomáhá předejít poporodní depresi, vyrovnat nálady, udržet maminku v pozitivním naladění, atd. Zatím neexistují vědecké výzkumy, které by tyto sliby přímo podpořily, ale když porovnáváme různé výsledky výzkumů na tuto problematiku přímo zaměřených, pomocí selského rozumu dojdeme k závěru, že tato metoda je vědecky opodstatněná.
Například výzkumy Izraelské biotechnologické společnosti Pluristem Therapeutics na krysách prokazuje, že kmenové buňky z placenty pomáhají u mnoha onemocnění včetně roztroušené sklerózy, lze tedy logicky předpokládat, že mohou podpořit i proces hojení ženského těla po porodu. Existuje i pár přímých výzkumů, např.: Placenta as a Lactagogon, Gynaecologia 138: 617-627, zaznamenali zvýšení přílivu mléka. Navíc stoupající popularita metody ve Spojeném Království a spousty spokojených maminek mluví samy za sebe.
Jelikož placentu stejně každá porodíme, tak proč nevyužít možnosti, které nabízí její přímá a nepřímá konzumace? V Čechách, dle mě dostupných informací, je zatím velmi těžké vyžádat si svojí placentu z porodnice. V mnoha dalších státech EU, včetně zejména Anglie, tomu tak vůbec není. Možná je načase, abychom si i tady začali nárokovat tento orgán, který je nerozlučnou součástí miminka po dobu 9 měsíců, abychom mohly využít jeho výhody pro sebe v křehkém poporodním období.
„Infekční odpad“ – pojem pod který spadá placenta po porodu v porodnicích v ČR, je dost neuctivý název pro orgán, který po dobu 9 měsíců živí malé děťátko. Viděli jste svojí placentu? Hned po porodu, čerstvá placenta rozhodně nevypadá jako infekční odpad, ale jako živý a krásný orgán, velmi připomínající strom. Jedna z teorií hlásí, že právě z tvaru placenty pochází pojem „strom života“, který je součástí mnoha náboženství. Pozůstatky rituálu a pověr, které placentu uctívají jako důležitý, či dokonce magický orgán, vidíme všude po světě. Kmeny Ibo v Nigérii a Ghaně považují placentu za dvojče dítěte a dopřávají jí plnohodnotný pohřební rituál. V Indonésii je placenta také považována za dvojče či dokonce staršího sourozence dítěte, a jeho ochránce (anděle strážného) na celý život – placenta je s úctou pohřbívána tatínkem v den porodu. Na Hawajských ostrovech je rovněž posvátná a dobré zacházení zaručuje zdraví dítěte. Filipínské matky dokonce pohřbívají placentu společně s učebnicemi, aby dítě bylo chytré, stejně jako Navajo indiáni pohřbívají placentu s příslušenstvím pro jakoukoliv profesi, kterou rodiče chtějí, aby dítě vykonávalo. V Koreji se popel spálené placenty podává dítěti jako lék proti nemocem. Seznam je mnohem delší…
Tedy i pokud je pro Vás příliš radikální svoji placentu konzumovat, může být krásné nechat se inspirovat některou z tradic domorodých kmenů, abyste uctili placentu a vzdali hold devíti měsícům, kdy živila vaše dítě. Jeden z nejjednodušších rituálů je právě pohřeb placenty na zahradě (je dobré nejdříve zjistit jaké jsou legální požadavky pro hloubku jámy – jde také o praktické opatření aby placentu nevykopávala zvířata), a zasazení stromu – uctíte jednak podstatu placenty jako „stromu života“, a také dopřejete svému dítěti krásný symbol jeho příchodu na svět – jeho vlastní strom na zahradě. Často se praví, že strom by se měl zasazovat v den, kdy placenta sama odpadne (v případě Lotosového porodu), anebo v den, kdy odpadne pupečník. Je to nádherná příležitost, jak oslavit příchod dítěte na svět a jeho první krok k nezávislosti.
Osobně si myslím, že úcta vůči své placentě pro mnoho žen může být i způsob, jak vyjádřit úctu a poděkování vlastnímu tělu za 9 měsíců cesty těhotenstvím a za porod. Zda orgán, který byl nezbytnou součástí našeho těla po dobu těhotenství, je „infekční odpad“ nebo „posvátný strom“, může hrát zásadní roli v ženském vnímání svého těla a porodu. Osobně vnímám rodící ženu jako bohyni tvořící celé nové univerzum, a k té pojem „infekční odpad“ rozhodně nepatří.
Lilia Khoustnoutdinová

Chcete-li se dozvědět více o placentách, ale také o vlivu psychiky během porodu, o porodech do vody a mnoho dalších zajímavých pohledech i inspiracích ze zahraničí, zavítejte na přednášku autorky v rámci STRP, 26. května, od 12.00-13.45: Porod, láska, voda, sexualita. Placenta jako strom života – Lilia Khousnoutdinová, více informací na www.respektkporodu.cz nebo www.mamabirthshop.cz.

Napsal/a: Lilia Khoustnoutdinová

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • marianna01

    Moc pěkný článek, tomu bych i věřila. Zatím jsem slyšela jen o využití kmenových buněk z pupečníkové krve. Ty se ale musí uchovat živé, sušené či jinak upravené by si už moc léčivých schopností nezachovaly. Udává se, že kmenové buňky léčí kolem 80 nemocí. Pupečníková krev se běžně odebírá, léčí se s ní už přes 20 let a dá se použít nejen pro vlastní dítě, ale dá se taky darovat. Že se dá využít celá placenta je pro mě nové a líbí se mi to.

  • johana

    Placenta jako strom života, pro mě je to velký zázrak. Ale článek je pěkný a zajímavý.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist