Otec u porodu

Rubrika: Porod

397596_newborn_baby_girl_meets_brother_and_sister_Otázku přítomnosti otce při porodu by měli nastávající rodiče prodiskutovat nejpozději v posledním měsíci gravidity.
Při řešení tohoto choulostivého a rozporuplného problému by se neměli nechat ovlivnit současnými módními směry a pojednáními v tisku a ostatních sdělovacích prostředcích, které mohou po krátké době se stejným zaujetím tvrdit opak…

Muž nemůže být nucen, aby byl přítomen porodu, když by chtěl být raději někde daleko pryč.

A obráceně, nikdo nemá právo vyžadovat od ženy ve jménu partnerství, aby se předváděla svému partnerovi v intimních situacích, když jí to je nemilé.

Důvody pro i proti přítomnosti otce při porodu jsou asi v rovnováze. Co pro jednoho může být pozitivním zážitkem, může být pro jiného těžkým psychickým traumatem. Je třeba si uvědomit, že budoucí otec může přijít zcela nepřipraven na porodní sál, který, zejména při více porodech, neskýtá zrovna idylický obraz.

Pro přítomnost svědčí –

Mnozí muži představují pro svoji ženu, která je v těžké situaci, opravdovou pomoc. Žena nemá pocit, že je sama mezi cizími lidmi, muž ji drží za ruku, domlouvá jí, dodává jí odvahu a uklidňuje ji.

Někteří otcové potvrzují, že společné zážitky při porodu prohloubily vzájemný vztah mezi manželi i vztah otce k dítěti. Partner, který věnoval dost času své partnerce a pomáhal jí v těhotenství a před porodem, bude asi chtít, když jí usnadňoval prožít těhotenství, být vedle ní při vyvrcholení tohoto období, při vlastním porodu.

Jeho láska vzroste obdivem k ní, k výkonu, který podala. Otec prožije nezapomenutelné okamžiky štěstí, když se poprvé dotýká svého dítěte a společně s matkou je podrží v náručí. Většinou muži, kteří tuto zkušenost absolvovali, jsou přesvědčeni, že tím, že slyšeli první křik svého dítěte, získali skutečný pocit, že se stali otci.

Proti přítomnosti se uvádí –

Po tisíciletí byl porod záležitostí porodních bab, starších a zkušených žen, kterým se rodička vždy svěřovala. Jejich roli převzal postupně lékař a další nemocniční personál.

, zůstává dosud často klíčovou postavou při porodu. Ženy jsou při porodu po tělesné i psychické stránce v situaci, která je naprosto vzdálena světu mužů.

Organismus těhotné ženy byl v průběhu těhotenství doslova přeplněn hormony, jejichž vysoká produkce ovlivnila celé její tělo a přebudovala je v zájmu přicházejícího dítěte. Změnila se nejen její postava a celá látková výměna, ale změnily se i její zájmy, city a způsob uvažování. Těhotenstvím a zejména porodem se z ní stal jiný člověk.

Zmizelo mnohé, co předtím pokládala za důležité – úspěch v povolání, snaha mít moc a vliv. To vše je zatlačeno do pozadí a v ženě se probudily skryté, po tisíciletí stejné instinkty a reakce. A muž je touto změnou někdy překvapen, někdy zaskočen, protože ji nečekal, i když absolvoval kurz pro rodiče.

U citlivého nebo labilnějšího nastávajícího otce může drastický zážitek porodu jeho dítěte vyvolat až psychické trauma, vyús�ující v impotenci. Velmi často se stane, že muž při prvním spatření krve omdlí a personál oddělení se místo o rodičku musí postarat o něj.

Jestliže někdo trpí podobnou slabostí, což neříká nic o opravdovosti jeho citů, měl by se podobným experimentům vyhýbat. Snad dnes patří k dobrému tónu přítomnost otce při porodu jeho dítěte. Nebylo by dobře, kdyby se muž při svém rozhodování podřizoval této – dnes již téměř – konvenci.

Budoucí otec by se měl především sám rozhodnout, zda chce vědomě prožít tento, pro něj jistě povznášející, ale současně i drastický a extrémní zážitek. Nemá být proto nikým ovlivňován a partnerka by měla respektovat jeho rozhodnutí. Pokud chce být při porodu svého dítěte, měl by absolvovat kurz pro nastávající rodiče, aby byl psychicky připraven.

– odstraňuje pocit osamělosti, poskytuje citovou oporu
– umožňuje komunikovat s rodinou (např. přes telefon)
– může zmírnit bolesti pomocí masáže, maminka se o něj může opřít
– stará se o pohodu v I. době porodní – pití, chůze, podávání věcí, změna polohy rodičky, povzbuzování
– může účinněji přivolat pomoc, pokud se zdá něco v nepořádku
– ochraňuje práva rodičky
– pomáhá a povzbuzuje rodičku v II. době porodní při tlačení
– společně s rodičkou prožívá radost z narození dítěte

Přítomnost partnera či jiné osoby u porodu dnes umožňuje za menší poplatek většina porodnic. V některých je podmínkou absolvování předporodního kurzu. Jeho rozsah i ceny se různí. Zpravidla se pohybují od 300 Kč do 1500 Kč. Pokud porod probíhá v nemocnice, kde byl kurz navštěvován, bývá pravidlem, že doprovod, který jej absolvuje neplatí za přítomnost u porodu, popř. je mu odečtena příslušná částka.

Zdroj: Baby-Eli.com
Publikováno se svolením webmastera

Napsal/a: Merry

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (25 vyjádření)

  • halagajda

    Ahoj! Teda me nejvic prekvapilo ze se musi v CR priplacet aby rodicka mohla mit doprovod… Rodila jsem v Anglii, kde je absolutne normalni ze s vama nekdo jde(nejcasteji partner, kamaradka, matka nebo sestra), a asi by byli naopak prekvapeni kdybych prisla sama. Muz sel se mnou, vzdycky chtel i kdyz se trosku bal a tedka uz je uplny specialista a tesi se na druhe, coz je docela neco-je fotbalovy fanatik a ja jsem zacala hekat se zacatkem primeho prenosu finale mistrovstvi sveta ve fotbalu:-)))))tak ted doufa ze maly bude velky fotbalista ;-)))

  • Jo a moje sestra měla u porodu naší třetí sestru (byla po ruce) a taky je ráda.

  • Ahoj, moje kamarádka si vybrala mě, její manžel se na to necítil. Bylo to super, šlo to rychle, chvilku funěla, hopsaly jsme na míči, pak dvakrát zatlačila a malá byla venku. Prostě nádhera a jsem ráda, že jsem to viděla i z druhé strany. Na druhou stranu nevím ,jak bych nesla případné komplikace, když nemůžu pomoct. Můj manžel byl u našich všech třech porodů, žádné rychlovky ani bez komplikací to nebyly a jsem mu za to vděčná.

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Což o to, holky, táta u porodu dobrý, ať si taky zkusí.
    Ikdyž tak trochu „z rychíku“. Protože prožívat bolest není totéž, jako ji zakoušet.
    Ale na druhou stranu, já jako muž bych se porodu s manželkou hodně bál (-a).Koukat a nepomoct je hrozný.

    Moje kolegyně v práci měla u porodu nejen manžela, ale i maminku. Upřímně řečeno, maminku bych u porodu nesnesla, přece jen je to máma, měla by být ušetřena pohledu na své (byť dopělé) trpící dítě.

    Co vy, měla jste některá kamarádku, maminku či někoho jiného, než muže při porodu? :o)
    jaké to bylo?

  • jitule.s

    Taky jsem měla přítele u porodu a jsem tomu moc ráda.Bylo to pro mě mnohem snažší i když jsem rodila poprvé.Cítila jsem se mnohem bezpečněji.Porod byl sice ukončen císařským řezem,takže nevím jestli by nakonec nepodlehl emocím a pohledu na krev a neomdlel by :-).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist