Krizová esence a další krizové produkty – využití v porodnictví

Rubrika: Porod

Bachovy květové esence, známé také pod názvem Bachova květová terapie, Bachovy květy, Bachovy kapky, Bachovky, objevil kolem roku 1930 anglický lékař Dr. Edward Bach.

Nejznámější z nich je Krizová esence (tzv. Rescue Remedy), jediná polykomponentní směs v Bachově květové terapii (skládá se z několika Bachových květů – složení viz níže), tzv. první pomoc, podpora a záchrana ve všech krizových situacích.

Stejně jako ostatní Bachovy esence je vyrobena z nejedovatých, planě rostoucích rostlin, je přírodní, zcela bezpečná, nevyvolává závislost, nežádoucí účinky ani alergie a nelze se jí předávkovat.  Bez jakýchkoli kontraindikací se dá kombinovat se všemi ostatními formami léčení (alopatické léky, homeopatie, fytoterapie, tradiční čínská medicína, …).

Jejím hlavním přínosem je, že harmonizuje emoce a tím nás stabilizuje, zklidňuje, uvolňuje napětí, stres, strachy, úzkost, paniku, zabraňuje šoku, traumatu, hysterii, neadekvátním reakcím a také pomáhá nastartovat samoléčící síly organismu a urychluje uzdravování a rekonvalescenci.

Krizová esence stejně jako ostatní Bachovy esence nenahrazuje lékařskou péči, ale může ji velmi dobře doplnit a podpořit.

V zahraničí, kde má metoda velmi dlouhou tradici, je Krizová esence velmi oblíbená nejen mezi širokou laickou ale i odbornou veřejností, kromě vyškolených terapeutů ji často používají porodní asistentky, duly, psychoterapeuti, personál záchranné služby i někteří lékaři. Krizové produkty a všechny ostatní Bachovy esence se tam dají běžně koupit nejen v lékárnách, ale i jinde, velké řetězce drogerií pořádají pro své zákazníky pravidelné akce jako „ochutnávka Krizových produktů“ a výjimkou nejsou ani články v odborných i lifestylových časopisech.

Složení Krizové esence:

Devaterník penízkovitý (Rock Rose) – uvolňuje napětí, extrémní strachy, hrůzu a paniku provázené fyzickými symptomy stresu jako bušení srdce, silné pocení a vlhké dlaně, pomáhá i v situacích, kdy je člověk doslova ztuhlý hrůzou, takže není schopen se uklidnit a reagovat přiměřeně situaci.

Netýkavka žlázonosná (Impatiens) – na silné vnitřní napětí, extrémní podrážděnost a přecitlivělost, netrpělivost, neschopnost klidně sedět, neklid spojený se silnou potřebou úniku (např. z místnosti), která je obvyklá u panických záchvatů.

Bílá lesní réva (Clematis) – osvědčila se při závratích, poruchách rovnováhy a při pocitech na omdlení, pomáhá lépe zpracovat následky narkózy (narkóza se kromě jiného řadí k možným spouštěčům traumatu a může být také příčinou posttraumatického stresu).

Snědek okoličnatý (Star of Bethlehem) – na všechny šoky, traumata a jejich následky a to jak na fyzické, tak na psychické, pomáhá je zpracovat hluboko do minulosti vč. prenatálních traumat.

Slíva třešňová (Cherry Plum) – na extrémní vnitřní napětí, hysterii a strach ze ztráty kontroly, pocit, že se mysl zblázní a člověk ztratí kontrolu a udělá něco hrozného (časté u laktačních psychóz), pocit, jako když sedím na sudu střelného prachu, ve kterém narůstá tlak a hrozí exploze, kterou nemám pod kontrolou, slíva pomáhá vnitřně odpustit „páru“ a uvolnit tlak a napětí.

Všech 5 esencí má v porodnictví široké uplatnění i jako samostatné monokomponentní esence, v Krizové esenci tvoří jejich kombinace harmonickou směs využitelnou jako první pomoc v mnoha různých situacích.

V těhotenství – pomáhá, pokud budoucí maminku obtěžuje nejistota, různé strachy (z nepříjemných vyšetření jako odběr plodové vody, z porodu, z císařského řezu, o miminko, …), úzkosti, pocit, že není „ve své kůži“, nevolnosti, motání hlavy, výkyvy nálad, stres, přetížení nebo nespavost.

Při porodu – celkově zklidňuje, harmonizuje a uvolňuje svalové napětí způsobené strachem, úzkostí a stresem, pomáhá budoucí mamince dostat se do svého středu a lépe se naladit na proces porodu. Pokud neprobíhá vše, jak má, je schopna uvolnit zásoby energie v případě dlouhých vyčerpávajících porodů, podaná včas může pomoci nastartovat porod po termínu, znovu rozběhnout zastavený porod, předejít epidurální anestezii nebo císařskému řezu. V praxi se také osvědčila jako účinný prostředek pro partnera nebo jiný doprovod rodičky, který se během porodu necítí ve své kůži.

Po porodu  – pokud došlo při porodu k jakýmkoli komplikacím, je dobré ji podat co nejdříve a ve velkých dávkách během krátké doby; osvědčila se kromě jiného po epidurální anestezii, císařském řezu (pomáhá mj. rychleji vyloučit z těla anestetika) i po vyvolávaném porodu. V případě porodu s komplikacemi je dobré ji podat také novorozencům (nedostatek kyslíku, předčasně narozená miminka apod.) Poznámka: Pokud se podává novorozencům, je třeba ji z originálního balení naředit, neužívá se vnitřně a dávkování v tomto případě určuje zkušený terapeut.

Protože porod je pro tělo ženy fyzicky i psychicky náročná záležitost, doporučuje se několik dávek Krizové esence i po porodu, který proběhl bez jakýchkoli komplikací, urychlí se tím její stabilizace a návrat těla zpět do normálu (zavinování dělohy, hojení).

V šestinedělí  – osvědčila se na únavu, vyčerpání, pocit přetížení, hormonální nerovnováhu, potíže s kojením, také jako prevence poporodních depresí i laktační psychóz (pokud už má žena diagnostikovanou laktační psychózu a je v péči odborníků, tak může užívat krizovou esenci jako doplněk léčby, v praxi se mnohokrát potvrdilo, že zkracuje dobu návratu do běžného života a pomáhá snadněji zvládat proces vysazování léků).

Neplodnost – v praxi jsem byla mnohokrát svědkem toho, jak Krizová esence pomohla u neplodnosti bez zjevných fyzických příčin, jakmile se žena „srovnala“ psychicky, došlo k početí během poměrně krátké doby.

Porodní a poporodní traumata, potraty – díky obsahu Snědku okoličnatého (na šoky, traumata a jejich následky) a celkovému harmonizačnímu účinku pomáhá zpracovávat porodní a poporodní traumata matky i dítěte a veškerá fyzická a psychická traumata způsobená potratem. I v případě terapií pracujících s porodním traumatem (a s traumaty obecně) jako je Somatic Experiencing (práce s traumatem podle P. Levina), rodinné konstelace, psychoterapie a další metody, se dá Krizová esence použít jako účinný doplňkový prostředek při stabilizaci klienta.

V praxi se mi také opakovaně potvrdilo, že budoucí maminky, které braly Krizovou esenci v těhotenství, mívají minimum porodních a poporodních komplikací. Při užívání během těhotenství se její účinky přenášejí na plod; při kojení spolu s mateřským mlékem, miminka pak bývají klidnější, méně pláčou, lépe spí, nejsou u nich obvyklé problémy s kojením a maminky je často označují jako „miminka-pohodáře“.

Kapky, sprej nebo krém?

Krizová esence je k dostání v několika formách, nejznámější jsou Krizové kapky a sprej. Kapky se dávkují v jedné dávce po 4 kapkách, kapou se buď přímo pod jazyk, nebo do nápoje, u spreje se jedna dávka rovná 2 stříknutím pod jazyk. U dávkování při akutních, závažných a traumatických stavech je důležité vědět, že pokud má Krizová esence plně rozvinout svůj harmonizační potenciál, je třeba dávkování opakovat v co nejkratších intervalech za sebou tak dlouho, dokud se nedostaví subjektivní pocit zlepšení, potom se intervaly prodlužují až do úplného vysazení. Poznámka: Měřítkem akutnosti a závažnosti je vždy subjektivní stav těhotné, rodičky, nebo ženy po porodu, pokud ona sama určitou situaci vnímá jako traumatizující, tak pro ni traumatizující také je, bez ohledu na to, že je z medicínského hlediska vše v naprostém pořádku.

Dalšími Krizovými produkty jsou Krizový krém a gel – masti na krémovém a gelovém homeopatickém základě, který obsahuje stejně jako Krizová esence 5 Bachových květů, navíc je tam přidaná ještě 6. esence – Plané jablko (Crab Apple), která má výrazné čistící účinky na všech úrovních. Krém i gel jsou bez parfemace, neobsahují parabeny ani lanolin (lze jimi bez obav mazat kojence i malé děti), nejsou testované na zvířatech a jsou vhodné i pro vegany.

Jsou určeny především k ošetření traumat kůže, působí hluboko do tkáně, uvolňují napětí a bolest, eliminují svědění a výrazně urychlují hojení ran, jsou proto vhodné po všech operačních zákrocích (mým klientkám se osvědčily po nástřihu hráze i po císařském řezu), také při hemoroidech, opruzeninách, plenkové dermatitidě, ekzémech a jiných kožních problémech miminek a při potížích s kojením jako jsou zduřelé, zanícené nebo popraskané bradavky.

Použití: krém i gel se nanáší dle potřeby na postižené místo dvakrát nebo vícekrát denně, v akutních případech je dobré nanášet opakovaně za sebou v kratších časových intervalech až do odeznění nejsilnějších příznaků.

Kde Krizovou esenci a další krizové produkty koupit?

Velkou výhodou Krizové esence a krizových produktů je, že jsou pro veřejnost snadno dostupné (není u nich potřeba konzultace u terapeuta, jako u osobních směsí Bachových esencí, které se míchají klientovi přímo na míru), zcela bezpečné, nemají žádné vedlejší účinky a tak si je bez předchozích odborných znalostí může obstarat a „naordinovat“ v podstatě kdokoli. Dají se koupit v e-shopech na internetu (zárukou kvality je e-shop výhradního dovozce Bachových květových esencí do ČR, firmy Krystal Aquamarin s.r.o.), také v některých lékárnách, v dobře zásobených obchodech s produkty alternativní medicíny, biopotravin a ekodrogerie a samozřejmě u terapeutů, kteří s Bachovými esencemi pracují.

Jaká je skutečná cena traumatizujícího porodu?

Ústřední téma letošního Světového týdne respektu k porodu zní „Kolik stojí porod?“. V souvislosti s následky posttraumatického stresu jako jsou úzkostné stavy, deprese a další symptomy, které se mohou po letech projevit jako následek traumatického porodu, je na místě otázka, kolik skutečně stojí porod ženu, která je několik let po traumatickém porodu s projevy posttraumatického stresu konfrontována. Nemám na mysli pokles hrubého domácího produktu, protože může díky výše uvedeným stavům skončit v krajním případě v pracovní neschopnosti, nebo dokonce v invalidním důchodu a přestane být ekonomicky aktivní. Mám na mysli, kolik ji stojí vyrovnání se s následky posttraumatického stresu. Kolik to stojí času, energie, bolesti, smutku, vzteku, beznaděje, bezmoci, deprese, apatie, kolik to stojí její nejbližší okolí, kterého se její situace také bezprostředně dotýká a které se musí naučit chápat, přijímat, podporovat, pomáhat a naučit se zacházet pro ně do té doby se zcela neznámou situací. Účet by byl dlouhý a částka hodně vysoká, tyto stavy ale není možné vyčíslit v penězích, i kdyby to možné bylo, částka by pravděpodobně nikdy na duševní a fyzické úrovni nevykompenzovala to, čím musí tato žena a její nejbližší okolí projít, navíc bez záruky, jestli bude vše někdy zcela „zahojené“ a v pořádku.

Určitě nejsem sama, kdo je přesvědčen o tom, že včasná prevence je daleko jednodušší, účinnější a levnější, než řešení následků postraumatického stresu v celé jeho šíři.

Krizová esence není samospasitelný zázračný prostředek, který zachrání a vyřeší všechno (jak se možná může zdát někomu, kdo s ní nemá žádnou osobní zkušenost, po přečtení tohoto článku), ale je ve většině případů hodně účinná, proto bych ji doporučila jako léty prověřený a vyzkoušený prostředek první pomoci všem ženám během těhotenství, k porodu i po něm.

Ještě více o Bachových květových esencích se můžete dozvědět na přednášce autorky „Bachovy květové esence v těhotenství, při porodu, v šestinedělí a po něm“, kterou v rámci Světového týdne respektu k porodu přednese 23. 5. 2012 v pražském Kině Perštýn.

 

Napsal/a: Monika Nyklíčková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • HankaManka
  HankaManka

  Krizovky jsou paráda. Mně už zabraly, teď ještě čekám, kdy zaberou u synka. Začal se bát nového bratříčka a vrátilo se mu období vzdoru. Je nervózní, plakací, má tendence nás bít, přestože fyzické tresty na něho neužíváme…to vše během jednoho max. dvou týdnů zpět. Ještě do toho nachlazení, takže nechodíme ven. No užívám si. Ale kapkám věřím a také se snažím komunikovat, hladit, mazlit, co to jen jde. Synek je ale mazel spíš večer. Jsem ráda, že jsem ho nedala do školky, ale právě narození miminka a pobyt s ním doma byl důvod, proč staršího nikam nedávat. Aby se naučil, že za rok v té školce bude, přihlásím ho od září na jeden, max. dva dny na hodinu a půl do miniškoličky.

 • Anonymní

  nahodou bachove kapky esence alebo kvety su fajn kamaratkynmu synovi pomahaju

 • johana

  To jsou věci k divení,krizové esence a další produkty neznám a nic mě to neříká. No když to maminkám pomůže, tak to bude skvělé. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist