Co s sebou do porodnice???

Rubrika: Porod

703886_newborn_1Asi každá nastávající maminka si láme hlavu s tím, co by neměla zapomenout vzít s sebou do porodnice, až přijde čas. Nejinak jsem na tom byla i já, a tak jsem se rozhodla se s vámi o své zkušenosti podělit…

…i když mě k tomuto článku motivovala Petra – díky ;-).

Takže ze všeho nejdůležitější jsou určitě DOKLADY:

  • Občanský průkaz
  • Těhotenská průkazka
  • Vdané oddací list – stačí kopie, pokud nechcete dávat originál, ten pak stačí předložit na matrice při vyzvednutí rodného listu miminka. To ale znamená, že vám ho nezašlou poštou, ale musíte si ho vyzvednout (dají ho i tatínkovi). Svobodné rodný list a pokud chcete, aby se mimi jmenovalo po tatínkovi, tak je třeba předem zajít na matriku, kde se sepíše prohlášení o tom, jaké jméno bude dítě používat (dohoda o jméně dítěte), jinak dostane mimi jméno po matce a bude se to muset „dovyřídit“ po porodu.
  • Průkazku pojištěnce
  • Porodní plán, pokud jej chcete použítMOBIL, nabíječku, popřípadě kartu nebo mince. Peníze (nějaké drobné, pokud byste třeba dostaly chuť na kávu z automatu).

    HYGIENICKÉ POTŘEBY:

  • Mýdla, krémy – co nejméně aromatické, aby miminko nemátla umělá vůně, má silně vyvinutý čich a pozná maminku právě nosíkem.
  • Ručníky – jeden na horní, druhý na dolní polovinu těla + osuška k porodu (při kontrakcích je příjemná sprcha, takže se určitě vyplatí větší osuška, kdybyste šly do sprchy několikrát).
  • Jelení lůj – vřele doporučuji, při prodýchávání kontrakcí rty osychají, takže určitě využijete.OBČERSTVENÍ:
    V některých porodnicích vám ještě dnes (!!) řeknou, že při porodu se jíst ani pít nemá, ale menší občerstvení neuškodí a nikdo vám ho nemůže zakázat – doporučuje se na pití cola (zdroj energie, pomáhá při nevolnosti), čaj z maliníku (pokud jste pila v těhotenství), na zub třeba musli tyčinka, čokoláda, bonbony…
    Nezapomeňte svačinu pro tatínka, aby vám neomdlel hlady ;-))

    BOTY – nejlépe omyvatelné, abyste v nich mohly i do sprchy. Ty se hodí i pro tatínka (popřípadě jiný doprovod). Já jsem měla jedny gumové žabky a jedny pohodlnější…

    K porodu se také hodí delší volné tričko, košile v porodnicích bývají dlouhé a s dlouhými rukávy, tak vám v tričku bude líp.

    Foťák, popřípadě kameru, pokud porodnice umožňuje, tak hudbu, aromaolej… Cokoliv, co vám porod zpříjemní.

    PRÁDLO:

  • Kojící podprsenka – s otvíráním, čím pevnější, tím lepší. Typ, jak vybrat správnou velikost: při zkoušení ke konci těhotenství by se vám do košíčku měla vejít ruka položená volně na prso – o tolik se asi prsa nalijí mlékem. 2 do porodnice stačí.
  • Kalhotky – buď síťované, které jsou k dostání ve zdravotnických potřebách, některých lékárnách a obchodech s těhotenskou módou (stačí troje, rychle schnou, ale některé porodnice je nedovolují prát), nebo nějaké pohodlné, které netlačí na bříšku.NOČNÍ KOŠILE:
    Lepší jsou vpředu na zapínání, aby se nemusela na kojení vyhrnovat. Alespoň dvě. Já jsem ale nakonec využila „erární“ nemocniční – rodila jsem sice v dubnu, ale byla vedra (30 stupňů) a byla jsem na pokoji, kam celý den pražilo sluníčko, takže mi vyhovovalo vyměnit si ji podle potřeby a nekupilo se mi tam špinavé prádlo. Navíc se menšímu zašpinění – ať už od očistků, nebo ublinknutí od miminka – asi neubráníte.

    ŽUPAN:
    Záleží na vás, já ho měla sbalený, ale hned první den putoval domů, protože v porodnici bylo dost horko. Záleží na vás, já jsem pro variantu raději vzít, kdyžtak poslat domů (Lepší, než tam zmrznout, ne??).

    Ponožky – teplé, mně byla při porodu zima na nohy, tak jsem je ocenila 😉

    VLOŽKY – ideální jsou „porodnické“, mají ve zdravotnických potřebách. Některé porodnice je mají na příděl, tak se informujte. 2 balíky na běžný pobyt v porodnici (cca 5dní) stačí.

    Vložky do podprsenky: Mně osobně se nejlépe osvědčily Chicco – mají absorpční jádro, takže vydrží i přes noc, i když máte mlíčka dost. Ostatní mi protékaly.

    PLENKY pro mimi – většinou jsou na příděl, stačí jeden balík – z vlastní zkušenosti doporučuji přímo pro novorozence (například Pampers, Huggies, Fixies…), ty jsou totiž dělané tak, že pochytí i řídkou stolici miminka.
    Vlhké ubrousky na otírání zadečku – ne v každé porodnici vám je dají. Určitě alespoň do porodnice je pořiďte, je to pohodlnější, než miminku pokaždé zadeček oplachovat vodou, přeci jen asi nebudete hned fit.

    Bepanthen – doporučuji – je jak na opruzeniny, tak na popraskané bradavky.

    Taky bych doporučila připravit si věci na porod zvlášť, ty si vzít hned s sebou, a věci pro váš pobyt v porodnici do jiné tašky, tu můžete zatím nechat v autě – pokud vás třeba přijmou zatím jen na čekací pokoj, tak tam určitě plenky, kojící podprsenku a podobně potřebovat nebudete a nebudete muset potom stěhovat tolik věcí, sestřičky určitě počkají s vaším přeložením po porodu, než vám tatínek věci z auta přinese (u nás to problém nebyl).

    Věci pro vás a pro miminko na cestu domů si nechte přinést až pro vás tatínek přijede – na pokojích bývá málo místa na uložení věcí.
    Z vlastní zkušenosti doporučuji připravit doma do tašky a dát manželovi pro jistotu seznam, kdybyste na něco zapomněla (určitě znáte své drahé polovičky, jak budou natěšení a roztěkaní, tak abyste nezjistily, že v zimě zůstala doma kombinéza…).
    Budete potřebovat:
    Oblečení pro sebe – nejlépe vám asi bude ve volné, elastické sukni, popřípadě nějakém těhotenském oblečku, protože bříško ještě nebude mít svůj původní tvar.
    Pro mimi: Košilka nebo bodýčko, dupačky, podle ročního období svetřík, zavinovačku nebo deku, čepičku (i v létě alespoň tenkou bavlněnou, kdyby foukalo), autosedačku.

    Tak to by bylo asi to základní, co většina porodnic doporučuje. Já bych chtěla ještě doplnit, že mně se hodil i nafukovací kruh, protože stehy mě dost bolely, nemohla jsem skoro sedět u stolu při jídle, takž jsem tento „otřepaný“ nápad z dob našich maminek vyzkoušela a byla jsem mile překvapená, ale to asi uvidíte až po porodu.

    Tím, že bylo teplo, když se malý narodil, tak jsme měli v porodnici na mimča pouze košilky a zavinovačky, ale jen v košilce měl studené nožky a na zavinovačku bylo teplo, takž mi manžel donesl ty nejmenší ponožtičky, co jsme měli nakoupené 😉 a malému bylo fajn…

    Cestou domů jsem vzhledem k výše zmíněným bolavým stehům velmi ocenila 2 polštáře, které jsem měla připravené v autě – jízda po našich silnicích teda fakt nic moc…

    Jo a ještě jeden typ na závěr – natrénujte dopředu vy, nebo partner, jak se upevňuje vaše autosedačka do auta, kterým pro vás přijede. My jsme to podcenili („To přece zvládne každý, vždyť tu je obrázek jak pro pitom…“) a měli jsme co dělat, abychom to tam podle toho obrázku ve dvou namontovali…

    Takže to je asi všechno, co se vám bude pravděpodobně hodit, tak si tašku hezky připravte tak, jak se doporučuje v knížkách a časopisech (nejpozději 2 týdny před očekávaným termínem porodu, protože se dá předpokládat, že porodíte +/- dva týdny kolem termínu), ať pak třeba o půlnoci nelítáte po bytě a nesháníte věci podle seznamu, jako já – tedy pokud seznam máte, já jsem si připravila aspoň ten, takže jsem to zvládli s manželem za chviličku… Ale stejně, příště budu mít připraveno dopředu (ha, ha, ha ;-))))…

  • Napsal/a: Pomněnka

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (38 vyjádření)

    • Lžičenka

      Rodila jsem ve Svitavách (2006) a tam byly k dispozici vložky pouze při porodu, po něm už vlastní, dále 20 pap.plen a malá snad reklamní tubička Bebanthenu. Navíc i oblečení a látkové pleny,jakož i zavinovačky byly téměř nedostatkové zboží, hlavně přes víkend, když se nepralo.Poslední noc spal malej v peřince bez povlečení(když si ho pročůral a další den už jsme měli odejít…).Takže vložky, pleny, ubrousky, toaleťák,síťované kalhotky, bepanthen,všechno sebou, kabela byla hodně velká, až mi to přišlo trapný, když jsem s ní do porodnice naklusala a to jsem si nechala pleny donést až po porodu. Ale na druhou stranu to vynahradila výborná péče lékařů a sester, tak mi to ani nepřišlo. Asi je to na šikovnosti toho kterého ředitele, na kolik pomůcek dokáže sehnat peníze. Vím, že v Podolí rozdávaj na příděl i ty síťovaný kalhotky…

    • Jojo, gel s dubovou kůrou je báječný. Nevím, jak je to teď v Krči, ale před 4 lety se vyplatilo vzít s sebou i toaletní papír a na různě odrbané noční byl vždy lov!:-( I to byl jeden z důvodů proč jsem rodila potřetí u Apolináře, kde mi kromě dostatečného přísunu ovoce, zeleniny a masa nechybělo nic.

    • karamela

      Ahojky,tak já bych souhlasila s článkem-výčet je téměř úplný.Většina porodnic zajistí vložky a plenky pro mimi-ale raději se informujte předem. Bepanthen-skvělé. dále doporučuje mast z dubové kůry na poporodní poranění-na hojení nástřihu hráze.-avšak tu Vám může manžel koupit až po-třeba se Vám podaří rodit bez nástřihu:-) A jelikož já sem měla největší starost s kojením-po císaři žádná slast najít vůbec nějakou polohu-tak doporučuji kojící polštář!!!

    • jedlayda

      Ahoj, tak já taky přispěju svou „troškou“ do mlýna. Já jsem každé dítko rodila v jiné porodnici. Dáda se narodil v Klatovech (2002), tam jsme dostávaly po celou dobu vložky, košile, 5 plínek (ty úplně stačily), jen ty ubrousky jsme musely mít své, ale to je normální. Podruhé jsem rodila ve Strakonicích (2005). Tam jsme dostaly jeden balík vložek (je fakt, že se všechno zdražilo:-( a balík plínek pro dětičky (cca 20plínek). Manžel mě zásoboval vložkami a vším, co bylo potřeba. Ale jen musím doplnit – mně 2 balíky vložek nestačily:-( Ale nic mi tam nechybělo! Už jsem byla o trošku „chytřejší“ a nabalila si obrovskou cestovní kabelu:-) Oblečení na miminko a látkové pleny jsme dostávali v obou porodnicích i ty noční košile, s tím vůbec nebyl nikde problém. Stejně nejvíc záleží na lidském přístupu sestřiček a lékařů a musím říct, měla jsem štěstí!! A taky bylo super, že byl manžel u porodu obou našich potomků!
      Jen mi všude vadilo, a s tím možná řada z vás bude souhlasit, to vyplňování různých dotazníků pro účely porodnice a matriky (vím, že to musí být, ale člověk se vůbec nesoustředí!), když tam člověk pomalu „leze po zdi“ v bolestech.
      Tak hodně šťastných rodičů a šťastných dětiček!!!

    • Danniella

      Chtěla bych připomenout, že vlhčené ubrousky bývají parfemované a napuštěné různými ne zrovna vhodnými látkami, namočená bavlněná plena je nahradí a nebudete miminko od narození cpát chemií. A ještě: jsem dost zděšená z toho, co píšete o svých zkušenostech z porodnic. My jsme byli v Brně na Polní (U milosrdných bratří) a bylo to tam po všech stránkách super. Prádla bylo dost pro mě i pro miminko. Pleny a vložky tam musí mít každý své, ale jinak všeho dostatek, i ochoty personálu.
      Zdravím všechny.

    • Kacka001

      Teda ženský. Jak to tady tak postupně čtu, tak přibaluju a přibaluju a zjišťuju, že už to nemám kam dávat. A ještě ke všemu to nemám oddělený, takže mě čeká všechno znova vybalit a znovu pěkně zabalit, abych měla věci k porodu. Takže Vám pěkně děkuju :)))

    • Anonymní

      K tomu všemu co je zde psáno, bych dodala ještě dubovou kůru – gel nebo jiné mazání na jizvu na hrázi. Dá se užít už 2 den po porodu a moje zkušenosti jsou takové, že již za necelý týden jsem byla schopná sedět pěkne na celém zadku…:)

    • V Brandýse na Labem, kde jsem byla, jsme dostali vložky, ovšem o víkendu a o státním svátku jich bylo málo, takže se stalo, že mi je vůbec nechtěli dát. To samé s košilemi a ložním prádlem. Po druhé bych si s sebou určitě vzala pro jistotu aspoň jedny svoje. Ručník jsem měla denně čistý – moje zlatá tchyně mi je po manželovi denně posílala.(A dámy, ať máte co závidět, po příchodu z porodnice jsme měla vyprané a vyžehlené všechno prádlo a ještě v šestinedělí na mě máma houkla, že pere, ať jí dám to naše a rovněž to i žehlila, no není výjimečná?)A málem bych zapoměla na toaletní papír, ten jsem musela mít také svůj. Pro mimi bylo pět plen denně, jinak přišly na řadu vlastní a kapesníčky také neměli. Mastičku na prdelku jsme dostali.

    • Pomněnka

      Háto, držím palečky…

    • Anonymní

      Ahoj holky, já bych snad jen připomněla ty ponožtičky pro mimino a taky dudlík. Sestry vám na chvíli půjčí dudlík erární, ale lepší je mít svůj. V dubnu na to jdu po třetí, tak mi držte palce. Háta, 6.3.2006

    • Ahojky,já musela rodit 100km od bydliště,ze zdravotních problémů,ke všemu byla chřipková epidemie a tak nesměly chodit návštěvy.Dopředu jsem se byla v porodnici přeptat,co vše potřebuji.dokonce mi to vytiskly a nakonec když jsem tam byla,jsem si musela spoustu věcí koupit v té jejich předražené kantýně.Asi nemá smysl se na jejich informace moc spoléhat…no nevím,pro jistotu je lepší si vzít vše svoje jak pro sebe tak i pro mimčo.

    • Pomněnka

      Jo, jo, Petro, misulko.. Já jsem tak chytrá nebyla, tak jsem používala papírové kapesníčky…
      Na kurzu nám jako nejlepší při větším šití poranění radili vysušit fénem – ale v jedné koupelně pro 6 mamin, navíc už tak jsem tam trávila půl dne (sprcha po kojení, po toaletě…), takže ještě sušit fénem – to by bylo ne mě moc… Ale někdo to třeba ocení.. ;o))

    • Teda já měla sebou jen jednu tašku, ale problém s erární košilí jsem měla taky a to jsem ji chtěla jen na porod. V roce 1998 nám je dávali automaticky a taky spodní prádlo vhodné na přeprání. V roce 2004 mi tu košili nakonec taky dali, co bylo výhodné, tak to byly kalhotky jako plína hned po porodu, neprosákly.Jinak manžel chodil každý den na návštěvu, tak doplňoval zásoby a měnil prádlo.

    • Tak na erární košile se v té naší porodnici spolehnout nedalo.Vyloženě jsme o čistou musely škemrat,věčně nebyly,bylo jich málo,přineste si vlastní….to byly naše boje se sanitářkama.To pak byly vidět chudiny ženské jak jdou na oběd v krvavé košili…Takže příště se určitě chtě nechtě předzásobím vlastníma.

    • Petra Vymětalová

      Tak jsem si dnes ráno v kuchyni vzpomněla, že bych vám sem mohla přidat jeden skvělý tip, který se mi po porodu osvědčil – jak v porodnici, tak potom doma. No a teď koukám, že mě už misulka předběhla 😉 Tak jenom potvrzuju, že papírové utěrky jsou bezva vynález – oceníte, že jsou měkké a hlavně ušetříte spoustu ručníků. A konec konců v tašce zaberou i míň místa
      (nedovedu si představit, že bych jinak vystačila s jedním ručníkem „na spodek“).
      Jinak doporučuju pokud to jde, využívat nemocniční košile, i když v nich asi moc parádu nenaděláte, ale o to přece nejde. Já jsem na nich ocenila to, že jsem si je mohla kdykoli vyměnit a přitom jsem si domů nevezla kupu špinavého (a ještě ke všemu infekčního) prádla, i tak jsem měla v prvních dnech dost co dělat.
      Kalhotky mi kamarádka poradila vzít obyčejné bavlněné, které bych jinak už vyřadila. Tím se opět vyřešil problém s praním – použité jsem vyhazovala.

      Ještě se mi osvědčila jedna věc při balení věcí do porodnice. Jak už psala Pomněnka – měla jsem připravené celkem 3 tašky. Nemohla jsem do nich dát předem všechno, co jsem tam potřebovala (chtěla) mít – mobil apod., tak jsem na tašku přilepila lísteček, na kterém byl seznam věcí, které tam musím před odjezdem přidat. Jenom pozor, než vyrazíte, odlepte lísteček 😉

    • Ja bych doplnila drobnou „vychytavku“, kterou jsem nasla na internetu a mne osobne hodne pomohla – pribalit balik papirovych kuchynskych uterek na otirani prirozeni citliveho nebo poraneneho po porodu. Uterky jsou mekkoucke, krasne save a nezamazete tolik rucniky.

    • Pomněnka

      Jasně, že je dobré se informovat přímo ve vybrané porodnici (nějak jsem to tam nenapsala), jenže nakonec to může dopadnout jinak – já chtěla rodit v Mototle, rodila jsem na Bulovce – Motol maloval… No a ne zřídka se poslední dobou stává, že porodnice bývyjí přeplněné, takže vás mohou odeslat jinam, tak je podle mě lepší, mít to nejdůležitější raději v zásobě. Oni to jsou stejně věci, co většinou použijete i doma.

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      Já jela do porodnice narychlo v 7. měsíci, takže jsme vše s manžou řešili až dodatečně. Já měla k dispozici akorát noční košili a vložky na začátek, než mi vše potřebné dovezl manža.
      Dokud byly holky v inkubátoru, měly vše. V druhé nemocnici, už na dětském (čekaly jsme na vhodnou váhu k propuštění) jsme měly oblečení na holky, krém na prcku. Pleny jsme tam vozily už před mým přijetím. Ostatní k péči pro holčičky jsem měla k dispozici, než nám to manžel opatřil a dovezl…

      Co se papírování týče, rodné listy nám vyřizovala stejná matrika, která nás oddávala, takže oddací list po nás ani nechtěli.
      Na můj dotaz, jaká je tedy povinnost, mi sdělili následující: Povinnost předložit oddací list rodičů při vyřizování rodného listu dítěte platí obecně,
      ale pokud je sňatek zapsán u úřadu, který rodný list vydává, lze to ověřit i ze zápisu v matrice.
      Doporučuji ale si toto ověřit dopředu telefonicky, ať se pak nenaběháte… Každý úřad má „své“ postupy…

    • Jo, jo, informovat se předem je důležité. Já jsem například nedostala vůbec nic – ani na dítko ani na sebe, dokonce, když se mi stala nehoda a já nutně potřebovala vyměnit košili a svoje věci jsem ještě měla bůhvíkde založené, sestřičky se nemohly dohodnout, na který ten pokoj vlastně patřím, dostala jsem patřičné poučení, že to tady není zvykem, dávat košile, takže manžel natahal všechno z domova – košile, vložky, plenky, ubrousky na zadeček, dokonce i bavlněné plenky na pusinku atd. Z porodnice jsme jeli jak stěhováci.

    • No, já bych hlavně doporučila nastávajícím maminkám, aby se o tom, co s sebou, informovali v porodnici, v které chtějí rodit. Podle mě se to dost liší. My jsme například všechny „papíry“ vyřídili už při natáčení monitoru a tak pak už jsme si vystačili jen s těhotenskou průkazkou. Vložky a pleny pro mimi jsme dostávali zdarma na příděl (5plen/den), ale když to nestačilo, ochotně nám přidali. Tohle dělali jen z toho důvodu, aby si maminky nesyslili plenky domů. Rovněž Bepanten dostala každá maminka zdarma, i mastičku na zadeček pro mimi, šampon, koupel, žíňku. Noční košili jsem si také nevezla, dostávali jsme jejich, každý den nám jí měnili a já za to byla ráda, protože ze začátku byla od krve. Župan tam byl k dispozici, využila jsem ho jen jednou, když jsem měla večer návštěvu a musela jsem jít před oddělení. Takže jak už jsem psala, raději se informujte předem, co a jak kde chodí.

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist