Co možná nevíte o porodu

Stejně tak, jako jsem získala nějaké zajímavé informace o těhotenství (viz článek Co možná nevíte o těhotenství), tak jsem se dozvěděla něco víc i o tom, jak by to během porodu také mohlo jít – pokud si budeme stát za tím, že známe svá práva a víme, co je pro nás nejlepší…Během příjmu do porodnice náš doprovod (manžel, dula, kamarádka…) má právo být s vámi i při přijímacích vyšetřeních. Není pravda, že bude vyšetřováno víc maminek najednou, nebo by aspoň být neměla, protože každá žena má právo na intimitu – to znamená, že u vyšetření bude jen ten, koho ona tam chce mít, tudíž postačí lékař, popřípadě porodní asistentka. Lékař, někdy po něm i asistentka (aby později věděla, jak porod postupuje), vás tentokrát vyšetří vnitřně, aby poznal, jak daleko porod je, tak tentokrát se prosím nebraňte. Zhodnotí váš stav a rozhodne, zda jdete rodit, nebo „hekat“ (až do mého několikahodinového pobytu na hekárně jsem se tomuto termínu smála, ale ono se fakt při prodýchávání bolestivých kontrakcí heká…). Navíc příjem trvá dlouho, protože lékaři a sestry si pravděpodobně neumí opsat údaje z karty nebo těhotenské průkazky, takže vás budou zpovídat. A určitě vám bude milejší, když bude doprovod s vámi. Také vám budou natáčet „monitor“, aby zjistili, jak se děťátku daří – není důvod, aby při něm žena ležela na zádech, může klidně ležet na boku, chodit, klečet…

Holení a klystýr je Světovou zdravotnickou organizací (WHO) považováno za škodlivé, protože díky holení může být žena poraněna, mít podrážděnou pokožku, může to být vstup pro infekci – po porodu při krvácení, protože tato krev je považována za infekční. Navíc porodní poranění, dorůstání chloupků a vložka není zrovna příjemná kombinace. A v případě šití poranění se dá těch pár chloupků(na hrázi jich vážně moc nebývá) odstřihnout. Takže argument, že se ženy holí kvůli případnému šití, taky neobstojí (když si rozbijete hlavu, tak vám ji oholí až před šitím a neholíte se před úrazem, ne? ;-)).
Klystýr: V naprosté většině případů jde žena na velkou spontánně, tlakem miminka, jak postupuje. Pokud to není porod překotný, tak je dost času, aby se žena vyprázdnila a pak šla rodit, takže se nestává, že se miminko narodí bezprostředně po úniku stolice. A pokud, tak je možnost stolici decentně odstranit, ale v případě, že jste se po klystýru nevyprázdnila, je to jistě složitější. Většina porodnic již tuto přípravu neprovádí rutinně a pouze se rodiček při porodu zeptají, jestli měla klystýr, nebo ne, aby si připravili jednu podložku navíc.

Porod: Každá žena má právo na to, být srozumitelně informována o všech zákrocích, které se jí provádějí, a jejich účelu. Takže se nebojte zeptat.
Stejně jako při příjmu máte právo na soukromí, takže můžete vykázat mediky, pokud vám jejich přítomnost je nepříjemná. Já nejsem v zásadě proti jejich přítomnosti u porodu, ale souhlasila bych pouze v případě, že by mě nějaký medik, nebo porodní asistentka – studentka doprovázeli, vyšetřovali, ošetřovali po celou dobu porodu a ne aby se přišli podívat na závěr, kdy je mimi už skoro venku, protože podle mě se koukáním nic nenaučí ( a bohužel jejich přítomnost většinou probíhá tímto způsobem). Pozor! I v případě, že jste předem podepsali souhlas s jejich přítomností, tak jej můžete odvolat, máte na to právo.

Za postupující porod je považováno, když se žena otevírá alespoň 1cm za hodinu – doporučuji si zapamatovat, mně jedna doktorka tvrdila, že porod postupuje, když jsem se za 4 hodiny otevřela o 0,5cm… Aspoň jsem věděla, že nemá pravdu, a požádala jsem o poradu s vedoucí služby. Ta nakonec byla u mého porodu. (mimochodem, sama řekla, že to moc nepostupuje). Stejně tak máte právo na výměnu porodní asistentky, pokud vám „ta vaše“ je nepříjemná, ale na to bych raději nespoléhala, protože většinou je hodně rodiček a málo asistentek, takže vám nemusí být vyhověno.

Nástřih hráze nezabrání natržení směrem ke konečníku, což bývá většinou argument lékařů, proč ho provádět. U nás se prováděl rutinně prvorodičkám a ty ženy jsou teď ve věku po přechodu a většinou mají problémy s inkontinencí. Podle WHO je přirozenější a z tohoto hlediska méně riskantní natržení, protože rána nejde přímo přes sval v jedné rovině po celé jeho šířce, ale různě se „vlní“ podle svalových vláken, takže se sval tolik neoslabí. Navíc se přirozené trhliny hojí obecně lépe, než řezné rány.

Takže, milé těhulky, je na vás, co považujete za lepší a pro vás přijatelnější. Hezký porod a stůjte si za svým – nemocnice se k nám budou chovat jen tak, jak jim sami dovolíme…