Chci epidurál

Rubrika: Porod

725870_welcome_to_the_world_1Každá nastávající maminka ví, že narození jejího dítěte je provázeno bolestí. U někoho menší, u někoho naopak větší. Některé ženy jsou schopné bolest překonat i bez tišících prostředků, jiné jí vnímají velmi intenzivně…

Do nedávna bylo tišení bolesti při porodu považováno za něco proti přírodě, naštěstí svět a moderní přístupy v porodnictví tento názor změnily a maminky dnes mají tu výhodu, že si mohou samy zvolit, zda a jakých prostředků k tišení bolesti při porodu chtějí využít.

Jednou z nejmodernějších metod ovlivnění bolesti při porodu je epidurální analgezie.
Pod tímto pojmem je myšleno přechodné přerušení nervových vzruchů podáním anestetika do epidurálního prostoru páteře. Epidurální prostor je oblast, která leží uvnitř obalů míchy. Vnější obal se nazývá tvrdá plena neboli dura mater. Předpona epi- znamená okolo této pleny.
Anestetikum je nutné podat ve správný čas na správné místo. Z prostoru, kam je anestetikum podáno, postupně prostupuje k míšním nervům a způsobuje blokádu nervového přenosu směrem k mozku. Správně podaná epidurální analgezie vypadá tak, že je ztlumena bolest, ale není ovlivněna možnost pohybu rodičky, tedy není blokována motorická funkce svalů.

Indikace epidurální analgezie
(kdy to jde)

Tak jako i v jiných případech, epidurální analgezie není vhodná pro každou ženu – rodičku. O tom, zda je u ženy možné tuto metodu použít, rozhoduje lékař ve spolupráci s anesteziologem, který výkon provádí.
Kdy je tedy možné epidurální analgézii podat:

1. Základní indikací je přání ženy ztlumit bolest. Jak bylo řečeno, o vhodnosti rozhoduje lékař a žena by měla jeho doporučení respektovat. Pokud se jedná o zcela fyziologický porod a maminka nemá žádné problémy a onemocnění, které by byly překážkou pro podání, pak je možné tuto metodu na její přání provést.
Rovněž některé ženy prožívají bolesti velmi intenzivně až nadměrně. Vyšší intenzita ovšem nemusí být dána pouze sníženým prahem bolesti u rodičky, ale může být ovlivněna i uložením plodu. Někdy totiž může být plod uložen tak, že hlavička naléhá na bederní nervové svazky a tím se samozřejmě zvyšují křížové bolesti. Zde by analgezie, pokud rodička nemá žádné kontraindikace, být použita měla.

2. Onemocnění matky jsou také jednou z indikací pro podání analgezie, neboť některá onemocnění mohou významně narušit spolupráci rodičky při porodu a tím samozřejmě celý jeho průběh. Rovněž by z důvodů různých nemocí mohlo velké vypětí při porodu znamenat ohrožení pro matku. Mezi nemoci, které se řadí k indikacím pro podání epidurální analgezie, jsou plicní choroby, například astma bronchiale, choroby srdce, epilepsie, oční onemocnění, cukrovka apod. Závažnost ale vždy opět posuzuje pouze lékař.

3. Další možností indikace jsou překážky na straně plodu. Sem patří situace předčasného porodu, kdy intenzita bolesti bývá větší a žena není na bolest náležitě psychicky připravena, dále vícečetné těhotenství, které je velkou zátěží pro ženský organismus. Rovněž porod plodu koncem pánevním je jednou z možností pro využití epidurální analgezie.

Kromě těchto se analgezie využívá u vyvolávaných porodů, protahovaných porodů nebo u porodů rizikových, kde můžeme očekávat porod císařským řezem a v neposlední řadě u porodu mrtvého plodu.

Kontraindikace epidurální analgezie
(kdy to prostě nejde)

Jak bylo řečeno, epidurální analgezie není určena všem rodičkám. Před tím, než je výkon proveden, anesteziolog i lékař zjišťují, zda je možné tuto metodu použít. A tady jsou možné kontraindikace, tedy situace, kdy není možné anestetikum podat:

1. V první řadě je to nepochybně alergie ženy na anestetikum.

2. Dále je to vznik infekce v místě, kam se anestetikum podává.

3. Pokud matka trpí nějakou formou poruchy krevní srážlivosti, nebo pokud žena začala krvácet z neznámé příčiny.

4. V případech, kdy dítě trpí akutním nedostatkem kyslíku, nebo když se začíná předčasně odlučovat placenta, nesmí být také analgezie provedena.

5. Rovněž případ překotného porodu není indikací pro podání analgezie.

6. V neposlední řadě je to nesouhlas rodičky anebo nedostatečné technické vybavení pracoviště.

Podmínky podání epidurální analgezie

Jak jsem se zmínila, analgézii je nutné podat ve správný čas, aby bylo dosaženo především správného účinku.
Aby bylo možné epidurální analgézii provést s dobrým efektem, musí být žena velmi dobře informována o celé proceduře a jejích výsledcích. Musí vědět, co má očekávat.
U prvorodičky se anestetikum podává při porodní brance otevření na 3-4 cm, u drohorodičky a vícerodičky pak při porodní brance 2-3 cm. Tyto hodnoty jsou velmi důležité. Pokud by totiž byla analgezie podána dříve, mohlo by dojít ke špatnému postavení hlavičky a naopak při pozdním podání může účinek analgezie nastoupit později, ve chvíli, kdy má již rodička pociťovat kontrakce a tlačit. Samozřejmě existují výjimky, hlavně u nepostupujících porodů. Rovněž vedoucí část plodu by již měla být sestouplá v pánevním vchodu a k protržení vaku blan došlo přibližně 30 minut před nebo po podání analgezie.
Nezbytnou podmínkou je samozřejmě přítomnost anesteziologa.
Epidurální analgezie se nedoporučuje u žen, které chtějí rodit ve vodě a to především pro možnost rizika vzniku infekce podél katétru do těla matky.

Provedení epidurální analgezie

Epidurální analgezii provádí výhradně anesteziolog.
Rodička leží na levém boku, udělá tzv. „kočičí hřbet“. Oblast zad je potřena dezinfekčním roztokem a anesteziolog tenkou kožní jehlou znecitliví místo vpichu speciální epidurální jehly. Pomocí této speciální jehly pak zavede anestetikum do epidurálního prostoru. Místo vpichu je nejčastěji mezi 2-3 bederním obratlem. Pomocí této speciální jehly je rovněž najednou zaveden tenký katétr, tedy velmi tenká hadička, kterou žena na zádech ani neucítí. Katétr je přilepen náplastí. Touto hadičkou jsou pak podávána anestetika dle potřeby a podle průběhu celého porodu. Hadička je zcela flexibilní, ohebná, takže maminka není nijak vázána pohybem. Vytahuje se přibližně 2 hodiny po porodu.
Vše se provádí samozřejmě za přísných sterilních podmínek, aby byla vyloučena možnost průniku infekce do okolí vpichu.
Během celého porodu pak anesteziolog sleduje jeho průběh a také pocity maminky. Pokud například matka cítí, že má sníženou schopnost pohybu končetinami, dávka se sníží, nebo naopak, pokud je bolest silná, pak se dávky zvýší.
Analgezii je možné pak využít i po porodu miminka, při ošetření poranění porodních cest, kdy se jeho aplikací opět snižuje bolest ze šití apod. a není nutno aplikovat další anestetikum.

Komplikace epidurální analgezie

Tak jako všude, ani tento výkon není zcela bez rizika, i když současné možnosti předcházení možným komplikacím jsou na vysoké úrovni. Výhody analgezie ale nepochybně převyšují její nevýhody.

1. Žena může mít po použití analgezie problémy s močením, neboť může dojít k uvolnění svaloviny močového měchýře. Je to ovšem dočasné, močení se během pár hodin upraví. Jistě zde pomůže vycévkování.

2. Některé maminky pociťují po porodu svědění v oblasti břicha a obličeje, některé mohou trpět přechodně třesavkou.

3. Bolesti zad patří mezi časté stížnosti žen po podání epidurální analgezie, nicméně u těchto žen se bolesti zad vyskytovaly již před porodem, takže je velmi těžké najít přímou souvislost s touto metodou.

4. Někdy si může žena stěžovat na bolesti hlavy. Po správně provedené analgezii hlava ale nebolí. Pouze v případě, že mohla být špatně provedena punkce epidurálního prostoru a jehla pronikla až do prostoru, kde se nachází mozkomíšní mok a trochu moku mohlo uniknout. Tyto situace (podle dostupných zdrojů) nastávají asi u dvou rodiček ze sta.

5. Riziko snížení krevního tlaku rodičky je dnes, při použití moderních anestetik, zmírněno na minimum. Nicméně sledování tlaku patří k jednomu ze základních vyšetření během epidurální analgezie.

Shrnutí

Epidurální analgezie patří mezi jednu z nejmodernějších metod pro tišení bolesti během porodu. Jedná se rovněž o metodu velmi bezpečnou, neboť do krve matky a dítěte se dostane tak nepatrné množství léků, že se nestávají nebezpečnými. Metoda také neovlivňuje pohyb ženy při porodu, což je jistě velmi důležité. Anestetikum působí v podstatě po dobu, po kterou určí lékař, právě kvůli možnosti lineárního dávkování. A v neposlední řadě je možné tuto metodu využít s úpravami při provedení císařského řezu. Také předsudky v podobě vlivu na srdeční akci nebo celkového vlivu na dítě nebyly prokázány při hodnocení podle Apgarové, což je nejobjektivnější metoda použitá těsně po porodu. Výsledky u dětí s epidurální analgezií a bez ní nevykazovaly žádné odchylky.
Jistě jde o metodu finančně náročnou a také organizačně náročnou, protože je vyžadována přítomnost anesteziologa a porodní asistentka, která pomáhá při takto vedeném porodu, musí mít speciální odbornou průpravu.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

  • Anonymní

    Já u prvního porodu trpěla 4hodiny a pak mi pichli epidural.byla to taková úleva a porod byl tak rychlej,neuvěřitelný..nic sem necítila,tlačila sem když mi začlo tvrdnout břicho a malá byla za chvilku venku a síti to ani nevím že mi něco dělali…u síti sem obvolavala rodinu 🙂 vážně…na mě ani na dceři to žádný negativní následky nezanechalo takže mužů jenom doporučit.teď cekam druhý mimi a pokud to bude možný du do epiduralu znovu…nevidím jednej důvod proč trpět tolik hodin…jsme jenom lidí a už celý těhotenství je zahul a pak starani o mimco taky není sranda tak proč neusnadnit aspoň ten porod ne??

  • tečka

    ahoj první porod jsem měla s epidurálem (doktor byl šikovný vše bez komplikací) aplikace byla v době stahů tak jsem necítils žádnou větší bolest,ale je pravda že jsem potom něvěděla,kdy přesně mám tlačit tak mě sestřičky museli pomoc,jinak to byla velká úleva,protože jsem tu bolet vůbec nezvládala a neotvírala jsem se,druhý porod byl moc rychlí tak me již epidurál nedali,ale bolest už nebyla tak silná a rychleji jsem se otvírala,za 20min.byl malý na světě.Když to porovnám tak i ten druhý měl něco do sebe cítila jsem každý pohyb dítěte a prožívala jsem to víc intenzivně,že opravdu to miminko jde pomalu ven,při první byl prostě najednou venku a ani jsem nevěděla jak.Pokud budu ještě někdy rodit a nebudu se otvírat určitě o epidurál zase požádám,je to prostě míň stresové a proč víc trpět než musíme,po porodu si toho ještě dost užijeme!

  • Já jsem taky epidurál neměla po prvé to šlo strašně rychle a při druhém to je celkem zvláštní co se mi stalo ale jakmile jsem měla tlačit tak mi najednou ty bolesti sami odsebe přestali , nevěděla jsem jesli mám tlačit nebo ne tak jsem tam jen tak ležela a sestra když viděla co se děje mi začala silně tlačit na břicho , tak bych spíš řekla že malou ze mně vytlačila , bez mého přispění, tak jestli je to podobný i u epidurálu , tak bych ho asi nechtěla ta bolest mi pomáhala v tom že jsem věděla kdy mám tlačit.

  • Lenčáč

    Nemám zkušenost s epiduralem, ale mohu říct že jsem to zvládla bez a dalo se… samo chápu že někdy to asi nejde, ale pokud nic nenasvěčuje komplikacím… myslím že stojí za to, nebát se bolesti a nenechat se zmagořit módou porodů s epiduralem. Toť můj názor 😉

  • Anonymní

    ahojte, ja jsem si taky myslela, ze jsem hrdinka a ze s epiduralem rodi slabošky, vzdyt kdysi rodily zenske na poli, jak jsem pak byla rada, kdyz jsem jej po vyvolavanem porodu mohla dostat.
    Prislo mi to jako zazrak a navic to vse uzasne urychlilo… behem porodu jsem se normalne bavili a smali s lekari a ja si samotny porod uzasne uzila.. asi jsem uchyl. Ted cekame druhe mimco po 7 letech a ja si tak nejak ted uvedomila, ze vzhledem k tomu, ze vsichni znami rodili druhé dite strasne rychle tak nevim jestli mi to stihnou pichnout…. no nic uz premyslim, jak to zaridim, protože bez epiduralu proste nerodim!
    Zuza

  • bokul

    Ja mela epidural pri planovanem cisarskem rezu… Ostatne, nebylo na vyber. Jinak by me nenechali rodit s inzulinovou pumpou a vse by se dost zkomplikovalo 🙂

  • Danniella

    Já bych se asi v každém případě snažila zvládnout to zase bez epidurálu, ale nemůžeme nikdy vědět, do jaké situace se dostaneme. Měla by to podle mě ale být pomoc v těžké situaci, ne řešení každého porodu.

  • Jolly, také jsem si před porodem říkala, že bych chtěla porodit bez epidurálu, ale po 24 porodu, který se zdaleka neblížil konci jsem byla ráda, když jsem viděla anesteziologa ve dveřích a pomohl mi díky tomu zázraku trochu si odpočinout. Bohužel to asi mělo vliv na úplné zastavení porodu, ale to už dnes nikdo potvrdí ani nevyvrátí…

  • Tak já chtěla epidurál u obou porodů,ale nedostala jsem ho ani jednou,jelikož už bylo prý pozdě.U druhého porodu mi doktor řekl,že než dorazí anesteziolog,tak už budu po porodu.Já mu tedy nevěřila,protože jsem si myslela,že to nemá konce,ale měl pravdu,protože do půl hodiny jsem porodila.Kdybych rodila někdy potřetí,tak ho budu vyžadovat,protože z porodů mám hrozný strach a přitom jsem je neměla nějak dramatické.Jednou jsem mluvila s maminkou,která říkala,že epidurál,už nikdy více,jelikož ho měla špatně pichnutý a po porodu byla nějaký měsíc ochrnutá na jednu polovinu těla.Zažila si prý hodně,hlavně po psychické stránce.Ale to byl jedinný případ,kdy jsem něco takového slyšela.Kamarádky,které rodily s epidurálem,tak byly spokojené.

  • Nevím,ale nejsem zastáncem epidurálního porodo,každá matka by si ho měla vytrpět,ale to už záleží na každém.Hezký den.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist