Chci epidurál

Rubrika: Porod

725870_welcome_to_the_world_1Každá nastávající maminka ví, že narození jejího dítěte je provázeno bolestí. U někoho menší, u někoho naopak větší. Některé ženy jsou schopné bolest překonat i bez tišících prostředků, jiné jí vnímají velmi intenzivně…

Do nedávna bylo tišení bolesti při porodu považováno za něco proti přírodě, naštěstí svět a moderní přístupy v porodnictví tento názor změnily a maminky dnes mají tu výhodu, že si mohou samy zvolit, zda a jakých prostředků k tišení bolesti při porodu chtějí využít.

Jednou z nejmodernějších metod ovlivnění bolesti při porodu je epidurální analgezie.
Pod tímto pojmem je myšleno přechodné přerušení nervových vzruchů podáním anestetika do epidurálního prostoru páteře. Epidurální prostor je oblast, která leží uvnitř obalů míchy. Vnější obal se nazývá tvrdá plena neboli dura mater. Předpona epi- znamená okolo této pleny.
Anestetikum je nutné podat ve správný čas na správné místo. Z prostoru, kam je anestetikum podáno, postupně prostupuje k míšním nervům a způsobuje blokádu nervového přenosu směrem k mozku. Správně podaná epidurální analgezie vypadá tak, že je ztlumena bolest, ale není ovlivněna možnost pohybu rodičky, tedy není blokována motorická funkce svalů.

Indikace epidurální analgezie
(kdy to jde)

Tak jako i v jiných případech, epidurální analgezie není vhodná pro každou ženu – rodičku. O tom, zda je u ženy možné tuto metodu použít, rozhoduje lékař ve spolupráci s anesteziologem, který výkon provádí.
Kdy je tedy možné epidurální analgézii podat:

1. Základní indikací je přání ženy ztlumit bolest. Jak bylo řečeno, o vhodnosti rozhoduje lékař a žena by měla jeho doporučení respektovat. Pokud se jedná o zcela fyziologický porod a maminka nemá žádné problémy a onemocnění, které by byly překážkou pro podání, pak je možné tuto metodu na její přání provést.
Rovněž některé ženy prožívají bolesti velmi intenzivně až nadměrně. Vyšší intenzita ovšem nemusí být dána pouze sníženým prahem bolesti u rodičky, ale může být ovlivněna i uložením plodu. Někdy totiž může být plod uložen tak, že hlavička naléhá na bederní nervové svazky a tím se samozřejmě zvyšují křížové bolesti. Zde by analgezie, pokud rodička nemá žádné kontraindikace, být použita měla.

2. Onemocnění matky jsou také jednou z indikací pro podání analgezie, neboť některá onemocnění mohou významně narušit spolupráci rodičky při porodu a tím samozřejmě celý jeho průběh. Rovněž by z důvodů různých nemocí mohlo velké vypětí při porodu znamenat ohrožení pro matku. Mezi nemoci, které se řadí k indikacím pro podání epidurální analgezie, jsou plicní choroby, například astma bronchiale, choroby srdce, epilepsie, oční onemocnění, cukrovka apod. Závažnost ale vždy opět posuzuje pouze lékař.

3. Další možností indikace jsou překážky na straně plodu. Sem patří situace předčasného porodu, kdy intenzita bolesti bývá větší a žena není na bolest náležitě psychicky připravena, dále vícečetné těhotenství, které je velkou zátěží pro ženský organismus. Rovněž porod plodu koncem pánevním je jednou z možností pro využití epidurální analgezie.

Kromě těchto se analgezie využívá u vyvolávaných porodů, protahovaných porodů nebo u porodů rizikových, kde můžeme očekávat porod císařským řezem a v neposlední řadě u porodu mrtvého plodu.

Kontraindikace epidurální analgezie
(kdy to prostě nejde)

Jak bylo řečeno, epidurální analgezie není určena všem rodičkám. Před tím, než je výkon proveden, anesteziolog i lékař zjišťují, zda je možné tuto metodu použít. A tady jsou možné kontraindikace, tedy situace, kdy není možné anestetikum podat:

1. V první řadě je to nepochybně alergie ženy na anestetikum.

2. Dále je to vznik infekce v místě, kam se anestetikum podává.

3. Pokud matka trpí nějakou formou poruchy krevní srážlivosti, nebo pokud žena začala krvácet z neznámé příčiny.

4. V případech, kdy dítě trpí akutním nedostatkem kyslíku, nebo když se začíná předčasně odlučovat placenta, nesmí být také analgezie provedena.

5. Rovněž případ překotného porodu není indikací pro podání analgezie.

6. V neposlední řadě je to nesouhlas rodičky anebo nedostatečné technické vybavení pracoviště.

Podmínky podání epidurální analgezie

Jak jsem se zmínila, analgézii je nutné podat ve správný čas, aby bylo dosaženo především správného účinku.
Aby bylo možné epidurální analgézii provést s dobrým efektem, musí být žena velmi dobře informována o celé proceduře a jejích výsledcích. Musí vědět, co má očekávat.
U prvorodičky se anestetikum podává při porodní brance otevření na 3-4 cm, u drohorodičky a vícerodičky pak při porodní brance 2-3 cm. Tyto hodnoty jsou velmi důležité. Pokud by totiž byla analgezie podána dříve, mohlo by dojít ke špatnému postavení hlavičky a naopak při pozdním podání může účinek analgezie nastoupit později, ve chvíli, kdy má již rodička pociťovat kontrakce a tlačit. Samozřejmě existují výjimky, hlavně u nepostupujících porodů. Rovněž vedoucí část plodu by již měla být sestouplá v pánevním vchodu a k protržení vaku blan došlo přibližně 30 minut před nebo po podání analgezie.
Nezbytnou podmínkou je samozřejmě přítomnost anesteziologa.
Epidurální analgezie se nedoporučuje u žen, které chtějí rodit ve vodě a to především pro možnost rizika vzniku infekce podél katétru do těla matky.

Provedení epidurální analgezie

Epidurální analgezii provádí výhradně anesteziolog.
Rodička leží na levém boku, udělá tzv. „kočičí hřbet“. Oblast zad je potřena dezinfekčním roztokem a anesteziolog tenkou kožní jehlou znecitliví místo vpichu speciální epidurální jehly. Pomocí této speciální jehly pak zavede anestetikum do epidurálního prostoru. Místo vpichu je nejčastěji mezi 2-3 bederním obratlem. Pomocí této speciální jehly je rovněž najednou zaveden tenký katétr, tedy velmi tenká hadička, kterou žena na zádech ani neucítí. Katétr je přilepen náplastí. Touto hadičkou jsou pak podávána anestetika dle potřeby a podle průběhu celého porodu. Hadička je zcela flexibilní, ohebná, takže maminka není nijak vázána pohybem. Vytahuje se přibližně 2 hodiny po porodu.
Vše se provádí samozřejmě za přísných sterilních podmínek, aby byla vyloučena možnost průniku infekce do okolí vpichu.
Během celého porodu pak anesteziolog sleduje jeho průběh a také pocity maminky. Pokud například matka cítí, že má sníženou schopnost pohybu končetinami, dávka se sníží, nebo naopak, pokud je bolest silná, pak se dávky zvýší.
Analgezii je možné pak využít i po porodu miminka, při ošetření poranění porodních cest, kdy se jeho aplikací opět snižuje bolest ze šití apod. a není nutno aplikovat další anestetikum.

Komplikace epidurální analgezie

Tak jako všude, ani tento výkon není zcela bez rizika, i když současné možnosti předcházení možným komplikacím jsou na vysoké úrovni. Výhody analgezie ale nepochybně převyšují její nevýhody.

1. Žena může mít po použití analgezie problémy s močením, neboť může dojít k uvolnění svaloviny močového měchýře. Je to ovšem dočasné, močení se během pár hodin upraví. Jistě zde pomůže vycévkování.

2. Některé maminky pociťují po porodu svědění v oblasti břicha a obličeje, některé mohou trpět přechodně třesavkou.

3. Bolesti zad patří mezi časté stížnosti žen po podání epidurální analgezie, nicméně u těchto žen se bolesti zad vyskytovaly již před porodem, takže je velmi těžké najít přímou souvislost s touto metodou.

4. Někdy si může žena stěžovat na bolesti hlavy. Po správně provedené analgezii hlava ale nebolí. Pouze v případě, že mohla být špatně provedena punkce epidurálního prostoru a jehla pronikla až do prostoru, kde se nachází mozkomíšní mok a trochu moku mohlo uniknout. Tyto situace (podle dostupných zdrojů) nastávají asi u dvou rodiček ze sta.

5. Riziko snížení krevního tlaku rodičky je dnes, při použití moderních anestetik, zmírněno na minimum. Nicméně sledování tlaku patří k jednomu ze základních vyšetření během epidurální analgezie.

Shrnutí

Epidurální analgezie patří mezi jednu z nejmodernějších metod pro tišení bolesti během porodu. Jedná se rovněž o metodu velmi bezpečnou, neboť do krve matky a dítěte se dostane tak nepatrné množství léků, že se nestávají nebezpečnými. Metoda také neovlivňuje pohyb ženy při porodu, což je jistě velmi důležité. Anestetikum působí v podstatě po dobu, po kterou určí lékař, právě kvůli možnosti lineárního dávkování. A v neposlední řadě je možné tuto metodu využít s úpravami při provedení císařského řezu. Také předsudky v podobě vlivu na srdeční akci nebo celkového vlivu na dítě nebyly prokázány při hodnocení podle Apgarové, což je nejobjektivnější metoda použitá těsně po porodu. Výsledky u dětí s epidurální analgezií a bez ní nevykazovaly žádné odchylky.
Jistě jde o metodu finančně náročnou a také organizačně náročnou, protože je vyžadována přítomnost anesteziologa a porodní asistentka, která pomáhá při takto vedeném porodu, musí mít speciální odbornou průpravu.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

  • karamela

    ještě ke článku..malý měl apgar 10 10 10 takže naprosto v pořádku.
    a ještě k riziku..myslím,že rziko epi není tak velké..při špatném vpichu se dostaví bolest hlavy-takže nepříjemné ale ne nebezpečné. necítila sem pouze bederní oblast-bolest byla pryč..mohla jsem normálně chodit. K

  • karamela

    Trochu pozdě:-) ale musím souhlasit s babofkou,že epidurál mi zpomalil porod a ten skončil císařem..jenže kdo to mohl tušit. malý měl skoro 4kila a to byly teda křížové bolesti hrozné…podruhé bych je zkusila překousnout..ale nevím nevím…problém je že pak sem necítila kontrakce a dostala sem oxytocin..no a to bylo teprve maso..vydýchávat něco co vydýchat nejde a prcek pořád neměl dost místa pro hlavu:-))) kdyby byl menší tak bych ho s epi porodila krásně…ale takto to měl být asi rovnou plánovaný císař.
    porodní stahy jsou proti oxytocinu brnkačka..aspoň ty moje zahnala teplá voda a dýchání.
    aplikace epidurálu byla úplně bezproblému naprosto nebolestivá-asi sem měla šikovného doktora:-)) K

  • dada---22

    Já jsem měla porod vyvolávaný, po 12 dnech přenášení. Když mi praskla voda, začaly tak velké bolesti, že jsem si vyžádala epidurál. Píchl mi ho pan doktor hned a bylo to super. Bezbolestné a také jsem skoro necítila bolest, takže mi museli říkat, kdy přesně tlačit. Otevírala jsem se rychle, takže s tímhle nebyl problém. Příště bude zase rodit s epidurálem. Je to super porod. Na vedlejším sále trpěla bolestí budoucí mamina a my jsme se mezi kontrakcemi smáli se setrama (já a manžel). Potom jsem byla s tou paní z druhého sálu na pokoji a říkala, že příště ten epidurál určitě zkusí…já mohu jen doporučit :-)))

  • dada---22

    Já jsem měla porod vyvolávaný, po 12 dnech přenášení. Když mi praskla voda, začaly tak velké bolesti, že jsem si vyžádala epidurál. Píchl mi ho pan doktor hned a bylo to super. Bezbolestné a také jsem skoro necítila bolest, takže mi museli říkat, kdy přesně tlačit. Otevírala jsem se rychle, takže s tímhle nebyl problém. Příště bude zase rodit s epidurálem. Je to super porod. Na vedlejším sále trpěla bolestí budoucí mamina a my jsme se mezi kontrakcemi smáli se setrama (já a manžel). Potom jsem byla s tou paní z druhého sálu na pokoji a říkala, že příště ten epidurál určitě zkusí…já mohu jen doporučit :-)))

  • Anonymní

    Kamarádka měla epidurál ale příště raději ne mě řekla po náštěvě porodnice.CHudera skusila jako pes pětkrát ji to pichali než se trefili no strašné to bylo!Byk tan nějaký mladý lékař a asi těch epidurálů moc vživotě nepichal.Já bych teda nešla naštěstí nemusím už mám podvaz tak stoho strach mít nemusím.Poupě

  • Oba kluci se narodili císařem, starší v celkové narkoze, u mladšího jsem měla epidurál,jestli jsem dobře pochopila na rozdíl od normálního porodu s epidurálem se u císaře dává „větší dávka“. Byl to obrovský rozdíl, napíchnutí jsem skoro necítila, pak od prsou dolů jsem byla „umrtvená“, ale všechno jsem vnímala a malýho jsem viděla hned. Hodně lidí z toho má strach,ale myslím že anesteziologové jsou vysoce kvalifikovaní a téměř zádné riziko snad nehrozí. Proto kdybych se měla jestě někdy rozhodnout, jestli císař tak nebo tak-určitě bych si vybrala zase epidurál před celkovou narkozou

  • Tak dámy já jsem u první dcery přenášela tak mi po 11dnech dali tu tabletu na vyvolaní.Dali mi jí v uterý a porodila jsem až v pátek s kapačkama.Celou dobu jsem měla pořád bolesti i v noci bylo to šílené,ale přežila jsem to.A u syna jsem měla císař epiduralem protože kdybych začala rodit normálně tak by se syn mohl udusit.Na pupeční šnůře byly 3 smyčky.Kdyby se utahly tak by bylo zle.Byla jsem ráda když jsem ho hned mohla vidět.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Testování léků na těhotných je zakázáno. Psala jsem o tom tady článek, docela zajímavé, co se člověk dozvěděl.

  • Máš pravdu, je dobré být „čistá“, ale stres a bolest mimču taky neprospívají.
    Já už jsem v pohodě, kvůli nasazeným antihistaminikům jsem dceru skoro ve třech letech odstavila, ale jinak jsem byla vzorná, při všech dětech jsem léky brát nemusela a měla jsem z toho radost.
    Stejně je to zajímavé, že existuje něco, co dokáže takhle rychle a spolehlivě pomoci od bolesti.
    Díky Lenka

  • Lenousi, testování nežádoucích účinků léků probíhá nejdřív na laboratorních zvířatech, pokud vše vychází dobře, testují se na lidech, na zdravých dobrovolnících. Sama jsem se takových výzkumů párkrát zúčastnila (za 2 víkendy jsem si takto vydělala téměř tolik, co za měsíc v nemocnici jako sestřička).

    Ale málokterá těhotná žena, by se nechala testovat a riskovala poškození svého dítěte. Dnes tedy existují léky, které prokazatelně škodí miminku (poškozují plod, způsobují vrozené vady, atd.) a pak je velká skupina léků, která nikdy takto testována nebyla. A výrobce pro jistotu uvádí, že toto použití není vhodné a stojí na zvážení lékaře, zda pozitiva převáží nad riziky.

    Uvedu ti příklad. Po císaři jsme dostávaly Indometacinové čípky po 8 hodinách. S rozříznutým břichem bez analgetik fakt žádná balada a já taky zápasila s tím, že nechci, aby měl můj malý šmudla analgetika v mém MM. A tak jsem jich brala míň, snažila jsem se přežít jen s jedním, max. dvěma za den, ale je to fakt příšerná bolest. A co je pak lepší? Když do mléka přechází stresové hormony, ta moje bolest, nebo trochu analgetika?

    Poraď se s lékařem, určitě ti dobře poradí… 🙂
    Papa

  • Babofko, díky za upřesnění, nevěděla jsem, kde přesně se dá poškodit hybnost končetin.
    Jak je to s vlivem analgeze na novorozence, je prokázáno, že je úplně bezpečná nebo může v určitém případu nějak ublížit? Mám prostě zakódováno, že při těhotenství a kojení bych neměla užívat léky proti bolesti, taky jsem si vytrpěla bolesti při zubu moudrosti pouze s chlazením – to je ta moje hrůza, abych děťátku při kojení neublížila léky 😀

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Ségra je anestezioložka a říkala, že epidurálu se mladí bojí více, než starší pacienti (ale to mluvila o pacientech obecně, ne o těhotných a porodu).
    Pro mě je samotná představa aplikace taky odstrašující…

  • ja ho mela u prvnídcery,no mě bylo řečeno žejsem normálně porodila kvuli nemu,jelikož sem se sama od sebe neotvírala ani omylem.
    u druhé uz byl NAŠTĚSTÍ císař.normální porod je horor a hrůza.bála sem se že budu rodit normálně od té doby co jsem zjistila že jsem těhotná.

  • Naprosto unavená a vyčerpaná, s příšernými křížovými bolestmi jsem prosila, ať mi už epidurál píchnou.
    Aplikace probíhala bez umrtvení, počkali na kontrakci a byl tam. (Pro všechny strašpytle dodám, že aplikace nebyla bolestivější, než kontrakce. Asi tak nastejno.)

    Za další 4 hodiny po aplikaci jsem se otevřela o pouhé 2 cm, tedy z 5 cm na 7 cm a víc ani ťuk. Prcek začal mít problémy a skončili jsme na císaři v celkovce, na připíchnutí epidurálu už nebyl čas.

    Dnes mi nikdo nevymluví, že epidurál nebyl příčinou zpomalení porodu a nakonec císaře. A bohužel zkušenosti kamarádek jsou podobné. Kdo to zvládl bez epidurálu, porodil normálně, kdo skončil na císaři, měl předtím epidurál…

    A Lenousi, epidurál není nebezpečný v tom, že bys po něm byla ochrnutá. Pokud bys měla být nadosmrti od pasu dolů nehybná, museli by ti přerušit nervy zhruba na 7. hrudním obratli.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Já když jsem jela do porodnice, tak jsem byla rozhodnutá rodit bez epidurálu. Jenže se projevila má zdravotnická osobnost ( zdravotníci jsou údajně nejhorší pacienti) a taky můj věk ( s věkem se prý snižuje tolerance na bolest), takže jsem vyžadovala epidurál. Jenže to už bylo pozdě na tento výkon, takže jsem si to musela vytrpět (porodila jsem spontánně). Jinak bych byla vhodný kandidát…Pokud ještě bude příště, tak rozhodně epidurál.Komplikací bych se teď už nebála, možná se mi budete smát nebo odsuzovat, ale bylo to pro mě děsné a tu bolest už nikdy víc…
    Ovšem, jak říkám, asi na tom u mě zapůsobil věk, protože v 18ti s dcerou – to bylo v pohodě, rychlovka, párkrát jsem zatlačila a bolest nějak ani už nevím. Teď po roce si to pořád pamatuju.

  • Taky se zeptám, kdo rodil s epiduralem a porod nakonec končil císařem?

  • Já jsem nikdy taky o epiduralu nepřemýšlela,přesně jak Lenous. Zrovna tak bych se bála,že by se něco přihodilo a to riziko tam je. Já jsem si obě děti odrodila běžným zpusobem. Ale každý se muže rozhodnou jak chce. Možná je to bez bolestí,ale v tomto su asi taky srab.

  • Já jsem o epidurálu ani nepřemýšlela. Všechno jsem si raději překousla bez utišujících léků, jsem možná srab, ale představa, že mi někdo bodá jehlou do zad a nemusí se trefit do správného místa a já pak neucítím nohy (i když to tak možná ani nemůže být) je pro mě horší, než bolestivý porod. Pokud někdo rodí velmi dlouho, pak to ale chápu, to musí být maminka natolik vysílená, že je pro ní epidurál možnost, jak si na chvíli odpočinout a nabrat sil. Ani jedna z mých kamarádek ho nevyužila, takže srovnávat nemohu.

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Je tu někdo, kdo zažil porod bei a jiný s epidurálem? Můžete porovnat? Docela by mě to zajímalo.

    Slyšela jsem známou, že i epidurál byl docela drsný, ale zase nezažila normální porod, tak těžko říct…

  • Mne se bohužel týkala komplikace č.4…epidurál jsem chtěla, ale nezadařilo se. Nakonec kvůli komplikacím stejně dopadlo všechno jinak -rodila jsem císařem v narkoze. U mě se ta „bolest hlavy“ projevovala spíš tak, že jsem hlavu prostě neunesla, musela jsem si jí přidržovat rukama nebo být v předklonu. Po pár dnech jsem musela znovu na sál a dělali mi tzv. záplatu (při vědomí). Nebylo to nic strašného, jen se mnou zrovna cloumaly hormony a tak jsem celý zákrok probulela 🙂 Nakonec doktor zjistil, že mám v zádech srůsty a proto se to asi stalo. Kdybych srůsty neměla, šla bych do epidurálu při druhém dítěti znovu, neodradilo mě to 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist