Z leváka pravákem? Raději NE!

Rubrika: Základní školy

Snaha udělat z dítěte vyloženého praváka či leváka mu nijak neprospěje. Nebude mít koordinovanější pohyby ani nebude rychleji číst. Dětský mozek je od narození organizován svým specifickým způsobem. Můžeme dětem pomoci vylepšit koordinaci pohybů, ale přecvičování není ta správná cesta…

U praváků řídí motorickou koordinaci levá hemisféra mozku.

Lidé spekulují o souvislostech mezi smíšenými laterálními preferencemi a ovládáním emocí, spojují „neurologickou dezorganizaci“ (neboli to, že člověk má dominantní oko, ruku, ucho a nohu na různých stranách těla) s vnitřní emocionální dezorganizací. Tvrdí, že lidé se smíšenými laterálními preferencemi často mění náladu, podléhají výbuchům vzteku a nelogickému chování. Poslední studie však naznačují, že určité typy poškození mozku v děloze, které mohou zapříčinit sklon k mentálnímu opožďování a velké množství vývojových problémů, mohou mít také vliv na geneticky dané laterální preference dítěte, tedy levorukost. Tyto děti nejsou genetickými leváky; v matčině děloze však došlo k poškození jejich mozku a to změnilo jejich povahu nebo genetickou laterální preferenci. Tento typ poškození mozku může často způsobit jinak nesouvisející problémy chování.
Dále dnes víme, že laterální preference u ruky a oka spolu příliš nesouvisí. Většina vědců a pedagogů dříve předpokládala, že člověk by měl dávat vždy přednost jedné polovině těla, tedy preferovat např. pravou ruku a pravé oko. Stanley Coren, eminentní experimentální psycholog na Univerzitě Britské Kolumbie ve Vancouveru v Kanadě, už před mnoha lety zjistil, že to tak není. Téměř polovina leváků upřednostňuje pravé oko a zhruba jedna třetina praváků dává přednost levému. Je zajímavé, že upřednostňování jedné ruky se častěji spojuje s upřednostňováním nohy, kterou se kope.
Preference jednoho oka vypovídá o dominantním oku – tj. oku, kterým se člověk dívá. (Nejde ale o to, kterým okem vidíte ostřeji.) K otestování dominance očí můžete použít techniku bodování. Ukažte na objekt v dálce a nechte přitom obě oči otevřené. Například se postavte a ukažte na kliku u dveří. Pak zavřete jedno oko a všimněte si, jestli se váš prst pohnul, nebo zůstal přesně zaměřen na kliku. Pak udělejte totéž se svým druhým okem. Vaše dominantní oko je to, které je otevřené, když váš prst míří přímo na objekt, na který se díváte. Dr. Coren byl také jedním z prvních výzkumníků, kteří se zabývali otázkou věku v preferenci rukou. Odmítl názor, že počet leváků ve vyšších věkových skupinách je způsoben tlakem na přizpůsobení se pravoruké společnosti, a místo toho přišel s teorií, že leváci prostě umírají dříve než praváci. Částečně je to prý dáno tím, že těžké stroje, užívané například ve stavebnictví, jsou projektovány pro praváky, takže riziko nehody u leváků je vyšší. Coren zvažuje také možnost, že stres při narození vede k poškození mozku a že se to spíše může přihodit levákům než pravákům. Poznamenává také, že u leváků se častěji vyskytují alergie a astma, což je další možná příčina časnější smrti. I když studie dr. Corena jsou důležité, je nepochybným faktem, že starší leváci byli nuceni už v dětství změnit své laterální preference, a to je také hlavním důvodem úbytku leváků v této věkové skupině.

Díky tomu, že si dnes stále více uvědomujeme a chápeme problémy leváctví, rodiče i pedagogové pomalu prolamují mýty a učí se, že povzbuzování přirozených stranových preferencí jejich dětem pomůže se rozvíjet, učit se a žít v daleko větší pohodě.

¨)

Více o zmíněném tématu naleznete v knize: Leváci a jejich výchova
vydal Portál, 2005

Napsal/a: Healey Jane M.

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (28 vyjádření)

 • Moje mamka je přeučená levačka na pravačku.Bydlela na vesnici,kde chodila i do školy a učitel ji bil ukazovátkem po prstech,když psala levou rukou.Proto píše pravou,ale stejně dokáže psát i levou.Bráška před nástupem do školy navštívil psycholožku,kde dostal dalekohled,který si vzal pravou rukou,ale dal ho k levému oku.Do dnešního dne jsem si myslela,že je to něco zvláštního,ale po přečtení článku vím,že to není žádný problém.No a já před pár týdny učila syna zavazovat tkaničky.Manžel nás sledoval a divil se,že ho to učím opačně.Pravou rukou držím smyčku a levou omotávám.Praváci to prý dělají opačně.Vždy jsem si myslela,že to dělám správně.No,učila mě to jistě mamka,která je přeučená,tak synka to raději učil taťka,ať v tom nemá chaos.

 • Dříve to bylo jako nemoc,která se musí vymítit.
  Přitom záleží na člověku samotném a ne na tom jakou rukou píše.Prezident Ameriky je také levák a na popularitě mu to také neubralo:))

 • mam ve tride dvojcata….kluky..jeden pise levou druhy pravou… pravak drape jak kocour…a levak pise nadherne…je to v detech a v jejich cilevedomosti…levak chce byt panem ucitelem a taky se tak chova…je uzasny..pravak je free vse mu jde lehceji nez bratrovi ale neziskava takovou tu potrebnou systematicnost

 • Anonymní

  Tak já mám dvojčata, z nichž jedno je levák, jak poleno. Projevilo se to velice brzy, všechno začala brát od začátku více do levé ruky, kreslí levou, prostě uplně vše. Druhá je pravák, já jsem přeučený levák, jsem z té generace, kde se hodně přeučovalo, babička se snažila naši holčičku přeučovat tím stylem ,že ji to z tý levý ruky drala a dávala do pravý, okamžitě když jsem to zjistila, tak jsem babičce vynadala, od té doby mám v tomhle směru klid. Je fakt že s náma babička dlouho kvůli tomu nemluvila, ale dítě je mi přednější. Já dodnes dělám hodně věcí obouručně, píšu většinou pravou, ale když něco napíšu levou, tak to nikdo ani nepozná. Ve škole mi učitelka vždy říkala že škrábu oběma rukama uplně stejně.

 • Anonymní

  Tak já mám dvojčata, z nichž jedno je levák, jak poleno. Projevilo se to velice brzy, všechno začala brát od začátku více do levé ruky, kreslí levou, prostě uplně vše. Druhá je pravák, já jsem přeučený levák, jsem z té generace, kde se hodně přeučovalo, babička se snažila naši holčičku přeučovat tím stylem ,že ji to z tý levý ruky drala a dávala do pravý, okamžitě když jsem to zjistila, tak jsem babičce vynadala, od té doby mám v tomhle směru klid. Je fakt že s náma babička dlouho kvůli tomu nemluvila, ale dítě je mi přednější. Já dodnes dělám hodně věcí obouručně, píšu většinou pravou, ale když něco napíšu levou, tak to nikdo ani nepozná. Ve škole mi učitelka vždy říkala že škrábu oběma rukama uplně stejně.

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Náš syn levák drží příbor jako pravák, a nebyl nikdy přeučován. Vyhovuje mu to tak. Pouze lžíci má v levé ruce.

  Může to tak být i u vás.

 • Anonymní

  Dobrý den zajímal by mě váš názor moje máma mě taky ještě za totality přeučovala z leváka na praváka prý se to nehodili byly jsme velká rodina a já jediná byla levák ale když třeba jdu občas z manželem na večeři a on má vidličku v levé ruce a já v pravé tak se trošku divý a mě by zajímalo zda jsem byla jen tak ještě takový levák podle té vidličky slabý a nebo už úplně jsem si tu levou ruku vybrala a nebo ještě ne máma mě to odnaučovala asi v 7 letech děkuji

 • No, náš Martin (10) je taky levák… už od malinka preferoval levou ručku (malování, lžíce atd.), takže jako rodiče jsme to nijak neřešili, akorát náš Marťa se občas zeptá: „A po kom jsem levák?“ V široké rodině nikdo levák není a dědečkovi to zpočátku moc po chuti nebylo, bohužel měl trochu tendence ho přeučovat, nedokázal pochopit, proč mu to nejde. Ale naštěstí jsme mu vysvětlili, že leváctví opravdu není diagnóza ani vada, prostě má jen vyvinutější jinou mozkovou hemisféru… Bohužel, Virenka má pravdu, ve středověku bylo na leváky pohlíženo jako na „zrůdy“ a podle toho se s nimi i zacházelo… :(((
  Naštěstí dnes už společnost vnímá leváky jako „normální lidi“… to zní hrozně!
  Spousta inteligetních, vzdělaných nebo umělecky založených jedinců jsou leváci a když tak občas sleduji okolí, není jich zrovna málo. A náš Martínek je naprosto normální dítě, akorát někdy kapku nešikovné 🙂

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Jak už jsem psala – jedno z mých dvojčat je pravák, jedno levák.
  A kupodivu – ony se střídají v prvenství v různých dovednostech. Prostě něco uměla dřív Any (levák), něco Lu (pravák).
  Jsem zvědavá, jak se budou jejich dovednosti (talenty) vyvíjet nadále. Jestli objevím nějakou spojitost s leváctvím či praváctvím.
  Zatím konstatuji, že Any více kreslí a tančí.
  Lu zas víc zpívá a recituje.

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Já mám dvě kolegyně a jednu bývalou-levačky. Umělecká profese. Jsou v pohodě. Akorát ta nejstarší byla přeučená, fakt problém. Byla „obojetná“.

 • Anonymní

  No tak mi sme všichni práváci,ale už sme poznali spoustu lékařů a učitelek kdy psali levou a přesto to dotáhli pěkně daleko.Takže by mě nevadilo kdyby mé děti byli leváci.Saša

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Virenko, testy na homosexuální orientaci?
  To jako sexuologické testy, kdy se měří vzrušení předkládáním erotických obrázků? To fakt existuje? A já myslela, že je to jen v detektivkách k odhalení deviantů… :o)
  Já za homosexuála považuji člověka, který nemusí ani žít sexuálním životem, ale zamilovává se výhradně do stejného pohlaví. Homosexualitu považuji za „duševní nastavení“ nikoliv jen sexuální.
  O bisexuálním chování jsem slyšela, ale neumím si představit, že bych něco jen zkoušela, bez toho, aby mě to opravdu přitahovalo. No, každý jsme nějaký, že.

  Co se týče leváctví a domicilního Vodnáře, tak Jiřík-leváček je supervodnář.
  Ve Vodnáři a ještě k tomu v 11. (vodnářském) domě má Slunce, Merkur, Neptun, Uran. Uran je něco „jiného, zvláštního“, něco co se vymyká, jsou to zlomy a zvraty, taky neklid…a na Jirku to sedí jako ulité. Všechno. :o)

  Omlouvám se za zvrhnutí tématu v sexuologické a astrologické téma. :o)

 • Virenka

  Brmbulko, nosí sucháče 🙂 Ve školce ale učitelky zkouší, jestli už kličku umí, takže chodí smutný, že mu to pořád (jedinému) nejde. A s těmi počty, vím o tom. Ve školce je v Tomově třídě polovina leváků, ptala jsem se, a není to všude tolik, ale třetina jistě. ALE už ve věkové kategorii Vítka(4) je jich zase míň. Ve školách přibližně do 5.třídy mám taky informace o třetině a víc dětí. (Jsem ale z malého města.)

  Pro Dášu P. – jestli to je tak, jak to vypadá, tedy že byl určitý výkyv v počtu leváků, mohlo by to souviset třeba s Uranem ve Vodnáři, který přibližně v těch letech byl (Tom ho má už na konci Vodnáře). Ale to jen že mě to zaujalo, obecně se má za to, že Uran při síle by leváctví snad dělat neměl…
  S homosexuály, já si nemyslím, že jich je víc, ale homosexuál je pro mě člověk, který je uvnitř celým cítěním jiný než jeho pohlaví. Ne ten, kdo má homosexuální cítění třeba jen část svého života. Protože tím, že se to začíná považovat za skoro normální, spousta lidí si chce něco zajímavého a nyní dovoleného prostě ozkoušet. Je ale pravda, že leváci se lépe počítají. Jaká je tvoje sexuální orientace, nemáme napsáno na čele, jsou také lidé, kteří se sexuálního života zcela vzdají a tím pádem na svoje zaměření ani nepřijdou. Jen známá uroložka, která pracuje i pro sexuologickou ordinaci, mi říkala, že početně nijak pozorovatelně nepřibývá homosexuálů, jako spíš lidí, kteří si to o sobě myslí a pak se to v testech neprokáže. Část lidí vnímá bisexuálně. Dřív to bylo spíš naopak, lidé si to zapírali a pak byli překvapeni, že testy mluví o homosexuální orientaci. To ale jen pod čarou, sem to nepatří.

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Homosexuálů je zcela jistě mnohem víc, než udávaná 4%.

  Jinak těch leváků, Brbulko, fakt máte tolik? Náš Jirka je jediný ve třídě…

  A Babofko, to mě teda dostalo, to chování strejdy. Ty brďo! To je síla! fuj fuj fuj.

 • a muzu vas uklidnit…levactvi je dnes normalni…..z 30 zaku ve tride je 14 levaku….zjistovala jsem zda je to jen v me tride…..ale neni…je to tak i v jinych tridach

 • Virenku….nenaucite klicku???..no a…..dejte mu suche zipsy:)…az bude starsi a bude to potrebovat nauci se to sam:)

 • Virenka

  Leváčka mám taky. Příklad s homosexuály by byl dokonalý, kdyby seděl i početně. Jak se všude píše, je homosexuální menšina 4% (a asi to odpovídá pravdě), zatímco leváků je v populaci minimálně 10%, a to dle některých studií (zmíněných i v knize, z které čerpá článek) jen proto, že byli z pravácké populace důsledně eliminováni (myšleno v dávnější minulosti, byli zbavováni života či neměli děti, bývali vyvrheli společnosti jako nečistí, ještě církev stovky let vnímala leváky jako ďáblem poznamenané). Je možné, že původně bylo leváků a praváků v populaci 50 na 50. Praváci se zkrátka prosadili, ve všech směrech.

  Souhlasím s Jarmuschkou, že raději stokrát zbytečně diskutovat. My máme s leváčkem i praktický problém, v široké rodině levák není a ne a ne ho naučit kličku. Doporučené zrcadlové učení zatím nefunguje a při zápisu ve škole z toho usuzují, že zatím nemá dobrou jemnou motoriku. Všechny další jemně motorické úkony mu ale potíže nedělají, tak si spíš myslím, že to bude tím učením…

 • Nedávno mě v kině překvapilo, když na plátně začal Morgan Freeman psát levou rukou. Drcla jsem do partnera (leváka) a špitla mu, že MF je TAKY levák! 🙂
  A partner? Ten si toho vůbec nevšiml. Přišlo mu to totiž úplně normální…

  A taky se mi teď vybavil zážitek z dětství, kdy můj bratránek (levák) psal nějaký domácí úkol a jeho táta ho při tom fackoval a řval na něj, ať kouká psát tou PRAVOU rukou pořádně a ne jako prase. Chtěla bych ho vidět, frajera (toho tátu), kdyby ho někdo nutil psát krasopisně levačkou…

  Uf, snad se od tohoto přeučování už dávno upustilo… Dášo P., moc hezký příklad s heterosexuály a homosexuály…

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Dáši, taky mám doma leváčka.
  Ale chápu i takovéto články – i v dnešní době.
  Protože jsem si již několikrát ověřila, že to, co já již považuji za samozřejmost (a nikdy by mě nenapadlo uvažovat jinak), může v někom vyvolávat pochybnosti. Či mu takové téma vůbec nepřijde samozřejmé.
  Co je pro mě samozřejmá součást života, pro druhého být nemusí.
  Tak radši 10x zdánlivě zbytečně diskutovat.

  Levákům zdar!

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Trochu mě název článku vyděsil. Doufala jsem, že o tom už se dnes vůbec nediskutuje, jestli předělávat nebo nepředělávat. To je jako bychom chtěli z homosexuála udělat heterosexuála.

  Mám doma leváčka, zatím to poznáváme jen v tom, že mu nepadnou do ruky nůžky pro praváky, a musela jsem mu koupit škrabku na brambory pro leváky.
  Někdy se mi divně kouká na to, jak píše. Takové nepřirozené, pro mě.
  :o)
  Tak ať žijí leváčci!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist