Vychytávky pro výběr školních potřeb

Rubrika: Základní školy

Dodnes mám v živé paměti, jak jsem poprvé vstoupila do oddělení školních potřeb s cílem vybavit starší dítě do školy. Moje bezradnost by se tehdy dala krájet. Jaké tužky, jaká pera, mají už konečně nelámavé pastelky?  Jakou aktovku vybrat a jak to v ní dítěti co možná nejpraktičtěji zorganizovat?

Při prvním nákupu se to dá čekat. Bohužel bych byla ve spoustě obchodů bezradná i dnes. Tentokrát ne z nevědomosti, co si vybrat, ale z nedostatku kvalitního sortimentu, na který jsem si za ta léta zvykla. Naopak u spousty tzv. doporučovaných věcí jsem zjistila, že je dítě vůbec nepotřebuje, jsou pouze zbytečnou zátěží v aktovce.

Co je tedy alespoň pro naše děti nezbytné?

  1. Určitě školní aktovka nebo batoh.
    • Nejdůležitější prioritou jsou anatomicky tvarovaná záda, náplň bývá již dost těžká od první třídy. U prvňáčka je vhodné mít aktovku pevnou, aby při otevření na zemi držela tvar a prvňáček se v ní snadno orientoval.
    • Z praktického hlediska je vhodné mít boční kapsy na svačinky, každá taška to může mít jinak, většinou jsou 2 boční, z nichž v jedné nosí dítě pití a ve druhé svačinku. Co jsme naprosto opustili, jsou boxy na svačinku, jsou velmi neskladné, zaberou spoustu místa na úkor ostatních věcí v aktovce. Navíc, když dítě svačinku sní, má o část náplně méně, pokud ji má ve speciálním pouzdře, na objemu v aktovce nic po snědení svačinky neubude.
    • Uvítali jsme také rozdělení vnitřní části na oddíly.

     

  2. Pouzdro volíme po pětileté zkušenosti dvoupatrové, proč? Nezabírá na lavici tolik místa jako rozevřené širší jednopatrové. Do aktovky se zase vejde lépe než vyšší třípatrové. Doma se nám osvědčila pouzdra českého výrobce Emipo, která budou mít děti již třetím rokem.
  3. Kvalitní tužky, pera, pastelky – zhruba do 4. třídy jsou určitě nejvhodnější variantou ergonomické psací potřeby Stabilo, od 4. třídy je možné jejich pero vyměnit za gumovací pero značky Frixion ball od společnosti Pilot. Pastelky rozhodně volte dražší od Stabila, nejlépe silné. Proč? Jednoduše je pouze dostrouháváte, přičemž se tuha neláme. To jsem u pastelek jiných značek, běžně prodávaných v obchodech, nezažila. Počítejte s tím, že v první třídě těchto silných dítě vykreslí 4-5 sad, od druhé třídy již počet klesá. Co se výtvarných a rýsovacích potřeb týče, jsou vhodné ty od Kohinooru.
  4. Paní učitelka Irena Košutová dodává, že je vhodné dětem koupit kvalitní lepidlo a nůžky, s těmito potřebami děti pracují denně, a dodává, že většina rodičů dětem koupí dětské nůžky s kulatou špičkou, které však vůbec nestříhají. Také doporučuje rodičům kvalitní vodové barvy a voskovky, ne ty z Číny, které jsou velice nekvalitní, špatně kryjí a u různých malířských technik se nedají použít, děti jsou následně zklamané, ač se snažily, výsledek je s nimi velmi špatný.
  5. Pedagožka Jitka Teturová doplňuje, aby rodiče nezapomněli na ořezávátko na velké a malé pastelky, krátké pravítko do pouzdra (už od první třídy) a gumu, která opravdu gumuje.

Doporučený balíček výtvarných potřeb si můžete objednat v internetovém obchodě Pro chytré hlavičky.

Zapomeňte na desky na sešity!!!

Není papírnictví, kde by na sklonku prázdnin a začátku školního roku neměli tzv. desky na sešity, a to formátu A4 na velké a A5 na malé. Na první pohled to vypadá jako úžasná věc, díky které si myslíte, že oslí rohy na sešitech budou u Vás doma minulostí. Bohužel tomu tak není. Jednak bude mít dítě časem mnohem více sešitů, než se do desek vejde. Při snaze je tam všechny vměstnat nakonec sešity dopadnou hůře než bez desek. Navíc bude mít sešity jeden přes druhý, tudíž mu bude dlouho trvat, než najde ten správný.

Jaké je tedy pro sešity nejpraktičtější řešení?

Na každý předmět koupit plastové psaníčko s drukem, na které pak navíc umístit nálepku s označením předmětu. Ještě lépe uděláte, když na každý předmět koupíte jinou barvu nebo jiný obrázkový motiv psaníčka, dítě se bude orientovat podle něj.  Tato varianta je nejen velmi praktická, dítě si na začátku každé hodiny vytáhne z aktovky příslušnou složku a na konci sešity posbírá a zase umístí do aktovky, ale i mnohem hmotnostně lehčí a skladnější, než ony pevné těžké desky.

Podrobněji o výběru aktovky a dalších potřeb do školy: www.babyonline.cz/potreby-pro-dite/vybava-do-skoly

Napsal/a: Jana Martincová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Peťka

    Tak jsem si přečetla článek, i když máme už první třídu za sebou.
    U nás paní učitelka chtěla desky na sešity, formát A4. Děti stejně mají všechny sešity u paní učitelky, domů jim dávala sešit jen na domácí úkol. Na matematiku a prvouku (u nás se ten předmět jmenuje Člověk a jeho svět) mají pracovní sešit, vždy jen jeden a když dokončí, dostávají další. Pak slabikář. Takže v první třídě je těch sešitů opravdu maličko a do boxu na sešity se nám vše vešlo, i právě pracovní sešit na prvouku a matematiku. Nic se nezmačkalo.
    Starší dcera používala A4 box i na druhém stupni a taky se jí sešity vešly. Na každý den je cca 6 hodin, tedy i kdyby to bylo 6 sešitů, tak to není problém.
    Jinak bych po zkušenostech počkala na seznam ze školy. Každá škola vybavuje školáčky jinak, učitelky mají různé požadavky atd. Tak ať pak nemáte doma zbytečné věci.

  • JanaK
  • JanaK

    Holky, já to náhodou objevila u nás v hračkářství, nahodila jsem to ale na Heuréku a tady máte výsledek http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=+miska+na+sva%C4%8Dinu+s+chlad%C3%ADc%C3%ADm+v%C3%AD%C4%8Dkem

    tu lahev nikde nemůžu najít, asi jsme měli štígro -je to spíš hrníček, který se dá nahoře zavřít víčkem a pije se jakoby z držátka, na spodní straně je výrobce ZAK, jenže zrovna tohle nemůžu nikde najít, my ji sehnali před prázninama v Praze na Dětském dnu se Spidermanem

  • JanaK – můžeš dát, prosím, odkazna tsvačinovou krabičku a láhev na pití s chlazením? O tom jsem jeěště neslyšela a syn začíná prvňáčkovat letos. Ty průhledné folie s drukem…nevím nevím… Bude toho mít v aktovce docela dost a na každý předmět zvláštní složka….

  • JanaK

    no jo, na to jsem zapomněla – takový ten normální box na svačiny nemáme, sehnali jsme ale krabičku s gelem, který se schladí v mrazáku a svačina tak vydrží potřebnou dobu, dokonce jsme stejný systém sehnali i pro lahev na pití

  • Šárka

    Souhlas téměř se vším – jen ten penál se mi zdá jednopatrový lepší – nemusí složitě rozepínat a hledat, ve kterém patře zrovna co má.
    Desky jsou opravdu zbytečné – sice jedny máme, malá je dostala k narozeninám od babičky, ale nevyužijeme – právě kvůli tomu, že jsou samy o sobě docela těžké a když je zaplní sešity, tak nejen, že se tam sešity časem nevejdou, ohnou se jim rohy, apod., ale opravdu je to pak děsně nepřehledný…Synovi jsme kdysi kupovali a po čase jsme do nich upustili.
    Jinak, ten nápad s barevnými kapsami s druky jsem viděla i na mimibazaru a moc se mi líbí.
    Boxík na svačinku máme – sice si malá chtěla vybrat s princeznami nebo Zvonilkou, ale když jsem koukla dovnitř a všimla si, že není moc hluboký (navíc cenově 2x tak dražší než obyčejný jednbarevný), koupila jsem jí raději právě ten „obyč“ hlubší bez ozdob a doma ji nechala, ať si ho polepí sama nějakými samolepkami princezen….zabrala 🙂

  • JanaK

    vychytávky super, jen v naší ZŠ chtějí do první třídy ty desky na sešity, zkusím paní učitelce navrhnout nápad s průhlednými deskami a uvidím, zda se neujme 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist