Věděli jste, že člověk s poruchou čtení neboli dyslexií se může stát spisovatelem? A také úspěšným podnikatelem, slavným vědcem, politikem nebo umělcem? Dokonce se někdy zdá, jako by právě mezi těmito lidmi jedinců s dyslexií bylo více než v běžné populaci. Jak je možné, že ti, jejichž školní léta byla provázena spíše neúspěchy, se stali nakonec úspěšnými?
Mnozí z nich říkají, že jim dyslexie dala vytrvalost a silnou vůli, protože věděli, že jen tak dosáhnout toho, čeho skutečně dosáhnout chtějí a přesvědčí škarohlídy ve svém okolí, že mají nadání. Jindy se zase říká, že lidé s dyslexií se učí jinak, a proto se jim v našich školách často nedaří. Nutí je to ovšem neustále hledat způsoby, jak standardní postupy obejít a najít si svoje cestičky, jak se naučit, co je třeba. A možná právě proto jsou nakonec úspěšnější a kreativnější než mnozí „jedničkáři“.Vážení a milí rodiče,
organizace DYS-centrum Praha® o. s. si Vás dovoluje pozvat na tradiční prodejní výstavu a konferenci 2011 aneb dejme šanci i dnešním žákům s dyslexií vyniknout a ukažme si, jak jim můžeme pomoci!
Tradice DYSKORUNKY sahá do konce minulého století a po tříleté přestávce jsme ji vloni s velkým úspěchem obnovili. Letošní DYSKORUNKA se koná 8. 11. 2011 od 9.00 do 17.00 na adrese Korunovační 8, Praha 7 (budova základní školy).
DYSKORUNKA je zaměřena především na prezentaci a prodej publikací, učebnic, pracovních listů, pomůcek a počítačových programů pro předškolní přípravu, pro výuku na 1. a 2. stupni základních škol i pro střední školy. Tradičně se věnuje především žákům se specifickými poruchami učení a chování (tedy dyslexií, dysgrafií, dysortografií, dyskalkulií, syndromem ADHD či ADD), avšak učitelé i rodiče zde naleznou inspiraci také pro každodenní práci s předškoláky, žáky i studenty. V loňském roce představilo své produkty dvacet vystavovatelů z celé republiky, kteří návštěvníkům umožnili vše si náležitě prohlédnout, vyzkoušet i zakoupit za zvýhodněné výstavní ceny. Věříme, že v letošním roce bude nabídka minimálně stejně zajímavá.
Součástí celé akce je rovněž konference věnovaná vzdělávání žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. V průběhu seminářů a přednášek budou představeny aktuální trendy ve vzdělávání, nově vzniklé metody, pomůcky, pracovní listy i učebnice pro uvedenou cílovou skupinu. Svojí účast již přislíbili K. Balharová (speciální pedagožka, která kromě svojí práce ve škole vytváří webové stránky pro žáky s dyslexií), H. Bendová (logopedka, která právě dokončuje logopedickou „hru“ pro děti), J. Budíková (pedagožka), D. Čáp (psycholog), J. Lidická (školní psycholožka, která pracuje se studenty s dyslexií na gymnáziu), V. Mertin (poradenský psycholog), Š. Portešová (psycholožka, která se dlouhodobě věnuje nadprůměrně nadaným dětem s dyslexií), M. Sekyrková (logopedka), K. Spáčilová (středoškolská učitelka, která se intenzivně věnuje studentům s dyslexií na gymnáziu), A. Vorlíčková (středoškolská učitelka a spisovatelka, která píše pohádky pro děti a některé z nich vytváří tak, aby byly pro čtenáře s dyslexií maximálně srozumitelné).
Součástí konference je vždy také křest nových knih, které s uvedenou problematikou souvisejí.
Průběžné další informace o celé akci se můžete dozvědět na www.dyscentrum.org.
Pro zájemce o detailnější informace na toto i podobná témata upozorňujeme na nově vzniklou poradnu na VD Dyslexie a jiné poruchy učení.
Napsal/a: PhDr. Lenka Krejčová, Ph. D.
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)
Tak ten úvod článku se mi moc líbí 🙂
Vytrvalost, silná vůle a hledání si svého způsobu učení. Tak jsem to opravdu měla i já.
Málem jsem snad končila ve zvláštní škole 🙁
Jsem ráda, že se o LDM mluví a ví víc než před 28 lety!!
Jen tak dál!! 🙂