ŠVD: Podzimní povídání aneb ze života školáků a školaček

Rubrika: Základní školy

Listí poletuje, fouká vítr a venku přituhuje. U našich školáků je ale zdá se pohoda, skoro jako v létě na pláži. Zbyněk má zatím samé jedničky, takže radost největší. Tomík už má plán kroužků a jeho skladba je opravdu hodně pestrá. Věřili byste, že jde skloubit fotbal, florbal, tanec, atletiku a ještě další činnosti? Viky měla ve škole tolik aktivit, které mnohdy nemají jinde za celý rok! Na výlet se vypravil se svoji třídou i prvňáček Eli. S nemocí bojovala Verunka a také Matýsek, který musel být doma a nesměl ani na počítač.

Domča je spokojený s novou slečnou asistentkou, co víc si přát! Z Tomáška roste zdatný čtenář, každý měsíc má za úkol přečíst jednu knihu! Není to na druháčka hodně? Co říkáte? Naty bojuje se zapomínáním. Máte nějaký fígl, jak na to? Tipněte si, kolik času stráví Nuninka hrou na klavír? Tomu neuvěříte! Na závěr posílám velikou gratulaci Filípkovi k narozeninám!

Co je nového u našich školáků a školaček?

BioMamma: Tomík – 2. třída (montessori třída), Amálka – sekunda (2. třída osmiletého gymnázia)

Tomík (2. montessori) má konečně poskládané kroužky. Tak jsem ráda, že už je základní plán týdne jasný a můžu se tak podle něho zařídit. V pondělí má v rámci družiny fotbal na střídačku s florbalem (jen za 50,-kč/pololetí), v úterý se také hýbe- v rámci základní umělecké školy již třetím rokem tančí, ve středu mají dopoledne tělocvik, v družině chtěl chodit na biblickou hodinu (aby nemusel na procházku…ne že by nechodil ven rád, ale musí tam chodit v klidu, v řadách, neběhat ap.- prostě vězeňský režim), a pak skaut, ve čtvrtek má atletiku v družině a pak tanec a v pátek tělocvik ve škole a pak nově započatý kroužek Kutílek, kde se děti učí řezat pilou, práci s kladivem ap.

biomama

Takže mé velmi divoké dítě má každý den pohyb a také kontakt s učitelem– mužem (jelikož jeho vlastní otec s námi nežije a  poslední dobou pro něj ani není dostupný). Letos se to velmi dobře povedlo. Výhoda montessori je v tom, že nejsou úkoly (jen vyjímečně na víkend když se něco ve škole nestihne)- a dítě má pak šanci se věnovat tomu, co ho baví a zajímá víc, u nás je to pohyb.

V tomto měsíci syn ukořistil dvě stříbrné medaile– jednu v charitativním běhu a jednu v atletických celoskautských závodech. (Kdo je z okolí a chce dát dítě na příští školní rok do této jediné alternatiivy, má už smůlu, první třídu na šk.rok 2016/17 mají plnou od 15.9….) A v rámci školy se může věnovat nadšeně matematice na vyšší úrovni než na úrovni druhé třídy, a zároveň psaní, které jediné mu moc nejde, asi bude disgrafik, eliminovat ne nezbytně nutnou úroveň. A nedělá se z toho věda, prostě píše hůř.

Amálka (sekunda) chtěla nakonec chodit jen dvakrát v týdnu na street dance a tak jí to vyhovuje. Letos jí učení dává opravdu zabrat, ze školy se vrací unavená, moc ji to nebaví. Snad bude líp. Na lyžařský kurz jet z finančních důvodů nemůže.
Více v diskuzi.

EE: Viky – 3. třída

Tak už jsme si zvykli na nový školní režim. 🙂  Od letoška máme internetovou žákovskou, kde jsou téměř každý den nové známky, vzkazy od p. učitelky a hlavně: zadání domácích úkolů. Takže každodenní kontrola. Ve škole byla zase spousta akcí, např. s p.uč. děti pekly šátečky z list. těsta, trénovaly na dopravním hřišti, začalo bruslení s trenérem, jako motivaci k angličtině se zúčastnily anglického představení (50% anglicky a 50% česky), v prvouce se učily o našem městě – chodily na vycházky a prohlížely si důležitá místa a navštívili místní muzeum a radnici, kde se dozvěděly spoustu zajímavého z historie města – co jsem ani já nevěděla. P.uč. také znovu otevřela kroužek pískání na flétnu.

S p.uč. jsme také byli na výletě v Kutné Hoře – moc krásný výlet! Také na výletě v Pardubicích a na parníku Arnošt. Zúčastnili jsme se Drakiády, dlabali jsme dýni a Viki už napsala letošní první dopis Ježíškovi.

Keenspeed: Eli – 1. třída

Říjen proběhl v poklidu. Učení Elimu jde, známek má hodně – jedničky a dvojky. Jen domácí procvičování probíhá někdy v nervozním pojetí.
Jednou měsíčně má paní učitelka v plánu jít s dětmi na celý den ven, v rámci výuky. V září jeli na Sychrov. V říjnu zřejmě měla být naučná stezka, ale díky nepřízni počasí byla odložena. El se zúčastnil prvního tréninku florbalu a fotbalu, v rámci školy. Jen, aby si něco vyzkoušel a měl kolem sebe dalšího muže. Jsem moc ráda, že se mu vyhýbají nemoce, když si vzpomenu na školku, doufám, že jsem to právě nezakřikla :-).
A uvidíme, co dostane naloženo v úkolech na doma, na týden podzimních prázdnin, protože já samozřejmě potřebuji chodit do práce, tak snad to paní učitelka nepřežene.

Knizkova8: Verunka – 1. třída

Celý říjen máme prokašlaný. Verunka byla doma s angínou. Také řešíme sžívání s novým režimem , začala jsem pracovat u pošty jako řidič balíkář a všichni si musí zvyknout , že máma už není stále po ruce. Stále bojujeme s učitelkou a nejsme v tom sami už více rodičům se její chování nelíbí.

knizkova

Králíček4: Dominik – 3. třída

Uplynul druhý měsíc školního roku a světe div se ono není prakticky co psát! Domča chodí do školy bez nějakých problémů, se slečnou asistentkou je spokojený. Jen co je menší problém a ten asi bude postupně narůstat, je to, že je prostě oproti spolužákům jiný. A díky tomu pro ně není ten pravej parťák a už si toho začíná malinko všímat.

Co se týká učiva, tak už umí celou malou násobilku a začali se učit vyjmenovaná slova. To, že mu jde matematika, to už vím, ale nemá dokonce ani problém s geometrií a moc se mu líbí když z bodů a určených úseček mu vznikne trojúhelník.

Protože začalo chladno a podzimní plískanice, tak naše pravidelná hipoterapie a procházky v přírodě na koni končí a začnou zase na jaře. Už se na to těšíme, Domča rád krmí i ostatní zvířátka na statku.

kralicek42   kralicek4

Kyller: Tomášek – 2. třída 

Druhý měsíc školy je už za námi a musím říct, že vše zatím jde nad očekávání dobře ( musím to raději zaťukat). Tomáškovi se ve škole líbí, začal mu už i kroužek Šikovných ručiček. Nakonec ho mají, pro velký zájem, jen jedenkrát za 14 dní. To ale vůbec nevadí, tvoří krásné věcičky. Ve škole se učí spoustu básniček, zdokonalují se v počítání a také si píše čtenářský deník. Každý měsíc mají přečíst jednu knihu a to se nám zatím daří celkem dobře. V družině už začali nacvičovat vánoční besídku. To už je trochu horší, protože s dětmi máme písničky trénovat i doma. Texty máme, jen jsme se zrovna netrefili do správné verze písničky.

Mimo školu se Tomášek účastnil dalších hasičských závodů. A jsme pyšní, že zvšichni zvládli uběhnout lesem 2 km a ještě plnit úkoly.

kyller3 kyller2    kyller

Matysun: Matýsek – 1. třída

U nás se říjen nesl ve znamení čísel – tedy zápasu s čísly. Tedy zápasu se psaním číslic, abych byla úplně přesná. Moje trpělivost je zkoušena velkou měrou! Pořád gumujeme, přepisujeme a vztekáme se. No a to jsme ještě nezačali psát psací písmena – už dopředu vím, co nás čeká a upřímně se na to moc netěším. Toto Matyho fakt nebaví a moc mu to nejde. On teda ani nemá po kom být „krasopisec“.
Do toho už týden jsme doma kvůli ječnému zrnu, které se mu udělalo na oku a ne a ne polevit. Matýsek je značně znuděný, nevrlý a protivný – protože musí být doma, ven moc nemůžeme, když fouká vítr, no a na jeho oblíbený počítač taky pořádně nemůže. No katastrofa 😀 Už jsem s nervy nevydržela, dala mu na oko pásku a k PC ho pustila, jinak bych už za sebe asi neručila 😀

Tak aspoň jednu pozitivní věc, co jsme v říjnu stihli – Halloween ve škole, který měli už 23.10., tak posílám fotku malého čaroděje – děti si to opravdu moc užily 🙂 Jo a taky jsme „z nudy“ upekli koláč, Maty se hodně činil, tak ještě i jedno foto Matyho se svým dílkem. Snad nám listopad nese lepší vyhlídky…mějte se krásně 🙂

matysun2    matysun

Nuninka: Naty – 3. třída, Markéta – 7. třída, Nuninka – 2. ročník dálkové studium SŠ

Utekl další měsíc a já bych málem zapomněla napsat. Dívám se do kalendáře, kde vidím, že už je konec měsíce.A to jsem si říkala, že na psaní mám ještě spoustu času.
Měsíc byl celkem dost nabitý. Ve škole se dětem daří dobře. Jenom u syna se neustále řeší zapomínání. Nic nepomáhá. Veškeré sešity kontroluji každý den, notýsek taky. S paní učitelkou jsem domluvená, že i ona ve škole dohlédne na to, ať má všechno zapsané. Což se bohužel neděje, a tak má v sešitech a žákovské pořád zapsané zapomenuté úkoly. Paní učitelka se stále zaučuje, přesto mi začíná vadit, že se pořád vymlouvá, že se vrátila po mateřské a se vším se teprve seznamuje. 🙁
V psaní se už syn více snaží, ale musím nad ním stát, a když je to špatně, nechávám znovu přepisovat. No jo, bojujeme.
Ve škole mu začal myslivecký kroužek a je z něho nadšený. Také společně s Markétkou začal chodit na aikido. Oběma se to moc líbí. Trénink mají 2x týdně, což je náročné pro mě, ale zvládáme. Ještě chodí na školičku bruslení, protože na narozeniny dostal brusle na led. Z toho je nadšený a taky dost unavený.
U dcery není nic nového, takže ani nevím co psát. 🙂 Je to šikulka.
bojuji stále s klavírem a hudebkou. Také mi to doma zabere nejvíce času. Denně strávím na klavíru 2-3 hodiny (kromě víkendu), ale pak u zkoušení to nejde znát. Já jsem prostě hudební antitalent. Do toho máme letos nově tělocvik, tak se musím učit názvosloví, které pak nikdy nebudu používat, ale musíme ho znát.
Zítra máme ve školce halloweenské spaní a beru sebou i děti, které se už těší, tak snad bude příště i nějaká fotka. 🙂 Tak to je asi tak všechno od nás.

Pavluschka: Filip – 2. třída waldorfské ZŠ

Říjen byl pro nás ve znamení očekávání oslav a druhá polovina října zase pro mě chystání několika pohoštění.Byla to také možnost se potkat nejen s rodinou, ale i s rodiči kamarádů od Filípka. Filip totiž oslavil své 8. narozeniny.

Ve škole proběhla epocha českého jazyka. Trochu jsme bojovali s abecedou. Od A do Ž ji Filip uměl už před tím téměř bez problémů. Zpět to je ale horší. Schválně. Zkuste si to, kdo z vás to odříká z hlavy bez chyby? Ž, Z, Y, X…….Ď, D, Č, C, B, A. K závěru epochy jsme měli ve škole slavnostní odpoledne, kde proběhlo předávání čítanek.

Filip donesl svou první poznámku letos. V neděli jsme měli velikou promluvu a pak si mohl vybrat trest. Vybral si nemít tablet 1 měsíc. Za tu dobu chceme vidět zlepšení. Teď už se všichni těšíme na nadcházející podzimní prázdniny, které si celá rodina užijeme i s kamarády na horách. Přejeme všem krásný, barevný podzim.

pavluschka

Zbynula: Zbyněk – 2. třída

Našemu druhákovi se daří, na co sáhne. Naštěstí pro mě, září a říjen byly pracovně mimořádně náročné. Navíc se u nás do centra zájmu více dostává naše předškolačka, která se vůbec nejeví, že by měla jít zanedlouho do školy, ale to patří jinam. Zkrátka náš druháček Zbyni nám dělá jen radost, má od začátku roku jen samé jedničky. V první třídě jsme trošku bojovali se čtením, ale celé léto poctivě četl deset minut denně, někdy více, a psal si prázdninévý deník, to většinou na jeden řádek:-) Myslím, že to pravidelné čtení mu pomohlo. Naštěstí v tomt o je i motivace ze strany školy, děti dostaly na prázdniny čtenářskou kartu, kde vybarvovaly políčko za každých 10 minut čtení. Teď si zapisují minutky čtení a za každých 100 minut mají jedničku. Nejsem sice úplným zastáncem jedniček za věci samozřejmé, ale holt naše školství je už tak nastavené. Syna nejvíc baví matematika, to mu jde samo od začátku, bohužel ale začal číslice škrábat jako kocour, tak dostal hodně dlouhé kázání, pár výhružek, tak uvidíme. Je až moc soutěživý a chce to mít napsané rychle, ale pak to vypadá…. V češtině kupodivu píše zatím celkem slušně.

Tentokrát jsou příspěvky maminek v abecedním pořadí, příště to zase otočíme. 🙂

Článek vznikl v rámci projektu Školákem s VD. Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • danasi

  Pěkná malá třída 13 žáků, či studentů.

  Všem hodně zdaru a úspěchú

 • halina

  Jejda, tentokrát jsem nezvládla napsat příspěvek… 🙁
  U nás všechno jede v zajetých kolejích – slečna studuje, až se z ní kouří. Je pořád na VŠE moc spokojená, má práce nad hlavu – už psali testy z kdečeho, museli chystat prezentace. Ale pořád jí to baví. A do toho dodělává autoškolu, v pátek by měla dělat závěrečky. A pak nás prý přestane navštěvovat v takové míře jako doposud – už nebude jezdit kvůli jízdám. Jsme zvědavá, jak jí to dlouho vydrží 🙂 Myslím to, že nepřijede na víkend.
  Všem žáčkům a studentům přejeme hodně úspěchů.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist