ŠVD: Máte odvahu nakouknout do aktovky svých dětí?

Rubrika: Vývoj dítěte, Základní školy

Lego figurky, pomačkané papíry, starou svačinu, obaly od sladkostí, plyšáky, karty, zimní bundu, náušnice, šminky, barevné kuličky. Nevíte, o čem je řeč a co tento výčet znamená? Tak ještě přidám svačinu a pití. Ještě nic? A co třeba učebnice, penál, sešity, pravítka, pracovní listy a žákovskou?

Ano! Právě jsem vyjmenovala obsah školní tašky průměrného školáka nebo školačky.

A teď si zkuste tipnout, kolik taková taška váží? Hádáte správně, hodně! Byla jsem zvědavá, co všechno nosí děti do školy navíc a zeptala se v diskuzi Znáte obsah školní tašky vašich dětí?

Zjistila jsem, že některé děti mají aktovky opravdu nafukovací. Třeba jako Majda od Petry.

Zrovna dnes ráno jsem si říkala, že má Majda tu aktovku nějak podezřele napěchovanou. Takže těsně před odchodem do školy vytáhla dvě učebnice, které nesla navíc.
Taška pořád neúměrně nafouknutá objemu učení. Kouknu do prostřední kapsy – napěchovaná zimní bunda …jak se oteplilo, tak jsem si ani nevšimla, že jaksi není.

Marinada během roku hledá jen žákovskou, kterou spolehlivě najde v hlavní kapse, většinou zmuchlanou v kouli pod všema učebnicema.

Do batohu lezu jen na konci června a v postranních kapsách jsou teda vždycky nějaké “poklady“ – naposledy to byly pamlsky pro zvířata, které se rozdrobily a rozmočily, pak různá rozteklá lízátka a bonbony (naštěstí v originál obalech) a hlavní “hnus“ byl penál, do kterého během roku postupně vytekly snad všechny náplně a fixy + v tom byly zamíchané roční zbytky po ořezávání tužek.

I Petra se svěřila, že odvahu k nakouknutí do malých kapes sebere většinou až o prázdninách.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pavlinkav se sice nemusí obávat, že najde starou svačinu, ale občas taky šílí, když vidí, kolik toho její slečna tahá navíc.

Nosí toho na můj vkus až moc a nejde to ovlivnit, navíc jim p.uč. pořídila na VL a Př velké tlusté sešity, také to je sešit k sešitu a pěkně se to pronese.

Víte, že váha školní tašky by neměla přesáhnout deset procent hmotnosti dítěte? Když to převedu do praxe, moje páťačka by měla nosit tašku vážící max. 3 kila. A to je nereálné, i když vyndáme úplně všechno, co tam být nemá.

Samotná aktovka váží přes kilo, čítanka 520 g, další učebnice, sešity, svačina, pití a penál. Jsme na váze 5 kilo. To je stejné, jakoby dospělý člověk vážící 65 kilo nosil 11 kilo každý den. Ale co s tím?

Naše paní učitelka doporučovala nekupovat třípatrové penály a nosit opravdu jen základní barvy pastelek, tužky a pero. Je pravda, že moře fixů, zvýrazňovačů a dalších psacích potřeb je zbytečných.

Možností je pořízení 2 sad učebnic, jednu nechat doma, druhou ve škole. Ale to určitě neumožňuje každá škola.

Tak třeba se dočkáme doby, kdy budou děti nosit do školy jen notebooky, nebo rovnou mikro počítače a my budeme řešit zase jiné záležitosti, než obsah aktovek.

 

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Marci55

  Občas se to musí.

 • Anonymní

  My jsme taky jednou řešili problém, kdy si malá nechala v aktovce svačinu a do toho banán. No smard jak z děla a aktovka na vyhození…Teď jsme ji koupili nový batoh, který zatím pro změnu nezvládla zlikvidovat 😀

 • Jarmuschka

  U děvčat ve škole dosud bylo možné, že si to, co děti nepotřebovaly na domácí přípravu, nechávaly ve škole – každý měl svůj kapsový šanon. Lu přesto měla aktovku mnohem těžší než sestra… (nosí „poklady“)
  Jenže od příštího roku už budou na druhém stupni a pančelka naznala, že je nutné děti připravit na stav „žádné úlevy“. Takže teď i ve škole nenechávají nic a vše nosí domů a do školy.
  Občas jim ulevuji a věci na odpolední výuku v ZUŠ jim beru do práce…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist