Školní uniforma

Rubrika: Základní školy

64006_cuban_schoolchildrenKdyž se někde objeví článek či nějaká anketa zda mají nebo nemají nosit děti ve školách uniformy,většina z nás si představí děvčátka v sukýnkách a kluky v tesilkách s nažehlenými puky…


Proč by ale nemohli mít nějaké barevné tričko,třeba i s logem školy,k tomu rifle a na léto pěkné šortky?
Já si myslím,že na uniformách není nic špatného.Děti by se nemohli posmívat těm co nemají na značkové oblečení či výkřiky poslední mody.Nemám pocit že by to bylo nějak ponižující,když by do školy chodili všichni stejně oblečení.Vždyť kolikrát se vám stalo,že jste potkaly na ulici někoho ve stejném tričku nebo halence.Mě to teda nikdy nevadilo,když si nějaká má kamarádka koupila něco stejného na sebe jako já.
Když zkrátka počítám všechny pro a proti co mě napadají,nevím,proč to některým lidem tak vadí.I sportovci maj stejné dresy a soupravy a neslyšela jsem,že by kvůli tomu někdo trpěl.Ale zato jsem slyšela jak děti říkaj o někom že je socka jen proto že na něco doma zrovna nemaj.
A co si o tom myslíte vy?
Ráda se nechám přesvědčit i o opaku a až se někde zase objeví nějaká anketa kdo ví?

Napsal/a: psina

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (26 vyjádření)

 • Anonymní

  Nejlepší je kamufláž švýcarská, líbí se mi i „jehličí“. Ovšem k jehličí jdou jen černé kanady, zatímco k švýcaru i kanady hnědé.
  K tomu pořádný opasek – na sponě by třeba mohl být znak města, které je zřizovatelem školy.
  Takovou uniformu by mí kluci na sebe do školy oblékli.
  Nějaké nažehlené tesilky a košile nebo nějaká světlá trička – to tedy určitě ne.

 • Já bych řekla uniformám ano. Opravdu nezáleží na tom, jestli máme různé oblečení a tudíž jsme různé individuality. Nemyslím si, že by v Anglii, vyrůstaly děti zamindrákované z uniforem.

 • Uniformy NE, NE, NE!!! Pokud by tak musely chodit moje holky, asi bych to dost těžko rozdýchávala. Nesnáším stádovost. Nevadí mi určitá pravidla pro oblékání ve škole, něco na způsob firemní kultury. Děti se musí naučit, že i v oblékání jsou nějaká pravidla. Ale vadí mi ztráta kreativity, s pravidly se poprat podle svého.
  Krom toho, jednotný střih oblečení se může podepsat na mindrácích puberťaček, ty dokonalé si můžou vzít na sebe i pytel, ty méně tabulkové budou při pohledu do zrcadla ještě více trpět :o).
  Pod výše uvedený příspěvek Helen se můžu podepsat.
  Individualitě zdar!

 • Anonymní

  Nekaž mi radost 🙂

 • No jen aby nebyla z lepenky, ta je levnější.

 • Anonymní

  To už pak budeme mít brzo jednotnou uniformu – dřevěnou.

 • :)))

  Nicméně ani po roce nemám na uniformy jasný názor. Do důchodu se snad rozhodnu :)).

 • Anonymní

  Vandulo máš pravdu. Korektor. Fakt nejsem neomylná a navíc to vedro. Díky za opravu. Všimla jsem si, že ty máš vůbec postřehy. Viz. článek Jaholky. 🙂

 • Jenom malá technická – korepetitor, dle slovníku cizích slov, jest hudebník studující se zpěváky nebo tanečníky jejich role; domácí učitel……
  Nemělo se jednat o korektora???
  Ale chápu, nikdo není neomylný :))).

 • Anonymní

  Jsem téhož názoru, že slušivá uniforma by nebyla rozhodně na škodu. Ne kvůli setření sociálních rozdílů, ale kvůli praktičnosti a přemýšlení co si vzít ráno do školy.

  A k těm chybám – Láďa je zřejmě neomylný.Co takhle zapřáhnout korepetitora? Nebo u vás články před zveřejněním nikdo nečte? Pak je to ale vaše chyba.

  Lenka

 • Anonymní

  No já nevim.Chodím do primy na GJK a nikdy, ani ted, ani na základce jsem se nesetkala s tím že by se mi nebo někomu koho znám někdo posmíval kvůli oblečení. Ne základce se mi posmívali kvůli starému mobilu ale to se uniformami nevyřeší(pokud nechcete zakázat mobily a předepisovat i doplnky ale to pak můžete předepisovat i barvu vlasů). A taky, děti nechodí jenom do školy. Pokud je opravdu někdo šikanován kvůli oblečení problém se jen přesune na hřiště, či podobné místo. Nemůžete předepisovat
  uniformy i na hřiště, na ulici, do autobusu…
  Nějaké výhody by to ale mělo. Ráno bych se nemusela rozhodovat co si vemu na sebe.
  Ale pokud chcete vytlačit posmívání a šikanu tak to nebude tak jednoduchý. Rozhodně bude potřeba víc než uniformy.
  A taky si myslím že když už předepíšete uniformy, tak ne plošně. Některé školy to potřebují, jiné ne.
  Nemyslím že uniformy potlačují individualitu. Já nepotřebuju oblečení abych se odlišila od ostatních.

 • Připomělo mi to,když ještě u nás bydleli „rusáci“. Mě se líbilo,jak děti měli uniformy.

 • pitrisek

  Ahoj všem,
  předně chci říct, že nejsem rozhodně ani pro, ani proti školním uniformám.
  Momentálně jsem na mateřské, ale jinak učím na střední škole. V hodinách angličtiny jsme samozřejmě se studenty narazili i na školní uniformy, v Británii se nosí. Kupodivu mě překvapilo, že jedna velká parádnice se nechala slyšet, že by se jí uniformy líbily. Jiné slečny byly zásadně proti, chlapci se spíš nevyjadřovali.
  Je pravda, že uniformy navenek trochu zakrývají sociální rozdíly, ovšem, jak říkám, opravdu jen navenek… Na druhou stranu mi pohled na skupinu dětí v uniformách připadá hezký, dělá to dojem jednoty a pořádku a děvčata by se nám nepředháněla, která má kalhoty např. z Kenvela a která jen od Vietnamců.
  Ale předně – uniforma nezakryje povahové rysy, a pokud je někdo posměváček, určitě si najde něco jiného než oblečení, za co by si mohl své spolužáky dobírat.
  Uniforma je asi věcí delší tradice, a upřímně řečeno, nemám pocit, že by se tato tradice v nejbližší době u nás prosadila. Ale nevypadalo by to špatně!!
  A ještě něco – Láďo – autore prvního příspěvku, když už chceš někoho kritizovat za mezery po interpunkčních znaménkách, napiš nám příště, že souhlasíš „s těmi uniformami“, ne „s těma uniformama“, jo??
  Ahoj Pitrisek

 • My, co máme velké děti, budeme asi většinou pro. Děti velmi záhy pochopí, že věci ze stánků rozhodně nejsou IN. Můj syn si už pár let kupuje oblečení sám a to jen ve skateshopech (snad to píši dobře, Láďo :o), dcera chce jen „značkové“, a tak mě jejich oblékání vyjde pěkně draho. Oblečení u dětí hraje významnou roli, až mě to někdy mrzí. Dcera např. o věcech ze stánku tvrdí, že je to „chudý“. S tím já bohužel nic neudělám. Je zajímavé, že ačkoliv se je člověk snaží vést ke skromnosti, jdou si stejně svou cestou.

 • Se mnou ten šicí stroj taky nekamarádí :((.

  Na tohle téma nemám pořád zcela ujasněný názor.

  Na jednu stranu mi vadí, jak se čím dál víc prohlubujou sociální rozdíly. Uniformy tohle určitě nevyřešej, možná ale malinko zamaskujou…..Uniformu lze také chápat jako pracovní oděv. Možná že význam uniformy je takový, aby se děti „v práci“ nerozptylovaly třeba tím, kdo má lepší a dražší oblečení. Tohle mě tak trošku nahlodává pro ANO.

  Na druhé straně je to, že každému sluší jiný střih a styl oblečení. Moc dobře si pamatuju ze svého dětství – viz ty nepojmenovatelné cvičební trencle. A asi hlavní důvod proč NE – děti se musí učit žít s tím co mají a co nemají.

  Tak nevím, asi to nechám na hlavách pomazaných. Když zavedou uniformy, tak je zavedou, když nezavedou, tak nezavedou. Ale kdyby jste mě vzbudili o půlnoci a chtěli okamžitou odpověď – bude znít asi NE…….

 • Jaholko a jiné švadlenky-velice vás obdivuji. Šíri pro mě nidky nebylo silnou stránkou a když vidím svou sestru a známou, jak krásné věci dovede svým dětem ušít a také tím leckdy korunku ušetřit, tak jen závidím!

 • Souhlasím s Helen! Naši neměli taky zrovna moc peněz, ale já jsem si toho nějak nevšimla:) :)U nás se nikdy nekladl důraz na značkový věci (nemyslím u všeho) a ani teď jako dospělá to nevyžaduji:)..Už jsem to někde psala, ale máma nám spoustu věcí ušila – kvůli penězům, ale také proto, že spousta věcí nebyla k sehnání – šití naučila i nás – a právě už jako malé se mi stávalo (chlubím se: stává se mi to i dnes – mami, díky:), že mi někdo něco pochválil. Po mém bráškovi zase jeho spolužačky škemraly jeho ručně batikovaná trička:) Já vím dnes je jiná doba, ale vždyť i dnes se dá hezky obléct za pár kaček…

  Vím, je to věc názoru, každý vráží:) peníze do něčeho jiného..do oblečení, kosmetiky, sportu…a je to každého věc…a právě proto by měl být každý svůj..navíc, ne každému vše a každý střih sluší…vzpomínám si na tělocvik: Kluci bíle trička a červené trenýrky a holky bílá trička a něco modrého (nevím, jak to nazvat) – Myslím, že v dětem by se měla podporovat individualita. Mějte:)

 • Ahoj Psino! Tva poslední věta je, že se ráda necháš přesvědčit o opaku… No, přesvědčovat Tě rozhodně nechci:-), jen napišu svůj názor, který je samozřejmě subjektivní.
  Mě by uniformy rozhodně vadily, a to jak u mě, i u mého dítěte (nicméně kdyby chtělo, nikdy bych mu nebránila!). Z Tvého článku vyplývá, že největší výhodou uniforem je to, že by se smazaly napohled viditelné sociální rozdíly. Myslím, že to není řešení. Sociální rozdíly mezi lidmi jsou a v budoucnu se zřejmě budou zvětšovat, tak je pro dítě lepší, když se budeme snažit z něj vychovat osobnost hrdou samu na sebe a svoji rodinu a když ho naučíme přijímat fakt, že jsou lidé, kteří mají více než ostatní, ale to ještě neznamená, že jsou lepší než ostatní.
  Sociální rozdíly uniformou stejně nesmažeš, zůstanou tady mobily v kapsách těch uniforem, více či méně plné peněženky, krásnější penály a značkovější boty…
  A to ani nezmiňuji fakt, že se cítím být individualitou (stejně tak ctím všechny ostatní) a když náhodou potkám na ulici někoho ve stejném tričku, tak mě to fakt irituje!
  Je to spíše o budování sebeúcty a sebevědomí.
  Hezký slunečný víkend všem!

 • Školní uniformy se mě také líbí :o) Když vidím i v nějakých filmech, jak to těm dětem sluší..Ale hlavní roli zde hrají finance :o(

 • Možná jsem pedant, ale na článku mě nejvíc zaujaly pravopisné chyby a nedodržování pravidel jako je mezera za čárkou nebo tečkou. Jinak s těma uniformama celkem souhlasím, ale nemůžu mít dobrý pocit z takto sesmoleného článku. Možná je to jen má profesionální deformace…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist