Školní batohy pro drobné děti: Jak vybrat ten správný?

Rubrika: Základní školy

Výběr batohu je velká událost. Děti jsou z ní nadšené, rodiče už trochu méně. Nabídka je široká a je těžké se v ní vyznat. Jak zvolit ten jediný a správný batoh? Zvláště, pokud ho vybíráte pro drobné dítě? Máme pro vás pár tipů, na co se zaměřit.

Při výběru školního batohu pro malé a drobné děti existuje hned několik kritérií, které by vás měly zajímat. Patří mezi ně především váha batohu, tvar a řešení ramenních, bederních a pánevních popruhů.

Váha školní tašky

Na začátku se zamyslete nad tím, co všechno bude vaše dítě v batohu nosit. Aby nedocházelo k přetěžování zad, neměla by váha batohu i s obsahem přesáhnout 1/10 váhy dítěte. Hledejte tedy co nejlehčí batohy. Lze sehnat i takové, které váží pouhých 750 gramů. Nejvhodnější váha je okolo 900 gramů.

V batohu by pak dítě mělo nosit jenom nezbytně nutné věci jako pár učebnic, penál a lahev s pitím. Úbor na tělocvik lze schovat do kapsáře u lavice nebo do skříňky. Hračky a zbytečnosti, které děti rády do batohů ukrývají, nechte doma.

Tvar batohu hraje roli

Tvar batohu je samozřejmě nejenom estetickou záležitostí, ale má vliv i na rozložení váhy obsahu. Pokud je batoh vyšší než širší, váha se optimálněji rozloží a páteř se tak méně zatěžuje.

Ramenní, hrudní a pánevní popruhy u batohů

Důležitým kritériem jsou i různé popruhy. Dobrá školní taška nebo aktovka by měla mít dobře propracované hrudní, pánevní a ramenní popruhy. Hrají totiž významnou roli.

Ramenní popruhy by měly být maximálně 4 cm široké. Menší děti mohou mít pocit, že jim batoh ze zad sklouzává. Pokud tedy máte možnost, nejprve školní tašku vyzkoušejte. Nechte dítě se předklonit, skákat nebo běhat, abyste si ověřili, že na zádech dobře sedí.

Hrudní a bederní pásy pak slouží k tomu, aby se váha batohu vhodně rozložila. Zátěž se díky nim přesune z oblasti ramen do stabilní oblasti pánve.

Hliníkový zádový systém

U batohů pro drobné děti jistě oceníte i hliníkovou konstrukci, která pomáhá šetřit záda. Hliníkový rám totiž udržuje pevný zádový systém a batoh se tak „nebortí“.

Výše zmíněné parametry tak mějte při koupi nového batohu vždy na paměti. Výběr barvy a motivu pak nechte na vašem školákovi. Batoh sice musí být kvalitní, zároveň by to ale pro vaše dítě měla být láska na první pohled.

Napsal/a: Topgal.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • Syn si už taky přeje batoh. Jen pořád nevím, jaký vybrat. Mám na něj dost vysoký požadavky.

 • My jsme koupili Anetce batoh až do 4.třídy. Před tím měla aktovku. Vybírali jsme ale, aby měl ergo záda, reflexní prvky a nastavitelné popruhy.

 • Já jsem lehkou školní aktovku hledala doslova jako blázen. V kamenných obchodech často ani váhu nevěděli, tak jsem zkoušela od oka a zjistila, že se prostě musím dostat pod jeden kilogram. Na e-shopech se hledalo líp, tam přesnou hmotnost zveřejňují. Bezpečnostní a anatomické prvky beru jako samozřejmost, zvítězil navíc milý neokoukaný vzor (Nebyla to Elsa), který nebudeme muset po skončení obliby nějaké té přihlouplé postavičky měnit. Jsem s ním spokojená moc, dobře slouží, pořád vypadá jako nový, ikdyž já mám naštěstí opatrné dítě 🙂

 • Anonymní

  Taky jsme naší malé pořídili batoh od značky Topgal. dokonce jsem zjistila, že se dají koupit již vybavené batohy za rozumnou cenu

 • Anonymní

  Děkuju za skvělý článek, přesně něco takového jsem hledala, protože nemám vůbec zkušenosti, jak by se vlastně měla správná taška do školy vybírat. Jen si pamatuju, že když jsem byla malá já, vybírali jsme v podstatě jen podle vzhledu a za chvíli jsem musela mít novou, protože byla naprosto nevyhovující.

 • Ahojda, děkuji za super článek a komenty. Vybrala jsem pro synka aktovku, měla jsem strach, že objednáním přes internet to nedopadne dobře. Naštěstí dopadlo a myslím, že taška prckovi skvěle sedí. Mates nastupuje v září do první, tak jsem zvědavá, pokud se aktovka osvědčí budu kupovat i pro dcerky 🙂 Dám vědět 🙂

 • Anonymní

  Máme školní tašku letos to bude třetí rok od zn. Emipo – jsme velmi spokojení, máme aktovku – amor 🙂

 • Marinada
  Marinada

  Dcera měla nejdřív aktovku, ta byla super – myslím, že pro drobnější děti je to ideální řešení. Pak přišel na řasu batoh Topgal, nijak extra nás neuchvátil a trhala se tam síťka na pití – ale reklamace byla bez problému a k naší spokojenosti vyřízená. Firma je to super, ale na můj vkus byl ten batoh dost předražený špás a taky sám o sobě byl těžký + tím, jak to všichni kupují, tak je to pak dost tuctový – potkávám školáky a každý cca dvacátý má stejný batoh… Ale to je samozřejmě dobrá vizitka firmy 🙂
  Pak přišel na řadu o třetinu levnější batoh s koněm od málo známé firmy a i když jsme to nečekaly, vydržel nejdýl a spokojenost s ním byla veliká.
  Letos má dcera nový batoh, krásný, originální, ze Sportisima za 500 Kč. Nečekám, že vydrží extra dlouho, ale zatím jsme nedšené – batoh je lehoučký a dá se dobře srovnat do skříňky.
  A tím rovnou přecházím k tomu, proč je u nás taková spotřeba batohů – děti je musí minimálně jednou (ale spíš víckrát) denně narvat do uzoučké skříňky v šatně a tím se ty batohy děsně ničí…

 • Jarmuschka

  Možná bych ještě mohla připsat, že jsme před koupí v e-shopu výběr batohů Topgal konzultovali s dodavatelem (skloubit velikost s potřebami určité věkové kategorie) – a i v tomto ohledu jsem byla spokojená a můžu jen doporučit.

 • Jarmuschka

  Hm, my naopak potřebovali školní batoh pro „přerostlé“ děti.
  Do první třídy jsme koupili aktovky tuším Stil. Kdyby z nich holky nevyrostly, mohly by je mít stále – jsou stále funkční.
  Teď mají batohy s Topgalu. Kupovali jsme mimo věkovou hranici – kvůli většímu vzrůstu.
  Ale koukám, o kolik menší děti ty batohy nosí – batohy jsou kolikrát větší než děti…
  Krom toho, že holkám jednou promokly (zapomněly pláštěnky), tak vyhovují

 • Anonymní

  Taky už budeme příští rok vybírat 🙂 zatím jen pokukuji a studuji různé recenze a vede Topgal.

 • Petra Vymětalová

  Máme vyzkoušené už 3 různé značky školních batohů a Topgal mezi nimi zatím jednoznačně vede. Aničce batoh vydržel od 1. třídy až do poloviny 5., pak se začaly rozjíždět zipy. Batoh, který pak dostala (jiná značka), poputuje tento týden na reklamaci 🙁

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist