Škola hrou – zábavné tipy pro školáky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Základní školy

I když se školní výuka v těchto dnech teprve rozjíždí, jistě neuškodí pát tipů, které se budou již brzy hodit třeba pro lepší pochopení učiva. Nebo prostě jen k tomu, aby děti učení bavilo…

Knižní tipy na téma „Škola hrou“ jsme vybrali z produkce nakladatelství Edika.

S uvedenými publikacemi dokážete udělat vědu pro děti zábavnou a hravou. Tím minimalizujete pocit dítěte, že se musí něco učit a ono se tak hravou formou naučí základy různých věd, které mu pak přijdou ve škole vhod.

Svět z pohledu chemika…

chemicke_prvky_titulkaChemické prvky tvoří naši potravu, naše těla, předměty v dílně, koupelně, spíži… Mnohé najdeme i tam, kde bychom je vůbec nečekali. Jejich objevování, výroba i používání mají navíc zajímavou historii i současnost. V této knize jich je přes čtyřicet. A jsou to právě ty, které se nejčastěji objevují ve školních vzdělávacích programech českých škol, a tedy i v písemkách. Pojďme se s nimi seznámit blíž…

V knize Chemické prvky kolem nás najdete:
– hlášky studentů a studentek z hodin chemie
– nepřesnosti, omyly a mýty uvedené na pravou míru
– užití prvků a jejich sloučenin v dnešní době
– zajímavosti z historie
– praktické i teoretické úkoly
– vtipné ilustrace
– barevné fotografie
– periodickou soustavu prvků
– mnemotechnické pomůcky

„MUSÍM JÍST HODNĚ JODU, ABYCH NEBYL KRETÉN.“
Jod je součástí molekul hormonů, které vznikají ve štítné žláze – známějšího tyroxinu a méně známého chemicke_prvky_ukazka1trijodthyroninu. Tyto látky ovlivňují mnohé životní funkce, mimo jiné činnost mozku. Existují studie, které potvrzují, že dostatečný přísun jodu zvyšuje IQ až o několik procent. Porucha způsobená nedostatkem jodu v potravě matky během těhotenství se nazývá kretenismus. U novorozenců se projevuje sníženou inteligencí, zpomalením růstu, špatnou koordinací pohybů, v těžších případech i hluchotou.
Jelikož hlavním zdrojem jodu jsou mořské produkty a mořská sůl, trpěli touto chorobou především lidé ve vnitrozemských státech, včetně Česka. U nás se však prakticky nevyskytuje už téměř sto let, zejména proto, že se zvýšil dovoz mořských ryb a jod se začal přidávat do některých potravin, hlavně do soli a dětské výživy. Pokud vám tedy někdo nadává do kreténů, důvod bude v něčem jiném.

Víte, že… jod má i svůj mezinárodní den? Připadá na 6. března.

———————————————————————————————————————-

Zábavné procvičování slovní zásoby a gramatiky

strasidelne_ukoly_AJ_titulkaV knize Strašidelné úkoly z angličtiny kamarádský duch zavede malé čtenáře na svůj strašidelný hrad, kde každý dostane příležitost splnit rozmanité úkoly a získat drahocenné poklady, které si může lepit do vlastní soukromé pokladnice. Tu je možné z knihy vyjmout.

Zábavnou formou se při tom všem procvičí základy gramatiky i slovní zásoba: barvy, čísla, ovoce a zelenina, dopravní prostředky, povolání, dny, hodiny, části lidského těla, oblečení a mnohé další.

Kniha je plná názorných, barevných a legračních obrázků.

strasidelne_ukoly_AJ_ukazka1strasidelne_ukoly_AJ_ukazka2

————————————————————————————————————————-

Zábavně zvládnout běžné učivo

smela_penkava_titulkaSmělá pěnkava zběsile pěla bělostnému měsíci a jiné pravopisné hrátky s BJE, VJE, BĚ, PĚ, VĚ + MĚ, MNĚ + S, Z, VZ:

Zábavná cvičebnice pro žáky 1. stupně ZŠ volně navazuje na úspěšnou publikaci Bystrá kobyla bila kopyty na babykové mýtině. Děti knihou opět provází Anička, která stále bojuje s českým pravopisem, a kouzelné pero, které se jí snaží při louskání pravopisných oříšků pomoci. Společně s nimi si tentokrát procvičíte psaní slov obsahujících bje, vje, bě, vě, pě, mně, mě, tvarů zájmena já, tedy mě a mně, a také psaní slov s předponami s-, z- a vz-.
V každé kapitole nejdříve najdete stručné vysvětlení pravopisu s uvedením názorných příkladů ve větách, které jsou pro snadnější pochopení a zapamatování doplněny humorným obrázkem. Následuje řada pestrých cvičení (např. synonyma, doplňovačky, pranostiky, pořekadla, křížovky, osmisměrky apod.) a kapitolu vždy uzavírá klíč k jejich správnému řešení. Na konci knihy pak najdete souhrnné opakovací cvičení celé látky psané zábavnou formou Aniččina deníku.

Autorka knihy se snaží dětem hravě a zábavně vysvětlit pravidla správného psaní slov obsahujících bje, vje, bě, vě, pě, mně, mě, tvarů zájmena já, tedy mě a mně, a také psaní slov s předponami s-, z- a vz-. Proto je knížka pestrá, humorná a plná vtipných ilustrací a neotřelých textů.

Více o knize najdete tady

bystra_kobyla_titulkaBystrá kobyla bila kopyty na babykové mýtině a jiné vylomeniny s vyjmenovanými slovy: 

Zábavnou cvičebnicí vyjmenovaných slov, určenou žákům 1. stupně ZŠ (3.–4. tř.), provází děti třeťačka Anička, jež právě svádí boj s vyjmenovanými slovy, a kouzelné pero, které jí v této nelehké situaci ze všech sil pomáhá. Kniha je rozdělena do 7 kapitol, jež jsou věnovány vyjmenovaným slovům příslušného písmenka (B, L, M, P, S a Z). Každá kapitola začíná výčtem slov s vysvětlením jejich významu a uvedením názorných příkladů jejich použití ve větách, které jsou pro lepší zapamatování vždy doplněny obrázkem. Následuje přehled odvozených slov a poté upozornění na chytáky, často frekventované chyby a možné zádrhele. Další část každé kapitoly tvoří hravá cvičení (např. hádanky, křížovky, osmisměrky, doplňovačky, slovní hříčky, synonyma, fiktivní dopisy apod.) a klíč ke správnému řešení. Celou knihu pak uzavírá souhrnné procvičení všech vyjmenovaných slov.

Autorka knihy klade důraz na to, aby děti správně pochopily význam jednotlivých vyjmenovaných slov a princip jejich odvozování ze slovních základů, protože má ověřeno, že žáci často chybují právě proto, že slovu dobře nerozumí. Cílem cvičebnice je „strašáka dětí ve 3. třídě“ trochu zlidštit a podat hravou a názornou formou. Z toho důvodu je knížka pestrá a humorná – plná obrázků a veselých textů.
Více o knize najdete tady

—————————————————————————————————————————-

Hravě násobit a počítat…

hrava_nasobilka_titulkaJmenuji se čertík Kvítko a chodím do čertovské školy a stejně jako děti se na hodinách matematiky učím malou násobilku. Strávil jsem nad příklady dlouhé hodiny, a přesto jsem měl sešit samou pětku. Ale použil jsem pár triků a vyčaroval si kouzelné karty. No a s nimi to pak byla hračka. A protože jsme kámoši, mám jedny karty i pro vás. Najdete je jako přílohu na konci této knížky. Stačí, když je vystřihnete a uvidíte, jak vám to půjde pekelně snadno. Každý příklad je vlastně kratičký příběh.

Číslicím od jedné do desíti je vždy přiřazen jeden obrázek: výsledek je pak namalovaný na druhé straně jako jeho kratičké dokončení. Stačí, když si budete karty postupně procházet a ty které si ještě nepamatujete, odložíte stranou a vrátíte se k nim jednou nebo i víckrát.
Hravá násobilka – naprosto jednoduché násobení s čertíkem Kvítkem

hrave_pocitani_titulkaKniha je určena dětem od 5 do 8 let.
Formou her, rébusů, doplňovaček, hádanek, bludišť, kreslení, obrázkového počítání a sudoku si děti procvičí základní početní úkony.
Na děti zde čeká řada her a hříček, při kterých si procvičí svoji paměť, postřeh, smysl pro kombinaci, logické myšlení.
Hrací kostku použijete při hře Želví závod a Výprava do dračí jeskyně, dále zde najdete karetní hru Válka indiánů, někoho přelstít můžeš při partii hra Pyramida.

Kniha je vhodným doplněním učiva pro žáky 1. a 2. ročníků ZŠ, například pro nenásilné prázdninové opakování.
Hravé počítání – i s čísly může být zábava

————————————————————————————————————————–

Mají i vaše děti doma nějaké hravé učebnice?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist