PTVD – Už jsme čtenáři!

Rubrika: Základní školy

Je to vůbec možné? Uběhlo pár měsíců a máme tady tolik nových čtenářů? Zrovna dnes při přípravě tohoto článku mně došlo, že naši prvňáčci už jsou vlastně komplet čtenáři! I z příspěvků je patrné, jak tuto novou dovednost děti s nadšením využívají. Terezka si dokonce troufla na četbu Řeckých bájí.

U Elišky se ve třídě připravují na Velikonoce, tak doufám, že nám Danasi pošle i nějakou fotečku hotových výrobků pro inspiraci. Dominik udělal velký pokrok nejen v canisterapii, ale i ve škole, kde si ho paní asistentka chválila. Králíčku4, prozradíš, jakého pejska má na terapii Dominik nejraději? O jaké rasy psů se nejčastěji jedná?

Nuninko, máš pravdu, dnes opravdu vychází kulaté vydání, tedy třicátý článek PTVD. 🙂 Děkuji všem za příspěvky a vy si hezky počtěte, co je nového u našich prvňáčků.

Danasi – Eliška

Tento týden byla Eliška doma nemocná, nebo spíše to byla jen nějaká anomálie. Prostě měla zvýšenou teplotu a jen polehávala, ale jinak ji nic nebylo. Ve čtvrtek a pátek šla do školy. Poslední dva dny jsme dodělávali rychle spoustu věcí, které dělali ve škole za 3 dny, které tam nebyla. Žádné vzrušení ani zážitek jsme proto nezažili. Jen se škola již točí kolem velikonoc. Pořád vyrábějí ve výtvarce a prvouce nějaké ozdoby a vajíčka.

Králíček4 – Dominik

Tak nám uplynul další týden školy a je tu konec března.Já se tento týden dočkala několika pochval,první byla z canisterapie,že jich ležel s pejsky 15 min,plně spolupracoval a kdyby ho paní neznala,tak si myslí,že tam má „zdravé“ dítě.Ve škole chválila Domču asistentka,že je vidět opět zlepšení,no asi nám vyhovují léky.Takže doufám,že to horší období je za námi a zase bude líp.
Jinak to bylo v tělocviku,to se zlobil,že se mu nepodařilo vyhrát a tak bylo i plačtivé údolí.Nevím proč si usmyslel,že by vyhrál pohár a přitom o žádný pohár nehráli,jen je tam viděl vystavené a tak z toho měl nějaký chaos v hlavě.Nakonec jsme si to nějak vysvětlili.
Ve čtvrtek měli koncert v kostele a tak mi se zaujetím vykládal jak hráli na klavír a housle a bylo to hlasité,no ale zvládl to a líbilo se mu to.Odpoledne doma měl počítat úkol a vykládal u toho a tak jsem se ho zeptala zda píše úkol a nebo kecá a opět jsem se dočkala odpovědi na úrovni:“oboje!“A kupodivu to zvládl při jeho frekvenci mluvení spočítat i správně.Čtení ho baví a snaží se číst všechno co vidí,mě přes rameno na pc,v tramvaji přes rameno studentům skripta,plakáty,prostě co kde vidí.Na sobotu jsme si naplánovali výlet vláčkem do zoo Olomouc a tak nám to snad počasí dovolí a užijeme si prima den.

Ludlinka – Terezka

Zdravíme všechny. Týden opět uběhl jako voda.
Přibylo písmenko Ř a počítání do 20. Terezka už krásně čte, čte snad všechno co vidí,včetně
titulků, které běží po filmu nebo před. Pouští se už do náročnějšího čtení, v knihovně si vybrala
Řecké báje.
Ve středu měla Tea preventivní prohlídku v 7 letech, vyšlo to časově velmi hloupě, musela jsem
si Terezku vzít do práce, do školy už by šla jen na jednu hodinu. Prohlídka dopadla skvěle, všechno
je v pořádku, kromě toho, že Terezka má chronickou angínu, ale to se teď neřeší.
Jinak se nic zvláštního neudálo. Tak zase za týden.

Majulka – Péťa

Ahoj, máme za sebou první jarní dny a děti se čím dál hůře nutí do učení a psaní úkolů. Péťovo třída dostává úkoly téměř každý den. Ne nějak dlouhé, většinou tak 4-5 řádek v písance, nebo něco v matematice, ale od začátku školního roku byly bez úkolu asi tak pětkrát. Já jsem tomu docela ráda, alespoň se musí škole doma věnovat a nemůže odporovat 😀
Z psacích písmen už umí téměř všechny, chybí jich jen pár. Začali jsme hrát hru „město, jméno…“ a Péťa to musí psát hezky psace, tak se tím trochu nutí toto písmo používat, protože jinak když chce něco napsat, tak raději používá hůlkové písmo.Taky píšou často diktáty a tam dělají Péťovi největší problémy  tečky na konci věty.  V matematice počítají do dvaceti a také slovní úlohy, kde počítají litry  nebo metry. Jsou na konci třetího pracovního sešitu. No a v prvouce se učí měsíce, roční období a hodiny.
Péťa už je víc než měsíc po operaci kýly. A protože byly týden před operací jarní prázdniny a poté byl téměř 3 týdny doma, ve škole  nebyl skoro měsíc. Pani učitelka nám posílala mailem úkoly, a protože Péťa doma poctivě pracoval, tak nebyl vůbec v ničem pozadu. Vyzkoušeli jsme si tedy učení doma a musím říct, že dlouhodobě by mě to moc nebavilo. Hlavně bych na to neměla trpělivost. Přece jen ve škole je větší motivace a děti dělají úkoly bez nucení a přemlouvání.
Od 24.března už také začal náš prvňáček  opět chodit na tělocvik, na což se moc těšil. Bohužel zatím jen na pohybové hry, protože místo TV mají zrovna kurz bruslení, na které kvůli operaci Péťa vůbec nezačal chodit a teď jim zbývají už jen asi 2 lekce.
Dnes je sobota a čeká nás posun času, tak se moc netěšíme. Myslím, že Péťovi bude chvíli trvat se zase přeorientovat, ale ještě horší to bude s jeho bráchou, který ho ráno vodí do školy. Je na vysoký škole a každý den na osmou hodinu do školy nemusí. Přesto je tak hodný, že vodí svého malého bratříčka do školy na osmou, aby nemusel ráno do družiny. Tak se mu asi vstávat ještě o hodinu dřív moc chtít nebude 🙂  No mně se teda taky nebude chtít vstávat o hodinu dřív. Už jsme jezdili do práce pěkně za světla a teď zase bude tma. Ale je pravda, že zase budeme dřív doma;-).

Miney777 – Kristýnka

Týden nám zase utekl jako ta voda, a zase máme za sebou jeden, pro nás, z těch pozitivnějších týdnů. V pondělní hodině ZUŠky – hry na housle – Týnka odcházela s úžasem – poprvé vybrnkávaly (jsou tam dohromady 3 holčičky) jednoduchou melodii – a moc se jí to líbilo 🙂 Ve středu se na hodině ZUŠky – PHV – zase učili dechovku 😀 Ve čtvrtek v rámci výuky vyráběli bižuterii – nějak se to jmenuje, ale já to zapomněla 😀 To víte, hlava děravá 😀 A v ten samý den v družině měli kouzelníka – z toho byla obzvláště nadšená – opravdu jí to svítilo z očí, a jak krásně o něm vyprávěla ♥ Příští týden z písanky děti budou psát – dě,tě, ně, mě, vě – a končíme s „výukou“ pak už budou jen procvičovat a zdokonalovat se ve psaní a čtení 🙂 nějak mi přijde, že se nám ten konec školního roku blíží víc, než by se mi líbilo 😀 Stačí mi, když jsou doma oba o víkendu 😀 Vojtík je v „telecím“ věku a Týna dorůstá pubertě 😀 Máme doma veselo, tak se těším na prázdniny ( :-/  😉 😀 ) – asi si udělám metr, a budu odstřihávat 😀 tolik od nás 😀 Mějte se krásně, a zase za týden 🙂

Myšička1407 – Vašík

Zdravíme všechny, tento týden sletěl jako voda a já už zase píši co jsme všechno prožili. Ono toho moc není. Většinou samé jedničky. Jen tělocvik- konkrétně skákání přes švihadlo – nám dalo zabrat a Vašík si přinesl 2. No hold mé dítě neumí skákat přes švihadlo. 😀 Učíme se psát Č C c č a čteme ni ti di ny ty dy a někdy se nám s toho zamotá jazyk 🙂
Jinak se ve škole nic zvláštního neděje. V pátek jsme donesli paní učitelce kytičku, ale to je tak nějak všechno. Přeji všem klidný týden a prvňáčkům držím palečky.

Nuninka – Naty

Máme tady kulaté vydání první třídou s VD. Teda, ten čas letí. 🙂
Natymu se ve škole daří dobře. Zdá se, že i většina problému se tak nějak „utřepala“. Jenom paní učitelku by pořád chtěl jinačí.
Ve škole bylo v úterý čtenářské odpoledne. V družině byla pro děti připravena besídka s čtením nějaké knížky. Natymu se to moc líbilo.
V učení pokračují plynule dále a největší pokroky jsou ve čtení a psaní. Čtení už začíná být pomalu hezky plynulé a písmo už o něco hezčí.
Jenom v matematice škrábe jako kocour. Tam píšou tužkou a proto nemá potřebu se tolik snažit.
V pátek šli děti na procházku, ale cesta zpátky už byla autobusem. Naty z toho byl zklamaný, protože chtěl jít zpátky do školy pěšky,jenomže některé děti bolely nohy, tak se vrátili autobusem.
To je pro tentokrát asi všechno 🙂

Pvosa – Simonka

Tento týden se Simonka učili počítat nejdříve s „10“ + číslo 0-9, porovnávaly 11-20 <,>,=  a ke konci týdne už různě sčítají do 20. V češtině porocvičují čtení a dál trénují psaní písmenek. Tento týden se byly podívat ve školce,kam chodí mladší dcera, na hudební pořad „Já nic, já muzikant“  od  Ivana Urbánka, který se velice líbil. Jinak se ve škole s kamarádkama asi málo užijí, protože jsme měly zase během týdne 3 návštěvy :-). Škola příští víkend pořádá karneval, tak doufám, že budeme moct jít. Simonka totiž pár dní trochu pokašlává.Také nám poslali na lístečku zprávu, že od května začnou jezdit na plavání. To se Simonka už moc těší.

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Majulka

  Tak Péťu brácha kupodivu odvedl v pondělí do školy včas. Jsme rádi, že Péťu vodí, on ho má rád a soucítí s ním, že by musel být jinak ráno v družině. Ale na druhou stranu, on si to náš nejstarší syn, tu ochotu, vždycky nějak vybere 🙂 to zase jo.

 • Králíček4

  Petro,ano žirafy jsou v Olomouci lépe viditelné a to hřiště je v Brně jasné u všech dětí.
  No a pohár se nás netýká ani v cukrárně,Domča má alergii na mléko a tak zmrzlina,šlehačka je tabu a ovoce nejí 😀

 • Petra Vymětalová

  Králíčku, my jsme právě skončili na tom hřišti 🙂 a hlavně u koz, Majdu si jedna oblíbila, tak se tam naháněly 😀 No a pak už byl nejvyšší čas jít dolů, protože se zavíralo (posledně jsme takhle uvízli v té dolní budově). Tak má slíbeno, že příště vyrazíme do Olomouce, kdy ty žirafy vynechat prostě nejde – a navíc jsou tam i líp vidět, v Brně na ně nemáme štěstí, vždycky jsou až vzadu v tom jejich výběhu.
  No a na pohár kdyžtak můžete zajít aspoň do cukrárny 😉

 • Králíček4

  Petro,no v Brněnské zoo jsou žirafy až nahoře vzadu,tak je někdy těžké tam dojít,zvláště když cesta vede kolem hřiště.V Olomouci mají hodně žiraf,včetně malé žirafky.
  Bohužel nevím zda nějaký pohár získá,v tělocviku je nedávají a jiné sporty neprovozujeme.

 • Petra Vymětalová

  Tak dnes v prvé řadě gratuluju všem našim PTVD prvňáčkům a hlavně jejich maminkám k dnešním kulatinám, to bych netipla, že článků bylo už tolik.

  Králíčku, v zoo od naší Majdy pozdravujte žirafy 😉 My jsme se v neděli vypravili neplánovaně do Brna a k žirafám jsme už nedošli, tak ji to mrzelo.
  Gratuluju ke všem Domčovým úspěchům, třeba bude brzo i nějaký ten pohár 😉

  Majulko, teda to je skvělý, jak se starší brácha o Péťu stará, i když to obnáší kruté ranní vstávání. Jak to v pondělí kluci zvládli?

 • danasi

  Peťko, fotečky nejsou, neb děti vše vyrábí na velikonoční jarmark. Na ten si, ale budete muset počkat. Až se uskuteční, budu informovat v daném týdnu PTVD.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist