PTVD – kdo dostal první pětku?

Rubrika: Základní školy

Vítám vás u dalšího čtení ze života prvňáčků! Po delší odmlce nám příspěvek poslala Cokynalda. Verunka byla bohužel nemocná, došlo dokonce i na nemocnici. Přeji, aby už bylo vše v nejlepším pořádku! Alternativka objevila novou učebnici matematiky, která Zuzance lépe vyhovuje.

Podívejte se také na fotografie Kristýnky alá princezničky a Dominika jako závodníka. Nepřehlédněte pozvánku od Danasi na Velikonoční jarmark. Máme tu i jednoho oslavence, kterým je Kačenka, přeji vše nejlepší a ať se oslava povede!

A kdo že dostal ve škole svoji první pětku?

Alternativka – Zuzanka

Začaly jsme pracovat s novou učebnicí matematiky od nakladatelství Fraus a jsme nadšené obě. Jedeme ji od začátku a rychle doženeme první ročník, protože tato učebnice má zcela nový systém pojetí matematiky a proto Zuzanka dělá v podstatě dost primitivní příklady. Úžasné je, že i tak jí to vlastně baví. Rozdíl je v tom, že děti by měly samy pochopit, co mají v daném příkladě dělat, rodiče ani učitel by je neměl navádět a vysvětlovat. A to mě hned pro začátek zaujalo. Zůza čekala, až jí vysvětlím o co v daném příkladě jde, vůbec se nesnažila na to sama přijít. Tak rychle jí naše první učebnice odnaučila samostatnému přemýšlení. Tak jsem ráda, že jsem to podchytila hned v začátcích. Jinak jsme teď hodně venku, holky pořád jezdí na kole a hrají si s kamarády ze vsi. Ukazuje se, jak je život na venkově s malými dětmi ideální. Uvidíme, jak to bude vypadat v pubertě, ale teď to vlastně nemá chybu…

Cokynalda – Verunka

Ahoj, po delší pauze bez příspěvků o Verunce, se zase hlásíme:-)
Celý březnový měsíc jsme byli doma a doma a v nemocnici.-( Za předchozí dva roky jsme nemarodili, ale březen jsme si s nemocema užili skoro celý, jen mimo 5 dnů:-)
Učení jsem všechno s Verunkou doháněla doma a nakonec jsme byli s učením napřed, což mě těší, protože mnohem horší by bylo být pozadu:-) V matematice už poočítají do 20 bez přechodu desítky a Verunka už začíná počítat i s měrnou jednotkou LITR 🙂 První slabikář dočetli ve středu a dopstali celá třída čítanku:-) Na pátek měli za odmácí úkol hymnu…. J.K.Tyl Kde domov můj – Verča a většina třídy dostala 1, jen 3 žáčci hymnu neuměli…..:-(
Prvouku jsme si v březnu s Verunkou doma užívali – poznávala jarní květy, zvířata a povídali jsme si o velikonocích a o tom jak se příroda změní po zimě .-)
Verunka se do školy moc těšila a já doufám,  že už nemocná nebude a bude moct být ve škole se vším všudy i s tělocvikem a svými pohybovými kroužky:-)

Danasi – Eliška

Máme za sebou pěkný slunečný týden. O přestávkách chodí paní vychovatelky a berou nás ven na hřiště. Svačiny zůstávají většinou nesnězené, protože houpání a lezení po průlezkách je přednější. V matematice jsme probírali geometrické tvary a přešli jsme na úkoly přes 10. V českém jazyce neumíme jen 1 poslední písmenko a potom záludnosti jako Ě a Ď,Ť,Ň. Už si večer čtu pohádku, maminka mi jen sem tam napoví. A vždy si povíme, o čem jsem četla, jestli si to pamatuji. Moc mne to baví a ráda čtu. Jen mne zlobí, když čtu něco a je to anglické nebo převzaté slovíčko a pak to nevyzní jak má. Eliška

danasi-31

Králíček4 – Dominik

Tak tento týden máme velký důvod k radosti.Celý týden Domču chválila asistentka,dokonce říkala,že vy čtvrtek byl rychlejší a šikovnější jako děti,dopsal si i půl stránky navíc než dopsali ostatní.V úterý byla další pochvala i od paní s canisterapie,takže tento týden byl pro nás super.
Dokonce vyslovil přání jít do kina a tak jsme v sobotu vyrazili do Olympie do kina a film Lego.Prošli jsme obchodní centrum,prohlédli si vystavená auta a zvířátka a pak šli na film.Byl moc hodný a spokojený a já doufám,že to tak bude pokračovat dál.

kraliček-312 kralicek31

Ksalavova – Kačenka

Tak už máme krásné počasí a dětem to ve škole pěkně utíká. Za chvilku tu máme velikonoční prázdniny. V pátek měla Kačenka tzv. projektový den a dělali různé jarní věci s prvoukou. Škola ji stále baví a chodí tam ráda. Akorát to ranní vstávání a poté čekání před družinou. Děti vodíme ráno už v 5.45 před školu, abychom stihli autobus do práce a družinu otevírají až v 6.00, tak musejí chvilku čekat před družinou, ale zvládají to bravurně. Někdy je pustí paní vychovatelka do družiny dříve, aby tam nemuseli čekat. Musejí vstávat tak brzy, protože si nejsme jisti, že by sami vstali a šli do školy. Jsou to takoví malí spáči.
Neděli jsme opět využili na rodinný výlet a vyrazili jsme na zřícenu hradu Blansko. Od domova to máme 4,5 km do kopce. Nemáme auto, tak takovéto výlety chodíme po vlastních. Zvládli jsme to a cestou domů jsme se stavili na pivečko a limonádu. Tak máme zase další výlet do našeho společného deníčku.
Dnes mají děti hasičské závody, tak jim držíme palce a zítra slavíme Kačenky narozeniny, v pondělí jí bude už 7 let.

Majulka – Péťa

Zdravím všechny maminky s prvňáčky. Tento týden byl pro nás významný, ale bohužel negativně. Péťa dostal první pětku, a to z pracovních činností. Něco zkazil a myslel,že už to nemá cenu dávat dohromady, protože to podle něj nešlo opravit a nějak nepochopil učitelku, tak místo aby to s ní dal znova dohromady, tak to jako nepovedený výrobek hodil do koše :-(. Bohužel neměl pak co odevzdat a tak dostal svou první pětku. Víc mě ale zarazilo, že mu bylo úplně jedno, že dostal 5. On dělal jakoby se nic nedělo a strašně se divil, že dostal vynadáno. Musela jsem mu vysvětlit, že za pětky nebude zrovna pochválen. On se zřejmě domnívá, že když jeho brácha na střední škole taky dostane občas nějakou pětku, tak proč ne on. Taky jsem ho obeznámila s tím, že je pořád lepší odevzdat nepovedený výrobek, než žádný. Tak uvidíme, snad to pochopil.
V matematice začali počítat kilogramy a do konce 3. dílu pracovního sešitu mají asi jen 2 listy. Učí se písmenko CH a píšou stále delší diktáty, už píšou třeba i 4 věty.

majulka-31

Miney777 – Kristýnka

Máme za sebou další ze školních týdnů, utíká to jako voda. V úterý mě překvapila Týna – protože ač bylo 1.4. tak přitáhla hned 4 dvojky 😀 nebyl to ale apríl 🙂 Nijak to neřeším, jen mě překvapilo, že za první den jich měla tolik, jako jindy za celý měsíc 😀 Ve středu po vyučování jsme ještě oběhli pár nákupů, co bylo potřeba na „velký pátek“, ve čtvrtek nemluvila od rána o ničem jiném, než o tom, jak se těší. Odpoledne jsme odjížděli… Dneska, totiž v pátek – se mi vdávala nejlepší kamarádka, a já jí byla za svědka 🙂 Bylo to úžasná, náročné, a jsem ráda, že už jsme doma. Zítra – v sobotu – čeká Týnku ještě oslava narozenin holek – trojčátek – tak se také těší – jen doufám, že se nám vyhne nějaká nemoc, tohle aprílový počasí tomu nahrává. Abych to shrnula – tenhle týden byl prostě ve znamení velkých příprav na den „D“

 miney777-31 miney777-312miney777-313

Nuninka – Naty

Týden utekl jako voda. Ve škole se neudálo nic nového. Čteme, píšeme, počítáme. 🙂 Jenom jsem tentokrát opravdu hodně nazlobil mamku.
Při kontrole sešitů zjistila, že mi toho hodně chybí dopsat. No jo, zapomněl jsem si párkrát sešit ve škole a taky ne vždy jsem si poznačit úkol z písanky.
Jenomže mamka se tentokrát zlobila opravdu hodně. Teď se nemůžu dívat na televizi ani hrát hry na počítači. Naštěstí je venku krásně a my jsme pořád venku.
Ale slíbil jsem, že se to už nestane. Zítra budeme oslavovat narozeniny a celkem nás teda bude opravdu hodně.
Mamka celý den něco pekla, mňam, už se na to těším :-), ale více asi na ty řízečky co budou.
Doufám, že bude venku pěkně a my budeme moct lítat venku. Už mám nachystané, co všechno si sebou vezmeme, přece jenom nás bude hned 9 dětí. 🙂
Tak ahoj zase příští týden, :-).

Pvosa – Simonka

Start dalšího týdne nebyl moc dobrý. Začali jsme všichni frkat a pokašlávat. Simonka kašlala i v noci a tak jsme ráno radší zajeli k doktorce. Sice to na antibiotika nebylo – dostala kapky na kašel, ale měla zůstat doma a přijet ve středu na kontrolu. Já jsme zavolala do školy, abych Simonku omluvila. Po telefonu jsme se domluvili, co má Simonka od středy projít z matematiky a češtiny. Se Simonkou doma zůstal tatínek a tak se učili spolu. Tatínek se do toho pustil s vervou :-). Každý den psali, počítali, četli,…
Ve středu paní doktorka rozhodla, že už ve čtvrtek může Simonka do školy. A tak na Simonku čekaly už jen dva školní dny, které velice rychle utekly.
Já s manželem vesele smrkáme dál, ale doufám, že se toho brzo zbavíme. A budeme celá rodnu konečně fit.
V sobotu nás čeká maškarní, které pořádá naše ZŠ. Tak příště napíšu, jak se dětem líbilo :-).

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Králíček4

  Petro,sice nejsem spisovatel,ale pokusím se něco sesmolit 🙂

 • pvosa

  Petro, bohužel Tě zklamu. Holky teď mají princeznovské období, tak volba masky je jasná :-).

 • Majulka

  No popravdě já čekala, že první pětku Péťa dostane z nějakého takového důvodu i předmětu. On je totiž na pracovní činnosti a i kreslení strašně nešikovnej a nemá vůbec žádné výtvarné nadání. Ale to tak prostě je, už se tak narodil. Zase nás překvapuje co je schopnej vymyslet třeba v matematice, tak tam co má navíc, jinde chybí. Co se dá dělat, nikdo není dokonalý.

 • danasi

  Petro, normálně také ne. Ale v pěkném počasí se střídají a chodí hlídat děti ven. První a druhou třídu si přebírají od paní učitelky a na starší děti dohlížejí.

 • Petro, já, můj muž a malý, máme narozeniny v březnu, tak to slavíme pohromadě. Letos měl muž kulatiny, tak se to slavilo všehno a všichni najednou, ale vyšlo to až na začátek dubna. 🙂
  Řízečků bylo až moc 🙂 Děti si to bohužel neužily, protože nás postupně skolila střevní viroza. Ale jinak oslava proběhla snad ke spokojenosti všech 🙂

 • Petra Vymětalová

  Peťko, děkuju za další prvňáčkovské zpravodajství 😉

  Alternativko, jak čtu o té vaší matematice, tak si říkám, že tohle by potřebovala i naše Anička. Už jsem na tuhle metodu narazila několikrát a vždycky mě to znovu zaujme, škoda, že do škol se to šíří jen hodně pozvolna. Určitě budu vyhlížet tvoje další dojmy 😉

  Danasi, u vás jsou ve škole vychovatelky celý den? U nás na ranní družinu před vyučováním (to asi jen jedna) a pak až po obědě. Případně teda někdy na supl, ale jinak dopoledne ve škole nejsou, pokud vím, tak mě to překvapilo.

  Králíčku, fotka z canisterapie je super, ta pohoda z Domči úplně sálá. Nechtělo by se ti o canisterapii sepsat nějaký článek? Nemyslím nějaké odbornosti, spíš vaše dojmy a zkušenosti 😉

  ksalavova, v kolik musí teda Kačenka vstávat, když už je 5.45 před školou? Není pak ve škole už unavená?

  Miney, Kristýnka je jak princezna 😉 Fotky jsou z té vysněné zrcadlovky? Jak to jde?

  Majulko, no první pětka musí být zážitek 🙂 Když se to vezme kolem, tak se až tak moc nestalo a Péťa má poučení, že se přístě musí s paní učitelkou líp domluvit 😉

  Nuninko, s těmi narozeninami jsi mě teď zmátla, musela jsem si tě prověřit 😉 To slavil tatínek? Doufám, že těch řízečků bylo dost 😉

  Pvoso, doufám, že se pochlubíš i s maskama. Určitě bude zase nějaký originál 😉

 • Peťka

  Alternativka píše o učebnici matematiky od Frause. Mám pocit, že se z této učebnice učí více prvňáčků? Kdo ji používá a jak jste spokojené?

 • danasi

  Pětka je také známka říkával můj děda učitel. Sám doma byl schopen vraždit za trojku. Rodiče naopak ve škole uklidňoval a snažil se najít cestu schůdnou pro žáčka i jeho rodiče.

  Chápu rozčarování, a bohužel z nedorozumění jsou pak špatné známky, nebo i války.

  Přeji, aby tato anomálie byla jednou zapsána v pamětech jako první a snad ojedinělá zkušenost ze školy.

 • Pěkné fotky a Kristýnka je moc hezká princeznička, té pětky je fakt škoda.

 • ludlinka
  ludlinka

  Zdravím všechny.
  Článek jsem nestihla napsat, ale nic důležitého se nestalo.
  Ve čtvrtek měli jít děti do muzea opět na celý den, ale Terezce nebylo dobře, tak zůstala doma.
  V pátek byli v knihovně. Opět je toho mnoho na dohánění.
  Fotečky jsou všechny moc pěkné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist