První velké příběhy pro malé čtenáře

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Základní školy

Pro začínající čtenáře, kteří nemají chuť na pohádkové příběhy či povídání o zvířátkách, vydává nakladatelství Fragment v edici Dobrodružné výpravy knihy Mary Pope Osbornové s podtitulem První velký příběh pro malé čtenáře.

Do rukou se mi dostaly poslední dva vydané tituly – Dobrodružství v době ledové a Dobrodružství na Měsíci, takže ve svých úvahách vycházím právě z nich. Velmi podobné budou pravděpodobně i předchozí knížky z této řady, tedy:  Dobrodružství mezi dinosaury, Dobrodružství s tajemným rytířem, Dobrodružství mezi piráty, Dobrodružství v říši pyramid, Dobrodružství v zemi ninjů a Dobrodružství v pralese.

O čem Dobrodružné výpravy jsou?

Hlavními hrdiny těchto knížek jsou osmiletý Kuba a jeho sedmiletá sestra Anička, kteří v lese za městem objevili v koruně vysokého dubu magický dřevěný domeček plný knih. Ty stačí otevřít na libovolné stránce a ukázat prstem na vybraný obrázek. V tu ránu se i s Kubou a Aničkou přeneseme přímo do takto zvoleného místa a času. Není pochyb, že na takových výpravách děti zažívají mnohá dobrodružství.

Během jednoho z nich například získají novou kamarádku – malou myšku Kaštanku. V posledních čtyřech dílech pátrají po čtyřech magických předmětech, aby s jejich pomocí mohly vysvobodit Morganu, knihovnici z dob krále Artuše, které kouzelný domeček patří.

Klady a zápory pro začínající čtenáře

dobrodruzstvivdobeledoveVšechny knihy v edici Dobrodružné výpravy jsou vytištěné větším písmem a jejich text je bohatě doprovázen černobílými ilustracemi Jutty Knippingové. Zdařilé obrázky najdete na každé dvojstránce, některé z nich jsou celostránkové. Chybějící barevnost není rozhodně na škodu.

Popisy scén nejsou zbytečně dlouhé, v příbězích převažují dialogy, což je pro začínající čtenáře určitě pozitivum. Děj tak získává větší spád a děti se do něj snáz vžívají.

Text je dětem přizpůsoben i  po stylistické stránce. Převažují jednoduché věty a krátká souvětí, i když občas se objeví i nějaké věty vložené, což už je pro malé čtenáře hůř srozumitelné.  Zejména v Dobrodružství na Měsíci se vyskytuje řada výrazů a slovních spojení náročnějších na pochopení. To je ovšem dáno především zvolenou tematikou. Děti, kterým už dříve vesmír a kosmonautika učarovaly, si s těmito výrazy jistě hravě poradí.

Sympatický je i rozsah textu. Každá knížka má necelou stovku stránek, takže její přečtení vzhledem ke zmiňovanému počtu obrázků nezabere příliš mnoho času.  Problémem by mohlo být dělení do kapitol, které jsou pro začátečníky dost dlouhé.

Komu Dobrodružné výpravy doporučit?

Jak už jsem psala hned v úvodu, knihy z této ediční řady zaujmou děti, které prahnou po dobrodružství, a to jak kluky, tak holčičky. Děj je situován do přitažlivých míst a historických období, takže lze dobře vybírat i podle zájmů.

dobrodruzstvinamesiciDo dnešního dne vyšlo v této ediční řadě již 8 titulů, takže milovníci dobrodružných příběhů budou mít z čeho vybírat. V předmluvě k jednotlivým dílům se dočteme, o co v celé sérii příběhů běží, takže začít se čtením můžete od kterékoli knihy.

S ohledem na delší kapitoly, občasné vložené věty a „odbornější“ výrazy bych tyto knížky odložila pro mírně pokročilé čtenáře, kteří už mají na svém kontě alespoň pár samostatně přečtených knížek, případně pro starší děti, které se zatím stále sbírají odvahu k pokoření první knihy od začátku do konce bez pomoci rodičů. Trefíte-li se jim do vkusu se zvolenou tematikou, věřím, že příběhy Kuby s Aničkou je zaujmou.

Jak vybírat knihu pro první čtení si můžete přečíst v článku První opravdové čtení, pod kterým také najdete seznam dalších příspěvků o konkrétních titulech a edičních řadách pro začínající čtenáře.

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist