První třídou s VD – ve znamení Mikuláše

Rubrika: Základní školy

Minulý týden byl u všech dětí ve znamení Mikuláše. Nevím, zda si špatně pamatuji svoje roky na ZŠ, ale mám pocit, že tak vstřícné a kreativní paní učitelky jsme neměly. Často překvapeně čtu, co vše pro děti vaše paní učitelky vymýšlí a jak dětem výuku zpestřují.

Jak si naše děti užily Mikuláše?

Alternativka – Zuzanka

Nějakou dobu teď nebylo o čem psát. Vyrazili jsme do Prahy k  dědovi a s kamarádkou zašly do Veletržního paláce na Muchovu  Slovanskou epopej, je to velkolepé! Byly s náma čtyři děti a  Zůza z nich byla nejstarší. Malí pobíhali mezi plátny (jsou to  obrovské obrazy – 6×8 metrů), ten nejmenší se snažil štelovat  odvlhčovačky vzduchu a ostatní kromě Zůzy nakonec skončili u  televizní obrazovky, kde běželo povídání o tom, jak plátna  srolované ve velkých krabicích převáželi z Moravského Krumlova.  Zůzu obrazy zajímaly a prohlížela si je, líbilo se jí tam. Pak  jsme zašli do dětského koutku a tam se dětem líbilo teda ještě  víc. Potěšilo mě, že je galerie na děti připravená a  zařízená. Příště si zajdeme prohlídnout zbytek expozice  moderního umění.
Rozhodly jsme se dodělat první díl matiky, a tak jí teď občas  vytáhneme a vracíme se k tomu, co jsme přeskočily. Zůza se  hrozně nasmála těm pokrouceným číslicím, jak je před časem  trénovala. A začneme s učebnicí pro druhou třídu. Už jsme jí  prolistovali a myslím, že to nebude problém. Zůza se taky rozhodla  vytáhnout a rozstříhat takové ty kartičky s písmenky. Připadalo  mi zbytečné je používat, protože všechna písmenka zná. Ale  tvrdila mi, že malá písmenka ještě neumí. Tak jsem se jí na  jedno po druhém vyptala a řekla je úplně všechny. Je to kecka.
Četla jsem teď článek o domácím vzdělávání a ten pán tam  psal, že zabere tak dvě tři hodiny denně. U nás tedy ne, plyne to  hodně intuitivně, holky rády malujou, to jediné si vytáhnou  každý den. Jinak je to podle nálady. Zůza si začala do sešitu  malovat a k tomu v krátkých větách zapisovat různé příběhy.  No a Bětka (3 roky) začala rozlišovat písmenka a čísla, už umí  nulu. A sama píše, nedávno se jí podařilo napsat tak nějak  mimoděk slovo „LEV“.

Cokynalda – Verunka

My jsme opravdu celý týden žili čertema, mikulášema a andělama:-) Velké chystání a povídání si o nich a nakonec se v den chození čertů dokonce i ve skutečnosti čerti ženili – a podle počasí doslova 😉

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak tedy – Verunka píše ve škole už perem, je šikovná:-) tento týden se učili psací a, takže jsme doma trénovali a psali ve stylu , dej mu napapat ať vyroste bříško, chudák hladové a:-)
Ve slabikáři už se učili co znamená !,?, tečka a čárka a také velká písmena psací:-) a jelikož opravdového učení měla Verunka jen do středy, tak o škole asi vše:-) Paní učitelka byla na školení a suplující paní učitelka s nimi nic nového neprobírala, ve čtvrtek chodili čerti, takže zase žádné nové úkoly no a v pátek bycl ten velký den: ČERTÍ ŠKOLA 🙂 a to doslova – paní učitelka byla za čerta a vlastně celá škola byla jako jedno peklo – na katedrách černé ubrusy s červenými cancourky, po chodbách výzoba, učitelký sbor oděn do čertovských kostýmu a žáčci taky:-) Školní vyučování bylo bráno jako hra, počítali se řetězi apod:) děti lezli do pekelného ohně a žáci z devaté třídy navštívili děti z prvního stupně a odnášeli do pekla ty největší zlobivce.-) Odpolední zábavou ve škole byla hromadná diskotéka v tělocvičně:-)
Moje Verunka byla oblečená za andělíčka – s jejími vlásky by ani nebylo možno, abych z ní udělala čerta:-))) Byla tak krásně bílá – nevinnost sama:-) ale ďáblíka v sobě má:-)

Danasi – Eliška

V pondělí Eliška přišla domů a hlásila, že si může donést do školy pero. A bude již psát perem. Celé úterý odpoledne štěbetala o tom, jak je pero super a jak lehce píše a jak klouže po papíře a jak . . . . . těch jak bylo spoustu. Ve středu ve flétně se nacvičovalo vystoupení na čtvrtečního Mikuláše. Ve čtvrtek bylo i ve škole vše naopak a první stupeň nacvičoval také vystoupení.  Odpoledne se celá naše velká vesnice sešla  na náměstíčku, kde již technické služby postavily Betlém, zvonkohru a ozdobily několik stromů.  A samozřejmě postavily pódium a stánky. V 17 hod. vše vypuklo. Děti ze školky předvedly své vystoupení, následoval houf dětí z hudebky a prvního stupně. Poté starosta nechal slavnostně rozsvítit stromky a zvonkohru, která hraje vánoční koledy. Jako každoročně se nakonec volal Mikuláš a jeho pomocníci, kteří všem dětem i těm v kočárku rozdali balíčky. V balíčku bylo fruko, jablko, mandarinka, banán, oplatek, čokoládová figurka, minibalíček medvídků, lízátko, perník. Pátek byl ve znamení příprav naší rodiny na maturitní ples. Čímž se omlouvám Elišce, že byla v pozadí. Musím ji pochválit za vzorné hraní si s Deniskou, a že zůstala večer doma a pomohla mé kamarádce hlídat Denisku.

EE – Viktoria Ela

Mikulášský den byl ve Viktorčině třídě opravdu nevšední. Do školy nešly děti ani s aktovkou, ale jen s batůžkem se svačinou. Kdo chtěl, přišel do školy v masce čerta nebo anděla. Hned první vyučovací hodinu přišel do třídy Mikuláš s čerty a anděly, přečetl z knihy jména všech dětí a o každém něco řekl – kdo si co zasloužil.  Viki prý řekl, že je šikulka a pohladil ji po vlasech. Paní učitelka předem na rodičáku říkala, že nechce žádnou divočinu, aby se nikdo nebál. O každém ale řekl něco hezkého! Anděl pak rozdal dětem sladkosti, které jim předem nachystali rodiče ( někdo vždy koupil něco 20x, aby měly děti stejně. Já jim napekla perníkové čertíky a zdobila do půl 1 do rána :-))). Jako společné poděkování děti zazpívaly písničky o čertech a o Mikulášovi, p. uč. hrála na flétnu a na kytaru.

EE2 EE

Potom se děti vydaly do domova pro seniory. P. uč. tam chodila na různé akce i s dětmi z minulých ročníků, naši prvňáci tam ještě nebyli. Děti se tímto seznamují se světem kolem sebe – vidí, že na světě žijí i lidé staří, opuštění, nemocní. I takoví patří do našeho života. V domově se děti sešly s dědečky a babičkami ve společenské místnosti, chvíli si společně povídali o mikulášských tradicích, o tom, kdo to vlastně sv. Mikuláš byl – to děti dobře věděly, o tom si už povídaly s p. uč. I zde na ně čekal Mikuláš s čerty a anděly. Andělé rozdali nadílku a děti mohly pohladit Mikulášovi vousy a přát si při tom nějaké přání. Pak si všichni společně zazpívali a zasoutěžili 🙂
Cestou zpět do školy se děti zastavily na jiné ZŠ, kde v té době probíhala vánoční výstava. K vidění i ke koupi zde byly výrobky dětí, ale i drobných rukodělných výrobců. Viktorka koupila dáreček pro každého člena rodiny a pocítila, jak je hezké dárky nejen dostávat, ale i darovat. A také jak je důležité umět počítat, když chce sama nakupovat!! 🙂
Odpoledne v ŠD se po obědě podívaly na krátkou čertovskou pohádku a protože byly plni dojmů, mohly se děti věnovat činnostem dle vlastního výběru.
Po družině měla Viki ještě taneční kroužek a hned po něm jsme chvátali i s taťkou na náměstí, kde byl pro děti nachystán program místním DDM, přijel Mikuláš s čerty a anděly. Zašli jsme i do muzea, kde byla vánoční výstava v selském duchu, nazdobené stromečky, ukázky zvyků našich předků, betlémy…Nádherné! I venku byl krásný betlém ze slámy a přírodních materiálů a zvonička se schránkou na dopisy pro Ježíška. Jen ten dopis jsme s sebou neměli, ale on se i ten náš jistě dostane, tam kam má…:-) Doma jsme si zapálili svíčku na adventním věnci a svíčičky v různých svícnech, pustili si vánoční písničky, pro atmosféru zatopili v kachlových kamnech…a najednou – copak je to za oknem??? Mamíííí – koukej!!! No byl tam košík plný ovoce a dobrot i s dopisem od Mikuláše, že Vikinku chválí, ale nestihne se zastavit, protože jeho čerti někde honí zlobivé děti a on musí za nimi! Ale protože ví, že se Viki snaží ve škole jak může a že se chce naučit brzy číst, nechává ji tam knížku : „Jak čert hledal díru do pekla“. Takže tu teď každý večer čteme.
Mikuláše tedy Viki prožila moc hezky, v pohodě, nebála se, protože jsme jí vysvětlili, že je to tradice a zbytečně jsme ji nestrašili. Byl to moc fajn den!!

Králíček4 – Dominik

Tak už máme za sebou mikuláše,já ho neměla v plánu zvát,nechtěla jsem Domču strašit,ale pár dní před mikulášem si sám řekl,že ho chce vidět.No jo,ale kde ho tak honem sehnat!Nakonec jsme se dověděla,že bývá mikulášská v kostele a přijíždí tam mikuláš,anděl a čert na povoze a tak jsem chtěla jít,aby je Domča viděl. Ale nakonec jsme nemuseli,měli ve škole spoustu čertů,anděly a mikuláše a měl strašnou legraci z toho,že paní učitelka a paní asistentka asi zlobili,protože dostaly uhlí.Asistentka mě povídala,že měli strach jak zareaguje,zda se nebude bát,ale že jen koukal.No já vím ona je malej čert a proto se asi čertů nebojí.
Známky jsou stále pěkné,akorát dostal první dvojku z angličtiny,to je pro něj špatný předmět,špatně mluví,já anglicky taky neumím a tak to asi nikdy nebude úplně dobře.

Ksalavova – Kačenka

Tak je za námi další týden ve škole a vánoce se kvapem blíží. Napíši pár řádku na téma týdne, které je čert a mikuláš. Děti měli mikuláše, čerta a anděla ve škole, kde je navštívil ve třídě a dětem rozdali adventní kalendáře a perník. Děti museli říci nějakou písničku a básničku. Mikuláš se svími pomocníky nás také navštívil doma. Sešla se u nás skoro celá rodina, tj. babička, děda, teta, strýc a synovec, k tomu naše dvě děti, já a manžel, takže nás byl plný byt. Po chvilce přišel také mikuláš, čert a andílek. Děti také řekli básničku, či zazpívali písničku, pak museli slíbit, že již nebudou zlobit a mikuláš jim rozdal balíčky. Syn František, kterému je 9 let, to bral jako zpestření dne, synovec Jakub, 6 let, se trošičku bál, ale za chvilku zase zlobil jako jindy, jen naše šestiletá Kačenka se bála, až brečela strachy, tiskla se mi k nohám a zbytek večera byla jak vyměněná. Dnes je zase stejná jako jindy. Děti si ten den krásně užili a teď se už těší na vánoce.

Miney777 – Kristýnka

Náš týden ve znamení Mikuláše 🙂 Jak vlastně probíhal? Strašně hekticky… Možná bych spíš měla napsat, že to měl být týden ve znamení zubaře 😀 V pondělí jsme dopsaly 2 část písanky, v žákovské se objevilo čtvrtletní hodnocení od paní učitelky, neznámkovala, pojala to „psanou“ formou, zahrnula tam nejen znalost a osvojení učiva, ale i píli, snahu, aktivitu a chování. Označovala čtyři kolonky.
První –    po procvičení zvládá většinou bez chyb a bez pomoci nebo s velmi malou ( upřesnění úkolu, potvrzení, že je to správně, upozornění na chybu, kterou si sám najde a opraví)
Druhá –  potřebuje malou pomoc, bez ní dělá chybičky ( chyby si správně opraví, když na ukážu, ale sám je nenajde)
Třetí –    potřebuje vždy pomoc, přesto dělá chyby a nedokáže je sám opravit
Čtvrtá –  zde označila, pouze přístup k práci, chování… Do čtvrté kolonky nikdo nepatří se svou znalostí, ale díky přístupu prý pár okýnek u některých zaškrtnuto bylo….
Týna měla u pár věcí (u 6 asi z 20?) zaškrtnuté 2 políčko, jen to nemám vyfocené, a žákovskou má u sebe paní učitelka… V úterý jsme byly přeobjednané k zubařce (kvůli doktorčině nemoci před 14 dny), a ve 12:45 telefon, že paní doktorka si udělala „menší úraz“ (asi si provrtala ruku či co 😀 ) a jestli nás můžou přeobjednat (opět) o.k. – další termín ve čtvrtek… Ve středu přinesla třetí díl písanky, v e-mailu od paní učitelky se objevila zpráva, že by nám chtěla pravidelně posílat sešit s přepisy a diktáty a matematiku k nahlédnutí.
Matematiku dělají většinou společně na tabuli nebo s ukázkou na pomůckách (kostičky, mřížková tabulka, drátkování)  a děti průběžně zapisují do prac. sešitu. Mezi dětmi prý nejsou velké rozdíly, ale ukazuje se prý, jak kdo dává pozor.
Odpoledne po ZUŠce nás čekala první Mikulášská besídka v kulturní místnosti, bylo to moc fajn, do komentářů pod článek dám potom odkazy na video, co jsem natočila 🙂 Děti dostaly každý tašku s dobrotama, byly různé soutěže – dokonce jsem si s Týnkou zazpívala na pódiu (byla soutěž o zpěv s rodičem vánoční koledy – a bylo vidět, jak o to stála ♥ – jen ten můj „zpěv“ nebyl nic moc – ale ona to zachránila ) Ve čtvrtek měly nadílku ve škole, do třídy jim prý přišly 3 čertice s Mikulášem, společně jako třída zazpívali koledu, kterou se učí na besídku, dostali perník a mandarinku. Omluvila jsem jí z poslední hodiny, měli jsme to v časovém pressu – končila v 11:40 – většinou trvá tak 45 mnut, než se „vyprdelákuje“ ze školy, a ve 12:45 jsme měli být u zubařky, kterou máme, když to jede, 18 minut autobusem – samozřejmě jsme přijeli pozdě – ale omluvila jsem se přes sms, že se zpozdíme. Na dnešní, páteční, besídku jsme již nešli, já jsem nastydlá společně s Vojtíkem, a nechtělo se mi tam Týnu nechávat (ač ve školní tělocvičně) bez „dozoru“ (ten tam byl v podobě vychovatelek a učitelek). Tak jsem se „vymluvila“ na ten vichr, co všude panuje, a naštěstí rozumná Týnka souhlasila 🙂 Na zítra – sobotu – jsem jí slíbila společné tvoření andílků s pohyblivými křídly, tak jdu hledat návod práce 🙂 Omlouvám se za elaborát, doufám, že jsem vás neunudila – teď toho bylo nějak moc, a za týden zas ahoj:-)

miney

Miney2  Miney3

 

 Myšička1407 – Vašík

Přeji Všem krásný adventní čas, tento týden je Mikulášský. Děti dostali ze školy balíčky se sladkostmi a stíratelnou tabulku se které byli kupodivu děti nadšené nejvíce. Byli na Mikulášské besídce, vyráběli čertíky z papíru. V učení také nezaháleli. Dostali druhý díl písanky, učili se psát písmenko t a čtou písmeno v.  V matematice sčítání a odčítání do 6.
Vašík už napsal dopis Ježíškovi. Nechtěl kreslit chtěl psát. Neznámá písmenka jsem mu ukázala.
Tento týden budeme péct cukroví. Přeji všem maminkám i dětem krásnou adventní neděli, klid při chystání se na vánoce.

Nuninka – Nathaniel

Mami, k nám nepřišel Mikuláš! 🙁 Tak s takovým zklamáním přišel Naty ze školy. Bohužel k prvňáčkům už nechodí.Ale naštěstí k nám domů přišel a musím říct, že byl dost strašidelný. Mikuláš se málem nevlezl ani do dveří a čerti přišli hned tři. a porotože u nás bylo dětí více, tak to bylo opravdu něco.

nuninka2

Nuninka3 Nuninka1

Ti nejmenší u maminek a strejda ty starší strašil, že si je čerti odnesou. Náš tatínek je bohužel nestihl, ale i tak si to děli moc užily.
Dokonce i starší dcera řekla básníčku a to přesto, že původně nechtěla. Naty měl taky jednu naučenou a řekl jí moc pěkně.
Nakonec od nás čerti odešly s prázdnou. 🙂 A děti se těší, že Vánece, jsou zase o kousek blíže.

Mikuláš

Kde se vzal, tu se vzal,
Mikuláš pod okny stál.
V ruce velkou berličku,
na hlavě měl čepičku.
Z bílých vousů teplý šál,
takhle, děti, vypadal!

Pvosa – Simonka

Ve škole se na Mikuláše chystaly děti i tvořivě – při výtvarce, pracov. činostech i v družině. Simonka přinela domů 2 čertovské zápichy a 1 čertovskou papírovou taštičku. Ve čtvrtek i skutečný čert dorazil s Mikulášem do školy. Jen anděl chyběl. Simonka když dorazila domů říkala, že jí čert pověděl, že by mohla dělat andílka :-). Po přednesu říkanky, básničky nebo písničky dostaly děti balíček s ovocem a sladkostmi.Paní učitelka prý fotila, ale fotečky ještě nedorazily.
Udělali jsme úkoly a čekali na Mikuláše, který příjde k nám domů. U nás se obec domluví s někým z mladých, že bude chodit a pro každé dítě dostanou od obce balíček. Mikuláš dorazil něco po 17hod. s čertem. Simonka i Nikolka řekly připravené říkanky a dostaly balíčky. Ani jedna se nebála, možná Nikolka malinko. Další balíčky dostaly holky ještě od babiček, které Mikuláš nechal u nich. Tak toho zase máme, že budeme rádi, když to do velikonoc zpracujeme :-).

pvosa2 pvosa3 pvosa1

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Neuvěřitelných15 let!

V zšeřelém pokoji svítil jen monitor počítače. Zabíral skoro celý stůl a ozařoval skoro celou místnost. V postýlce v

Čtu dál →

Prosím, nemajte deti!

„Dnes sme sa zase pohádali. Mám pocit, ako keby sme sa v poslednej dobe úplne odcudzili.   Ja sa z toho

Čtu dál →

2 tak trochu jiné rozvíjecí aktivity pro vaše děti

Dnes pro vás mám dvě aktivity, které vám pomůžou rozvíjet schopnosti vašeho dítěte a přitom je připravíte za pár minut

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • bamiska

    hezké období a paní učitelky hezky se postaraly o to aby to měly děti pěkné, díky za fotečky krásné doplnění…a čerti jsou tedy hnusáci…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist